ربات توانبخش بیماران سکته مغزی با الهام از پای قورباغه ساخته شداخبار,اخبار علمی,ربات توانبخش

تعدادی از دانشجویان مقطع کارشناسی مکانیک دانشگاه غیرانتفاعی خیام مشهد با الهام از ساختار پای قورباغه، موفق به طراحی و ساخت یک ربات توانبخش شدند.

مسعود غلامزادگان از اعضای گروه طراح و سازنده ربات 'خیام فیزیو' روز دوشنبه  به توضیح جزییات بیشتر درباره عملکرد این ربات پرداخت و گفت: ربات خیام فیزیو، یک ربات نور و فیزیوتراپ است که برای کمک به افرادی که سکته مغزی کرده اند ساخته شده است.


دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه غیرانتفاعی خیام مشهد افزود: برخی از بیماران سکته مغزی به دلیل عارضه ای که در مغزشان ایجاد می شود دچار ناتوانی یا کم توانی حرکتی در ناحیه دست می شوند که ما در این ربات توانبخش، توانستیم بازی درمانی را با روش های فیزیوتراپی سنتی تلفیق کنیم.


وی با بیان اینکه ربات خیام فیزیو از دو بخش نرم افزاری و مکانیکی تشکیل شده است، توضیح داد: در بخش نرم افزاری ربات، بازی هایی به صورت مرحله ای طراحی شده که بیمار حین انجام بازی و با در دست گرفتن یک بازوی مکانیکی و حرکت آن در صفحه مختصات در جهت x و y ( شرق - غرب و شمال - جنوب) و حرکت دایره ای (چرخشی)، روند بازی را طی می کند.


غلامزادگان افزود: در پایان هر بازی، نتایج آماری از وضعیت بیمار از جمله نمودار مسیر حرکت دست برای ارائه به پزشک و تکمیل پرونده بیمار ایجاد می شود که دراختیار پزشک قرار می گیرد و همچنین در بخش اطلاعات بازی ها ذخیره می شود.


وی خاطرنشان کرد: به مرور، انجام بازی روی ذهن بیمار تاثیر می گذارد و بخشهای آسیب دیده مغز دوباره فعال می شود و بیمار قادر خواهد بود به صورت نسبی از یک تا صد درصد، دست خود را حرکت بدهد.

این پژوهشگر جوان بیان داشت: بخش مکانیکی ربات نیز شامل انجام فیزیوتراپی های معمولی خواهد بود و مانند این فیزیوتراپی ها هرچقدر تعداد جلسات بیشتر باشد بازتوانی بهتری انجام خواهد شد. به گفته وی برای طراحی بازوی مکانیکی این ربات از مدل پای قورباغه الهام گرفته شده که نزدیک ترین مکانیزم به حرکت دست انسان در مختصات صفحه ای است.


غلامزادگان ادامه داد: بازوی ربات به گونه ای طراحی شده که بیمار بتواند دستش را روی آن قرار دهد که به محض این اتصال، یک بازو در بازی رایانه ای برای بیمار ایجاد می شود و با تکان دادن بازوی ربات می تواند بازی را انجام دهد و حرکاتی در جهت x (راست به چپ) و یا در جهت y (بالا به پایین) در صفحه مختصات و یا به صورت چرخشی داشته باشد.


کار تحقیق و مطالعات و طراحی بازی ها و ساخت ربات خیام فیزیو در مدت شش تا هفت ماه به سرپرستی دکتر هادی کلانی استاد مکانیک دانشگاه غیرانتفاعی خیام مشهد صورت گرفته است. یک تیم 10 نفره متشکل از دانشجویان مکانیک این دانشگاه در مقطع کارشناسی، کار طراحی و ساخت این ربات توانبخش را برعهده داشته اند.


بنابر این گزارش؛ مدل اولیه ربات خیام فیزیو در نمایشگاه خلاقیت سومین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک ایران که هفته گذشته به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد به نمایش درآمد و موفق به کسب عنوان سوم این نمایشگاه شد. به گفته غلامزادگان، مرحله بعدی تکمیل ربات فیزیو، ساخت نمونه صنعتی است که باید به مدت شش ماه بر روی بیماران سکته مغزی آزمایش شود.
اخبار علمی -  ایرنا

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022