درست کردن یک کاشی معرقاگر دوست داريد حال و هواي سنتي اصفهان را با آن كاشيكاري‌هاي ناب معرق و هفت‌رنگش به خانه بياوريد، كافي است نمونه آن كاشي‌ها را شبيه سازي كنيد؛ آن هم با كمك هنر پتينه.

آموزش تكنيک كاشي با طرح تذهيب اين امكان را به شما می دهد كه يک كاشي با سطحي برجسته داشته باشيد؛ مشابه همان كاشيكاري‌هايي كه نمونه‌اش را در مسجد امام و شيخ لطف‌الله اصفهان در آن ميدان شگفت‌انگيز ديده‌ايد. طرح‌هاي اسليمي مناسب خانه‌هايي با دكوراسيون سنتي است. در انتها اين كاشي كه با دستان خودتان ساخته‌ايد را مي‌توانيد روي يكي از ديوارهاي منزل نصب كنيد.

کاشی های سنتی,کاشی با طرح سنتی

آموزش شبيه سازی کاشی معرق با هنر پتينه


وسايل مورد نياز شما براي اين تكنيك فوم ماكت‌سازي 5 ميل، فويل آلومينيوم، کاربن، رنگ‌هاي آكریليك طلايي، سبز مغز پسته‌اي، آبي، بنفش، لاينر مشكي يا طلايي، كاتر، گل رس، بوم نقاشي 50×50، قلم‌مو، چسب چوب و وارنيش است. آموزش اين پتينه به دو بخش دور بوم و طرح داخل بوم تقسيم مي‌شود.

تكنيک نماكاشی با طرح تذهيب
براي دورچين قاب يا همان بوم، ابتدا فوم را در ابعاد 3 در 3 سانتي‌متر با كاتر برش بزنيد. يك تكه فويل آلومينيومي را كمي بزرگ‌تر از ابعاد فوم ببريد و با استفاده از چسب‌چوب، فوم را وسط فویل بچسبانيد و لبه‌هاي اضافي فويل را به داخل برگردانيد. بعد با انگشت روي فويل را كمي چين دهيد. اين چين‌ها باعث مي‌شود زمان رنگ‌آميزي به طرح زيباتري برسيد.

نقاشی روی کاشی,آشنایی با هنر معرق

يک تكه فويل را كمی بزرگتر از ابعاد فوم ببريد و با چسب چوب، فوم را وسط فویل بچسبانيد

 

رنگ آبي روشن و آبي سورمه‌اي را با كمي آب رقيق كرده و با آن روي فويل‌ها را به حالت ابر و باد رنگ‌آميزي كنيد. يك قطره رنگ را با دو، سه قطره آب رقيق كنيد. اين فوم‌هاي ابر و بادي آبي‌رنگ 3×3 را با چسب چوب يا چسب حرارتي دور تا دور بوم بچسبانيد تا به شكل يك قاب در بیاید. در تصوير براي اينكه شما بهتر آموزش را درك كنيد، يكي در ميان فوم‌هاي روكش شده با آلومينيوم رنگ‌آميزي شده است. براي وسط قاب هم با توجه به ابعاد بوم، به 36 عدد فوم 5×5 احتياج داريم تا طرح اصلي را روي آن پياده كنيم.

 

آموزش نقاشی روی کاشی, آموزش معرق

فویل را با رنگ آبی روشن و سورمه‌ای به صورت ابر و بادی رنگ کنید

 

اين فوم‌هاي جديد 5×5 را وسط بوم بچسبانيد. قبل از آنكه طرح روي آن پياده شود بايد پايه كار را آماده كنيد. براي اين كار گل‌رس را يك روز كامل خيس و از صافي رد كنيد. نتيجه كار خميري يك‌دست شبيه ماست خواهد بود. يك قاشق گل را با دو قاشق چسب‌چوب مخلوط و روي فوم‌هاي 5×5 كه روي بوم چسبانده‌ايد با استفاده از قلم‌مو روكش كنيد. دو تا سه بار اين كار را تكرار كنيد تا سطح كار يك‌دست شود. سپس صبر كنيد تا خشك شود. زمينه بوم را به دلخواه با توجه به نوع طرحي كه انتخاب كرده‌ايد رنگ‌آميزي كنيد. در اين كار ما از رنگ طلايي استفاده کرده‌ایم.

وسایل لازم برای نقاشی روی کاشی,آموزش هنر معرق

هر طرحی كه خودتان دوست داريد را انتخاب كنيد بعد دور تا دور طرح را با لاينر مشكي يا طلايي دورگيری كنيد

 

يک طرح كاشي يا هر طرحي كه خودتان دوست داريد را به دلخواه انتخاب كنيد. طرح را به ابعاد وسط بوم پرينت بگيريد. بعد با كمك كاربن طرح مورد نظر را روي سطح كار منتقل كنيد. در مرحله بعد دور تا دور طرح را با لاينر مشكي يا طلايي دورگيري كنيد. صبر كنيد تا خشك شود. سپس رنگ آكریليك را با كمي چسب‌چوب مخلوط كرده و طرح را رنگ‌آميزي كنيد. اين مخلوط يك به سه رنگ و چسب‌چوب منجر به ايجاد نمايي برجسته مي‌شود. طرح را بسته به سليقه خودتان يا شبيه به تصوير رنگ‌آميزي كنيد. در نهايت بعد از 24 ساعت كه كار كاملا خشک شد برای براق كردن سطح كاشي از يك لايه وارنيش استفاده كنيد.

آشنایی با هنر معرق, کاشی های سنتی

طرح را رنگ‌آميزي كنيد و 24 ساعت بگذارید كاملا خشک شود و برای براق كردن از وارنيش استفاده كنيد

 

منبع : مجله منزل / bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------