فم تریپ؛ ابزاری موثر برای رونق گردشگریفم تریپ, FAM Trip, فم تریپ چیست

مزایای برگزاری فم تریپ 

 

فم تریپ چیست؟ معنی فم تریپ، اهداف و فواید

فم تریپ به معنی به اشتراک گذاشتن تجربیات دست اول یک گردشگر درباره مقصد سفرش بین مخاطبین است ، گران ترین و معروف ترین فم تریپ دنیا ، فم تریپ خانوادگی رونالدو برای عربستان است که قرار است صنعت گردشگری این کشور را با جهشی چند میلیونی مواجه کند.

واژه فم تریپ، اصطلاحی است که این روزها  در اینستاگرام سر زبان ها افتاده است. 

فم تریپ (به انگلیسی : FAM Trip ) اصطلاح اختصاری برای واژه Familiarization Trip است ، به این معنی که یک گردشگر خودش به مقصد سفر کرده و تجربه دست اولی که از مقصد بدست آورده را با مخاطبان یا مشتریانش به اشتراک می گذارد. 

 

فم تریپ تبدیل به یکی از هشتگ های پرطرفدار شبکه های مجازی شده است و با وجود گسترش روز افزون استفاده مردم دنیا از شبکه های مجازی و از آنجا که تصویری بدون سانسور و تجربه شخصی افراد را به اشتراک می گذارد ، گزینه ای موثر در جهت بهبود گردشگری کشورهای مختلف است و میتواند تاثیر زیادی در صنعت گردشگری کشورهای مختلف بگذارد. 

 

بسیاری از شهرهای مهم دنیا با برگزاری فم تریپ توانستند نتایج خارق العاده ای بدست بیاورند از جمله صبحانه روی آب معروف جزایر بالی رشد گردشگری این جزیره را چندین برابر کرد. 

دعوت از چند اینفلوئنسر درپرواز  بالون های کاپادوکیای ترکیه باعث شد که در عرض یک سال 50 درصد گردشگر بیشتری به این شهر سفر کند. 

 

فم تریپ چیست؟

Familiarization trip که به اختصار فم تریپ Fam Trip نامیده میشود سفرهای ارزان و اغلب رایگانی است که مجریان گردشگری در سراسر دنیا با هدف آشنایی مردم جهان با مقاصد گردشگری کشورشان به اجرا می گذارند.

 

افرادی که برای فم تریپ و سفر به یک مقصد گردشگری دعوت می شوند اغلب اینفلوئنسرهای معروف فضای مجازی با فالوورهای زیاد هستند ، این افراد در سفری که به مقصد مورد نظر دارند ، تجربیات و احساسات شخصی خود را با فیلم و عکس در فضای مجازی با فالوورهای خود به اشتراک می گذارند و باعث می شوند مقاصد گردشگری در کشورهای مختلف بین مردم جهان مشهور شوند.

 

فم تریپ صرفا یک سفر تفریحی نیست در واقع یک پروژه کاری است که افراد مختلفی را بنا بر تخصص و حرفه خود ، مدت کوتاهی در مقصد مورد نظر میزبانی میکنند تا با حرفه خود به معرفی جاذبه ها و امکانات مقصد مورد نظرشان بپردازند.

 

بهبود گردشگری, تورهای آشنایی, فم تریپ رونالدو

فم تریپ چیست 

 

هدف فم تریپ

آیا تا به حال  شده با دیدن یک پوستر یا عکس زیبا هوس کنید به آن منطقه سفر کنید یا با استفاده از اطلاعات جامعی که یک آژانس گردشگری در اختیار شما قرار داده ، سفر منحصر به فردی داشته باشید؟ 

هدف از فم تریپ دقیقا معرفی جاذبه ها و امکانات مقاصد گردشگری به طیف گسترده ای از مخاطبان با استفاده از سفیران گردشگری است. 

 

مهم ترین هدف فم تریپ در سطح داخلی یا بین المللی ، بالا بردن آگاهی و بهبود و گسترش شبکه ی ارتباطات افراد در دنیای گردشگری با اطلاعات دست اول ، اینفلوئنسرهای دعوت شده است. فم تریپ میتواند به اشکال مختلف برگزار شود ، از جمله استفاده از خدمات یک هتل ، شکرت در مراسم فرهنگی یا یک تور طراحی شده توسط آژانس مسافرتی با پلتفرم مرتبط با سفر و غیره . 

