ویژگی ها و قسمت های مخفی یک هواپیما هواپیما که هرگز نمی دانستید وجود دارنداتاق های مخفی هواپیما, اتاق خواب مهمانداران, دکمه مخفی زیر دسته صندلی

ویژگیهای مخفی یک هواپیما

 

ویژگی های مخفی هواپیما که از آن‌ها بی‌اطلاع هستید 

اگر تجربه پرواز با هواپیما را دارید، برخلاف تصورتان باید بگویم که بخش های زیادی در هواپیما ها هست که به چشم مسافران نمی آید و شاید بتوان گفت مخفی شده اند.

احتمالا کسانی که تجربه پرواز با هواپیما را دارند تصور میکنند اطلاعات کاملی درباره فضای داخلی هواپیما دارد ولی در همه هواپیماها قسمت های مخفی ای از دید مسافرین قرار گرفته است که ممکن است حتی با وجود پروازهای متعدد متوجه آنها نشده باشید. اگر علاقمند هستید با قسمت های مخفی یک هواپیما آشنا شوید در ادامه مقاله بیتوته با ما همراه شوید.

 

پنجره های هواپیما, قسمت های مخفی یک هواپیما, پرواز با هواپیما

مثلث سیاه بالای پنجره هواپیما

 

مثلث سیاه بالای پنجره

هدف از تعبیه پنجره های زیاد در دو طرف هواپیما فقط لذت بردن مسافران از منظره نیست . مهمانداران از طریق این پنجره ها میتوانند مشکلات احتمالی ایجاد شده در بال هواپیما ، اسلات یا حتی موتور را مشاهده نمایند. 

 

یک سری از پنجره های هواپیما هستندکه بهترین چشم انداز را برای این منظور فراهم می کنند. این پنجره ها به نام ویلیام شارتنر William Shatner شناخته می شوند و با مثلث کوچک سیاه رنگی علامت گذاری شده اند  ، صندلی مقابل این پنجره ها بهترین ویو را نسبت به بال و موتور هواپیما دارد. علت نامگذاری این صندلی ها هم داستان جالب دارد:

پرواز هواپیما در ارتفاع 2000 متی میتواند باعث عجیب ترین پدیده گرگ و میش شود . در یکی از پروازها شخصی به نام شارتنر در این ارتفاع ، موجودی خیالی را روی بال هواپیما می بیند و اسم این صندلی به نام او ثبت می شود. 

 

بالای 4 پنجره از هواپیما یک مثلث سیاه رنگ دیده می شود که این مثلث ها با لبه بال هواپیما در یک ردیف قرار گرفته اند.

اگر داخل هواپیما دچار بیماری حرکتی شوید نشستن روی یکی از این صندلی ها حالتان را بهتر می کند چون این صندلی ها در مرکز ثقل هواپیما قرار گرفته اند. 

 

پرواز با هواپیما, مثلث سیاه بالای پنجره, قسمت های مخفی و ناشناخته هواپیما

حفره روی پنجره هواپیما

 

حفره خونریزی روی پنجره ها

همیشه یک سوراخ کوچک پایین پنجره های هواپیما قرار دارد. پنجره های هواپیما سه جدا هستندو این سوراخ برای تنظیم افت فشار ناشی از پرواز تعبه شده. فشار هوای اطراف هواپیما در ارتفاع به شدت کاهش پیدا میکند ، باوجودی که پنجره بیرونی بیشتر این فشار را می گیرد ، سوراخ تعبه شده به متعادل کردن اختلاف فشار کمک میکند  به همین دلیل است که به این حفره ها ، حفره خونریزی گفته می شود. 

 

دکمه مخفی زیر دسته صندلی, ماسک های اکسیژن هواپیما, پنجره های هواپیما

اتاق خواب مهمانداران هواپیما

 

اتاق خواب مهمانداران

در اغلب هواپیماها به خصوص هواپیماهایی که در کلاس پروازی بالاتری هستند یا مسافت های طولانی تری را طی میکنند، اتاق خوابی مخفی تعبیه شده که همزمان چند مهماندار می توانند در آن استراحت کنند.

محل اتاق استراحت به نوع هواپیما بستگی دارد ولی معمولا پشت اتاقک خلبان و بالای بخش فرست کلاس قرار دارند.

 

دکمه مخفی زیر دسته صندلی

زیر دسته صندلی که به سمت راهرو است دکمه کوچکی مخفی شده است و به ندرت کسی متوجه آن می شود. این دکمه میتواند دسته صندلی را بالا برده و در راستای پشتی صندلی قرار دهد و  دیگر دسته صندلی  به پهلویتان فرو نمیرود . این کار فضای بیشتری به شما میدهد و برای افرادی که ناتوانی با معلولیت دارند بسیار کاربردی است و به آن ها کمک میکند که بتوانند راحت تر از جایشان برخیزند. 

 

مواد شیمیایی که موقع خطر نجاتتان میدهند

ماسک های اکسیژنی که بالای صندلی های هواپیما تعبیه شده اند و هنگام خطر باز می شوند در واقع حاوی اکسیژن یا هوای فشرده شده نیستند ، پنلی که بالای صندلی ها قرار گرفته دارای محفظه مواد شیمیایی است که هنگام آتش سوزی ، اکسیژن آزاد میکند. این مواد پودر سفیدرنگی حاوی باریوم اکساید ، سدیم کلرات و پتاسیم کلرات است. با وجودی که این مواد شیمیایی تا حدودی خطرناک محسوب می شوند ولی تا به حال جان افراد زیادی را در مواقع خطر نجات داده اند.

 

 پرواز با هواپیما, مثلث سیاه بالای پنجره, قسمت های مخفی و ناشناخته هواپیما

ماسک های اکسیژن بالای صندلی ها

 

نرده های ظریف برای گرفتن دست

حتما موقعی که مسافرین در راهروی هواپیما راه می روند متوجه استفاده آن ها از دسته صندلی شما برای ثابت نگه داشتن  خودشان شده اید ، در اغلب هواپیماها نرده های خیلی ظریف و نازکی در قسمت بالا وجود دارد که دقیقا برای ثابت نگه داشتن افرادی که در راهرو حرکت میکند، تعبیه شده اند. 

 

مهمانداران هواپیما هنگام حرکت در راهروها ، بی دلیل نیست که سقف را لمس میکنند. بالای سر مسافرین ناحیه ای دالبر مانند قرار گرفته که با گرفتن دست از آن ها میتوانید تعادلتان را حفظ کنید.

شاید این نرده ها خیلی هم مخفی نباشند ولی خیلی از مسافرین از وجودشان بی خبرند. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------