خطرات کار در ارتفاع را چطور کاهش دهیم؟خطرات کار در ارتفاع,کاهش خطرات کار در ارتفاع

کاهش خطرات کار در ارتفاع

 

تابه‌حال افرادی را بالای ساختمان‌های بلند و مرتفع دیده‌اید که در حال تمیز کردن شیشه‌ها باشند؟ ساختمان‌های نیمه‌کاره یا مرتفع متعددی در کشورمان وجود دارند و افراد بسیاری در بالای این ساختمان‌ها به وسیله داربست در حال کار کردن هستند. شغل این افراد، کار کردن در ارتفاع است و خطرات فراوانی از جمله سقوط و مجروح شدن را برایشان در پی دارد. به این افراد راپل‌کار نیز می‌گویند. عوارض کار در ارتفاع برای شاغلان این حرفه، گاهی جبران‌ناپذیر خواهد بود. در این مقاله، خطرات کار در ارتفاع را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم و اقدامات مناسبی را برای جلوگیری یا کاهش این پیامدها پیشنهاد می‌دهیم.

 

ارزیابی نامناسب ریسک؛ یکی از انواع خطرات کار در ارتفاع

یکی از خطرات کار در ارتفاع، ارزیابی نامناسب ریسک خواهد بود. ممکن است فرد در حین کار در ارتفاع از ساختمان یا سقف‌های ضعیف سقوط کند و آسیب ببیند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از کار کردن در ارتفاع، ریسک و خطرات آن را پیش‌بینی کنید. 

 

حتما باید دانش کافی برای ارزیابی خطر کار در ارتفاع را داشته باشید. کارگران باید مهارت کافی برای کار در ارتفاع را داشته باشند و از تجهیزات لازم استفاده کنند. همچنین مسئول پروژه نیز باید مشکلات احتمالی را درنظر بگیرد و برای جلوگیری از هر خطری اقدامات مناسبی انجام دهد. یکی از نکات مهم در کاهش خطر کار در ارتفاع، خرید کفش ایمنی مناسب و باکیفیت است.

 

استفاده از تجهیزات مناسب به کاهش خطرات کار در ارتفاع کمک می‌کند

استفاده از تجهیزات نامناسب، ریسک خطر در ارتفاع را بیشتر می‌کند. بهترین راهکار برای کاهش خطرات، استفاده از تجهیزات مناسب برای کار در ارتفاع خواهد بود. برخی از این تجهیزات عبارت‌اند از: نردبان، داربست، سکوهای دسترسی و طناب. همیشه قبل از شروع به کار، تجهیزات را با دقت بررسی کنید تا ریسک کار در ارتفاع را کاهش دهید. یکی از بهترین پیشنهادها برای کاهش خطر و ریسک کار در ارتفاع، خرید لوازم ایمنی فردی خواهد بود. 

 

اقدامات حفاظتی کافی؛ دستورالعمل ایمنی برای کار در ارتفاع

برای کاهش خطرات کار کردن در ارتفاع، باید قبل از شروع به کار اقدامات حفاظتی کافی را انجام دهید. یکی از این اقدامات حفاظتی، استفاده کامل از همه نکات توصیه‌شده از طریق کارفرما است. خطرات کار در ارتفاع و ریسک بالای آن باعث شده است که قوانین سختی برای آن تنظیم شود. اگر قوانین مربوط به کار در ارتفاع رعایت نشود، جریمه‌های سنگینی را به همراه خواهد داشت. یکی از اقدامات حفاظتی مهم برای کار در ارتفاع، استفاده از کمربند ایمنی به حساب می‌آید. در بازار، قیمت کمربند ایمنی متفاوت و متغیر است؛ اما برای حفظ جان راپل‌کاران بسیار موثر خواهد بود.

