خوشا شیراز و این سوغات نابش!سوغاتی شیراز چیست

كیفیت و اصالت خاتم شیراز زبانزد خاص و عام است

 

خودمان را به خواب زده‌ايم و مثل ميراث‌داري كه ثروت پدر را به باد مي‌دهد و بعد کاسه‌گردان این و آن می‌شود، دوره افتاده‌ایم و جنس بی‌کیفیت و بی‌هویت چینی می‌خریم، فقط به صرف این‌که ارزان است، زرق و برق دارد و خصوصا برای وقتی که می‌خواهیم سوغاتی یا هدیه بدهیم، چشم پر کن است.

اما واقعا این دلایل و بیش از این، برای رونق‌بخشیدن به اجناس بی‌هویت و بی‌جان خارجی کافی است؟ مگر نه این‌که انتخاب‌های کوچک و بزرگ‌مان همان چیزهایی است که ذره‌ذره هویت جدیدمان را شکل می‌دهند؟ آیا این همان هویتی است كه برای خودمان می‌پسندیم؟! کمی بلندتر که نگاه کنیم، آیا وقت آن نرسیده که در انتخاب‌هایمان به تعهدات فرهنگی و تاریخی‌مان برگردیم و از کالاهای زنده‌ای که پشتوانه تاریخ و زمان و فرهنگ اقوام ایرانی را دارد، حمایت کنیم؛ کالاهایی که چون گوهری ناب حاوی روح زندگی سازندگانش است. بله، غرض‌مان خرید و حمایت از صنایع‌دستی کشور پهناورمان ایران است، خصوصا حالا که نوروز كم‌كم فرامي‌رسد و سفر تبدیل به سنتی از سنت‌های نوروزی شده و امکان ارتباط با صنایع‌دستی اصیل هر شهر و دیاری از جنوب و شمال و شرق و غرب کشورمان را فراهم می‌کند.

بهتر است سوغات سفر امسالمان را از میان کالاهایی انتخاب کنیم که ارتباطی فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی با شهری که به آن سفر کرده‌ایم، دارد.

خاتم 1400 ساله شیرازی سوغات ناب شهر راز
نوروز شیراز حال‌وهوایی دارد که گویی بوی خوش و مست‌کننده‌اش در سراسر ایران می‌پیچد و مسافران را به این شهر رازآمیز می‌کشاند. اگر بخواهیم سوغاتی ناب از این شهر قدیمی با خود ببریم، چه چيزي بهتر از خاتم با اصالت شیرازی؟ كیفیت و اصالت خاتم شیراز زبانزد خاص و عام بوده و خاتم‌های اصیل ساخته‌شده در اين شهر، دارای عمر بیشتری نسبت به مشابه آن در دیگر شهرها است. این ویژگی‌ها كه خاتم شیراز را به نسبت دیگر شهرها امتیاز داده، تفاوت در انجام مراحل كار و موادی است كه استفاده می‌شود.

افزودن ورقه‌ای نازك از چوبی نرم و انعطاف‌پذیر آستر مانند چوب تبریزی به پشت برگه‌های خاتم به ‌اصطلاح خاتم آستردار، استفاده از چسب مرغوب (چسب سریشم) در تمام مراحل خاتم‌سازی و خاتم‌چسبانی، صاف بودن سطح كار و خالی‌نبودن هیچ جای خاتم، یكنواخت بودن رنگ و مصالح به‌كار رفته در ساخت خاتم، عدم تغییر در رنگ و شكل، مشخص‌نبودن ترمیم‌كاری‌ها و بتونه‌كاری‌ها در سطح كار، قرینه‌بودن تمام گل‌ها و اشكال در سطح كار و زوایا و اضلاع، دقیق و مهندسی‌بودن اساس و ساختمان طرح، استفاده از لایه و ورقه مسی بین گل‌های خاتم برای استحكام و پایداری بیشتر به‌ ویژه به‌دور شش‌ضلعی‌ها ازجمله ویژگی‌های خاتم شیراز است.

هم‌اكنون هنر خاتم‌سازی در شهرهای اصفهان و تهران نیز رواج دارد. در اين هنر از مواد گوناگونی از قبیل عاج، استخوان، برنج و گاهی طلا و نقره استفاده می‌شود. گل‌های به‌كار رفته در خاتم نیز تنوع بسیاری دارد، به ‌طوری‌ كه خاتم‌ها از نظر تنوع نقوش به پره‌وارو، پره‌ای، نه گلی لایه‌دار، بته‌جقه‌ای، خیابانی، طاقی، قمی و جناقی دوررنگ و از نظر حاشیه به شش‌گلی، جویی، بازو‌بندی، طوره‌دار، شمسه‌دار و تخمه‌دار تقسیم‌بندی می‌شوند.

سوغاتی شیراز چیست

 خاتم‌های اصیل ساخته‌شده در شیراز، دارای عمر بیشتری نسبت به مشابه آن در دیگر شهرها است

 
چه نوع خاتمی می‌توانیم انتخاب کنیم؟
شاید ناگزیر به خرید چند سوغات به تعداد عزیزانمان باشیم. می‌توان خاتم‌های کوچک و مقرون به‌صرفه‌تری چون جعبه‌های جواهر، جعبه‌های بزرگ‌تر برای روی میز آرایش و جعبه زیبای دستمال‌کاغذی، شکلات‌خوری خاتم، مجسمه‌های تزيینی کوچک و بزرگ خاتم یا جاقلمی کوچک و بزرگ برای هدیه‌دادن به پسرهای جوان‌تر، جعبه جاقرآنی برای تازه‌عروس‌ها و ده‌ها گزینه دیگر خريداري كرد که دیدن آنها انتخاب را برایتان آسان‌تر می‌کند.

 کجا خاتم شیراز بخریم؟
خاتم را می‌توانید از مرکز فروش صنایع‌دستی دائمی شیراز یعنی بازار تاریخ سرای مشیر و یا از فروشگاه‌های صنایع‌دستی که در سطح شهر شیراز خصوصا حوالی بازار وکیل قرار دارند، خریداری کنید. البته در نوروز بازارچه‌های موقتی صنایع‌دستی نیز در سطح شهر داير می‌شود که می‌توان با دقت و توجه بیشتر در مرغوبیت خاتم از این مراکز هم خرید کرد.

 

منبع:.tourismonline.co

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022