خلیل‌زاده: از مدیرعامل پرسپولیس گله دارم/ وقتی لیست جا نداشت چرا بازیکن گرفتید؟ اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی , خلیل‌زاده
در فوتبال بالا و پایین زیاد وجود دارد و این پرسپولیس ارث پدری من نیست. این تیم متعلق به هواداران است و آنها باید از تیم خودشان حمایت کنند تا بتوانیم به جایگاه اصلی پرسپولیس که همان قهرمانی است برسیم. 

مدافع تیم پرسپولیس گفت: اگر بازیکنی را نمی‌خواهید و قرار است بازیکنی در لیست مازاد باشد چرا اینقدر دیر این مسئله را اعلام کردید؟ 

شجاع خلیل‌زاده در گفت‌وگو با فارس، در خصوص آخرین وضعیت پرسپولیس، تغییرات رخ داده در این تیم، حضور در جام شهدا، لیست مازاد و موارد دیگر صحبت‌هایی کرد که در زیر می‌خوانید.

 

* بعد از بازگشت از اردوی ترکیه تمرینات پرسپولیس همچنان پرفشار دنبال می‌شود. از آخرین وضعیت خودت بگو. 

خدا را شکر وضعیت خودم خوب است هرچند که ما به دلیل وضعیت بد آب و هوایی نتوانستیم بدنسازی خوبی انجام دهیم. اما از وقتی که از ترکیه برگشتیم تمرینات خودمان را در تهران دنبال کردیم و به نظرم تمرینات ما در تهران بهتر از تمرینات در ترکیه بود.

 

* از وضعیت پرسپولیس هم صحبت کن و اینکه از نظر تو شرایط چطور است؟ 

به هر حال مربی جدید به پرسپولیس آمده و باید هم او و هم ما به شناخت خوبی از یکدیگر برسیم و به همین دلیل به زمان نیاز داریم. ما تمرینات خوبی را انجام دادیم و دو بازی تدارکاتی خوب هم برگزار کردیم. اما با وجود اینکه در دوران بدنسازی بودیم و بدن‌های ما سنگین بود با این همه این بازی‌های تدارکاتی خیلی به سود ما تمام شد. البته هنوز به آمادگی صددرصد نرسیدیم اما برگزاری بازی‌های تدارکاتی به آمادگی ما کمک می‌کند.

 

 

*در بازی تدارکاتی مقابل سایپا شکست خوردید و این در حالی است که به نظر می‌‌آمد کالدرون تیم دوم یا حتی تیم سوم پرسپولیس را به زمین فرستاد. 

اینطور نیست که می‌گویید چرا که پرسپولیس تیم اول، دوم یا سوم ندارد بلکه همه ما عضو پرسپولیس هستیم. به نظر من مقابل سایپا بازی خوبی انجام دادیم هرچند که نتیجه خوبی به دست نیامد اما همه اهالی فوتبال می‌دانند که نتیجه در بازی تدارکاتی مهم نیست بلکه مهم این است که سرمربی تیم شناخت خوبی نسبت به بازیکنانش پیدا کند. برد و باخت همیشه وجود دارد و نتیجه در بازی دوستانه اهمیتی ندارد.

 

* تو می‌گویی که نتیجه بازی دوستانه اهمیت ندارد اما بعد از باخت به سایپا انتقادهای زیادی به پرسپولیس صورت گرفت. 

انتقاد که همیشه هست و ما چه ببریم یا نبریم انتقاد می‌شود. اما به هر حال توقعات هواداران از تیمی که سه سال پشت‌سر هم قهرمان ایران شده بالا است و همه تیم‌ها برای شکست ما انگیزه خیلی زیادی دارند. دیدید که در همین جام شهدا تیم سایپا برای شکست به قول شما تیم دوم ما به آب و آتش زد و چقدر بابت این برد خوشحال شدند. ما در فصل گذشته فقط یک بازی باختیم و همین مسائل به همه تیم‌ها انگیزه مضاعف می‌دهد تا بخواهند ما را شکست بدهند اما همه رقبا بدانند که ما مثل گذشته با همه وجود به زمین می‌رویم تا نتایج خوب گذشته را تکرار کنیم.

 

*برد پر گلی هم مقابل نیروی زمینی به دست آوردید. 

جا دارد که به آقای امید روانخواه بابت تیم خوب و جنگنده‌ای که دارد تبریک می‌گویم و به نظر من تیم نیروی زمینی حتی از برخی از تیم‌های لیگ برتری هم بهتر بازی می‌کرد. آنها با رقیب ما یک بازی تدارکاتی انجام دادند که به تساوی رسیدند و این نشان از قدرت بالای آنها است.

