پاکستان: گفت‌وگو با طالبان برای ایجاد دولت فراگیر آغاز شده استعمران خان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
نخست وزیر پاکستان اظهار داشت که پس از دیدار و رایزنی با سران کشورهای همسایه افغانستان در تاجیکستان، گفت‌وگو با طالبان را برای ایجاد دولت فراگیر در افغانستان آغاز کرده است.

به گزارش تسنیم، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در توئیتی نوشت که پس از دیدار با سران کشورهای همسایه افغانستان در تاجیکستان و بویژه پس از دیدار طولانی با همتای تاجیکستانی خود گفت‌وگو با طالبان را برای ایجاد دولت فراگیر در افغانستان آغاز کرده است.

 

وی بدون ارائه جزئیات بیشتر تصریح کرد که این رایزنی‌ها را برای شامل شدن نمایندگان اقوام تاجیک، هزاره و ازبک در دولت افغانستان شروع شده است.

 

عمران خان افزود: پس از 40 سال درگیری، فراگیر بودن دولت صلح و ثبات افغانستان را تضمین می‌کند، که نه تنها به نفع افغانستان بلکه به نفع منطقه است.

 

نخست وزیر پاکستان روز گذشته نیز تصریح کرد: اگر طالبان به ایجاد یک حکومت فراگیر موفق شود که همه طرف‌ها در آن سهم داشته باشند، افغانستان پس از چهار دهه شاهد صلح خواهد شد.

 

وی در گفت‌وگو با شبکه سی.ان.ان اظهار داشت که طالبان به خاطر جلوگیری از بروز بحران انسانی در افغانستان برای کسب کمک‌های جهانی تلاش می‌کند و جامعه جهانی نیز می‌تواند از این کمک‌ها به سوق دادن طالبان به سوی مشروعیت استفاده کند.

 

نخست وزیر پاکستان در عین حال هشدار داد که اگر طالبان یک حکومت‌ فراگیر تشکیل ندهد، سبب هرج و مرج، بحران انسانی و مهاجرت در افغانستان خواهد شد.

 

عمران خان همچنین اظهار داشت که جامعه جهانی به خاطر رعایت حقوق زنان و ایجاد حکومت فراگیر باید برای طالبان مشوق‌هایی فراهم کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------