دانستنیهای ضروری راجع به انتخاب تورهای نوروزتور نوروز 1396, تور گردشگری نوروز 1396, راهنمای انتخاب تور نوروز

یکی از ویژگی های راهنمای تور این است که باید به زبان منطقه مورد نظر آشنایی داشته باشد

 

راهنمای انتخاب تورهای نوروزی

مسافران هنگام سفر در نوروز با تورهای مسافرتی باید به یک نکته مهم توجه کنند که این دفاتر حتماً داراى مجوز باشند چرا که دفاتر خدمات مسافرتى مجاز استانداردهاى لازم را دارند و تنها با داشتن این موارد به آنها مجوز اعطا مى‌شود.

تور نوروز

با فرا رسيدن نوروز از ديرباز ايرانيان بار سفر بسته و به نقاط مختلف ايران و جهان سفر مي کنند. تعطيلات نوروز فرصت خوبي براي مسافرت است و بهتر است براي اينكه در وقت و هزينه‌هايتان صرفه‌جويي شود با تورهای گردشگری سفر کنید. به همین منظور در این مقاله مطالبی ارائه می گردد تا شما عزیزان با تورهای گردشگری و وظایف آنها بیشتر آشنا شوید تا در صورت مسافرت در نوروز با تورهای گردشگری بتوانید سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

 

آیا می دانید هنگام مراجعه به دفاتر خدمات مسافرتى و عقد قرار داد سفر چه نکاتى را باید رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید؟ آیا تا به حال با تورهاى مسافرتى سفر کرده‌اید؟ اگر جواب شما به این سؤال مثبت باشد، به یکى از این دو نتیجه رسیده‌اید:
الف) یا از سفر با تورهای مسافرتی رضایت دارید و از این به بعد مشترى همیشگى این تورهای گردشگری خواهید بود و پیدا کردن دوستان جدید را به سفر با خودروى شخصى ترجیح مى‌دهید.

ب) و یا از شنیدن نام تورهاى گروهى تن تان به لرزه مى‌افتد و هنوز هم حسرت از دست دادن پول خود را مى‌خورید.

 

اگر از دسته اول باشید که هیچ، ولى اگر از افراد گروه دوم هستید حتماً مى‌خواهید بدانید چه اقداماتى را باید قبل از سفر با تورهای مسافرتی انجام مى داید تا حالا افسوس آن سفر را نخورید. سفرى که ممکن است هزینه آن گزاف و امکاناتش نامطلوب بوده باشد. اما به راستى هنگام تصمیم گیری در خصوص انتخاب این نوع سفرها به چه نکاتى باید توجه کرد که خاطره خوش آن همیشه ماندگار باشد؟

 

چگونه از معتبر بودن آژانس مسافرتی اطمینان حاصل نمائیم :
برگزاری هر گونه تور در داخل، برگزاری تورها به مقاصد خارج از کشور و همچنین برگزاری تورهای ورودی به کشور از وظایف اصلی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی دارای مجوز فعالیت تاسیس و بهره برداری از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و فقط این دفاتر مجاز  به فعالیت تورگردانی هستند.

 

بنابراین مسافران هنگام سفر در نوروز با تورهای مسافرتی باید به یک نکته مهم توجه کنند که این دفاتر حتماً داراى مجوز باشند چرا که دفاتر خدمات مسافرتى مجاز استانداردهاى لازم را دارند و تنها با داشتن این موارد به آنها مجوز اعطا مى‌شود. ضمن اینکه اگر تخلفى توسط این دفاتر صورت بگیرد، مسافر تحت حمایت سازمان بوده و بنا به صلاحدید سازمان ضمانت‌نامه آنها به نفع مسافر توقیف خواهد شد.