 

* تغییرات ناگهانی و البته پر سروصدایی در پرسپولیس انجام شد و کادر فنی قبلی و چند بازیکن از تیم جدا شدند. فکر می‌‌کنی تبعات این مسئله چه خواهد بود؟ 

به هر حال در همه تیم‌های بزرگ دنیا از این مسائل رخ می‌دهد. دیدید که فرگوسن از منچستریونایتد رفت اما منچستر همیشه ماندگار است همانطور که مربیان و بازیکنان بزرگی به پرسپولیس آمدند و رفتند اما در نهایت این پرسپولیس است که همیشه ماندگار خواهد بود.پرسپولیس متعلق به هواداران است همان طور که من خودم از بچگی هوادار این تیم بودم. فقط از هواداران درخواست می‌کنم که صبر خود را بالا ببرند و پشتیبان تیم باشند. ما همه باید با یکدیگر دست به دست هم بدهیم و برای یک هدف که همان قهرمانی است بجنگیم.

 

*سروش رفیعی، مهدی شریفی و شایان مصلح از پرسپولیس جدا شدند. نظر تو به عنوان یکی از بازیکنان پرسپولیس در این خصوص چیست؟ 

قطعاً این مسئله تصمیم سرمربی تیم بوده و باید آن را پذیرفت اما من از مدیرعامل باشگاه‌مان گله دارم؛ اگر بازیکنی را نمی‌خواهید و قرار است بازیکنی در لیست مازاد باشد چرا اینقدر دیر این مسئله را اعلام کردید؟ الان که همه تیم های لیگ‌ برتری بسته شده‌اند و دوران بدنسازی را پشت‌سر می‌گذارند و در این شرایط کمتر تیمی بازیکن جدید جذب می‌کند. من با هر سه بازیکن زندگی کرده‌ام و می‌دانم که آنها الان چه حال و اوضاعی دارند. در حال حاضر این بازیکنان به چه تیمی می‌توانند بروند؟

 

همه ما دل‌نگران آنها هستیم و غصه آینده آنها را می‌خوریم. الان تیم‌هایی مثل سپاهان، استقلال، تراکتور و ... بسته شده و در دوران بدنسازی هستند و در این بین بازیکنان ما که نمی‌توانند به تیم‌های پایین جدول بروند و باید در تیم‌های مطرح بازی کنند. من از مسئولان باشگاه می‌خواهم که آنها خودشان را جای این بازیکنان بگذارند و ببینند که این سه نفر در حال حاضر چه شرایطی دارند؟ باید آینده بازیکنان را مدنظر قرار دارد چرا که شاید با همین تصمیم آینده این سه بازیکن نابود شود. این اختیار یک مربی است که هر بازیکنی را نخواهد اما نباید زمانی که نقل و انتقالات در حال تمام شدن است بازیکن را در لیست مازاد بگذارند. حرف من فقط به مدیرعامل پرسپولیس نیست بلکه روی صحبت من به تمام مدیران باشگاه‌های ایرانی است. ما فوتبالیست هستیم و درد این بچه‌ها را می‌دانیم و الان در این شرایط فقط این بازیکنان هستند که ضربه می‌خورند و آسیب می‌بینند.

 

متأسفانه وضعیت در فوتبال ما به گونه‌ای است که وقتی مدیری بازیکنی را می‌خواهد از صبح تا شب به او زنگ می‌زند اما همینکه به هر دلیلی آن بازیکن را نخواستند دیگر آن مدیر جوابی به تلفن بازیکن نمی‌دهد و رفتارشان 180درجه تغییر می‌کند. حرف من فقط به آقای عرب نیست بلکه تمام باشگاه‌های ما این مشکل را دارند و وقتی کارشان با یک بازیکن تمام می‌شود دیگر جواب تلفن او را هم نمی‌دهند.

 

* فکر می‌کنی این دلیل رفتار مدیران باشگاهی ما چیست؟ 

باز هم تأکید می‌کنم که روی صحبت من فقط به مدیرعامل پرسپولیس نیست بلکه درباره همه باشگاه‌ها این را می‌گویم. مدیران باشگاه بازیکنان را به چشم پسران‌شان ببینند و با آنها درست رفتار کنند. همین سه بازیکنی که از پرسپولیس جدا شدند برای قهرمانی‌های این تیم زحمت کشیدند و همه ما مدیون آنها هستیم چرا که در قهرمانی سهم داشتند و باید به آنها احترام گذاشت نه اینکه با آنها رفتار درستی نشود و حتی جواب تلفن‌شان را هم ندهند.

 

*تو در حالی این صحبت‌ها را مطرح می‌کنی که سروش رفیعی دوست صمیمی تو در لیست مازاد پرسپولیس قرار گرفته و حتماً از ناراحتی او با خبری. 