 

هدف فم تریپ, فم تریپ یعنی چی, سفر آشنایی

هدف فم تریپ

 

فم تریپ ایرانی

Feel Iran یک فم تریپ ایرانی است که توسط یکی از فعالان عرصه گردشگری ایران با دعوت از 12 اینفلوئنسر مشهور از کشورهای ترکیه ، روسیه ، ایتالیا ، اوکراین ، هند و چین به منظور یک تور ایرانگردی کوتاه مدت به راه افتاد تا اینفلوئنسرهای فضای مجازی به عنوان نماینده طرفدارانشان ، ابعاد گوناگون و متفاوتی از ایران را حس کنند و درباره آن بنویسند. 

 

فم تریپ, FAM Trip, فم تریپ چیست

فم تریپ ایرانی 

 

چه کسانی به فم تریپ دعوت می شوند؟

هر شخص و ارگانی که به نحوی با فرایند فروش یا بهبود سفر در ارتباط باشد از جمله آژانس مسافرتی ، رسانه های گردشگری ، نویسنده ها ، روزنامه نگارها ، بلاگرها ، اینفلوئنسرها و دیگر افرادی که نقش اساسی در صنعت گردشگری دارند به این پروژه ها دعوت می شوند. 

 

گاهی اوقات فم تریپ ها مخصوص کارکنان آژانس های مسافرتی و شرکت های هواپیمایی برگزار می شود تا نماینده های این آژانس ها بتوانند خدماتشان را با کیفیت بالاتری ارائه نمایند.

 

با رونق بازار شبکه های اجتماعی ، نویسنده ها ، عکاسان، روزنامه نگارها ، بلاگر ها ، یوتیوبرها ، اینفلوئنسرهای اینستاگرامی جزو افرادی هستند که به دلیل داشتن مخاطبان وسیع در لیست دعوت شدگان فم تریپ قرار می گیرند. 

 

افراد دعوت شده به فم تریپ ، تجربه شخصی خودشان را با مخاطبین و مشتری ها به اشتراک می گذارند. انتقال تجربه شخصی افراد مختلف و تولید محتوای دست اول نقش بسیار پررنگی در جلب اعتماد مخاطبان سفر یا مشتریان خدمات گردشگری دارد.

 

 فم تریپ رونالدو, مزایای فم تریپ, هدف فم تریپ

چه افرادی به فم تریپ دعوت می شوند

 

برگزار کنندگان فم تریپ چه کسانی هستند؟

از آنجا که هدف فم تریپ ، بهبود گردشگری است ، برگزار کنندگانش در همین حوزه مشغول به کار هستند. از آنجا که فم تریپ ها برای گردشگران به صورت رایگان برگزار می شود برای تامین هزینه های بالای آن باید اسپانسرهای مختلفی پیش قدم شوند. 

 

فرم تریپ ها در سراسر دنیا توسط آژانس های گردشگری ، شرکت های هواپیمایی ، برگزار کنندگان تورهای گردشگری ، سازمانهای دولتی ، شرکت های خصوصی و غیره برگزار می شود. 

 

مزایای فم تریپ, هدف فم تریپ, فم تریپ یعنی چی

برگزار کنندگان فم تریپ

 

فم تریپ چه مزیتی دارد؟

• بهبود درآمد گردشگری : فم تریپ ها نقش بسزایی در صنعت گردشگری دارند و در صورتی که به طور موفقیت آمیزی اجرا شوند ، باعث خواهند شد مسافران بسیار زیادی به استفاده از خدمات یا بازدید از جاذبه های گردشگری منطقه ترغیب شوند. 

فم تریپ هم برای آژانس های مسافرتی و برگزارکنندگان رخدادها یا ایونت ها و هم برای صنعت گردشگری و گردشگران اهمیت بسیار شایانی دارد. 

 

• ایده یابی : افراد دعوت شده به فم تریپ با مقاصد و خدمات  گردشگری منطقه آشنا می شوند و با سایر شرکت کنندگان در سفر که تجارب ارزشمندی بدست آورده اند از زوایای مختلف گفتگو میکنند و مجموعه ای از ایده ها را منتشر میکنند که میتواند آغازگر جریانی موثر در توریسم و اقتصاد یک کشور باشد. 

