تاثیر نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روانتاثیرات مثبت نگهداری از حیوان خانگی, فواید نگهداری از حیوانات برای جسم و روح, فواید نگهداری از حیوانات

تاثیر نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان

 

فواید نگهداری از حیوان خانگی بر سلامت روح و روان

امروزه با توجه به فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان، افراد زیادی خواستار مراقبت از حیوان خانگی هستند، انسان از ارتباط برقرار کردن لذت می برد، بنابراین افرادی که دوستان و آشنایان زیادی ندارند مدام احساس تنهایی و ناامیدی می کنند، در چنین شرایطی مراقبت از یک حیوان می تواند همدم خوبی برای زندگی آنها باشد.

امروزه با توجه به فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان، افراد زیادی خواستار مراقبت از حیوان خانگی هستند، انسان از ارتباط برقرار کردن لذت می برد بنابراین افرادی که دوستان و آشنایان چندان زیادی ندارند مدام احساس تنهایی و ناامیدی می کنند، در چنین شرایطی مراقبت از یک حیوان می تواند همدم خوبی برای زندگی آنها باشد، مراقبت و نگهداری از حیوان کار نسبتاً دشواری است ولی لذت های خاص خود را دارد.

 

فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان

افراد مختلف از طریق نگهداری از یک حیوان، ویژگی های مثبت زیادی را تمرین می کنند، این افراد به مرور زمان خلق و خوی بهتری خواهند داشت، این موضوع باعث شده است که افراد گوشه گیری که چندان روابط اجتماعی خوبی ندارند نیز بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

 

 

کودکان نیز همانند بزرگسالان از نگهداری حیوانات لذت می برند و دوست دارند با آنها بازی کنند، معمولاً افرادی که در دوران کودکی از یک حیوان مراقبت کرده اند در زمان بزرگسالی افراد با مسئولیت و مهربان تری می شوند. 

 

ارتباط امروز انسان و حیوان با گذشته متفاوت است، انسان در دنیای امروز به حیوان خانگی مانند یک دوست رفتار می کند و همواره سعی دارد شرایط و امکانات مناسبی را برای زندگی حیوان فراهم کند، حیوان های بسیار زیادی را به عنوان حیوان خانگی می توان قبول کرد البته نتایج بدست آمده نشان می دهد که بیشتر افراد تمایل دارند از یک سگ و یا گربه مراقبت کنند. 

 

تاثیرات مثبت نگهداری از حیوان خانگی, فواید نگهداری از حیوانات برای جسم و روح, فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان

کاهش حس تنهایی؛ تاثیر و فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان

 

کاهش حس تنهایی

در دنیای امروز افراد مشغله های کاری بسیار زیادی دارند به همین خاطر بیشتر مواقع در تنهایی به سر می برند و وقت کافی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران را ندارند بنابراین داشتن یک حیوان خانگی می تواند تاثیر بسیار چشمگیری در رفع این احساس تنهایی داشته باشد. 

 

افراد مختلف بعد از مدتی زندگی با حیوان خانگی، آن را به عنوان یکی از اعضای خانواده خود قبول می کنند و در طول روز زمان زیادی را با این حیوان سپری خواهند کرد، لازم به ذکر است که حیوانات درک بالایی از محبت دارند، بنابراین بعد از مدتی به شما وابسته خواهند شد و حس خوبی را به شما منتقل خواهند کرد. 

 

امروزه پژوهش های مختلفی مبنی بر فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان انجام شده است که این تحقیقات نشان می دهد افرادی که صاحب حیوان خانگی هستند، در طول زندگی خود استرس و اضطراب کمتری را تجربه می کنند و بیشتر از سایر مردم شاد و سرحال هستند. این افراد مهربان تر و مسئولیت پذیر تر هستند زیرا در طول روز بارها به حیوان خانگی خود محبت می کنند و همیشه در تلاش هستند تا به بهترین شکل ممکن از آن مراقبت کنند. 

 

بهبود مشکلات روانی 

افرادی که افسرده هستند و یا مدام فکرهای منفی می کنند بهتر است برای خود حیوان خانگی خریداری کنند زیرا مطابق با نتایج بدست آمده از پژوهش ها، داشتن حیوان خانگی افکار منفی را از شما دور می کند همچنین سطح هورمون سروتونین خون را افزایش می دهد به همین خاطر هنگام وقت گذراندن با حیوان خانگی خود تمام تنش های فکری شما از بین خواهد رفت و این موضوع تاثیر مثبت بسیار زیادی در بهبود روان شما خواهد گذاشت. 

 

برخی از افراد مدام احساس بیهودگی و پوچی می کنند و هدف خاصی برای زندگی خود ندارند، این افراد ناامید با داشتن یک حیوان خانگی می توانند به این احساسات منفی و باطل غلبه کنند و زاهی برای پیشرفت و خوش بینی پیدا کنند، افکار منفی تاثیرات بسیار بدی در سلامت جسم و روح شما خواهد گذاشت بنابراین بهتر است تا حد امکان از افکار منفی دوری کنید، یکی از راه حل های مناسب برای درمان این مشکلات، ارتباط برقرار کردن با یک حیوان خانگی دوست داشتنی است. 

