شهر تروآ ؛ شهری افسانه ای در ترکیه (+تصاویر)شهر تروآ در ترکیه

 

هاینریش شلیمان، باستان‌شناس آلمانی، در سال ۱۸۷۰ به حفاری در محل پرداخت و چندین شهر بنا شده بر روی یکدیگر یافت. گمان می‌رود شهری که تروآی ۸ نام گرفته محل رخداد جنگ تروآ نقل شده در حماسهٔ ایلیاد اثر هومر باشد.

آشنایی با شهر تروآ

تروآ، نام شهري باستانی در ترکیه امروزی است. تروآ مهاجرنشینی یونانی بود که در محل آناتولی واقع بود. تروی بازمانده‌ی باستانی داستان ایلیاد هومر در ترکیه واقع است و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.


تروی نمادی منحصر بفرد از امتزاج فرهنگی ساکنان اطراف آناتولیا، بالکان‌ها و ساکنان اژه است که ‏تاریخ سکونت بشر در آن به عصر برنز یا سه هزارسال پیش از میلاد مسیح می‌رسد.
شهر تروآ بارها و بارها طی تاریخ پر فراز و نشیب خود ویران شده و از نو ساخته شده است. خرابه‌های شهر دیگری به نام «ایلیوم» نیز در محل یافت شده که متعلق به امپراطوری آگوستوس روم بوده ولی بعد از ساخت «کنستانتینوپل» یا استانبول فعلی به تدریج اهمیت خود را از دست داده و خالی از سکنه گردید.

 

 عکس های شهر تروآ 


ماجرای جنگ تروآ
جنگ تروا (سدهٔ ۱۲ یا ۱۳ یا ۱۴ پیش از میلاد) یکی از بزرگترین جنگ ها در اسطوره شناسی یونان است. نبرد تروا حماسه ای است که هومر شاعر یونانی آن را سده ۱۲-۱۴ سال قبل از میلاد مسیح در کتاب ایلیاد به حماسه کشیده است.


تروا پس از ده سال نبرد بیهوده عاقبت سقوط می کند اسب چوبی آخرین نیرنگی است که برای باز کردن دروازه غیر قابل نفوظ این شهر است که به کار میرود.

هکوب پاریس فرزند پادشاه تروا بود که فرزندی به نام پاریس در راه داشت پیشگویان پیشبینی کردند که او سرنوشت شومی خواهد داشت هکوب به پریام دستور داد که پاریس را به دور از چشم مادرش بدزدد و به جزیره آیا ببرد و در انجا او را رها کند. او در کوه آیدا توسط چوپانان یافت می شود و توسط انها بزرگ می شود وقتی که بزرگ می شود آوازه او به گوش دربار پدر و مادرش می رسد و او را به دربار فرا می خوانند. آنها پاریس را برای ماموریتی به دربار منلاس پادشاه اسپارت می فرستند.

 

 تصاویر شهر تروآ


منالئوس همسری بنام هلن داشته که در زیبایی بی حمتا بود و زیباترین زن زمان خود بوده است.در اینجا دو نظر وجود دارد نظر اول این است که هلن و پاریس عاشق هم شده و با هم می گریزند و در جایی دیگر نقل است که آفرودیته به پاریس می گوید اگر پاداشی به او بدهد زیبا ترین زن دنیا را به او خواهد داد و پاریس هلن را دزدیده و با خود به تروا می برند.

منالئوس ماجرا را برای آگاممنون برادر خود تعریف می کند و آگاممنون تمام افسران یونان را فرا می خواند و ارتشی عظیم را بسیج می کند هزاران کشتی از جانب یونان بطرف تروا روانه می شود. و شهر تروا با دیوار های افسانه ای را محاصره می کند و جنگ سخت ده ساله ای در می گیرد.

 

 اسب تروآ


شهر تروا نه سال است که تحت محاصره لشگریان یونان است و نبرد همچنان ادامه دارد در این نبردداستان نبرد شهر تروا هکتور قهرمان افسانه ای تروا موفق به کشتن بسیاری از فرماندهان یونان می شود اما خودش توسط آشیل کشته می شود و توسط کالسکه ای جسدش از مچ پا در میان گرد و خاک سه بار به دور شهر می چرخد. پاریس توسط آفرودیت متوجه می شود که تنها نقطه ضعف آشیل که رویین تن پود پاشنه ی پایش است در نبردی که بین آن دو آغاز می شود پاریس با تیر زهراگین به پاشنه پای آشیل می زند و او را می کشد …

 

  اسب تروآ


نحوه دسترسی به شهر تروا
بسیاری از تورهای استانبول سفرهای یک روزه برای دیدن از شهر تروآ را نیز پیشنهاد می‌دهند که کمتر از یک روز می‌توانید با ماشین یا وسیله نقلیه در دسترس به این شهر بروید. به علاوه می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس نیز استفاده کنید.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------