چند نکته براي سفر با کودکان 

چند نکته برای سفر با کودکان

 

سفرکردن با کودکان هرگز کار سختي نيست؛ درست است که سفر شما را در شرايط جديد و ناشناخته‌اي قرار مي‌دهد و از طرفي مي‌دانيم بچه‌هاي کوچک نيازهاي ويژه‌اي دارند که ممکن است در حال سفر بيشتر هم بشود، ولي تمام اين‌ها مي‌تواند خوشايند باشد وقتي که با آمادگي و برنامه‌ريزي اتفاق بيفتد. اما شايد بد نباشد چند نکته کليدي را به خاطر بسپاريد تا اين سفر دلنشين تر شود.

 

- بچه‌ها نسبت به تغييرات آب‌وهوايي حساس‌تر هستند؛ بهتر است داروهايي را که احتمال مي‌دهيد به کارتان بيايد، همراه داشته باشيد. مثل داروي ضد تهوع، دل‌درد، ضد تب، ضد حساسيت يا پماد و لوسيون‌هاي خارش حشرات و امثال اين‌ها.

 

- يک بسته‌ بهداشتي بايد تهيه کنيد؛ دستمال‌کاغذي، پنبه، محلول يا ژل ضدعفوني‌کننده و دستمال مرطوب را به اندازه‌ي کافي توي بسته‌تان قرار دهيد. دستمال‌هاي مرطوب خيلي مفيد هستند، چون نه تنها دست و صورت را پاک مي‌کنند بلکه غذاها و خوراکي‌ها را نيز از روي لباس پاک خواهند کرد.

 

- وقتي با فرزندان کوچک خود سفر مي‌کنيد، يکي از نکاتي که خيلي ذهن شما را مشغول خواهد کرد، گم‌شدن کودک خواهد بود. بهتر است عکس جديدي از کودک خود همراه داشته باشيد تا در صورتي که گم شد، براي پيداکردنش از عکس کمک بگيريد. براي اين‌که بخشي از اين نگراني را از بين ببريد، مي توانيد قبل از سفر به يک بيمارستان مراجعه کرده و درخواست کنيد يکي از دستبندهاي پلاستيکي را که به مچ بيماران مي‌بندند و در آن مشخصات بيمار را مي‌نويسند، به شما بدهند؛ اکثر بيمارستان‌ها اين کار را خواهند کرد. نام و شماره تلفن يا آدرس محل اقامت مربوط به کودک‌تان را روي آن نوشته و به مچ کودک ببنديد؛ دستبندها جنس نرمي دارند و کودک را ناراحت نخواهند کرد. فراموش نکنيد اگر مسافر خارج از کشور هستيد، بايد مشخصات را به زبان انگليسي بنويسيد و نه به زبان مادري.

 

- اگر با اتومبيل شخصي تان سفر مي کنيد، فضاي خالي را فراموش نكنيد. سعي كنيد تا آنجا كه ممكن است فضاي داخل خودرو خالي بماند. تا آنجا كه ممكن است همه اثاث را در صندوق‌عقب ماشين جاي دهيد. معمولا بيشتر از نياز خود اثاث بر نداريد. بچه‌هايي كه بين ساك‌ها و چمدان‌ها فشرده شده‌اند، حتما بدخلق مي‌شوند.


- كودك خود را سرگرم كنيد. كمي پس از اين كه به راه افتاديد، كودك را به نحوي مشغول كنيد. با او صحبت كنيد، از او سوالاتي بكنيد و هرازگاه او را تحسين كنيد. اگر سفرتان طولاني است (بيش از يك ساعت)، هنگامي كه رفتار درستي از خود نشان مي‌دهد به او تنقلات بدهيد. در سفرهاي طولاني به نحوي برنامه‌ريزي كنيد كه حين سفر هرچند ساعت يك بار كودك بتواند از ماشين بيرون بيايد و استراحتي بكند، به اطراف بدود، به توالت برود و كارهاي ديگري انجام دهد. در صورت مواجه شدن با هرگونه خرابكاري و شيطنت با توضيح دادن مشكل رفتاري به كودك و گوشزد كردن رفتار درست، به اين مساله رسيدگي كنيد.

