طالبان: دو سوم مرزهای افغانستان با تاجیکستان را به کنترل خود درآوردیم/ ۸۵ درصد از افغانستان تحت کنترل امارت اسلامی استطالبان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که طالبان دو سوم مرزهای افغانستان با تاجیکستان در آسیای مرکزی را به کنترل خود درآورده است.

به گزارش فارس، خبرگزاری اینترفکس به نقل از وزارت خارجه روسیه گزارش داد که گروه طالبان دو سوم مرزهای افغانستان و تاجیکستان را به تصرف خود درآورده اند.

 

پیش از این طالبان از تصرف «رودخانه پنج» در مرز تاجیکستان و برافراشتن پرچم این گروه بر روی این پل خبر داده بودند. رودخانه پنج افغانستان را از تاجیکستان جدا می‌کند.

 

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این زمینه گفت: ما گزارشهایی از افزایش سریع تنش در مرز افغانستان و تاجیکستان دریافت کردیم. طالبان خیلی سریع بخشهای عمده مناطق مرزی را اشغال کرده است و اکنون کنترل دو سوم مرزها با تاجیکستان را در اختیار دارد. 

 

اخیرا «ضمیر کابلوف»، معاون وزیر خارجه روسیه که نماینده ویژه کرملین در مسائل افغانستان است گفته بود که طالبان قول داده به مرزهای افغانستان با همسایه‌‌های این کشور در آسیای مرکزی احترام بگذرد. 

 

روز پنج شنبه نیز منابع خبری گزارش دادند، گمرک اسلام قلعه در مجاورت مرز ایران( شهرستان تایباد) به تصرف طالبان در آمده است. 

 

هیات طالبان: ۸۵ درصد از افغانستان تحت کنترل امارت اسلامی است

سخنگوی طالبان در مصاحبه‌ای اظهار کرد، این جنبش تهدیدی متوجه کشورهای همسایه افغانستان نمی‌کند اما از آنها خواست از مداخله در امور داخلی افغانستان پرهیز کنند.

 

به گزارش ایسنا، محمد نعیم، سخنگوی طالبان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: در ارتباط با مساله مرزها ما به همه اطمینان می‌دهیم که مشکلی از سمت ما وجود نخواهد داشت. ما به همه همسایگانمان اطمینان می‌دهیم که آرامش نسبی در مرزهای ما برقرار خواهد بود.

 

محمد نعیم خاطر نشان کرد، جنبش طالبان تا به حال مساله برگزاری مذاکرات بین افغانی در مسکو را در نظر نگرفته اما این مساله در نشست‌های بعدی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا جنبش طالبان آماده برگزاری نشست‌هایی با دولت افغانستان درمسکو است اظهار کرد: هنوز در این مورد صحبتی مطرح نشده است. بگذارید ببینید بعد چه اتفاقی می‌افتد. این مساله در نشست‌های آتی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

هیات طالبان همچنین گفت در توافق نامه مربوط به افغانستان درباره به اینکه به ولایات حمله نشود، چیزی ذکر نشده است.

 

این عضو ارشد هیات طالبان تصریح کرد: عملی را انجام نمی‌دهیم که خون افغان‌ها در آن ریخته شود.

 

به گفته این هیات طالبان، بیش از ۲۵۰ منطقه افغانستان در کنترل آنها است و در بقیه ولسوالی‌ها نیز حضور دارند.

 

نماینده رسمی دفتر سیاسی گروه طالبان گفت، که حقوق زنان که ناسازگاری با اسلام نداشته باشد را تضمین می کنیم. 

 

محمد نعیم نماینده رسمی دفتر سیاسی گروه طالبان (ممنوع در روسیه) به اسپوتنیک گفت، طالبان تضمین می‌کند که حقوق زنان در کار و تحصیل احترام گذاشته می شود اگر آنها با اسلام ناسازگاری نداشته باشند.

 

نماینده گروه طالبان گفت: "ما به طور مکرر مواضع خود را درباره حقوق زنان بیان کرده‌ایم. ما مسلمان هستیم و حقوق زنان در دین مقدس اسلام تضمین شده است. این مسئولیت ما است، اگر این حق تحصیل یا کار، یا چیز دیگری با اسلام، ملت و کشور ما ناسازگاری نداشته باشد، از این نظر مشکلی نداریم. ما این را بیش از یک بار گفته ایم".

 

قابل ذکر است در دوره پیش گروه طالبان به زنان اجازه تحصیل را نمی‌داد و زنان اجازه بیرون رفتن بدون محرم را نداشت. 

 

هیئت طالبان در مسکو همچنین گفت: آمریکا ما را به جهانیان گروه تروریستی معرفی کرده است.

 

همچنین این هیات طالبان مدعی شد: ۸۵ درصد خاک افغانستان در کنترل داریم

 

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست هیات طالبان در مسکو در نشست خبری هیات طالبان با رسانه‌های روسیه در مسکو گفت: "داعش هیچ وقت راهی به افغانستان ندارد و خاک ما علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌شود."

 

وی افزود:" ما براساس اصول اسلامی و افغانی متعهد به حقوق اساسی همه مردم افغانستان از جمله حق آموزش هستیم."

 

شهاب‌الدین دلاور همچنین در این نشست تاکید کرد: "ما به جهانیان درباره مبارزه با قاچاق مواد مخدر ضمانت می‌دهیم."

 

شهاب‌الدین دلاور در ادامه گفت:" در فتوحات جدید طالبان همسایگان ما در آرامش خواهند بود و جای نگرانی نیست؛ آماده رفع نگرانی کشورها از طریق مذاکره هستیم."

 

سرپرست هیات طالبان در مسکو گفت: "تمامی نهادها از بیمارستان‌ها تا ادارات دولتی به کار خود ادامه می‌دهند؛ آماده همکاری با تمام موسسات جهانی برای انتقال کمک‌ها هستیم."

 

گروه طالبان اظهار داشتند که آنها براساس اسول اسلامی متعهد به ادامه تحصیل زن و مرد هستند.

 

دلاور درمورد قاچاق مواد مخدر گفت: "مواد مخدر یک مشکل جهانی است، ما به جهانیان درمورد جلوگیری از قاچاق مواد مخدر اطمینان می‌دهیم."

 

وی افزود که "امارت اسلامی پیش از این نیز قاچاق مواد مخدر را به صفر رسانده بود."

 

سرپرست هیات نمایندگی گروه طالبان گفت: ما در فکر انحصار قدرت نیستیم، می‌خواهیم که همه اقوام و مردم افغانستان در حکومت سهم داشته باشند."

 

ادامه پیشروی های طالبان

طالبان کنترل شهر صفا، مرکز زابل را در جنوب غرب افغانستان در دست گرفت.

 

طالبان کنترل گمرک ابونصر فراهی افغانستان را بدست گرفت

در پی تشدید درگیری‌ها، گمرک ابونصر فراهی افغانستان در مجاورت مرز ماهیرود خراسان جنوبی به کنترل نیرو‌های طالبان درآمد.

 

ایران و افغانستان دارای ۳ گمرک مرزی هستند که هم اکنون ۲ گمرک مرزی در کنترل طالبان است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------