کارت‌ دیجیتال واکسن چیست و چگونه باید آن را تهیه کرد؟کارت‌ دیجیتال واکسن, کارت‌ دیجیتال واکسن چگونه تهیه می کنند, کاربرد کارت‌ دیجیتال واکسن

کارت‌ دیجیتال واکسن چیست ؟

 

نحوه ی دریافت کارت‌ دیجیتال واکسن

صدور کارت واکسن دیجیتال، برای افرادی می باشد که می خواهند به کشورهای دیگر سفر کنند. داشتن کارت واکسن باعث می شود، محدودیت های کرونایی برداشته شود. باید هر فردی دو دوز از واکسن کرونا را تزریق کرده باشد.

کارت واکسن دیجیتال به چه کار می آید؟

محدودیت‌های کرونایی، حضور در مکان های پر جمعیت، به خصوص در مکان های عمومی را برای بسیاری از افراد تبدیل به نوعی نوستالژی کرده است. محدودیت هایی که هنوز هم در بسیاری از کشورها تا حدود زیادی پابرجا هستند اما چند ماهی است اخبار پراکنده ای از رفع آنها درنقاط مختلف جهان به گوش می رسد.

 

یکی از راهکارهایی که جهت رفع تدریجی این محدودیت ها مورد توجه دولت ها قرار گرفته است استفاده از کارت واکسن های دیجیتال است. کارت های واکسن دیجیتال معمولا اطلاعات مربوط به وضعیت کرونایی افراد را به شکل یک QR Code یا در فرمت یک اپلیکیشن، روی گوشی‌ تلفن همراه آنها ذخیره می کند که قابلیت چاپ هم دارد.

 

همچنین بعضی از کشورها برای این منظور اپلیکیشنی اختصاصی طراحی کرده‌اند. اطلاعات کارت واکسن دیجیتال معمولا تعداد دوزهای دریافتی واکسن،‌ نوع واکسن و وضعیت بهبود یافتگی افرادی که مبتلا شده‌اند را شامل می‌شود.

 

کارت واکسن دیجیتال COVID چیست؟

کارت واکسن دیجیتال کووید اتحادیه اروپا یک مدرک دیجیتالی است که شخص دارای یکی از آنها است.

 

– واکسینه کووید -19 شده است

– نتیجه آزمایش منفی دریافت کرد یا نه

– بهبود یافته از کووید -19

 

ویژگی های کلیدی کارت واکسن

– قالب دیجیتالی و/یا کاغذی

– بارکد QR

– مجانی

– به زبان ملی و انگلیسی

– امن و امان

– در همه کشورها معتبر است

 

چه کسی می تواند گواهینامه دیجیتال COVID اتحادیه اروپا را دریافت کند؟

• همه شهروندان اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها.

• اتباع غیر اتحادیه اروپا که به طور قانونی در یک کشور اقامت دارند و حق سفر به کشورهای دیگر را دارند.

 

آیا کودکان می توانند گواهی COVID دیجیتال اتحادیه اروپا را دریافت کنند؟

بله، کودکان می توانند گواهینامه دیجیتال COVID اتحادیه اروپا را دریافت کنند.

 

آژانس دارویی اروپا (EMA) چراغ سبز خود را برای استفاده از واکسن BioNTech Pfizer Comirnaty و واکسن Moderna Spikevax برای کودکان 12 تا 17 ساله نشان داده است. کودکان همچنین می توانند یک آزمایش یا گواهی بهبودی دریافت کنند. این گواهینامه ها همچنین می توانند توسط والدین آنها دریافت و در برنامه تلفن هوشمند والدین ذخیره شوند.

 

کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین موافقت کردند که کودکانی که با والدین خود سفر می کنند باید از قرنطینه معاف شوند در صورتی که والدین نیازی به قرنطینه ندارند، به عنوان مثال به دلیل واکسیناسیون. کودکان زیر 12 سال نیز باید از آزمایش مربوط به سفر معاف شوند.