 

- اگر با هواپيما سفر مي‌کنيد، بد نيست چند تا بازي که مناسب انجام‌دادن داخل هواپيما باشد، ياد بگيريد. يکي از بهترين اسباب‌بازي‌ها براي سفر تخته‌هاي مغناطيسي در ابعاد مسافرتي است. قلم اين تخته‌ها متصل است و نمي‌افتد، قطعه‌ي قابل گم شدن ندارد و کاغذها و قلم‌هاي کودک شما هرگز تمام نخواهد شد. مي‌توانيد روي آن کلمات کوتاه بنويسيد و به کودک خواندن آنها را ياد بدهيد ، کودک ازخواندن کلمات لذت خواهد برد. يا مي‌توانيد اشکال ساده‌اي بکشيد و از کودک خود بخواهيد حدس بزند که چه شکلي کشيده‌ايد. اين اسباب بازي براي کودک، يا شايد حتي براي پدر و مادر، بسيار جذاب و سرگرم کننده خواهد بود .

 

- در طول پرواز ممکن است کودک شما دچار گوش‌درد شود. براي بچه‌هاي زير دو سال شايد بد نباشد با مشورت پزشک از استامينوفن مخصوص کودکان استفاده کنيد؛ هم‌چنين بهتر است پنبه يا پدهاي کوچک نرم توي گوش کودک بگذاريد. در مورد بچه‌هاي بالاي دو سال به احتمال زياد اين مشکل با آب‌نبات موردعلاقه‌شان حل مي‌شود ولي آن‌ها هم بد نيست که پنبه توي گوش‌شان داشته باشند.

 

- اگر کودک شما بالاي سه سال سن دارد، در مورد سفر خود با او صحبت کنيد؛ اجازه بدهيد کودک شما هم بداند قرار است کجاها را ببينيد و چه برنامه‌هايي داريد؛ برنامه‌هايي مثل ديدن حيوانات يا خوردن غذاهاي خاص حتماً براي او جالب خواهد بود. از خودش بپرسيد که دوست دارد در طول سفر چه کارهايي انجام دهد؛ اگر امکان انجام آن کار نبود، برايش توضيح دهيد و پيشنهادهاي ديگري با او در ميان بگذاريد.

 

- خوب نيست که مثل چمدان با کودک‌تان برخورد کنيد و تنها او را دنبال خودتان بکشانيد؛ سعي کنيد به خواسته‌هايش توجه کنيد و اجازه بدهيد به او نيز خوش بگذرد.

 

- مي‌توانيد شهر يا کشور مقصد را روي نقشه به کودک‌تان نشان دهيد، حتي بچه‌هاي کوچک از دنبال کردن نقشه لذت مي‌برند. عکس جاهاي ديدني را که قرار است ببينيد، به او نيز نشان دهيد و او را براي سفر مشتاق کنيد.

 

- اگر خواستيد براي يکي از عزيزان کودک‌تان سوغاتي بخريد ( مثل مادربزرگ يا پدربزرگ) از او هم نظرش را بپرسيد. مطمئن باشيد از اين که در اين کار مشارکت کند، خوشحال خواهد شد.

 

- اگر فرزند شما آن قدر بزرگ شده که بتواند دوربين عکاسي را در دستش کنترل کند، از او بخواهيد که از شما يا منظره‌هاي دور و برش عکس بگيرد و سفر را از ديد کودک خود ببينيد.

 

- براي اينکه به کودک کمک کنيد سفرش را به خاطر بسپارد، در هر شهر کارت پستال براي او بگيريد و در پشت آن کودک نکاتي در مورد آن شهر بنويسد يا به شما بگويد تا برايش بنويسيد؛ در بازگشت در کارت پستال سوراخ کوچکي درست کنيد و در حلقه اي بگذاريد و براي او نگه داريد .

 

- بد نيست در خانه دفترچه‌اي درست کنيد که به تعداد روزهايي که در سفر خواهيد بود برگه داشته باشد، تاريخ هر روز را بالاي هر صفحه بنويسيد، هر روزکودک مي‌تواند نقاشي کارهايي که درآن روز انجام داده يا چيزهاي جالبي که ديده است را بکشد؛ در برگشت اين دفترچه خاطرات زيبايي براي شما خواهد ساخت؛ حتي مي‌توانيد به کودک کمک کنيد از بروشورها و کارت‌پستال‌ها، عکس‌هاي محل سفر را بريده و در دفترش بچسباند .

 


برگرفته از زورق، جام جم

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------