من باز هم حرفم را تکرار می‌کنم چرا که در این شرایط فقط بازیکن ضرر می‌کند. من 15 سال است که با سروش رفیعی دوست و رفیق صمیمی هستیم و الان هم با هم زندگی می‌کنیم و می‌بینم که او چقدر حال و اوضاع خرابی دارد به طوری که واقعاً روحیه او پایین آمده و احوال خوبی ندارد اما آیا جواب این حال و هو را مدیرعامل می‌دهد؟ چه کسی می‌تواند جواب او را بدهد؟ وضعیت شایان مصلح و مهدی شریفی چه؟ چه کسی پاسخگوی ناراحتی آنها خواهد شد؟ سروش که پسری قوی است این حال و اوضاع را دارد وای به حال بقیه.

 

سروش برادر من است و معلوم است که بابت ناراحتی او ناراحت هستم. قبول دارم که نظر سرمربی در اولویت است اما مدیر باشگاه باید کار را مدیریت می‌کرد. مگر نمی‌دانستند که لیست پرسپولیس جا ندارد پس چرا بازیکن گرفتند؟ من اهل حاشیه ساختن و حاشیه‌سازی برای تیم محبوبم نیستم اما دلم برای دوستانم می‌سوزد که روزگار خوبی ندارند. مشخص است وقتی مربی جدید می‌آید قطعاً به دنبال جذب بازیکن خواهد رفت پس چرا در لیست 18 نفره باید 20 بازیکن بگیرید؟ 

مگر سرمربی پرسپولیس مشخص شده بود که باشگاه ما بازیکن جذب می‌کرد؟ با نظر چه کسی بازیکن جذب شده است؟ من با شایان مصلح رفت و آمد خانوادگی ندارم و فقط در تمرینات همدیگر را می‌دیدیم اما به چشم خودم دیدم که او با همسترینگ پاره برای ما بازی کرد و حالا می‌خواهم بدانم چرا باشگاه پرسپولیس قدر او را نمی‌داند. این وضعیت شاید یک روز دیگر گریبان خود من را هم بگیرد چرا که هر بازیکنی بالاخره روزی در لیست مازاد قرار می‌گیرد اما مهم پرسپولیس است.

 

* انگار دل پردردی داری. 

متأسفانه در فوتبال ما پهلوان زنده را عشق است. در فوتبال مگر بزرگتر از مجتبی محرمی داریم؟ او الان کجا است و چه می‌کند؟ اگر اسم آقای محرمی را بردم به این دلیل است که من عاشق او و تعصبش هستم اما او الان چه وضعیتی دارد؟ او که این همه متعصب بود وضعیتش اینطور شده که کسی حالش را نمی‌پرسد. حالا در این شرایط برخی‌ها می‌گویند چرا بازیکنان میلیاردی قرارداد می‌بندند؟ شاید از این حرف من برداشت درستی نشود اما عادل فردوسی‌پور حرف‌هایی زد که ما را نابود کرد.

 

یک پژو 207 الان 200 میلیون تومان قیمت دارد و شما برای خریدن یک خانه در تهران حداقل باید 2 میلیارد تومان پول بدهی اما برخی‌ها به درآمدهای بازیکنان گیر می‌دهند. یک فوتبالیست جان می‌دهد تا به درجات بالا برسد. سختی کشیده و تلاش کرده تا بتواند در فوتبال پا بگیرد. اما بعد از اینکه فوتبالش تمام شد چه کسی جویای حال او می‌شود؟ اگر کسی مصدوم شود کسی هست که به دادش برسد؟

 

* الان حسین ماهینی و محمد انصاری همین حال را دارند! 

اشاره درستی کردید؛ این همه شایعه درست کردند که حسین ماهینی در لیست مازاد پرسپولیس است. چرا؟ چون رباطش پاره شده بود اما کسی نپرسید که رباط او برای چه تیمی پاره شد؟ او برای پرسپولیس مصدوم شد و این بی‌معرفتی است که الان این همه برای او شایعه می‌سازند. همه این مشکلات به این دلیل بود که ما با پنجره بسته روبه‌رو بودیم و نمی‌توانستیم بازیکن بگیریم و این موضوع فشار زیادی را به بازیکنان ما وارد کرد.

 

در روز دربی ماهینی به من گفت که زانویم درد می‌کند و من به او گفتم به آقای برانکو بگو و بازی نکن و او گفت اگر من بازی نکنم چه کسی به زمین می‌رود؟ ما که بازیکن نداریم. یا همین محمد انصاری با زانو درد در فینال آسیا بازی کرد و در نهایت رباطش پاره شد. حرف من این است که زحمات فوتبالیست‌ها را ببینید و همانطور که بازیکن همیشه پشتیبان باشگاهش است باشگاه هم پشتیبان بازیکنش باشد.

