مسافرت های کم خرج در این روزها افزایش یافته است !مسافرت,مسافرت رفتن

این روزها با اتمام ماه مبارک رمضان موج دوم مسافرت های تابستانی کلید خورده است، اما از آنجایی که همه مردم جامعه که امکانات سفرهای خارج از کشور و سفرهای داخلی گرانقیمت به کیش و قشم و سکونت در هتل های سلطنتی را ندارند، بسیاری با همراه داشتن چادر و پیکنیک و سایر مایحتاج اولیه سفر، در رویای خاطره ای خوش راه جاده های پر پیچ و خم کشور را در پیش می گیرند.

سفرهای داخلی که از خارج رفتن گران تر شده!
در روزگاری نه چندان دور مسافرت به کشورهای خارجی رویایی بود که حتی از ذهن بسیاری از آدم های شهر نمی گذشت. اما در سالهای اخیر گسترش فعالیت های تورهای خارجی سبب شد که حجم مسافرت های خارج از کشور ایرانی ها به نقطه عطف خود برسد. از طرف دیگر در سال 90 و ماه های ابتدایی سال 91 افزایش هزینه های سفرهای داخلی به آنجایی رسید که با مبلغ نمونه های خارجی هم برابری می کرد.

 

این مسئله باعث شد که مردم به جای اینکه راه کیش و قشم را پیش گیرد، با همان هزینه یا مقداری بیشتر، رخت سفر خارجی را بر تن کنند و در این میان شرایط فخر فروشی شان هم مسیر شود! اما ماجرای تغییرات نرخ ارز در سال اخیر و افزایش چند برابری نرخ دلار و سایر ارزهای مشابه باعث شد که سفرهای خارجی با دلار 3500 تومانی دیگر مانند گذشته آسان نباشد و مردم با این تغییرات مجبور شوند به سفرهای داخلی خوش کنند.


افزایش چند برابری هزینه های سفر و کاهش مسافران
ماجرای تحولات نرخ ارز در سال 91 بر اکران متفاوت جامعه تاثیر گذاشت که یکی از این ارکان، هزینه سفرهای داخلی بود. در همین راستا هزینه های سفرهای داخلی از هزینه تور گرفته تا نرخ اقامت در هتل ها در سال گذشته با افزایش چند برابری روبرو شد. از سوی دیگر این افزایش چند برابری قیمت کالاهای مصرفی در این سال همچنین باعث شد که مرم مانند سالهای پیشتر نتوانند قمستی از درآمدشان را صرف هزینه ها سفر کنند. همه این مشکلات دست در دست هم داد تا گردشگری در سال 91 و در ادامه آن سال 92 با کاهش چشمگیری روبرو شود.

سفرهای کم هزینه؛ آلترناتیوی برای مقابل با گرانی هزینه های سفر
اگرچه افزایش هزینه های زندگی و به تبع آن مخارج سفر در سال 91 با افزایش بهت آوری روبرو شد اما از آنجا که میل به سفر در انسان عمیق تر از آن بود که به این آسانی ها پایان پذیرد، مردم در مقابل هزینه های نجومی سفر راهکار جدیدی را انتخاب کردند. این شد که اقامت در هتل و سفر با هواپیما، جای خود را به سفر با خودوری شخصی و اقامت در مسافرخانه و در برخی از موارد چادرهای مسافرتی داد و مردم با باربرندهای پر از توشه سفر، راه جاده ها را در پی گرفتند.
پیک نیک

چادرهای مسافرتی، هتلی سیاری که هزینه ندارد
یکی از ارکان اساسی سفرهای کم خرج، چادری است که با هزینه ای حدود 100 هزار تومان می شود تهیه کرد و در سفرهای متعدد هم مورد استفاده قرار داد. از نکات مثبت استفاده از چادر هم این است که مسافران هر کجا که از ادامه مسیر خسته می شوند یا اینکه طبیعت مناسبی را برای استراحت پیدا می کنند، می توانند در مکانی مناسب چادر را برپا کنند و ضمن استفاده از طبیعت، خستگی سفر را از تن بزدایند. البته استفاده از چادرهای مسافرتی مشکلات خاص خودش را هم دارد. مثلا اینکه تنها در فصول گرم سال می توان از این چادرها استفاده کرد و علاوه بر این درشرایط بارانی و بادهای شدید هم، چادر مسافرتی جوابگوی سکونت مسافران نیست.

  مسافرت,مسافرت رفتن

  منقل و قلیانی که پای ثابت سفر شده اند!
غیر از چادر که یکی از مهم ترین مولفه های سفرهای کم هزینه است، پیک نیک، منقل، کنسرو و ظروف یک بار مصرف و پلاستیکی و در برخی از موارد قلیان، از دیگر همراهانی هستند که در غالب سفرهای کم خرج حضور دارند و مسافرانی ساکن چادر برای تامین مایحتاج خود در روزها سفر از این اقلام استفاده می کنند.

سرویس های بهداشتی، مصیبت مسافرها
البته سفرهای کم هزینه به این آسانیها  نیستندو برخی از مشکلات دست از سر مسافرانی که در این گرانی هزنیه های سفر، میانبر سفرهای کم هزینه را در انتخاب کرده اند، بر نمی دارد. یکی از مهم ترین مشکلان مسافران سرویس های بهداشتی بین راهی است که در غالب موارد از کم ترین استاندارهای بهداشتی بی بهره هستند. از سوی دیگر نظافت شخصی و استحمام از دیگر خلاء های سفرهای این چنینی است و در برخی از موارد مسافران این نوع سفرها تا لحظه بازگشت به خانه خودشان نمی توانند از امکانات بهداشتی مانند استحمام بهره برند.

جاده هایی که استاندارد نیستند
البته سفرها با خودرو شخصی درجاده های بین شهری، مشکلات دیگری را هم به دنبال دارد که یکی از مهم ترین این مشکلات، جاده های هستند که از استاندارهای بین المللی فرسنگ های فاصله دارند. یکی از مهم ترین دلایلی هم که کشور ایران بر صدر آمار مرگ و میر تصادفات جاده ای کشور جای گرفته است، همین ناایمن بودن جاده های بین شهری است. جاده ای هایی که ناایمن بودنشان باعث می شود بسیاری از خانواده های کشور، غم از دست دادن یکی از اعضای خود را که با رویای تفریح و سفر راه این جاده ها را در پیش گرفته بود، بر دل داشته باشند.


مدیران گردشگری چاره ای بینشنید
با توجه به تغییر هیئت دولت و روی کار آمدن مدیران جدیدی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت راه و ترابری، امید است که با همکاری این دو نهاد، برای ساماندهی سفرهای بین شهری مردم که در برخی مواد، به تلخ ترین خاطره زندگیشان تبدیل می شود، چاره ای اندیشیده شود.

منبع:tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------