تامپون بینی چیست؟ دلایل استفاده از تامپون بینیدلایل استفاده از تامپون بینی, کاربرد تامپون بینی, زمان برداشتن تامپون بینی

 تامپون بینی

 

همه چیز درباره تامپون بینی

تامپون بینی نوعی پانسمان است که پس از عمل در جهت کاهش خون ریزی و کمک به شکل گیری بهتر بینی استفاده می شود. امروزه استفاده از تامپون بینی کاهش یافته است و از روش های دیگری برای این کار استفاده می شود. البته ممکن است پزشکی استفاده از تامپون را توصیه کند. جهت آشنایی با تامپون بینی، عوارض و مراقبت ها و... در ادامه همراه ما باشید.

درباره جراحی بینی

جراحی بینی از دستاوردهای پر کاربرد علم پزشکی است و افراد زیادی ممکن است با دلایل مختلفی مانند ترمیم آسیب دیدگی بینی، بهبود کارایی بینی، تغییر شکل و فرم جهت هماهنگی بیشتر با دیگر اجزای صورت یا چند مورد مختلف صورت بگیرد. عمل های جراحی زیبایی از رایج ترین عمل های زیبایی هستند که در پی آن معمولا قوز بینی اصلاح شده و بینی صاف تر، کوچک تر، باریک تر و زاویه دار می شود. البته نقطه مشترک تمامی این عمل ها در دردناک بودن فرایند های آن و هدف افراد (بهبود عملکرد بینی و حفظ زیبایی ظاهر) می باشد اما در این میان، یک روش کم عوارض و کم درد برای مراقبت های پس از عمل وجود دارد که به آن تامپون بینی می گویند. استفاده تامپون بینی در گذشته رواج بیشتری داشته است اما با پیشرفت علم پزشکی تامپون بینی در عمل های کمتری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تامپون بینی چیست؟

تامپون بینی پانسمانی شامل گاز استریل، تکه ای پنبه یا فوم  و غیره است و در انواع مختلفی تولید می شود. امروزه بسیاری از تامپون های بینی از قبل طراحی شده اند و ممکن است شامل لوله ای در وسط باشند که به فرایند تنفس بیمار کمک می کند. 

 

عوارض استفاده از تامپون بینی, تامپون بینی چیست, تامپون بینی

نمونه تامپون بینی از قبل طراحی شده

 

بسیاری از افرادی که بینی خود را عمل می کنند قصد دارند با تغییر شکل بینی فرمی زیباترو هماهنگ تر با دیگر اجزای صورت ایجاد کنند. در گذشته جراحان بسیاری برای کنترل عوارض جانبی پس از عمل به استفاده از تامپون بینی روی می آوردند که شاید در ظاهر ناخوشایند به نظر برسد اما تحمل آن، زیاد هم سخت نیست. به عبارتی افرادی که بینی خود را عمل می کنند تمامی عواقب آن را نیز سنجیده و قبول می کنند.

استفاده از تامپون نیز مزایایی برای بیمار دارد که در صورت توصیه پزشک باید آن را بپذیرید؛ البته امروزه در موارد کمتری از تامپون بینی استفاده می کنند و پزشکان بخیه های کوچک با نخ هایی که پس از مدتی جذب می شوند را جایگزین آن کرده اند.

برخی از تامپون های بینی شامل نخی کوچک در انتهای خود هستند که عمل تعویض یا برداشتن تامپون بینی با راحتی،‌ امنیت و سرعت بیشتری صورت بگیرد. 

 

دلایل استفاده از تامپون بینی

 

عوارض استفاده از تامپون بینی, تامپون بینی چیست, تامپون بینی

استفاده از تامپون بینی با تشخیص پزشک صورت میگیرد

 

استفاده از تامپون بینی می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که با توجه به نوع عمل بینی،‌ علت عمل (زیبایی یا بهبود عملکرد و...) به تشخیص دکتر صورت می گیرد. امروزه استفاده از تامپون بینی در کمتر از پنج درصد عمل های جراحی بینی صورت می گیرد. این عمل ها معمولا شامل جراحی شدید یا تغییرات حجمی زیاد مانند اصلاح انحراف تیغه بینی هستند.  به طور کلی استفاده از تامپون بینی مزایایی دارد که عبارتند از:

● جلوگیری از خون ریزی با فشار رگ های داخل بینی

● بهبود عملکرد بینی و فرم دهی بهتر به آن

● جذب مخاط بینی و جلوگیری از مشکل برای بیمار

 

زمان برداشتن تامپون بینی

تامپون بینی معمولا پس از بیست و چهار ساعت برداشته می شود اما ممکن است با تشخیص پزشک مدت زمان بیشتری از تامپون بینی استفاده کنید. در صورت استفاده از تامپون بینی در طولانی مدت ، عوارض ناشی از استفاده آن نیز افزایش می یابند.

 

کاربرد تامپون بینی, زمان برداشتن تامپون بینی, جراحی بینی

برداشتن تامپون معمولا پس از 24 ساعت انجام میشود

 

آیا تامپون بینی دردناک است؟!

