چگونه می توان تشخیص داد که به لاتکس حساسیت دارید؟حساسیت به لاتکس چگونه است, علائم حساسیت به لاتکس کاندوم, پماد برای حساسیت پوستی

حساسیت به لاتکس چگونه است

 

علائم و راه‌های درمان حساسیت به لاتکس

در حالی که احتمالاً در مورد افرادی که به لاتکس حساسیت دارند شنیده اید، ممکن است مطمئن نباشید که آلرژی به لاتکس چگونه خود را نشان می دهد، یا شاید خودتان مشکوک باشید که به لاتکس حساسیت دارید. چگونه متوجه می شوید که حساسیت به لاتکس دارید و آیا می توان آن را درمان کرد؟

آلرژی به لاتکس چیست؟

آلرژی به لاتکس برای اولین بار 50 سال پیش شناخته شد. زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به دلیل تماس با لاتکس لاستیک طبیعی (NRL) علائم آلرژیک ایجاد می‌کند. این در شیره درخت لاستیک (Hevea brasiliensis) یافت می شود و برای تولید طیف وسیعی از محصولات لاستیکی استفاده می شود.

 

صدها آلرژن مختلف در لاتکس لاستیک طبیعی ثبت شده است. بسیاری از مواد شیمیایی دیگر که در فرآیند تولید لاستیک اضافه می شوند، آلرژن های رایجی مانند آنتی اکسیدان ها و مواد مختلف هستند.

 

لاتکس لاستیک طبیعی در بسیاری از محصولات پزشکی رایج یافت می شود، مانند:

- دستکش های پزشکی.

- لوله های لاستیکی.

- تورنیکت (در هنگام خونگیری استفاده می شود).

- کاتترها

 

همچنین در موارد زیر یافت می شود:

- نی آشامیدنی

- بالن

- کشسان

- آئروسل ها

- کاندوم 

- بسیاری دیگر از وسایل روزمره خانگی.

 

وقتی یک فرد آلرژیک با هر یک از این آلرژن ها تماس پیدا می کند، یک واکنش ایمنی رخ می دهد. این منجر به علائمی می شود که بسته به فرد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

آلرژن‌های لاتکس را می‌توان استنشاق کرد. برای مثال، ذرات لاتکس می‌تواند توسط نشاسته ذرت که اغلب به دستکش‌های لاستیکی اضافه می‌شود جذب شود، بنابراین وقتی بسته باز می‌شود، آئروسل لاتکس در هوا آزاد می‌شود.

 

 درمان حساسیت به لاتکس, حساسیت به لاتکس, آلرژی به لاتکس

نشانه های حساسیت به لاتکس

 

علائم حساسیت به لاتکس چیست؟

آلرژی به لاتکس می تواند خود را به طرق مختلف نشان دهد. در موارد بسیار خفیف حساسیت به لاتکس، ممکن است کمی تحریک پوستی ایجاد کند.

این تحریک توسط هیستامین ایجاد می شود که با ایجاد گشاد شدن عروق خونی و افزایش جریان خون در ناحیه، التهاب را تحریک می کند. بافت متورم می شود و قرمز و داغ می شود که منجر به بثورات خارش دار (درماتیت تماسی) می شود.

 

با این حال، در آلرژی های تهاجمی به لاتکس، فرد می تواند آنافیلاکسی تهدید کننده زندگی را تجربه کند. آنافیلاکسی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما دچار شوک می شود زیرا فشار خون شما به طور ناگهانی کاهش می یابد، امواج هوایی شما باریک می شود و نبض شما ضعیف می شود.

 

علائم خفیف حساسیت به لاتکس

- خارش چشم

- آبریزش بینی

- خارش پشت گلو

- پوست خراش برداشته

 

علائم شدید حساسیت به لاتکس

در صورت بروز این موارد، باید فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید:

- بثورات پوستی

- تاول

- آنافیلاکسی

 

این با حساسیت شدید به لاتکس اتفاق می افتد، که می تواند به این معنی باشد:

- تورم دهان، زبان و گلو

- دشواری در تنفس

- خس خس سینه

- سرفه کردن

 

دکتر فاکس تاکید می کند که آنافیلاکسی حاد می تواند تنها در 15 دقیقه کشنده باشد، بنابراین مداخله پزشکی فوری لازم است.

 

علائم حساسیت به لاتکس کاندوم, پماد برای حساسیت پوستی, تشخیص آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس

 

علائم آلرژی به لاتکس چقدر طول می کشد؟

"درماتیت تماسی آلرژیک خفیف احتمالاً در عرض 12 تا 24 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض لاتکس علائم ایجاد می کند. علائم آلرژی تا زمانی که قرار گرفتن در معرض لاتکس ادامه دارد ادامه خواهد داشت. پس از حذف آلرژن، بهبودی معمولاً در عرض چند ساعت یا چند روز انجام می شود.

