چگونه استانبول کارت بگیریم و کاربرد و طریقه شارژ استانبول کارتکارت گردشگری هوشمند, استانبول کارت چیست, گونه های مختلف استانبول کارت

استانبول کارت یک کارت گردشگری هوشمند است

 

راهنمای خرید و چگونگی استفاده از استانبول کارت  

مقرون به صرفه ترین راه برای گشت و گذار در استانبول بهره گیری از استانبول کارت است. استانبول کارت، یک کارت هوشمند گردشگری است که توسط دولت ترکیه در خصوص کاهش هزینه های رفت و آمد طراحی شده است. قابلیت بهره گیری از استانبول کارت برای مسافران و مقیمان ترکیه فراهم است و هزینه های رفت و آمد را بالغ بر 50 درصد کاهش می دهد. 

استانبول کارت چیست؟

 

روش های تهیه استانبول کارت, شارژ استانبول کارت, فعال سازی استانبول کارت

مدت اعتبار استانبول کارت  

 

دولت ترکیه در خصوص کاهش سفر مسافران و گردشگران کارت های هوشمند را طراحی کرده است. کارت های هوشمند ترکیه در شهر استانبول با عنوان استانبول کارت شناخته می شوند و به مسافران در راستای برنامه ریزی دقیق در خصوص هزینه های سفر کمک شایانی می کنند. 

 

به طور کلی استانبول کارت یک کارت گردشگری هوشمند است که برای پرداخت کرایه حمل و نقل عمومی کاربرد دارد. این کارت از قابلیت شارژ بهره مند است و جایگزین مناسبی برای بلیط الکترونیکی آکبیل تلقی می شود. 

 

کارت هوشمند استانبول در مارس 2009 میلادی در اختیار مسافران و مقیمان ترکیه قرار گرفته است. مسافران می توانند با بهره گیری از استانبول کارت بالغ بر 50 درصد از هزینه های رفت و آمد را کاهش دهند. 

 

استانبول کارت به مدت دو سال دارای اعتبار است. بر روی استانبول کارت به مثابه ی عابر بانک 12 عدد رقم درج شده است که به شهرداری استانبول تعلق دارد.  

ترکیه با هدف ارتقا رفاه مسافران قابلیت بهره گیری از تمام وسایل نقلیه عمومی با استانبول کارت را مهیا کرده است. مهم ترین وسایل نقلیه که از شرایط استفاده از کارت گردشگری استانبول بهره مند هستند شامل انواع قایق های کروز اعم از دنتور و توریل، اتوبوس فرودگاهی یا هاواباس، اتوبوس، تراموا، متروباس و TCDD می شود. 

 

بهتر است بدانید قابلیت استفاده از استانبول کارت به صورت گروهی فراهم است. حداکثر ظرفیت بهره گیری از یک استانبول کارت بالغ بر پنج نفر برآورد شده است. توجه داشته باشید پس از پرداخت کرایه یک مسافر به وسیله استانبول کارت ضرورت دارد چند ثانیه مکث کنید. زین پس در راستای پرداخت کرایه دوم اقدام نمایید. 

 

گونه های مختلف استانبول کارت

Mavi kart

یکی از گونه های مختلف استانبول کارت، Mavi kart یا کارت آبی است. این نوع کارت از قابلیت شارژ شدن بهره مند است و ویژه مقیمان و شهروندان ترکیه طراحی شده است. 

 

Anonim kart

 

نحوه ی گرفتن استانبول کارت, استانبول کارت, کارت گردشگری هوشمند

قابلیت استفاده از استانبول کارت به صورت گروهی فراهم است

 

Anonim kart یا کارت بی نام مناسب گردشگران و شهروندان ترکیه است. تهیه این نوع کارت فاقد نیاز به ثبت نام است و گردشگران قادر هستند به راحتی در راستای خرید آن اقدام نمایند. 

گردشگران به صورت موقتی و گذرا در استانبول رفت و آمد دارند. لذا بهترین نوع استانبول کارت برای گردشگران، Anonim kart است.

 

Indirimli kart

یکی از استانبول کارت های مقرون به صرفه، Indirimli kart یا کارت تخفیف است. بهره گیری از این کارت ویژه افرادی است که به استفاده از تعرفه تخفیف دار مجاز هستند. 

 

Ucretsiz kart

دولت ترکیه برای مقیمان بالای 65 سال کارت گردشگری رایگان با عنوان Ucretsiz kart در نظر گرفته است. این نوع کارت به افرادی تعلق می گیرد که از حق استفاده از تعرفه رایگان برخوردار می باشند. 

 

کاربرد استانبول کارت 

 

کاربرد استانبول کارت, امکانات استانبول کارت, روش های تهیه استانبول کارت

کاربردهای استانبول کارت 

 

همان طور که بیان کردیم استانبول کارت به شهرداری ترکیه تعلق دارد. بنابراین گستره ی کاربرد از استانبول کارت مشمول تمام خدمات حمل و نقل شهری مرتبط با شهرداری است. 

علاوه بر این، برای استانبول کارت قابلیت بازدید رایگان از جاذبه های گردشگری و موزه های تاریخی تعریف شده است.

 

همچنین تفریح هایی متنوع برای استانبول کارت تعریف شده است که تجربه ای رایگان را در اخیتار مسافران قرار می دهد. در واقع برخی شرکت ها و ارگان ها به عقد قرارداد هایی با استانبول کارت پرداخته اند که موظف به ارائه خدمات به صورت رایگان هستند. 

