روش های تمیز کردن شیشه و پنجرهبرای تمیز کردن شیشه و پنجره روش‌ها و پاک کننده های مختلفی وجود دارد. در این آموزش طی چند مرحله یاد می گیرید که چگونه شیشه و پنجره ها را با روش های اصولی، تمیز و براق کنید.

 

تمیز کردن شیشه و پنجره به ویژه شیشه های بیرونی کار سختی به نظر می رسد، اما ما روش هایی را به شما می آموزیم که بتوانید به راحتی شیشه و پنجره های خود را با محلول های خانگی و شیمیایی به شکل حرفه ای تمیز کنید.

 

مرحله اول: عملیات قبل از تمیز کردن شیشه و پنجره

۱- ابتدا باید لکه های گرد و غبار، رسوب گل و لای باران و یا جای خراب کاری پرندگان را از روی شیشه و پنجره پاک کنید. برای این کار از یک تمیز کننده شیمیایی و یک اسفنج کمک بگیرید. قسمت لکه را با اسپری خیس کنید و با اسفنج روی آن بکشید و سپس با آب بشویید یا با یک دستمال مرطوب روی آن را تمیز کنید.

 

بعد مقداری سرکه سفید درون یک آبپاش بریزد و آن را روی محل لکه اسپری کنید. پنج دقیقه منتظر بمانید و سپس با اسفنج یا پارچه مناسب، لکه را از روی شیشه بردارید.

اگر لکه روی شیشه خیلی سفت بود، می‌توانید با استفاده از یک تیغ به آرامی کناره های لکه را خراشیده و آن را به آرامی از روی شیشه جدا کنید.

 

ابتدا باید لکه‌های گرد و غبار و... را از روی شیشه و پنجره پاک کنید

 

۲- برچسب ها و اتیکت های تبلیغاتی چسبیده روی شیشه را نیز باید از روی شیشه و پنجره تمیز کنید. از بین بردن چسب و لایه های چسبنده کار دشواری است، اما با خرید یک اسپری تمیز کننده چسب و بر چسب مشکل شما حل می شود.

اسپری را روی برچسب بزنید و چند دقیقه صبر کنید. یک تیغه باریک زیر برچسب قرار دهید و به آرامی آن را از شیشه جدا کنید و برای پاک کردن مواد باقی مانده روی شیشه از یک حوله استفاده کنید.

 

۳- پنجره باز شو را نیز باید جدا کنید و درز‌ها و لولا‌های آن را به خوبی تمیز کنید. بعد از جدا کردن قسمت بازشو پنجره، مقداری اسپری تمیز کننده روی آن بپاشید و یا مقداری سرکه یا مایع ظرف شویی درون یک لیوان آب ریخته و با کمک اسفنج به آرامی روی همه قسمت ها بکشید. سپس آشغال هایی که در درزها وجود دارد را با دستمال یا حوله نرم پاک کنید و پنجره را سر جای خود قرار دهید.

 

پنجره باز شو را نیز باید جدا کنید و درز‌ها و لولا‌های آن را به خوبی تمیز کنید

 

۴- پنجره های بیرونی در معرض انواع آلودگی و چربی هستند. اگر پنجره ها خیلی کثیف باشند از شلنگ آب استفاده کنید. لکه ها و گرد و غبار روی لولا‌ها و چهار چوب پنجره ها را با استفاده از شلنگ آب یا یک دستمال بدون پرز و  آب پاک کنید و درز بین لولا‌ها و هرجایی که آشغال خرده وجود دارد را با جارو برقی خوب تمیز کنید.

 

۵- در انتها دوباره با جارو برقی بین درزها و لولاها را جارو بکشید. قبل از شروع به تمیز کردن پنجره یک حوله بزرگ زیر آن بگذارید تا آب به داخل خانه نشت نکند.

 

در انتها دوباره با جارو برقی بین درزها و لولاها را جارو بکشید

 

مرحله دوم: تمیز کردن داخل و خارج پنجره

وسایل مورد نیاز:

اسفنج یا فرچه

طی پلاستیکی مخصوص شیشه برای خشک کردن

پارچه مناسب برای خشک کردن یا پارچه میکرو فیبر

سطل آب

محلول تمیز کننده

حوله بزرگ برای جلو گیری از نشت آب به داخل

 

۱- ابتدا با استفاده از محلول تمیز کننده و حوله کاغذی یا روزنامه خاک روی شیشه و پنجره ها را پاک کنید. همچنین به جای استفاده از پاک کننده می توانید از مخلوط یک لیتر آب و سه قطره مایع ظرف شویی یا مخلوط یک لیوان سرکه سفید و یک لیوان آب، استفاده نمایید.

 

وسایل لازم برای تمیز کردن شیشه و پنجره

 

۲- اگر پنجره های شما قسمت بندی های کوچک دارد برای تمیز کردن آن از یک اسفنج استفاده کنید. اما اگر شیشه های بزرگی دارد می توانید از یک طی با سر حوله یا اسفنج استفاده نمایید. مقدار مناسبی از محلول تمیز کننده خود را درون یک سطل بریزید (می توانید با روش های گفته شده در قسمت قبل خودتان محلول تمیز کننده خانگی بسازید فقط نسبت ریختن را فراموش نکنید). اسفنج را درون سطل فرو کنید و آن را درون سطل بچلانید تا آب اضافی خارج شود و تمام قسمت های پنجره را با اسفنج پاک کنید. سپس شیشه را با دستمال مناسب خشک کنید.

 

مقدار مناسبی از محلول تمیز کننده خود را درون یک سطل بریزید و شیشه ها را با اسفنج تمیز کنید

 

۳- حالا باید آب را روی پنجره اسپری کنید یا با شلنگ مقداری آب روی پنجره بپاشید و با طی مخصوص شیشه به صورت حرکت های عمودی شیشه را تمیز کنید. مطمئن شوید که طی کوچک کامل به پنجره می‌چسبد، هر قسمت را که طی می کشید، طی را روی قسمت بعدی دقیقا کنار قسمت قبل یا چند سانتی متر داخل قسمت قبل بگذارید و بکشید تا روی شیشه رد ایجاد نشود. 

 

اگر طی خیس شد و احساس کردید روی شیشه رد می اندازد آن را با یک دستمال خوب خشک کنید و به کار خود ادامه دهید.

 

اگر طی خیس شد و احساس کردید روی شیشه رد می‌اندازد آن را با یک دستمال خوب خشک کنید

 

۴- روی شیشه ها و هر جایی که خیس شده و آب ریخته را با یک پارچه مناسب که آب را به خوبی جذب می کند خشک کنید. با این کار از لکه شدن شیشه جلوگیری خواهید کرد. بعد از خشک شدن، شیشه و پنجره شما تمیز و درخشان می شود.

 

روی شیشه ها و هر جایی که خیس شده را با پارچه ای که آب را به خوبی جذب می کند خشک کنید

 

منبع : setare.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------