زمان تزریق واکسن آنفولانزا + فواید و عوارض جانبی واکسن آنفولانزا



واکسن آنفولانزا و دیابت, تزریق واکسن آنفولانزا کودکان

همه چیز درباره واکسن آنفولانزا

 

نكاتی مهم در خصوص واكسن آنفولانزا 

واکسن آنفلوانزا واکسنی است که انسان را علیه ابتلا به آنفلوانزا محافظت می‌کند. هرسال طی دو نوبت، واکسن جدیدی برای آنفلوانزای همان فصل ساخته می‌شود، چرا که ویروس آنفلوآنزا به‌سرعت خود را تغییر می‌دهد.

اگر لیست مواد تشکیل دهنده واکسن آنفلوانزا را بخوانید ، ممکن است متوجه کلماتی مانند فرمالدئید، پلی سوربات 80 و تیمروزال شوید. برخی از این مواد ، مانند تیمروزال ، در سال های اخیر به دلیل نگرانی از خطراتی که ممکن است برای سلامتی ایجاد کنند ، خبرساز شده اند.

 

در طول نیم قرن گذشته، میلیون ها نفر واکسن آنفولانزا گرفته اند. تعداد بسیار کمی از افراد با مشکل جدی روبرو شده اند. تحقیقات به طور گسترده نشان می دهد که واکسن آنفولانزا و مواد شیمیایی موجود در آن بی خطر هستند.

 

واکسن آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا، یک عفونت تنفسی است که می‌تواند عوارض جانبی جدی برای کودکان، افراد مسن و افرادی با شرایط پزشکی خاص ایجاد کند. معمولا انتظار می‌رود، واکسنی که هر سال با توجه به آخرین ویروس‌های آنفولانزا تولید شده است بتواند شخص دریافت کننده واکسن را از این ویروس محافظت کند.

دریافت واکسن آنفولانزا، هر چند که ۱۰۰ درصد موثر نیست، اما بهترین راه برای جلوگیری از دردسرهای مبتلا شدن به علایم آنفولانزا و عوارض آن است.

 

واکسن آنفولانزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفولانزا است ، این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز است. برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا به خصوص در افرادی که در صورت ابتلا به آنفولانزا در معرض خطر بروز عوارض آن قرار دارند،توصیه می شود.

 

وقتی واکسن آنفلوانزا می زنید ، دو گزینه پیش رو دارید:

واکسن های آنفلوانزای غیرفعال ،که حاوی ویروس های آنفلوانزا هستند که از بین رفته اند ، بنابراین نمی توانند آنفلوانزا ایجاد کنند.

 

 اسپری های بینی واکسن آنفلوانزای زنده ، که حاوی شکل زنده اما ضعیف شده ویروس است.

 

واکسن آنفولانزا و دیابت, تزریق واکسن آنفولانزا کودکان

مواد تشکیل دهنده واکسن آنفولانزا

 

مواد تشکیل دهنده واکسن آنفولانزا:

در اینجا برخی از مواد تشکیل دهنده در واکسن آنفولانزا آورده شده است:

پروتئین تخم مرغ

بسیاری از واکسن های آنفلوانزا از طریق رشد ویروس های موجود در تخم مرغ های لقاح یافته ساخته می شوند. این بدان معنی است که آنها حاوی مقدار کمی پروتئین تخم مرغ هستند.

در نسخه جدیدتری از واکسن ، از ماده ای به نام فلوواکس استفاده شده که در سلول های حیوانی رشد می کند.

 

مواد نگهدارنده

تولیدکنندگان واکسن ماده نگهدارنده تیمروزال را به شیشه های واکسن چند منظوره اضافه می کنند. تیمروزال به جلوگیری و از بین بردن باکتری ها و قارچ های خطرناک در شیشه واکسن کمک می کند.

تیمروزال حاوی جیوه است که در دوزهای زیاد می تواند سمی باشد. شواهد کافی برای اثبات خطرناک بودن مقدار کم موجود در واکسن آنفولانزا وجود ندارد. اما اگر نگران هستید ، نسخه های بدون تیمروزال واکسن آنفلوانزا در دسترس است.

 

تثبیت کننده ها

برای پایدار نگه داشتن واکسن ها از ساکارز ، سوربیتول و مونوسدیم گلوتامات (MSG) استفاده می شود. آنها مانع از دست دادن قدرت واکسن ها ، حتی در برابر گرما و نور می شوند.

ساکارز همان قند سفره است که با قاشق در قهوه خود می ریزید. سوربیتول یک شیرین کننده مصنوعی است که در آدامس نیز یافت می شود. MSG یک تقویت کننده عطر و طعم است. که معمولاً به عنوان یک افزودنی در بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. اگرچه افراد خاصی به MSG حساس هستند ، اما مقدار موجود در واکسن آنفلوانزا بسیار ناچیز است.

 

آنتی بیوتیک ها

نئومایسین ، جنتامایسین و سایر آنتی بیوتیک ها به مقدار بسیار کم به واکسن ها اضافه می شوند. آنها از آلودگی واکسن باکتری جلوگیری می کنند.