 

یک واکنش آلرژیک به لاتکس می تواند در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن شروع می شود. می تواند بسیار سریع ظاهر شود، به همین دلیل است که مبتلایان باید بدانند که اگر احساس بروز آلرژی کردند ، چگونه آن را مدیریت کنند.

 

آیا حساسیت به لاتکس شایع است؟

تحقیقات نشان می دهد که 4.3 درصد از جمعیت جهان ممکن است آلرژی به لاتکس داشته باشند. اگر چه هر کسی ممکن است به آلرژی به لاتکس مبتلا شود، این حساسیت در مشاغل خاصی که کارگران به طور مرتب در معرض لاتکس هستند، شایع تر است. تصور می‌شود که با توجه به تعداد دفعاتی که کارکنان در اقلام پزشکی در محل کار در معرض NRL هستند، این بیماری در افرادی که در بخش بهداشت کار می‌کنند شایع‌تر است.

 

در واقع، حدود 15٪ از کارکنان مراقبت های بهداشتی، از جمله 30٪ از دندانپزشکان و 50٪ از جراحان از حساسیت به لاتکس رنج می برند.

 

به عنوان مثال، گفته می شود که آلرژی به لاتکس در کودکان مبتلا به اسپینا بیفیدا پنج برابر شایع تر است. همچنین مشخص شده است که این بیماری در افرادی که پنج بار یا بیشتر عمل جراحی انجام داده اند، که دارای بیماری های عصبی (مانند فلج مغزی ) هستند یا قبلاً آلرژی های دیگری دارند ، شایع تر است.

 

سایر مشاغل نیز می توانند افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آلرژی به لاتکس قرار دهند. این مشاغل شامل پرسنل پذیرایی، نگهدارنده مواد غذایی، نظافتچی و آرایشگران می باشد. این تا حد زیادی به دلیل استفاده منظم آنها از دستکش لاستیکی است.

 

علائم حساسیت به لاتکس کاندوم, پماد برای حساسیت پوستی, تشخیص آلرژی به لاتکس

راههای تشخیص حساسیت به لاتکس

 

آلرژی به لاتکس چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید ممکن است به لاتکس حساسیت داشته باشید، باید با پزشک خود مشورت کنید. آلرژی به لاتکس می تواند توسط متخصص آلرژی پس از آزمایشات و بررسی سابقه پزشکی شما تشخیص داده شود.

 

در طول این فرآیند، ممکن است آزمایش خون برای کمک به تشخیص حساسیت شما درخواست شود. 

آزمایش پوستی اغلب انجام می شود. این شامل یک قطره کوچک مایع حاوی لاتکس است که به زیر سطح پوست تزریق می شود و واکنش مشاهده می شود.

 

نحوه درمان آلرژی به لاتکس

اگر مشکوک به آلرژی به لاتکس هستید، مهم است که با مراجعه به پزشک، تأیید رسمی تشخیص را دریافت کنید. در این مدت از استفاده از لاتکس اجتناب کنید. این ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر در اطراف با محصولات لاتکس کار می کنید، بنابراین صحبت با  مراقب بهداشتی در محل کار می توانید اطمینان حاصل کنید که محصولاتی که روزانه استفاده می کنید بدون لاتکس هستند.

باید سعی کنید تماس با لاتکس را در خانه محدود کنید یا از آن اجتناب کنید، خواه در وسایل الکترونیکی، کاندوم یا سایر اشیاء خانگی باشد.

 

شما باید علائم خود و نحوه درمان آنها را بشناسید و درک کنید. اگر فقط علائم خفیف آلرژی به لاتکس دارید، استفاده از آنتی هیستامین های خوراکی به محض شروع علائم ممکن است تنها چیزی باشد که لازم است. با این حال، باید درباره علائم یک واکنش آنافیلاکتیک حاد بدانید و مراقب باشید.

 

ممکن است به شما یک قلم آدرنالین داده شود که EpiPen نام دارد و باید بدانید چه زمانی و چگونه از آن استفاده کنید. 

در محیط‌های اجتماعی، پوشیدن یک دستبند یا گردن‌بند هشدار پزشکی می‌تواند درباره آلرژی شما به دیگران نیز کمک کند.

 

آیا استفاده از محصولات سیلیکونی برای آلرژی به لاتکس بی خطر است؟

سیلیکون اغلب به جای لاتکس در محصولات پزشکی استفاده می شود زیرا به طور کلی ایمن تر است. با این حال، گزارش هایی از واکنش هایی به سیلیکون نیز وجود دارد.

افراد مبتلا به آلرژی به لاتکس که از لنزهای تماسی سیلیکونی، به ویژه افرادی که از پروتز سینه سیلیکونی استفاده می کنند، مستعد واکنش آلرژیک هستند.

اگر مطمئن نیستید که استفاده از سیلیکون برای شما بی خطر است، باید با متخصص آلرژی خود مشورت کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------