راه‌هاي رسيدن به يك زندگي خلاقراه‌هاي رسيدن به زندگي خلاق

زندگي خلاق تصميم گرفتن براي شاد بودن است

 

نگراني را به مرحله قبل از تصميم‌گيري محدود كنيد اگر براي رسيدن به هدف بيش از يك راه سراغ داريد براي انتخاب مناسب‌ترين آن‌ها تامل كنيد. خوب فكر كنيد و همه جوانب را در نظر بگيريد اما پس از انتخاب راه،‌ بدون كمترين نگراني در آن جهت حركت كنيد. به جاي ديروز و حوادث مربوط به گذشته به امروز فكر كنيد...

 در هر لحظه تنها به يك هدف بينديشيد. گاه لازم است كه حل مشكل را به تعويق بيندازيد. در اين صورت آن را موقتا از ذهنتان خارج كنيد به مكانيزم خودكار خود فرصت بدهيد تا در جهت صلاح شما راهي بيابد. با آرامش كار كنيد، اطمينان يعني آرامش و نوميدي يعني تنش و فشارهاي عصبي. اگر قصد پيروزي داريد به پيش برويد. از ايستايي كاري ساخته نيست. بايد هر روز زندگي پويا و پرتحرك باشد. در جهت تحقق هدفي كه در نظر گرفته‌ايد بزرگ يا كوچك حركت كنيد.

حذف باورهاي منفي و كاذب، راه ديگر براي رسيدن به زندگي خلاق است. خود را از باورهاي منفي و كاذب نجات دهيد. باورهاي منفي خود را بررسي كنيد مي‌توانيد آن‌ها را آن طور كه هستند در نظر بگيريد آيا نمي‌توانيد آن‌ها را به كلي از وجود خويش پاك كنيد؟ اگر نمي‌توانيد دست كم آن‌ها را در همان حد كه هستند نگه داريد تا بتوانيد با آن‌ها زندگي كنيد.

به ياد يكي از موفقيت‌هاي خوب گذشته خود بيفتيد موفقيتي كه به راستي به خاطر آن احساس غرور كرده‌ايد به خود بگوييد: مهم نيست كه در گذشته شكست‌هايي را تحمل كرده‌ام به جاي آن كه به موفقيت‌هايي كه داشته‌ام توجه خواهم كرد. سزاوار خوبي‌ها و مثبت‌هاي زندگي هستم. من ناخداي كشتي خود هستم و تمام فكر و ذكرم را به هدف‌هاي خلاق و سازنده معطوف خواهم كرد.

با سرزنش خويش، لذت و شادماني را از خود دريغ مي‌كنيد. اين حق شماست كه بدون احساس بيم و هراس و تقصير، احساس شادماني كنيد. زندگي خلاق تصميم گرفتن براي شاد بودن است. پيروزي نيروهاي مثبت فكر و تصور بر نيروهاي منفي تفكر و تصور است.

اگر مشتاق باشيد كه از انديشه‌هاي منفي و نگراني‌هايتان آگاه باشيد و ژرف‌تر به آن‌ها بنگريد تا ببينيد كه ريشه آن‌ها چيست مي‌توانيد از انديشه‌هاي منفي و نگراني‌هايتان به شيوه مثبت سود جوييد. به محض اين‌كه از باورهاي منفي خودتان آگاه شويد مي‌توانيد آن‌ها را تغيير دهيد. شناخت عميق باور منفي به اين معناست كه 99 درصد از راه‌ رها كردنش را طي كرده‌ايد. شايد چيزي به طول بينجامد كه كاملا از بين برود. اما همين كه واقعا آن را ببينيد و احساس كنيد كه چگونه در زندگي‌تان سرگرم كار بوده است بي‌شك راه خروج را در پيش خواهد گرفت.

با خودتان همنوا و هماهنگ شويد و قدر زندگي‌تان را بدانيد. اين فرايند سبب مي‌شود كه انرژي مثبت وجودتان جريان پيدا كند و خود به خود موجب خلاقيت افزون‌تر زندگي‌تان مي‌شود. و اما گام ديگر عفو و بخشش خود است. شما هم احتمالا با مشكلات بمانيد، بسازيد و ستيز كنيد. عقب‌نشيني موقتي هم اشكالي ندارد كمكي است به شما تا دوباره به زندگي باز گرديد. قبل از هر چيز خود را مشمول عفو قرار دهيد. خطاها و لغزش‌هاي گذشته را به خود ببخشاييد. از شكنجه كردن خويش به گناه عقل و درايتي كه بايد در  گذشته به خرج مي‌داديد و نداديد دست بكشيد. فراموش كنيد كه در موقعيتي به جاي جسارت احتياط كرده‌ايد و در موقعيتي ديگر كه احتياط شرط عقل بوده بي‌پروا بوده‌ايد. عصبانيت‌هاي بي‌مورد را فراموش كنيد، فراموش كنيد كه در جايي در احقاق حق خود كوتاه آمده‌ايد بگذريد كه در برخوردي با سخنان تند و درشت، احساسي را جريحه‌دار كرده‌ايد.

