بررسی علل شکستگی بینی و درمان آن بينی , آسيب استخوان بینی , عمل جراحی بینی

شکستگی بینی و درمان آن به وسیله عمل جراحی بینی

 

شکستگی بینی

در ورزشکاران شکستگی بينی در اثر ضربه در ورزشهای تماسی و يا افتادن رخ می دهد. شکستگی استخوانهای بينی شايعترين شکستگی ناحيه گونه ای صورت می باشد . بخاطر قرار داشتن بينی در خط وسط و در جلوی ساختارهای مهم صورت ، پزشک بايد نواحی زير بينی را نيز مد نظر داشته باشد.

 

شکستگی بينی در مردان دو برابر زنان رخ می دهد. شايعترين علت شکستگی بينی را ضايعات ورزشی و مجادلات بين افراد می باشند. ساير علل نادر شامل افتادن و صدمات ناشی از پرتاب شدن از روی دوچرخه يا موتور می باشد.

 

آناتومی کاربردی بینی
بينی از دو بخش استخوانی و غضروفی شکل می گيرد. تيغه ميانی بينی که شايعترين محل آسيب های بينی می باشد در عقب از 4 استخوان نازک و در جلو از غضروف ميانی بينی تشکيل می گردد. خونرسانی بينی توسط شاخه های صورتی و چشمی ( افتالميک ) و کامی صورت می گيرد.

 

آناتومی بینی,آناتومی کاربردی بینی

آناتومی کاربردی بینی

 

بيومکانيک ورزشی
هر نوع ضربه به قسمت ميانی صورت چه از روبرو چه از طرفين می تواند منجر به آسيب استخوانی يا غضروفی بينی گردد. ضربات از روبرو نسبت به از طرفين بايد قدرت بيشتری داشته باشند تا سبب آسيب و شکستگی بينی شوند.

 

در بچه احتمال آسيب غضروفی بيشتر است چرا که ميزان و نسبت غضروف به استخوان بينی در بچه ها بيشتر است. از سويی بخاطر خاصيت الاستيک استخوان در بچه ها احتمال شکستگی استخوانی جابجا نشده يا به اصطلاح ( green stick ) بيشتر است.

 

شرح حال شکستگی بینی
هر شرح حالی از افتادن يا ضربه به وسط صورت بايد شک به شکستگی بينی را برانگيزد بايد جزئيات ضربه مثل جهت آن و شدت ضربه پرسيده شود

 

معاينه شکستگی بینی
در موارد شکستگی بينی بايد شواهد اين امر بررسی گردد مهمترين يافته تغيير شکل بينی است. ساير علائم شامل تورم، خراشيدگی پوست بينی و صورت، خونمردگی و خونريزی از بينی است. بايد معاينه دقيق اعصاب جمجمه ای صورت گيرد

 

علائم شکستگی بینی,معاینه شکستگی بینی

علائم شکستگی بینی

 

 

بررسی های تصویری در شکستگی بینی
عکس راديوگرافی ساده : 50% شکستگی های بينی را نشان نمی دهد بعلاوه ضايعات غضروف های بينی را نيز نشان نمی دهد لذا بصورت روتين استفاده نمی گردد

 

facial x-ray series : در صورتی که به آسيب ساختمانهای صورت مشکوک بوديم انجام می دهيم

 

CT scan : بهترين اطلاعات در مورد وسعت و نوع آسيب به بينی و ساختمانهای صورت را به ما می دهد. اگر چه می تواند ضايعات غضروفی را نشان ندهد

 

درمان شکستگی بینی
در فاز حاد آسيب قرار دادن يخ روی بينی و بالا نگه داشتن سر برای کاهش تورم صورت ميگيرد

 

مداخله جراحی صورت تغيير شکل واضح و يا انسداد بينی و يا آسيب به مجرای بينی – اشکی و يا ساختارهای صورتی انديکاسيون دارد

 

بازگشت به مسابقه
شکستگی های بدون عارضه بدون تغيير شکل بينی نبايد ورزشکار را از ميادين دور کند و فرد می تواند در عرض دو هفته با استفاده از محافظ صورت ورزشهای غير تماسی را انجام دهد . در فرد بالغ سالم شکستگی بينی در عرض 3 هفته جوش می خورد.
منبع:zbmu.ac.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------