اخبار پزشکی

خمیردندان زغالی،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی

آیا خمیردندان زغالی واقعاً موثر است؟

احتمالاً بسیاری از شما شنیده اید که خمیر دندان‌های زغالی به علت دارا بودن زغال فعال، بهتر می‌توانند دندان‌ها را سفید کنند،…

علت واریس پا در دوران جوانی چیست؟واریس پا,علت واریس پا,علت واریس پا در دوران جوانی

واریس پا

 

ممکن است که کسی انتظار ایجاد عروق متورم و واریسی را در دوران جوانی نداشته باشد. باید این حقیقت را بدانید که هرگز ایجاد عروق واریسی نمی تواند مختص به دوران میانسالی و پیری باشد. درست است که احتمال ایجاد عروق واریسی بعد از 50 سالگی افزایش می یابد، اما احتمال ایجاد آن نیز در جوانان وجود دارد.

 

عروق وریدی واریسی و عروق واریسی عنکبوتی

برای تعداد زیادی از بیماران دچار به واریس وریدی و واریس عنکبوتی ( یک نوع شایع و خفیف از انواع واریس های محتمل در عروق بدن)، به علت بروز در ظاهر پا،  تنها یک مسئله زیبایی محسوب می شود و دیگر علائم بالینی این افراد ندارند. اما برای دسته دیگری از بیماران، ایجاد چنین عروقی، علاوه بر خدشه دار کردن زیبایی ظاهری اندام فرد، سبب ایجاد درد و ناراحتی بیمار نیز می شود. گاهی اوقات، واریس ایجاد شده در عروق، پا را نیز از این علائم واریس و اختلالات خفیف و جزئی، فراتر گذاشته و سبب ایجاد اختلالاتی جدی تر مانند ایجاد لخته در عروق خونی می شود.

 

عروق سیاهرگی واریسی

• عروق سیاهرگی واریسی به صورت متورم و برجسته، خود را در زیر پوست نشان می دهند.

• هر نوع سیاهرگی در بدن می تواند مستعد واریس باشد، اما به طور معمول در عروق ناحیه پا و ساق و ران پا شاهد ایجاد عروق واریسی بوده ایم.

• به مدت زمان طولانی سرپا بودن و ایستادن، فشار درون عروق اندام های تحتانی را افزایش داده و احتمال ایجاد واریس را افزایش می دهد.

• بروز عروق واریسی، جدای از آنکه خود یک اختلال و عارضه عروقی است و باید درمان شود، می تواند یک نشانه برای دیگر اختلالات موجود در سلامت گردش خون بیمار نیز باشد.

 

عروق واریسی عنکبوتی شکل

• عروق واریسی عنکبوتی به صورت عروق باریک ، قرمز، بنفش – آبی، که اشکال چرخشی و پیچشی را در سطح بدن ایجاد می کنند.

• مویرگ های گشادشده لایه های سطحی پوست نیز می توانند ظاهر عروق واریسی عنکبوتی را ایجاد کنند.

• این نوع از واریس در بین زنان باردار و کودکان شایع است

• عروق واریسی عنکبوتی، به راحتی در ساختار پوست قابل رویت هستند

• مکان معمول،  ایجاد این نوع واریس،  سطح پا و صورت می باشد.

 

واریس پا,علت واریس پا,دلایل واریس پا

علت واریس پا در دوران جوانی

 

چه کسانی در خطر ابتلا به عروق واریسی هستند؟

افزایش سن، خود یک عامل مستعد کننده بیمار برای بروز عروق واریسی است؛ چراکه با افزایش سن، استهلاک بافت دریچه های  جداره عروق، بیش تر شده که این دریچه ها وظیفه هدایت جریان خون را در عروق سیاهرگی به عهده دارند. اغلب بیماران علائم عروق واریسی را در سنین بالاتر به صورت شایع مشاهده می کنند، چرا که این نوع اختلال عروقی، برای اینکه خود را نشان دهد، به مدت زمان طولانی احتیاج دارد تا به حدی پیشرفت کرده که علائم بالینی را ظاهر نماید.