می توان گفت تامپون بینی مقداری آزار دهنده است اما مزایای استفاده از آن باعث می شود تحمل آن راحت تر شود. همچنین استفاده از مسکن ها در این دوران و استفاده از قطره بی حس کننده برای درون بینی و اسپری بی حسی هنگام درآوردن تامپون از ایجاد درد جلوگیری می کنند. در صورت پوست پوست شدن بینی ممکن کمی بیشتر احساس ناخوشایند داشته باشید اما برداشتن آن نیز احساس راحتی ایجاد می کند.

 

در روش جایگزین تامپون بینی، بخیه های مورد استفاده پس از مدتی جذب می شوند و از احساسات آزاردهنده ناشی از تامپون بینی خبری نیست.

 

برداشتن تامپون بینی ممکن است عوارضی داشته باشد که معمولا دردسر ساز نیستند. اصلی ترین عارضه ناشی از برداشتن تامپون بینی، خون ریزی به علت کاهش فشار بر روی رگ هاست.

 

خون ریزی به مقدار کم و جزئی مخصوصا در هنگام درآوردن تامپون عادی است و نباید نگرانی بابت این موضوع داشته باشید. معمولا سی دقیقه پس از درآوردن تامپون نیز بیمار تحت نظر قرار می گیرد و پس از آن مرخص می شود. اما در صورتی که با خون ریزی شدید یا طولانی مدت مواجه شدید حتما پزشک خود را مطلع کنید و از او برای درمان راهنمایی بگیرید.

 

همچنین استفاده از تامپون در افرادی که مشکل تنفسی دارند یا نمی توانند به خوبی از طریق دهان خود نفس بکشند مانند سالمندان ممکن است اختلالاتی ایجاد کند. از دیگر عوارض ناشی از استفاده تامپون بینی ایجاد عفونت است که خیلی کم اتفاق می افتد و با پیشرفت های روز افزون علم پزشکی کنترل و درمان آن کار چندان دشواری نیست.

 

 تامپون بینی چیست, تامپون بینی, قطره برای در آوردن تامپون بینی

خون ریزی خفیف در هنگام برداشتن تامپون طبیعی است

 

مراقبت های پس از گذاشتن تامپون بینی

به صورت کلی به مراقبت خاصی نیاز ندارید و تامپون نیز پس از مدت ۲۴ ساعت برداشته می شود اما بهتر است در این زمان از کمپرس یخ استفاده کنید تا به بهبود ورم بینی خود کمک کنید. همچنین پرهیز از مصرف نمک زیاد در غذاها و رعایت رژیم مناسب برای بهبود سریع تر عوارض ناشی از عمل و جلوگیری از افزایش فشار خون توصیه می شود. 

 

مراقبت های پس از برداشتن تامپون بینی

معمولا برداشتن تامپون سریع و بدون دردسر انجام می شود و مراقبت های آنچنانی پس از آن نیاز ندارید. اما حتما به این نکته توجه کنید که بروز خون ریزی شدید یا طولانی مدت نشانه ی خوبی نیست و باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین تمیز کردن بینی بیست و چهار ساعت پس از برداشتن تامپون بینی و دو بار در روز، در ماه اول لازم است. پس از گذشت یک ماه تمیز کردن بینی و شستشوی آن را به یک بار در روز کاهش داده و پس از آن نیز استفاده از پماد های تجویزی پزشک برای بهبود یا ترمیم سریع تر زخم های داخلی و جلوگیری از خشکی پوست ضروری است.

 

شستشو و تمیز کردن بینی پس از برداشتن تامپون بینی

تمیز کردن و شستشوی بینی برای جلوگیری از گرفتگی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در طول مدت زمانی که تامپون درون بینی قرار دارد نیاز به اقدام خاصی جهت تمیز کردن بینی ندارید اما پس از آن باید به مدت سه هفته برای تمیز کردن بینی و جلوگیری از گرفتگی آن از قطره بینی که پس از عمل جراحی  تجویز می شود استفاده کنید. علاوه بر قطره های بینی، با یک گوش پاک کن آغشته شده به سرم نمکی (سدیم کلراید یا سالین) هر یک از حفره های بینی را بدون وارد کردن فشار به قسمت های داخلی، تمیز کنید.

 

دلایل استفاده از تامپون بینی, کاربرد تامپون بینی, زمان برداشتن تامپون بینی

تمیز کردن و شستشوی بینی پس از برداشتن تامپون

 

برای شستشوی بینی نیز می توانید از یک سرنگ پر شده با محلول سدیم کلراید،‌ بدون سوزن در بینی خود قرار داده و سر خود را کمی به جلو خم کنید. سپس محلول موجود در آن را به آرامی وارد بینی کرده و با بیرون دادن نفس خود آن را تخلیه کنید. این عمل را برای هر دو حفره بینی انجام دهید. همچنین استفاده از اسپری های بینی در برخی موارد توصیه می شود.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------