 

پلی سوربات 80

در واکسن ها ، پلی سوربات 80 همه مواد را به طور یکنواخت توزیع می کند. اگرچه دوزهای زیاد ممکن است باعث واکنش برخی افراد شود ، اما مقدار موجود در واکسن آنفلوانزا بسیار ناچیز است.

 

فرمالدئید

این ترکیب طبیعی در محصولات خانگی از چسبها و دیگر موارد گرفته تا مبلمان چوبی فشرده وجود دارد. فرمالدئید گازی است که در آب محلول است. در واکسن آنفلوانزا برای غیرفعال سازی ویروس آنفلوانزا استفاده می شود.

قرار گرفتن روزمره در مقادیر زیاد فرمالدئید مرتبط با سوزش چشم و گلو ، مشکلات تنفسی و خطر بیشتر برای برخی سرطان ها است.

 

سطح فرمالدئید موجود در واکسن (مانند واکسن آنفلوانزا) بسیار کمتر از مقداری است که به طور طبیعی در بدن انسان رخ می دهد. 

مقدار فرمالدئید مورد استفاده در واکسن ها "باعث نگرانی ایمنی نمی شود" و "هیچ شواهدی در ارتباط با سرطان و قرار گرفتن در معرض نادرست مقادیر کمی فرمالدئید از طریق تزریق همانطور که در واکسن ها اتفاق می افتد وجود ندارد."

 

عوارض جانبی تزریق آنفولانزا چیست؟

بیشتر عوارض جانبی واکسن آنفولانزا خفیف است. افراد علائمی مانند:

حساسیت ، قرمزی و تورم پوست در اطراف محل تزریق

 تب

 خستگی

 سردرد

 

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی تر ، که ممکن است نشان دهنده واکنش آلرژیک باشد ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید:

 مشکل تنفس یا خس خس سینه

 تورم چشم یا لب

 کهیر

 ضعف

 ضربان قلب سریع

 سرگیجه

 

واکسن آنفولانزا و دیابت, تزریق واکسن آنفولانزا کودکان

فواید و عوارض تزریق واکسن آنفولانزا

 

فواید واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا سالانه بهترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا و عوارض آن است .

اگرچه تأثیر واکسن در هر سال متفاوت است ، اما به طور کلی این واکسن می تواند ابتلا به بیماری آنفولانزا را کاهش دهد. 

واکسن آنفولانزا احتمال بیمار شدن شما را کاهش می دهد. و اگر مبتلا به آنفولانزا شوید ، بیماری شما خفیف تر می شود.

 

این واکسن همچنین از عوارض جدی مرتبط با آنفولانزا مانند موارد زیر جلوگیری می کند:

 ذات الریه

 برونشیت

 حملات آسم

به همین دلیل واکسینه شدن برای کودکان خردسال ، افراد مسن و هر کسی که دارای بیماری های مزمن سلامتی مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) ، بیماری قلبی و دیابت است بسیار مهم است.

 

زمان تزریق واکسن آنفولانزا 

تزریق واکسن آنفولانزا باید قبل از شروع فصل سرما انجام شود. چرا که واکسن نیاز به دو هفته زمان دارد تا تاثیرگذار باشد. در کشور ما ایران این تزریق از اواخر شهریور با ورود واکسن به کشور آغاز می‌شود. البته اگر تزریق در این زمان انجام نشود، در هر زمان دیگری نیز قابل انجام است.

 

چه کسانی باید برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند؟

• افراد بالای ۶۰ سال

• زنان باردار

• مبتلایان به دیابت یا بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی

• بیماران قلبی-ریوی

• مبتلایان به نارسایی کلیه

• بیماران پیوندی

• بیماران اچ‌آی‌وی مثبت

• کارکنان مراکز درمانی و پرسنل پزشکی 

 

چه کسی باید از تزریق واکسن آنفلوانزا خودداری کند؟

واکسن آنفولانزا بسیار موثر است ، اما برای همه مناسب نیست.

 اگر نسبت به هر ماده ای از جمله پروتئین تخم مرغ واکنش شدید آلرژیک داشته اید ، واکسن را دریافت نکنید.

 

 اگر مبتلا به سندرم گیلن باره هستید از زدن واکسن آنفلوانزا نیز باید خودداری کنید. سندرم گیلن-باره باعث ضعف شدید و سوزن سوزن شدن اندام ها می شود که به عنوان نوروپاتی محیطی شدید شناخته می شود. در موارد نادر می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 

• این واکسن همچنین برای نوزادان زیر 6 ماه توصیه نمی شود زیرا در نوزادان ایمن بودن آن ثابت نشده است.

 

• اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید یا دارویی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن خود استفاده می کنید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است به واکسن نیز پاسخ ندهید.

 

• اگر بیمار هستید ، ممکن است بخواهید تزریق واکسن آنفولانزا را تا زمانی که حالتان بهتر شود ، تزریق را به تعویق بیندازید.

 

صحبت با پزشک در مورد واکسن آنفولانزا

همیشه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر قبلاً واکسن آنفلوانزا تزریق نکرده اید یا سلامتی شما تغییر کرده است. اگر آلرژی یا بیماری دیگری دارید که ممکن است واکسن را برای شما خطرناک کند ، قبل از واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنید.

  

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------