 

خطرات کار در ارتفاع,اقدامات لازم برای خطرات کار در ارتفاع

اقدامات لازم برای خطرات کار در ارتفاع

 

افزایش خطرات کار در ارتفاع با نداشتن تجربه کافی

بسیاری از افراد عاشق هیجان و انجام کارهای پرریسک هستند. کار در ارتفاع، یکی از پرریسک‌ترین و خطرناک‌ترین مشاغل دنیا است و نیاز به دانش کافی، مهارت و تجربه دارد. شما باید بدانید که استفاده درست از تجهیزات کار در ارتفاع چگونه است و حتما باید زیر نظر یک فرد خبره و توانا آموزش ببینید. افراد باتجربه به شما آموزش‌های عمومی کار در ارتفاع و ایمنی و مهار درست را می‌دهند و پشتیبان شما خواهند بود. با آموزش درست و اصولی دانش‌های فنی، شما برای این شغل سخت آماده خواهید شد.

 

گاهی ممکن است ساختمان مسکونی، اداری یا انباری که در آن کار می‌کنید آتش بگیرد. برای ایمنی کار در ارتفاع، داشتن جعبه آتش‌نشانی یا فایر باکس ضروی است. فایر باکس، یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات خاموش کردن آتش در انواع ساختمان‎‌ها به شمار می‌رود و در بازار قیمت جعبه آتش نشانی بر اساس اندازه و تجهیزات متفاوت است. 

 

شناسایی و پیشگیری از عوارض کار در ارتفاع

برای پیشگیری و کاهش خطرات کار در ارتفاع، باید یک تیم متخصص برنامه‌ریزی کنند. شناسایی خطر، بررسی و آنالیز خطرات احتمالی و اقدامات اصلاحی برای رفع آن‌ها سه مرحله مهم و اساسی برای برنامه‌ریزی قبل از کار در ارتفاع خواهند بود. در این بین، دو برنامه مهم برای پیشگیری از خطرات کار در ارتفاع باید انجام داد:

 

پیشگیری از خطرات کار در ارتفاع با جلوگیری از سقوط اشیا

خطرات مربوط به کار در ارتفاع فقط مختص کارگران نیست. بسیاری از افرادی که در نزدیکی محل این کارگران حضور دارند، ممکن است با سقوط اشیای سنگین از بالا دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری شوند. برای جلوگیری از سقوط اشیا، راپل‌کاران باید توری‌ها و شبکه‌های مخصوصی نصب کنند. همچنین نصب تابلوی تردد ممنوع به مردم هشدار می‎‌دهد تا اطلاع ثانوی از آن ناحیه عبور و مرور نکنند. 

 

پیشگیری از خطرات کار در ارتفاع با جلوگیری از سقوط افراد

دلایل مختلفی برای سقوط راپل‌کاران وجود دارد. لغزنده بودن سطوح و نداشتن عرض کافی، دو دلیل مهم برای سقوط کارگران در ارتفاع هستند. برای جلوگیری از سقوط کارگران، باید حفاظ مناسب نصب کرد. همچنین کارگران باید از کمربند ایمنی مناسب، طناب، صندلی مخصوص، کفش مخصوص و هارنس استفاده کنند. 

 

خطرات کار در ارتفاع,تجهیزات مناسب به کاهش خطرات کار در ارتفاع

تجهیزات مناسب به کاهش خطرات کار در ارتفاع

 

با خرید وسایل ایمنی از ماه ایمن، با خیال راحت در ارتفاع مشغول به‌کار شوید

در این مقاله، خطرات کار در ارتفاع را برای شما به‌طور کامل شرح دادیم. راپل‌کاران شغل پرریسکی دارند و باید برای ایمنی خودشان از کمربند، کفش مناسب و طناب استفاده کنند. همچنین قبل از کار در ارتفاع لازم است که آموزش‌ها توسط افراد باتجربه به راپل‌کاران داده شود. برای خرید انواع تجهیزات ایمنی، می‌توانید به سایت فروشگاهی ماه ایمن به آدرس mahimen.ir سر بزنید یا با شماره ۰۳۱۳۲۲۲۲۲۷۷ تماس بگیرید. ماه ایمن با بیش از ۴۰ سال سابقه درخشان در سراسر کشور، اقدام به تأمین و توزیع انواع تجهیزات ایمنی کرده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022