 

بازیکنان پرسپولیس برای شادی مردم تلاش کردند و اگر حتی یک ساعت باعث خنده و خوشحالی مردم و حتی مسئولان باشگاه شده‌اند حق‌شان این نیست که اینطور با آنها برخورد شود.

 

*به موضوع درستی اشاره کردی اما همانطور که گفتی این موضوع در فوتبال ما یک مسئله همه‌گیر شده است. قبول داری؟ 

بله دقیقاً این وضعیت برای همه وجود دارد. زمانی که در سپاهان بازی می‌کردم آقای محرم نویدکیا به من گفت که تا سالم هستی همه به تو به‌به و چه‌چه می‌گویند اما همینکه مصدوم شدی کسی نگاهت نمی‌کند و الان می‌بینم که واقعاً حرف او درست است. من واقعاً مدیون آقای نویدکیا هستم که چه از نظر فنی و اخلاقی از او چیزهای زیادی یاد گرفتم و این حرف او همیشه در ذهن من وجود دارد. واقعاً ناراحت می‌شوم وقتی می‌گویند فلان بازیکن دیگر به درد ما نمی‌خورد.

 

اما همان مسئولان وقتی می‌خواهند با همین بازیکن قرارداد ببندند روزی 10 بار به او زنگ می‌زنند این مسائل اصلاً‌حرفه‌ای نیست اما در همین شرایط همه از فوتبالیست‌ها می‌خواهند که حرفه‌ای باشند. مگر ما پول حرفه‌ای می‌گیریم؟ به ما می‌گویند قرارداد میلیاردی می‌بندی اما با کلی دعوا در آخر فصل 30 درصد از قرارداد خودمان را می‌گیریم و این در حالی است که زندگی نه برای فوتبالیست‌ها بلکه برای همه مردم سخت شده است. شاید این مسائل به این خاطر است که فوتبالیست‌ها در چشم هستند اما کسی به این موضوع فکر نمی‌کند که یک فوتبالیست خرج 20 نفر دیگر را می‌دهد چرا که اکثر فوتبالیست‌ها از خانواده‌های پایین جامعه هستند و باید به خانواده خود کمک کنند.

 

امیدوارم نگاه مسئولان باشگاه و همه مدیران به فوتبالیست‌ها تغییر کند. همه با احسان روزبهانی قهرمان بوکس آشنا هستند و می‌دانند که او چه زحماتی کشید و چه مقام‌هایی برای ایران در سطح جهان کسب کرد اما الان ببینید که او چه وضعیتی دارد و آیا کسی سراغی از او می‌گیرد یا نه. در خارج از ایران به ورزشکاران و فوتبالیست‌ها احترام می‌گذارند اما در ایران اینطور نیست. سروش رفیعی، شایان مصلح و مهدی شریفی شخصیت بالایی دارند و نباید اینطور با آنها رفتار می‌شد.

 

اگر هم قرار بود در لیست مازاد باشند بهتر بود زودتر از اینها به خود آنها این مسئله گفته می‌شد نه اینکه آن را رسانه‌ای کنند چرا که رقم قراردادی که در لیست مازاد هست از 500 میلیون به 100 میلیون کاهش می‌یابد و این در حالی است که یک فوتبالیست باید خر 20 نفر را بدهد اما کسی این مسائل را نمی‌بیند.

 

* از وضعیت سروش رفیعی صحبت کن و اینکه حال و اوضاع او چگونه است؟

سروش این روزها در خانه است و اصلاً حال و روز خوبی ندارد. قرار است با مسئولان باشگاه صحبت کند و امیدوارم احترام سروش حفظ شود. چرا که هر کسی یک روز پیراهن پرسپولیس را پوشیده قابل احترام است.

 

*چه صحبتی برای هواداران پرسپولیس در این شرایط داری.

همانطور که هواداران پرسپولیس از آقای برانکو حمایت کردند باید این حمایت از آقای کالدرون هم انجام شود و نباید با یک مساوی یا باخت برای پرسپولیس حاشیه بسازند. هرچند که متأسفانه برخی افراد 14 -15 ساله در اینستاگرام و تلگرام برای پرسپولیس حاشیه می‌سازند و امیدوارم در این وضعیت هواداران گول آنها را نخورند. همه با هم باید کمک کنیم تا بتوانیم دوباره به موفقیت برسیم.

 

در فوتبال بالا و پایین زیاد وجود دارد و این پرسپولیس ارث پدری من نیست. این تیم متعلق به هواداران است و آنها باید از تیم خودشان حمایت کنند تا بتوانیم به جایگاه اصلی پرسپولیس که همان قهرمانی است برسیم.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------