نکاتی درباره انتخاب و خرید سنگ قبرسنگ قبر, نکاتی درباره سنگ قبر, نکاتی که باید برای خرید سنگ قبر بدانید

نکاتی که باید برای سنگ قبر بدانید

 

نکاتی درباره سنگ قبر

سنگ قبر ، سنگی است که آن را برای یادبود افرادی که فوت کرده اند؛ بر روی یا بالای قبر می‌گذارند. در ایران سنگ قبر را به صورت خوابیده بر روی قبر می‌گذارند ولی در کشورهای فرنگی سنگ قبر به صورت ایستاده بالای قبر می گذارند.

در گذشته اغلب از سنگی کوچک و بدون کنده کاری بر بالای قبر برای معلوم کردن فقط محل دفن استفاده می‌شد. ولی به تدریج بر روی سنگ قبر نام و نام خانوادگی فرد فوت شده هم حک می‌ شد. در حال حاضر بر روی سنگ قبر اطلاعات، نوشته و عکس‌های گوناگون حک می‌شود. این کار سبب گردیده تا به تدریج ابعاد سنگ قبر بزرگتر شود.

 

اطلاعات نوشته شده بر روی سنگ قبر

- نام و نام خانوادگی

- تاریخ تولد

- تاریخ فوت

- نام پدر

- نام همسر(برای فرد مونث)

- سروده یا گفتاری پرمعنا در مورد فرد فوت شده

- نماد و علامت های تصویری بر مبنای مواردی مانند: آیین، ملیت، شغل، علاقه‌مندی، اماکن متبرکه و تصاویر مناظر، عکس متوفی.

آیه‌ای از قرآن در سنگ قبرهای اسلامی

 

سنگ قبر, نکاتی درباره سنگ قبر, نکات طلایی برای خرید سنگ قبر

نکاتی که باید برای خرید سنگ قبر بدانید

 

انتخاب نوع سنگ قبر

نوع سنگی که در ساخت انواع سنگ قبرها استفاده می‌شود، با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف است. استحکام بالا و مقاومت در برابر شرایط فرسایشی از جمله رنگ و یا در معرض سرما و گرما قرار داشتن، سبب می‌شود که سنگ تراشان برای ساخت سنگ قبر از سنگ‌های مرغوب و مناسب استفاده کنند. از سنگ‌ها انواع گرانیت، مرمر و کوراتزیت بیشتر استفاده می شود ، البته این روزها انتخاب سنگ‌های مصنوعی و به ویژه سنگ برزیلی هم در صنعت سنگ قبر متداول شده است. 

 

ضخامت سنگ قبر

همه سنگهایی که استفاده می شود با ضخامت ۳ سانت میباشد ولی برخی دوست دارند که از ضخامت بیشتری استفاده کنند مثلا ۴ یا ۸ و یا بیشتر که هیچ تفاوتی نمی کند و تنها ضخامت آن است که البته ضخامت سنگ هیچ اثری در روند استحکام سنگ ندارد و سنگهای ۳ سانتی نیز دارای استحکام زیاد است.

 

سنگ قبر, نکاتی درباره سنگ قبر, نکاتی که باید برای خرید سنگ قبر بدانید

نکات طلایی برای خرید سنگ قبر

 

عکس روی کدام سنگ بهتر است؟

بر روی همه سنگها می توان عکس گذاشت ولی سنگهای براق جلوه عکس بهتر است و زیباتر نشان میدهد با تجربه ای که اشخاص دراین کار دارند بر روی سنگ گرانیت عکس جلوه بهتری دارد.

 

سایزهای استاندارد سنگ قبر

استاندارد سنگ بصورت عام ۱۸۰در۶۰ می باشد ولی در برخی قبور از اندازه ۹۰در۶۰ استفاده می گردد و برای بالاسری از همین اندازه (۹۰در۶۰)استفاده می شود.

 

سنگ ایستاده بالای مزار

این سنگ هم بستگی به نوع سنگ قبر انتخابی و مناسب بودن با آن دارد.

 

سنگ قبر, نکاتی درباره سنگ قبر,نکات مهم در هنگام خرید سنگ قبر

نکات مهم در هنگام خرید سنگ قبر

 

قوانین آرامستان

یکی از نکته های خیلی مهم در انتخاب شکل و طرح سنگ قبر ، قوانین آرامستانی است که متوفی در آن دفن شده است. مثلا در بعضی از قطعات جدید بهشت زهرا گذاشتن بالاسری، باغچه و ارتفاع دادن به سنگ ممنوع است در حالی که در قطعات قدیمی این موارد مجاز هستند. پس قبل از انتخاب شکل و طرح سنگ ، باید نکات قانونی آرامستان در نظر گرفته شود. 

 

سنگ قبرهای مدرن

این سنگ قبرها به وسیله یک بارکد هوشمند می شوند و افراد می‌توانند با اسکن نمودن بارکد به اطلاعاتی مثل عکس، فیلم، زندگی نامه و شجره نامه شخص متوفی را ببینند. چنانچه سری به قطعه هنرمندان بزنید می بینید که هنرمندان بعد از سال ۹۵ بجای پر کردن سنگ با نوشته های طولانی، از ساده ترین طرح ها برای سنگ استفاده می کنند و اطلاعات بیشتر را در بارکد حکاکی شده بر روی سنگ قبر قرار می دهند که این کار سنگ آنها را بسیار ویژه و زیبا کرده است. 

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------