 

فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان تنها مربوط به گروه سنی خاصی نیست بلکه نتایج بدست آمده بر روی تمامی گروه های سنی قابل مشاهده می شود حتی سالمندانی که حیوان خانگی در کنار خود دارند کمتر احساس تنهایی و افسردگی می کنند زیرا همواره یک همدم در کنار خود دارند. 

 

تاثیر نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان, فواید نگهداری از حیوان خانگی, فواید نگهداری از حیوان خانگی بر روان

بهبود مشکلات روانی؛ تاثیر و فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان

 

افزایش احساس عشق و محبت 

شما با مراقبت از حیوانات احساس دوست داشتن را در وجود خود تقویت می کنید، این موضوع به مرور زمان در رفتار شما با سایر افراد نیز تاثیر خواهد گذاشت به گونه ای که دیگران نیز متوجه این موضوع خواهند شد، حیوان احساسات شما را درک می کند به همین خاطر با شما ارتباط برقرار خود کرد و در زمانی که شما شاد هستید آن حیوان نیز شاد خواهد بود و در زمان ناراحتی نیز حیوان خانگی شما این موضوع را خواهد فهمید و تلاش می کند تا حال شما را بهتر کند. 

 

تاثیرات مثبت نگهداری از حیوان خانگی در سلامتی جسم 

افرادی که مسئولیت مراقبت از حیوانات را برعهده می گیرند نسبت به سایر افراد کمتر دچار بیماری های قلبی عروقی می شوند، تمامی این نتایج نشان دهنده تاثیرات مثبتی است که یک حیوان خانگی در روند زندگی شما خواهد گذاشت، گاه حیوانات نسبت به آدم ها دوستان بهتری هستند تا حدی که یک انسان ممکن است به حیوان خود وابستگی زیادی پیدا کند و آن را حتی از دیگران بیشتر دوست بدارد. 

 

انسان در دنیای امروز بیشتر دچار حمله های قلبی و سکته های ناگهانی می شود زیرا مدام در حال استفاده از تکنولوژی است و روزانه تنش زیادی به وی وارد خواهد شد، مسلماً در چنین شرایطی، چند ساعت وقت گذراندن با یک حیوان دوست داشتنی انسان را از زندگی تکراری دور می کند و یک تجربه جدید و لذت بخش را برای وی به ارمغان می آورد که این تجربه نتیجه مثبتی در بهبود حال روحی انسان خواهد گذاشت. 

 

حیوانات موجودات بامزه و شیرینی هستند که باید مدام از آنها مراقبت کرد تا به خوبی رشد کنند و آسیب نبینند، افرادی که این مسئولیت را برعهده می گیرند، نسبت به نگهداری از آنها وظیفه دارند و باید به درستی وظایف خود را انجام دهند تا حیوان خانگی مورد نظر در شرایط مناسب تری رشد پیدا کند. 

 

 نگهداری سگ و سلامت روان, تاثیرات مثبت نگهداری از حیوان خانگی, فواید نگهداری از حیوانات برای جسم و روح

تاثیرات مثبت نگهداری از حیوان خانگی در سلامتی جسم

 

توصیه های مربوط به نگهداری از حیوانات

فواید نگهداری از حیوانات بر سلامت روح و روان غیر قابل انکار است و امروزه افراد زیادی تمایل دارند تا برای رفع احساس تنهایی خود وظیفه نگهداری از یک حیوان را برعهده بگیرند اما قبل از اینکار باید بدانید که نگداری از حیوانات کار آسانی نیست و یکسری نکات خاصی دارد که باید به صورت جدی به آنها رسیدگی شود. 

 

حیوانات خانگی خود را باید به صورت مرتب واکسن بزنید تا از بیماری های احتمالی مختلف در امان بمانند و همواره قوی و سالم باشند، سعی کنید محیط خانه و محل استراحت حیوان خود را همواره تمیز و پاکیزه نگه دارید، این کار بسیار اهمیت دارد و نباید از انجام آن غافل شوید. 

 

هر چند وقت یکبار حیوان خود را به دامپزشک نشان دهید تا معاینه شود و از سلامتی کامل آن اطمینان بدست آورید، اگر در خانه بچه کوچکی دارید مراقب باشید تا آن کودک به حیوان خانگی حساسیت نداشته باشد در صورت بروز حساسیت بهتر است اتاق کودک و محل نگهداری حیوان را از هم دور کنید تا مشکلی به وجود نیاید. 

 

سعی کنید نظافت را رعایت کنید، دست های خود را به صورت مرتب بشویید، حیوان خانگی خود را تمیز نگه دارید، موهای بدن او را در صورت امکان شانه بزنید با رعایت تمامی نکات بهداشتی به خوبی می توانید از حیوان دوست داشتنی خود مراقبت کنید و جای هیچگونه نگرانی ای نیست. 

  

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------