 

شما تورهاى نوروز را یا از میان صفحات آگهى روزنامه‌ها و یا از طریق دوستان و آشنایان خود پیدا مى‌کنید. اما به یاد داشته باشید که روزنامه‌ها هیچ تعهدى نسبت به صحت و سقم آگهى‌هاى چاپ شده خود ندارند. پس براى جلوگیرى از پیش آمدن هر مشکل احتمالى ابتدا با کارشناسان گردشگرى سازمان میراث فرهنگى، صنایع‌دستى و گردشگرى تماس بگیرید و براى اولین قدم از مجاز بودن فعالیت آژانس گردشگری مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

 

این کار شما حسن بزرگى دارد، زیرا اگر بعد از سفر با این آژانس گردشگری براى شما مشکلى پیش آید این سازمان مى‌تواند آژانس گردشگری مجوز دار را بازخواست و حق‌تان را مسترد کند. ولى اگر آژانس گردشگری منتخب شما غیرمجاز باشد فقط از طریق قانونى و شکایت به مراجع حقوقى مى‌توانید پرونده خود را دنبال کنید.

 

تور نوروز 1396, تور گردشگری نوروز 1396, تورهای مسافرتی

 راهنمای تور گردشگری باید منطقه را به خوبی بشناسد

 

نکاتی که در عقد قرارداد با تورهای نوروز باید رعایت شود:

نکاتی که باید هنگام عقد قرارداد با تورهای گردشگری در نوروز مد نظر داشت عبارتند از:

1- قرارداد منعقده فیمابین شما و آژانس ثبت نام کننده می بایست حتماً دارای مهر آژانس و امضاء مدیر و یا نماینده آن باشد.

2- چنانچه لازم است هنگام ثبت نام در تور های گردشگری نوروز و عقد قرارداد وجهی از طرف شما به آژانس ثبت نام کننده پرداخت گردد به یاد داشته باشید که حتماً در ازای پرداخت وجه، رسید معتبر که بر روی ورقه سربرگ دار و ممهور به مهر آژانس ثبت نام کننده است دریافت دارید.

 

3- درصورتیکه تور مسافرتی نوروز مورد نظر شما نیاز به ویزا دارد و برای اخذ آن لازم است پاسپورت شما در اختیار آژانس ثبت نام کننده قرارگیرد حتماً در ازای ارائه پاسپورت، رسید معتبر که بر روی ورقه سربرگ دار ممهور به مهر آژانس ثبت نام کننده است دریافت دارید.

 

4- به توضیحات شفاهی آژانس ثبت نام کننده که در رابطه با شرح خدمات تور نوروزی انتخابی شما ارائه می گردد اکتفا ننمائید و هر آنچه گفته می شود را در متن قرارداد لحاظ نمائید.

5- این حق شماست که از برنامه سفر قبل از ثبت نام آگاهی داشته باشید بنابراین هنگام عقد قرارداد آنرا از آژانس ثبت نام کننده بخواهید.

 

6- بر اساس مقررات سازمان میراث فرهنگى، صنایع‌دستى و گردشگرى بیمه کردن تمامی مسافران شرکت کننده در تور الزامی می باشد بنابراین از بیمه بودن خود هنگام ثبت نام در تورهای نوروزی اطلاع حاصل نموده و از آژانس ثبت نام کننده بخواهید که در قرارداد به آن اشاره نماید.

 

7- برگزاری جلسه توجیهی قبل از اجرای برنامه سفر در مسیر های دور ضروری بوده و می بایست توسط آژانس مجری اجرا گردد.
8- داشتن راهنمای تور (تور لیدر) از ضروریات هر تور گردشگری بوده و می بایست این مهم در قرارداد مربوطه لحاظ گردد.

 

در تورهای زمینی نوروز نکات ذیل را مورد توجه قرار دهید:
از آنجا که عقد قرارداد در خصوص کلیه تورها با هر قیمت و خدماتی الزامی است و آژانس ها و مراکز ارائه دهنده خدمات گردشگری ملزم به عقد قرارداد با مسافر هستند، لذا توصیه می گردد ضمن توجه به نکات زیر  از آژانس ثبت نام کننده بخواهید تا آنها را در قرارداد تور لحاظ نماید :
- تاریخ و روز رفت و برگشت، نوع خودرو و در صورت امکان شماره صندلی مسافران.
- محل صرف صبحانه و نوع آن . مثلاً صبحانه بصورت بوفه عرضه می گردد یا پکیج بسته بندی شده مسافرتی؟
- مشخصات هتل و یا هتل های محل اقامت با قید ستاره و یا درجه آن .
- نوع اتاق و مدت اقامت.
- محل (محل های) سوار شدن مسافرین و ساعت حضور ایشان در محل.
- اگر تور نوروزی مورد نظر دارای وعده های غذائی است (ناهار ، عصرانه و یا شام )، نوع غذا ، محل صرف آن و چگونگی سرو قید شود.