 

با این اوصاف، علت اولیه ایجاد این اختلال و بیماری عروقی ( واریس) که در 80 درصد از بیماران گزارش شده است، ژنتیک افراد و سابقه خانوادگی بیماراست. با توجه به این نکته، دیگر مشاهده عروق واریسی در جوانان دهه بیست زندگی و حتی در نوجوانان، امری تعجب آور نخواهد بود؛ چرا که ژنتیک،  زمینه ابتلا فرد را حتی در سنین پایین نیز فراهم می کند.

علل ایجاد عروق واریسی در جوانان به شرح زیر است:

 

واریس پا,علت واریس پا,واریس پا در بارداری

واریس پا در بارداری

 

بارداری

عروق وریدی زنان بارداری که در دهه سی سالگی عمر خود هستند و یا زنانی که سابقه چندبار، بارداری را داشته اند، مستعد واریسی شدن هستند و البته می توانیم شاهد ایجاد واریس در عروق مادران جوان تر نیز باشیم. ( زیر سی سال)

 

چگونه بارداری سبب ایجاد عروق واریسی می شود؟ چندین عامل در ایجاد عارضه مذکور، نقش دارند.

 

اولین عامل، اضافه وزن مادر در دوران بارداری است که سبب افزایش ایجاد فشار بر عروق بدن شده و زمینه ابتلا به واریس را فراهم می آورد.

 

به علاوه، در دوران بارداری به جهت تامین نیاز جنین، میزان حجم فشار خون مادر بالاتر از حالت طبیعی است و همین امر سبب اعمال فشار بیش تر بر عروق مادر می شود و احتمال ایجاد عروق واریسی را افزایش می دهد. به عنوان سومین علت واریس، می توان به تغییرات هورمونی ایجاد شده در دوران بارداری مادرنیز اشاره کرد که خود یک علت و عامل اصلی برای ایجاد عروق خونی واریسی است.

 

در طول دوران بارداری، به خصوص در ماه های ابتدایی به میزان شدیدی  هورمون های خون تغییر می کنند و سبب کاهش در میزان جریان خون می شوند. این تغییر در کیفیت جریان خون، منجر به بروز عروق واریسی شده و همچنین زمینه ایجاد تعداد زیادی از دیگر مشکلات مهم و بالقوه را در مادر ایجاد می کند.

 

چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن، یکی از علل جامع و شایع بسیاری از اختلالات و بیماری ها در قشر بزرگسال و جوان جامعه است. از جمله این اختلالات، می توان به واریس نیز اشاره کرد.

 

افرادی که چاق هستند، به تناسب میزان وزن ، فشار بیش تری را بر روی عروق خود ایجاد می کنند و در نتیجه، عروق این افراد تحت فشار بیش تر ی قرار دارد. مهم ترین عیب  چاق بودن و اضافه وزن داشتن این است که، تراکم بافت چربی اطراف عروق این بیماران از افراد سالم بیش تر است، در نتیجه تورم ناشی از اختلال عروق در این افراد به علت وجود بافت های چربی، دیده نشده و سبب نهفته ماندن اختلالات عروقی بیمار شده که بسیار امری خطرناک است و بیمار را متوجه عارضه عروق خود نمی کند؛ در حالیکه عروق متورم و مختل در افراد با وزن متناسب به خوبی قابل رویت است.

 

این موضوع بدان معناست که ممکن است افراد چاقی باشند که به صورت نهفته عروق واریسی داشته و یا اختلالات عروقی دیگر داشته باشند، اما از آنها بی خبر باشند و یا اینکه زمانی خبر دار شوند که این اختلالات به مرحله حاد رسیده باشد و شرایطی بسیار خطرناک را برای بیمار ایجاد بکنند.

 

پوشیدن لباس های نامناسب

ممکن است تعجب کنید که نوع و کیفیت لباس های پوششی شما بر سلامت عروق شما موثرند. در صورتی که شما ا از کفش های پاشنه بلند و یا شلوار تنگ استفاده کنید و با این دو کفش و شلوار فعالیت فیزیکی زیاد مانند دویدن را انجام دهید، اوایل شاهد ایجاد واریس در عروق خود خواهید بود. پوشیدن لباس های نامناسب، سبب ایجاد اختلال در جریان خون بدن خواهد شود و سبب ایجاد واریس شده که این واریس در دو فرم، واریس در عروق وریدی و واریس به فرم عنکبوتی ( واریس در عروق نازک و منشعب سطحی زیر پوست) خود را نمایش می دهند.

