تموزولوماید تمودال (Temodal)تموزولوماید تمودال (Temodal), تموزولوماید تمودال,نحوه عملکرد تمودال(تموزولوماید)

تموزولوماید تمودال (Temodal)

 

تموزولوماید (تمودال) نوعی شیمی درمانی است که به عنوان Temodal نیز شناخته  می شود. ممکن است از آن به عنوان درمانی برای نوعی تومور مغزی به نام گلیوما بدخیم (سرطانی) مورد استفاده قرار گیرد. گلیوما بدخیم شامل گلیوبلاستوما مولتی فرم (GBM) و آستروسیتوم آناپلاستیک است.

 

نحوه عملکرد تمودال(تموزولوماید)

تمودال در واقع با جلوگیری از ساخت سلول های سرطانی عمل خود را آغاز می کند. اگر سلول های سرطانی نتوانند DNA بسازند، بنابراین به 2 سلول جدید تقسیم نمی شوند، پس رشد سرطان متوقف می شود.

 

روش مصرف تمودال (تموزولوماید) :

تمودال به صورت کپسولی می باشد که یک بار در روز مصرف می کنیدکه باید هر روز در ساعت معینی مصرف کنید.

 

باید کپسول را به طور کامل با یک لیوان آب و با معده خالی میل کنید. به عنوان مثال، می توانید کپسول را یک ساعت قبل از برنامه غذایی مصرف کنید.

 

یکی از کاربردهای داروی تمودال در درمان متاستاز های مغزی ناشی از سرطان پستان می باشد سرطان پستان سرطانی شایع در بین خانم هاست که یکی از داروی های مورد استفاده در درمان آن پرجتا (پرتوزوماب) می باشد.

 

روش مصرف تمودال (تموزولوماید),نحوه مصرف کپسول تمودال,زمانی که تمودال مصرف می کنید

پرجتا (پرتوزوماب)

 

نحوه مصرف کپسول تمودال

شما باید طبق دستورالعملی که پزشک یا داروساز به شما داده است، کپسول ها را مصرف کنید.

 

شما باید دوز مناسب را مصرف کنید، نه بیشتر یا کمتر.

 

قبل از قطع مصرف داروی سرطان با متخصص یا خط مشاوره خود حتما در میان بگذارید.

مجموعه سین سا که در زمینه مشاوره پزشکی و ایجاد سهولت در تهیه دارو برای بیماران فعالیت میکند مفتخر است این کار را در شرایطی ایده آل، با امکانات به روز در اختیارتان قرار دهد.

 

زمانی که تمودال مصرف می کنید

ممکن است تمودال را همراه با پرتودرمانی یا به تنهایی مصرف کنید.

 

تمودال با رادیوتراپی

معمولا مصرف تمودال یک بار در روز به مدت 6 تا 7 هفته تجویز میشود.

بیماران اغلب در این مدت با نظر پزشک معالج همراه با پرتو درمانی از این دارو استفاده به صورت روزانه ستفاده می کنند.

 

تمودال با رادیوتراپی,اثرات جانبی تمودال,عوارض جانبی رایج تمودال

کپسول تموزولوماید تمودال (Temodal)

 

تست ها

بیماران قبل و در طول درمان آزمایش خون می دهند. پزشکان سطح سلول های خونی و سایر مواد موجود در خون را بررسی می کنند. و همچنین بررسی می کنند که کبد و کلیه بیمار چقدر خوب کار می کنند.

 

اثرات جانبی

تعداد دفعات و شدت عوارض جانبی می تواند در فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. آنها همچنین به درمان های دیگری که دارید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر داروهای دیگری یا رادیوتراپی نیز داشته باشید، عوارض جانبی شما ممکن است بیشتر شود.

 

عوارض جانبی رایج

افزایش خطر ابتلا به عفونت: به دلیل افت گلبول های سفید است. علائم شامل تغییر درجه حرارت، درد عضلات، سردرد، احساس سرما و لرز و به طور کلی ناخوشی است. بسته به محل عفونت ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید.

 

گاهی اوقات عفونت ها می توانند زندگی را تهدید کنند. اگر فکر می کنید عفونت دارید، باید فوراً با خط مشاوره خود تماس بگیرید. 

 

کبودی، خونریزی لثه یا خونریزی بینی

این به دلیل افت تعداد پلاکت ها در خون بیمار است.  سلول های خونی به لخته شدن خون در زمانی که دستمان  را می بریم کمک می کنند. ممکن است پس از مسواک زدن، خونریزی از بینی یا خونریزی لثه داشته باشید. یا ممکن است تعداد زیادی لکه های قرمز ریز یا کبودی روی بازوها یا پاهای خود داشته باشید.

 

از دست دادن اشتها

هنگام درمان سرطان ممکن است به دلایل مختلف اشتهای خود را از دست بدهید . بیماری، تغییر طعم یا خستگی می تواند شما را از خوردن غذا و نوشیدنی محروم کند.

 

سردرد

اگر مدام سردرد دارید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. آنها می توانند برای کمک به شما دارو تجویز کنند و یا مسکن بدهند.

 

احساس بیماری

احساس بیماری : معمولاً با داروهای ضد بیماری به خوبی کنترل می شود. اجتناب از غذاهای چرب یا سرخ شده، خوردن وعدههای غذایی کوچک و میانوعدهها، نوشیدن آب فراوان و تکنیکهای تمدد اعصاب همگی میتوانند کمک کنند.

 

مهم است که داروهای ضد بیماری را طبق دستور مصرف کنید، حتی اگر احساس بیماری نمی کنید. پیشگیری از بیماری به جای درمان آن پس از شروع آن آسان تر است.

 

یبوست یا اسهال 

اگر اسهال یا یبوست دارید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید . آنها می توانند برای کمک به شما دارو بدهند. 

 

خستگی

خستگی و ضعف  : می تواند در طول درمان و بعد از آن اتفاق بیفتد - انجام ورزش های ملایم در هر روز می تواند انرژی شما را حفظ کند. به خود فشار نیاورید، زمانی که احساس خستگی کردید استراحت کنید و از دیگران کمک بخواهید.

 

تشنج (تشنج)

در صورت بروز هرگونه گرفتگی، انقباض یا تکان در اندام خود به پزشک خود اطلاع دهید. 

 

ضعف در یک طرف بدن

در صورت داشتن این مورد به پزشک یا پرستار خود بگویید. 

 

ریزش مو

شما ممکن است تمام موهای خود را از دست بدهید . این شامل مژه ها، ابروها، زیر بغل، پاها و گاهی اوقات موهای ناحیه تناسلی می شود. موهای شما معمولاً پس از پایان درمان دوباره رشد میکنند، اما احتمالاً نرمتر میشوند. ممکن است دوباره به رنگ دیگری رشد کند یا فرفریتر از قبل شود.

 

خارش پوستی 

راش همچنین می تواند خارش داشته باشد. اگر خارش پوستی دارید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. آنها می توانند برای توقف خارش و تسکین پوست شما دارو تجویز کنند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------