 

رسيدن به زندگي خلاق

با جمع كردن امروزهاي خلاق به زندگي خلاق مي‌رسيم

 

زندگي خلاق بدون بخشيدن خود به خاطر لغزش‌ها و خطاهاي گذشته امكان‌پذير نيست كسي كه توانايي بخشيدن خود را ندارد شب از بي‌خوابي رنج مي‌برد و روز از سلامت و خستگي.

وقتي خود را مي‌بخشيد به احتمال زياد توانايي بخشيدن ديگران را پيدا مي‌كنيد. چه بسيار آدم‌هايي كه دلگير و دلخور از رفتار بد ديگران، لحظات عمر خود را تباه مي‌كنند آيا وقت آن نرسيده كه همه را يك جا مورد عفو قرار دهيم؟ تنها در اين صورت است كه مي‌توانيد براي ايام عمرتان هدف و برنامه‌اي در نظر بگيريد و در جهت تحقق آن بكوشيد تا از يك زندگي شيرين و دوست‌داشتني و پرتحرك برخوردار گرديد. قبول كه دنياي ما عيب و نقص زياد دارد اما بدانيد علي‌رغم همه ايرادها، نكته‌هاي مثبت هم هست و بر شماست كه آن‌ها را بيابيد، ارزش‌هاي خوب فراوان است و شما بايد آن‌ها را پيدا كنيد. در دنياي امروز زندگي مي‌كنيد در دنياي امروز است كه بايد خوش زيستن را ياد بگيريد فردا را فراموش كنيد به امروز بينديشيد.

آخرين گامي كه براي داشتن زندگي خلاق توصيه مي‌گردد تلاش براي پيشرفت و رشد پيوسته مي‌باشد. لازمه پيشرفت و ترقي است كه احساسات منفي را از ذهن بشوييد و به نيروهاي مثبت زندگي بينديشيد، با تلاش براي رسيدن به تعالي هر روز عمرتان خلاق مي‌شود. همه روزه براي رسيدن به بهترين‌هاي خود تلاش مي‌كنيد و اين گونه شادي و شادماني را به زندگي خود مي‌آوريد. موفقيت در دسترس شماست سال‌هاي عمر شما مي‌تواند پر معنا باشد بايد به رشد و تعادل پي بريد. وقت گرانبهاست. از روز خلاق خود استفاده كنيد عمر نوح نداريم فرصت زندگي كوتاه است. اين فرصت كوتاه را هدر ندهيم. براي استفاده از منابعي كه در اختيار داريد هرگز دير نيست. بايد همه روزه براي رشد و تعالي تلاش كنيم نبايد علف‌هاي هرز و بي‌مصرف زندگي باشيم بايد تا حد استعداد خود رشد كنيم. بايد هر روز چيز تازه‌اي ياد بگيريد و هر روز بر اساس آن‌چه مي‌آموزيد روش‌هاي نويي براي بهتر زندگي كردن ابداع كنيد. زندگي خود را جاودانه و به ياد ماندني سازيد.

پس ياد گرفتيم كه خلاقيت براي امروز، هدفگذاري براي امروز، بياييد امروز را مغتنم بشماريم. بياييد به نبرد احساسات منفي برويم و زندگي را به خوشي برگزار كنيم.

به امروز بينديشيم كه فردا روز ديگري است كه هنوز از گرد راه نرسيده است. با جمع كردن امروزهاي خلاق به زندگي خلاق مي‌رسيم.

كسي كه زندگي خلاق دارد احساس توانمندي را در خود پرورش مي‌دهد با مهر و محبت، ناكامي‌ها را مي‌پذيرد و نيروهايش را در راه تحقق اهدافي كه دارد بسيج مي‌كند.

ايام گرانبهاي عمر را به بطالت تباه نمي‌كند خوب مي‌داند كه بيكاري و وقت‌گذراني و به فراغت پرداختن بيش از اندازه، اسباب تكدر خاطر مي‌شود.

انسان خلاق دلبسته ماديات نيست. اتومبيل گران‌قيمت و لباس‌هاي فاخر و خانه‌هاي مجلل خوب است اما اصل نيستند.

انسان خلاق، سعادت را در القاب و زندگي در محلات مشهور و خوش آب و هوا جست‌وجو نمي‌كند. به قدري محو زندگي است كه فرصتي براي خود خوري پيدا نمي‌كند. جان كلام آن كه مشتاق و علاقه‌مند و هدف‌گراست.

منبع: مجله موفقیت

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------