 

کم تحرک بودن سبک زندگی

داشتن سبک زندگی کم تحرک، عامل مشترک ایجاد واریس در جوانان و تمامی بیماران در سنین مختلف است؛ چرا که نشستن و کم تحرکی طولانی مدت در طی زندگی شبانه روزی انسان ها، اثرات بسیار ناگوار و مخربی بر سلامت عروق بدن دارد. البته با اشاره به سبک زندگی نسل جدید و جوان جامعه که اغلب اوقات خود را صرف کار با رایانه می کنند و در بیشتر اوقات در حالت نشسته قرار دارند و بسیار تحرک هستند، سبب شده که در  معرض خطر بیش تری قرار بگیرند.

 

در صورتی که شما با توجه به الزامات محیط کاری خود، مجبور به نشستن طولانی مدت هستید، آگاهانه زندگی خود را مدیریت کنید و تا حدامکان برای خود فعالیت های فیزیکی و حرکتی را ایجاد کنید؛ چرا که داشتن میزان کافی از فعالیت فیزیکی، به صورتی قابل ملاحظه،  بر سلامت عروق بدن شما و کنترل میزان جریان خون در عروق موثر است.

 

اثر ژنتیک افراد

متاسفانه، این مورد دست شما نیست و می تواند زمینه بروز واریس شما، ژنتیکی باشد؛ به گونه ای که اگر افراد خانواده شما واریس داشته باشند، شانس ابتلا شما نیز بیش تر خواهد بود و این حالت تنها محدود به دوران میانسالی و پیری نخواهد بود. در صورتی  که علت ایجاد واریس، ژن بیمار باشد، می توانیم در هر سنی شاهد بروز عروق واریسی در بیمار باشیم و البته لازم به ذکر است که، متاسفانه چندان راهکارهای زیادی برای ممانعت از ایجاد واریس ارثی وجود ندارد.

 

با این اوصاف، اگر شما سبک زندگی درستی داشته باشید، می توانید احتمال ایجاد واریس را به حداقل ممکن برسانید و از ایجاد مشکلاتی ناشی از واریس در بدن خود، تا حد زیادی جلوگیری کنید. در صورتی که بیمار در سنین جوانی با یکی از مشکلات مذکوربالا مواجه باشد، می بایست در اسرع وقت به فلبولوژیست ( متخصص اختلالات عروقی ) مراجعه کرده و موارد و مشکلات فعلی خود را از همین زمان و سن، تحت کنترل گرفته؛ پیش از آنکه این مشکلات و اختلالات حاد شوند.

 

انواع روش های درمانی واریس عروق وریدی کدام اند؟

تعداد مواردی از انواع روش های درمانی در ادامه مقاله قید شده اند که کم ترین میزان تهاجم بافتی را به بیمار تحمیل کرده و جزء متد های درمانی جامع محسوب می شوند که عبارتنداز:

 

لیزردرمانی درون وریدی (ELT)

• این متد درمانی ELT، در واقع شامل تابش لیزر در پروسه ای بسیار سریع با کم ترین میزان تهاجم بافتی ممکن صورت میگیرد و به بستری شدن در بیمارستان نیز نیازی نداشته و به صورت خدمات درمانی سرپایی ارائه می شود.

 

• مدت زمان پروسه لیزر درمانی، حدود یک ساعت  است و میزان درد آن بسیار اندک تا حتی مواردی بدون درد نیز خواهد بود.

 

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یکی از بهترین روش ها برای درمان واریس می باشد.

• در این متد ترمیمی، محلولی  را به درون عروق سیاهرگی تزریق می کنند.

 

• با تزریق محلول مذکور، عروق واریسی مسدود شده و جریان خون و ارتباط خونی این عروق با دیگر عروق سالم قطع می شود و در نتیجه این انسداد، در طول زمان، عروق واریسی منهدم و جذب بدن شده و دیگر اثری از عروق واریسی نخواهیم داشت.

 

• در صورتی که عارضه واریس در عروق بزرگ تر رخ داده باشد، پزشک به کمک امواج سونوگرافی، عمل اسکلروتراپی را انجام داده و به علت کمک گیری از سونوگرافی ، تزریقی با دقت بالا و نتایجی بهتر حاصل خواهد شد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------