 

• تولید محتوا : یکی از گام های اساسی برای رشد گردشگری ، تولید محتوا است. کیفیت و اصالت این محتوا در عصر ازدحام اطلاعات میتواند بسیار ارزشمند باشد. فم تریپ ، به سفیران گردشگری فرصت میدهد تا اطلاعات دست اول را بدون جهت گیری تولید کنند و حاصل مشاهدات و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

 

• رونق کسب و کارهای گردشگری: رونق کسب و کارهای گردشگری نیاز به تبلیغات پربازدید و قابل اعتماد  دارد. بنابراین فم تریپ ها میتوانند تحولات بزرگی در صنعت گردشگری ایجاد نمایند. 

 

بهبود گردشگری, تورهای آشنایی, فم تریپ رونالدو

فم تریپ رونالدو گرانترین فم تریپ دنیا

 

گران ترین فم تریپ دنیا ، فم تریپ رونالدو برای عربستان

با توجه به آخرین اطلاعات منتشر شده ، تعداد گردشگران اروپایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس از سال 2018 تا 202 ، 17 درصد افزایش داشته است و 24.6 میلیون نفر از گردشگران اروپایی به این حوزه مسافرت کرده اند که 81 درصد این مسافران عربستان و امارات را به عنوان مقصد خود برگزیده اند با این وجود تفاوت درآمد گردشگری عربستان با امارات بسیار زیاد است درآمد امارات در سال 2020 از گردشگرن اروپایی 14.5 میلون دلار بوده در حالی درآمد عربستان 5.4 میلیون دلار بوده است. 

 

عربستان برای جبران این عقب ماندگی در جذب گردشگران اروپایی از یک ایده فوق العاده در سال 2023 رونمایی کرد. باشگاه النصر عربستان کریستیانو رونالدو را با 230 میلیون فالوور به خدمت گرفته و برای خانواده اش سوئیتی مجلل و اختصاصی در دو طبقه هتل چهار فصل ریاض با 17 اتاق در نظر گرفته است که هزینه اقامت مجلل آنها در ماه بیش از 250 هزار پوند خواهد بود. 

 

همسر رونالدو جورجینا رودریگز 38.9 میلیون فالوور در اینستا دارد و مدام در حال پست تصاویر مختلفی از جاذبه ها ، مغازه ها ، معابر و زندگی خانوادگی اش در عربستان است. 

برای درک میزان بسیار زیاد فالوورهای این زن و شوهر محبوب در فضای مجازی کافی است بدانیدکه فقط 38 کشور جهان جمعیتی بیشتر از فالوورهای جورجینا در اینستا دارند.

 

فالوورهای باشگاه النصر عربستان مدتی کوتاه بعد از حضور رونالدو از 500 هزار دنبال کنده به بیش از 3 میلیون  نفر و آمار لایک های پستهایش به نزدیک 20 میلیون  بار رسیده است. 

درست است که رونالدو برای بازی سالهای آخر دوران فوتبالی خود با یک پیشنهاد شگفت انگیز مالی ، باشگاه النصر عربستان را انتخاب کرده است و در ظاهر صرفا یک انتقال فوتبالی گرانقیمت صورت گرفته است ولی چیزی که مشخص است ، هدف پنهان و اصلی این انتقال یعنی معرفی جاذبه های گردشگری و امکانات عربستان به گردشگران کل دنیاست . 

 

شاید در حال حاضر رقم قرارداد و هزینه زندگی خانوادگی رونالدو در عربستان به نظرتان غیر منطقی برسد ولی فم تریپ خانوادگی رونالدو در عرض چند سال ، سود صنعت گردشگری عربستان  را چندین برابر خواهد کرد.

 

کافیست آمار صنعت گردشگری عربستان را در انتهای سال 2023 با ابتدای آن مقایسه نمایید تا متوجه شوید هزینه ای که برای انتقال خانواده رونالدو به عربستان انجام شده ، در برابر سودی که قرار است به صنعت گردشگری این کشور برسد، مبلغی بسیار ناچیز خواهد بود. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------