 

بی شک گردشگران و مسافران ترکیه از کارت بانکی معتبر استانبول بهره مند نیستند. یکی از کاربردهای برجسته استانبول کارت خرید از فروشگاه های معتبر است. به عبارتی دیگر شما می توانید با شارژ کردن استانبول کارت از آن به عنوان عابر بانک در خرید استفاده نمایید. 

 

توجه داشته باشید که در سطح شهر استانبول فروشگاه هایی مشخص با استانبول کارت قرار داد دارند. لذا محدودیت بهره گیری از استانبول کارت در راستای خرید را در نظر داشته باشید. 

 

در ادامه امکانات و کاربرد های استانبول کارت را بیان می کنیم:

• ارائه سرویس رایگان از فرودگاه تا محل اقامت 

• دسترسی به اینترنت رایگان در مکان های مختلف 

• راهنمای شبانه روزی آنلاین

• بهره گیری از وسایل حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس، متروبوس، ترامو و مترو با تخفیف فوق العاده  

 

روش های تهیه استانبول کارت

 

روش های تهیه استانبول کارت, شارژ استانبول کارت, فعال سازی استانبول کارت

یکی از کاربردهای برجسته استانبول کارت خرید از فروشگاه های معتبر است

 

در خصوص تهیه استانبول کارت روش های مختلفی تعبیه شده است. آسان ترین روش با مراجعه به سایت های فروش اینترنتی اختصاص دارد.

روش های متعدد تهیه استانبول کارت شامل خرید کارت از طریق دکه های روزنامه فروشی در سطح شهر استانبول، فرودگاه، دکه های داخل ایستگاه های مترو و اتوبوس می شود. 

 

در شهر استانبول فرودگاه های آتاتورک و سابیها گوکچه به فروش استانبول کارت مشغول هستند. برای خرید استانبول کارت در فرودگاه سابیها به کیوسک موجود در بخش ورودی ترمینال مراجعه نمایید. 

بهتر است بدانید استانبول کارت ویژه شهر استانبول است و کارت های گردشگری متعلق به شهر های مختلف با عناوین متمایزی شناخته می شوند. 

 

طرق مختلف شارژ استانبول کارت 

شارژ استانبول کارت به روش آنلاین 

یکی از روش های پرکاربرد و آسان شارژ استانبول کارت مراجعه به سایت فروش آنلاین است. شما می توانید در راستا خرید کارت هوشمند گردشگری وارد سایت رسمی istanbultouristpass.com شوید. سپس در وب سایت با درج مشخصات و نوع کارت فرایند خرید را تکمیل کنید. پس از اتمام پروسه خرید استانبول کارت یک ایمیل حاوی کد فعال سازی و لینک خرید به خریدار ارسال می گردد.

 

دستگاه های ATM

 

نحوه ی گرفتن استانبول کارت, استانبول کارت, کارت گردشگری هوشمند, استانبول کارت چیست

در دکه های مترو و روزنامه فروشی قابلیت خرید و شارژ استانبول کارت مهیا است

 

یکی دیگر از روش های کارآمد شارژ استانبول کارت بهره گیری از دستگاه های  ATM است. دستگاه های ATM در داخل ایستگاه های مترو اتوبوس ترکیه تعبیه شده اند. 

برای شارژ استانبول کارت به وسیله دستگاه ATM می بایست کارت هوشمند گردشگری را در محل شیشه ای دستگاه قرار دهید.

 

سپس به صورت دلخواه به میزانی که خواستار شارژ کارت هستید، اسکانس داخل دستگاه تعبیه کنید. چند ثانیه مکث نمایید تا دستگاه با شمارش مبلغ به شارژ کارت بپردازد. 

ضرورت دارد اسکانس های مورد استفاده عمدتا لیر ترکیه و فاقد تاخوردگی باشند. 

 

مراجعه به دکه های روزنامه فروشی و مترو 

در دکه های مترو و روزنامه فروشی قابلیت خرید و شارژ استانبول کارت مهیا است. این روش زمانی کاربرد دارد که در نزدیکی دکه قرار دارید. 

برای شارژ استانبول کارت نزد دکه های روزنامه فروش و مترو بروید. سپس با پرداخت لیر ترکیه خواستار شارژ کارت هوشمند گردشگری شوید. 

 

نکات حائز اهمیت در خصوص استانبول کارت 

یکی از مؤلفه های حائز اهمیت درباره بهره گیری از استانبول کارت، تمایز هزینه در مترو است. در واقع خطوط رفت و آمد های غیر مرتبط با شهرداری نسبت به حمل و نقل عمومی تفاوت قیمت دارند. 

علاوه بر این، هزینه رفت و آمد با متروبوس بر اساس میزان مسافت دستخوش تغییر قرار دارد. 

 

بنابراین ضرورت دارد قبل از ورود و وخروج و بهره گیری از خطوط شخصی به اسکن کارت بپردازید.

یکی دیگر از نکته های مهم درباره استانبول کارت، مراقبت است. قرار گیری استانبول کارت در معرض اشیاء مغناطیسی زمینه را برای تداخل آسیب مهیا می سازد و احتمال از بین رفتن پول شارژ شده را به ارمغان می آورد. 

لازم به ذکر است بهره گیری از گیت های حمل و نقل برای کودکان زیر 6 سال رایگان می باشد. 

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------