مکان های مورد بازدید و قید این نکته که هزینه ورودیه ها به عهده چه کسی است (مسافر و یا آژانس برگزار کننده)؟
- وجود راهنمای تور که دارای کارت معتبر از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.

 

تور نوروز 1396, تور گردشگری نوروز 1396, تورهای نوروزی

داشتن راهنمای تور از ضروریات هر تور گردشگری می باشد

 

راهنمای تورهای نوروز چه ویژگی هایی باید داشته باشد

بر اساسي قانون طبيعت، همه مردم برابر و يکسان آفريده نشده اند. برخي تيز هوش تر از ديگرانند، گروهي از تندرستي بيشتري بهره مندند و کساني نيز از موهبت داشتن پيشينه و پس زمينه هاي کاري گوناگون برخوردارند. آنچه شما از يک راهنمای تور گردشگری انتظار داريد آميزه اي هرچه بيشتر از توانمندي ها و برجستگي ها و کمترين ضعف ها وناتواني ها است.

 

1- راهنمای تور گردشگری باید توانایی جذب مسافران را داشته باشد

راهنماي حرفه اي يا همراه تور شايد چندان کاري با گرفتن مسافر براي تور ندارد. راهنمايان گاهگاهي هم مي توانند مسافران را به دنبال خود بکشانند. يک شرکت برگزار کننده تور يا يک دفتر مسافرتي بر روي نام و اعتبارات چنين کسي حساب باز مي کند. اخلاق خوب، خوش  و بش با مسافران، ايجاد روحيه در آنان و کارهاي ديگر مي تواند در جذب مسافر موثر باشد.

 

2- راهنمای تور گردشگری باید منطقه را به خوبی بشناسد

بديهي است هر کس براي نخستين بار جايي را ببيند، با آن آشنايي ندارد اما براي کسي که از پيش به آنجا رهسپار شده باشد، اين يک برتري بي چون و چراست. يک راهنما با داشتن شناخت از منطقه مي تواند با تسلط بيشتر و بهتري، درباره جاذبه ها، امکانات محل، شمار روزهاي سفر سخن بگويد و اظهارنظر کند و مشکلات احتمالي را از پيش در يابد.

 

3- راهنمای تور باید به زبان منطقه مورد نظر آشنایی داشته باشد

داشتن يک چنين توانايي (به ويژه براي تورهاي خروجي) از نيازهاي حرفه اي است. اما بيشتر راهنمايان گهگاهي نيازي به دادن توضيحات ندارند و به اين دليل در جاهاي ديدني سرانجام به اينجا مي رسند که کار را کاملا به دست راهنماي محلي بسپارند.

 

4- راهنمای تور گردشگری باید باهوش و دارای تحصیلات باشد

اين دو ويژگي توامان با يکديگرند اما هميشه چنين نيست. برخي از دانش آموختگان مي توانند الگو و نمونه هوشمندي باشند و بسياري از مردمان هوشمند شايد آموزش هاي رسمي بالاتر از دبيرستان را نديده باشند، پس شما کسي را به عنوان راهنمای تور مي خواهيد که تيزهوش باشد و در زماني کوتاه بتواند دانستني ها را فرا گرفته و به ياد بسپارد و سخنور خوبي باشد. بهترين همراهان تورهای گردشگری کساني هستند که تنها کمي باهوش تر از کساني باشند که در خدمتشان هستند.

 

5- راهنمای تور باید در کمک هاي اولیه مهارت داشته باشد

راهنماي تور در پذيرفتن مسئوليت هاي پزشکي بايد بسيار هوشيار باشد. مهارت هايي همچون تنفس مصنوعي، نجات غريق، کمک هاي اولیه پيشرفته کمک بسيار با ارزشي در رهبري تور است.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

منابع :

ebtekarnews.com

torghabehonline.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------