 

کارت واکسن بین المللی

مسافران سفرهای بین‌المللی باید دو هفته قبل از سفر خود برای دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا اقدام کنند. این افراد باید واکسینه کامل باشند؛ یعنی حداقل دو دوز واکسن مورد تأیید کشور مقصد را دریافت کرده باشند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاکنون تنها به واکسن ساخت شرکت فایزر تاییدیه کامل داده است؛ بااین‌حال واکسن‌های زیر، مجوز مصرف اضطراری را از این سازمان دریافت کرده‌اند:

 

– مادرنا

– جانسون اند جانسون

– آسترازنکا

– کووی شیلد (آسترازنکا تولید هند)

– سینوفارم

– سینوواک

 

تاکنون 29 کشور اروپایی ایمنی بخشی واکسن های فایزر، مادرنا، جانسون اند‌جانسون و آسترازنکا را به رسمیت شناخته اند. 79 کشور نیز سینوفارم را تأیید کرده اند. البته سفر به کشورهای اروپایی جدا از دستورالعمل های ارائه شده توسط اتحادیه اروپا، ممکن است با توجه به شرایط داخلی برخی کشور قوانین جداگانه ای داشته باشد؛ برای بررسی این شرایط می توان از ابراز گروه VisaGuide.World استفاده کرد. به صورت کلی، برای سفر به هر کشور باید شرایط واکسیناسیون و قرنطینه‌ را درخصوص آن کشور خاص بررسی کرد.

 

بعد از بررسی شرایط ورود به کشورها، افراد باید تنها ازطریق سامانه وزارت بهداشت به نشانی salamat.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند. این وب سایت قبلا مخصوص ثبت نام واکسن کرونا و ثبت عوارض واکسن بود؛ اما  اکنون ثبت نام دریافت کارت واکسیناسیون هم به خدمات آن اضافه شده است.

 

کارایی کارت‌ دیجیتال واکسن, نحوه ی تهیه کارت‌ دیجیتال واکسن, کارت‌ واکسن دیجیتال

نحوه دریافت کارت‌ دیجیتال واکسن

 

چگونه می توانند گواهینامه (کارت واکسن دیجیتال) دریافت کنند؟

مقامات ملی، مسئول صدور گواهینامه هستند. به عنوان مثال، می تواند توسط مراکز آزمایش یا مقامات بهداشتی یا مستقیماً از طریق یک پورتال eHealth صادر شود. 

 

– گواهی واکسیناسیون (کارت واکسن) توسط کشور عضوی که واکسیناسیون در آن انجام شده است صادر می شود.

– گواهینامه های آزمایشی توسط کشور عضوی که در آن آزمون انجام شده است، صادر می شود.

– گواهی های بازیابی توسط کشور عضوی که شخص بهبود یافته در آن قرار دارد صادر می شود.

– اطلاعات مربوط به نحوه دریافت گواهینامه باید توسط مقامات بهداشت ملی ارائه شود. 

 

نسخه دیجیتال را می توان در دستگاه تلفن همراه ذخیره کرد. شهروندان همچنین می توانند نسخه کاغذی را درخواست کنند. هر دو دارای یک بارکد QR شامل اطلاعات ضروری و همچنین یک امضای دیجیتالی برای اطمینان از اصالت گواهینامه خواهند بود.

 

کشورهای عضو بر روی یک طرح مشترک که می تواند برای نسخه های الکترونیکی و کاغذی برای تسهیل تشخیص استفاده شود، توافق کرده اند.

 

برای دربافت کارت واکسن دیجیتال در ایران، بعد از تزریق واکسن به سامانه با نشانی salamat.gov.ir وارد شوید و در آنجا می توانید کارت واکسن دیجیتال را به صورت فارسی و انگلیسی دریافت کنید.

 

برای دریافت کارت واکسن دیجیتال کرونا کافی است وارد آدرس بالا شوید بعد از ورود به سایت بسته به نیاز گزینه کارت واکسن فارسی یا انگلیسی را انتخاب کنید. و اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. بعد از تکمیل فرم کد تاییدی که تلفن همراه شما ارسال شده است را وارد کنید. پیامک "درخواست شما با موفقیت ثبت شد" ارسال می شود.

 

در پایان آدرس اینترنتی کارت واکسن به تلفن همراه شما پیامک خواهد شد.

 

مسافران سفرهای بین‌ المللی باید دو هفته قبل از سفر خود برای دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا اقدام کنند. این افراد باید واکسینه کامل باشند؛ یعنی حداقل دو دوز واکسن مورد تأیید کشور مقصد را دریافت کرده باشند.

 

توجه: تمامی مراحل ثبت ‌نام و صدور کارت واکسن، چه برای شهروندان و چه مسافران سفرهای خارجی، رایگان است و نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارد.

 

آیا شهروندانی که هنوز واکسینه نشده اند می توانند به کشور دیگری سفر کنند؟

هم اکنون آری. به عنوان مثال: کارت واکسن دیجیتال کووید اتحادیه اروپا باید تردد آزاد را در داخل اتحادیه اروپا تسهیل کند. این یک پیش شرط برای حرکت آزاد نیست، که یک حق اساسی در اتحادیه اروپا است. 

 

بدون داشتن گواهی یا کارت واکسن دیجیتالی، ممکن است تحت محدودیت هایی مانند آزمایش یا قرنطینه قرار بگیرید. کشورهای عضو می توانند محدودیت های سفر را اعمال کنند.

 

برای اطمینان از عدم تبعیض علیه افرادی که واکسینه نشده اند، کارت دیجیتال واکسن COVID همچنین گواهینامه های آزمایش و گواهینامه هایی را برای افرادی که از COVID-19 بهبود یافته اند، پوشش می دهد. به این ترتیب همه می توانند از کارت دیجیتال COVID بهره مند شوند.

 

کارت‌ دیجیتال واکسن چگونه تهیه می کنند, کاربرد کارت‌ دیجیتال واکسن, کارایی کارت‌ دیجیتال واکسن

کاربرد کارت‌ دیجیتال واکسن

 

اعتبار گواهینامه ها

کمیسیون پیشنهاد کرده است و کشورهای عضو، به روزرسانی توصیه شورای مربوط به محدودیت های جابجایی آزاد را تصویب کرده اند. این شامل احکام خاصی است - اگرچه کشورهای عضو نیز می توانند کمتر سختگیرانه عمل کنند:

 

افرادی که کاملاً واکسینه شده اند و  دارای گواهینامه دیجیتالی COVID اتحادیه اروپا هستند، باید 14 روز پس از دریافت آخرین دوز از آزمایش مربوط به سفر یا قرنطینه معاف شوند. این همچنین باید شامل افرادی باشد که یکبار واکسن دو دوز دریافت کرده اند.

 

افرادی که بهبود یافته اند و دارای گواهینامه دیجیتالی COVID اتحادیه اروپا هستند، باید در 180 روز اول پس از آزمایش مثبت PCR از آزمایش مربوط به سفر یا قرنطینه معاف شوند.

افرادی که دارای گواهی آزمایش دیجیتال COVID هستند باید از شرایط احتمالی قرنطینه معاف باشند: 72 ساعت برای آزمایش PCR و در صورت پذیرش توسط یک کشور عضو، 48 ساعت برای آزمایش سریع آنتی ژن.

 

از 18 شهریور ماه 1400، سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در گفت و گویی با روزنامه ایران به نقل از وزیر بهداشت اعلام کرد ارائه خدماتی از جمله صدور بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس، اقامت در هتل، خدمات بانکی و همچنین حضور دانشجویان در دانشگاه ها منوط به داشتن کارت واکسن دیجیتال است.

 

تمامی این اقدامات از سوی کشورهای جهان می تواند آغازگر فصل جدیدی از زندگی افراد باشد، فصلی که دیگر برای سفر از کشوری به کشور دیگر یا شهری به شهر دیگر داشتن گذرنامه و شناسنامه و کارت ملی کفایت نمی کند؛ احتمالا کارت واکسن دیجیتال کرونا یکی دیگر از الزامات احراز هویت افراد خواهد شد. حضور در مسابقات ورزشی، کنسرت ها و سالن های سینما در این مدت برای بسیاری از مردم جهان حسرتی بزرگ بود ولی آن طور که به نظر می آید جهان بدون کرونا در دوردست ها برای ما دست تکان می دهد. هر چند که بسیاری از متخصصین تاکید دارند این ویروس هیچگاه به طور کامل با ما خداحافظی نخواهد کرد.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------