قدردانی با زبان عشق



قدردانی با زبان عشق

بدون درک زبان عشقِ فردی که دوستش داریم نمی توانیم با او ارتباطی عاطفی برقرار کنیم

 

از چه راه هایی احساس عشق به شما دست می دهد و چگونه از دیگران قدردانی می کنید؟ اگر از نخستین زبان عشق تان آگاهی ندارید می توانید آن را کشف کنید.

صحبت کردن با زبان عشق یکدیگر این احساس را در ما ایجاد می کند که ما را دوست دارند، از ما مواظبت می کنند و ما را درک می کنند و همین احساس سبب به وجود آمدن روابط عاطفی قوی می گردد. بدون درک زبان عشقِ فردی که دوستش داریم نمی توانیم با او ارتباطی قوی و عاطفی برقرار کنیم. ممکن است تلاش های زیادی برای ایجاد ارتباط بکنیم اما در حقیقت راه را درست نرفته ایم. هر کدام از ما یکی از پنج زبان عشق، زبان اصلی ما است. با این زبان است که می توانیم احساساتمان را به خوبی بیان کنیم.

از چه راه هایی می توانید زبان عشق نخستینِ خودتان را تشخیص دهید؟
اگر از زبان عشق نخستین تان آگاهی ندارید از راه های زیر می توانید زبان های عشق خود را کشف کنید:

1. رفتار خود را مورد مشاهده قرار دهید
عمدتاً از چه راه هایی احساس عشق به شما دست می دهد و چگونه از دیگران قدردانی می کنید؟ دائماً برای تشویق دیگران از واژه های تأییدی استفاده می کنید ، این احتمال وجود دارد که زبان عشق اصلی شما واژه های تأییدی باشد . وقتی دوست دارید افراد مورد علاقه خودتان را در آغوش بگیرید ، آن ها را نوازش کنید ، یا ماساژ دهید ( تماس بدنی). اگر دائماً ، چه در موقعیت های خاص و چه در موقعیت های دیگر به دیگران کادو می دهید، احتمال دارد زبان عشق شما دریافت هدیه باشد. اگر شما افراد را برای شام یا ناهار دعوت می کنید یا با دیگران قرار می گذارید که به منزلتان بیایند و از آن ها پذیرایی می کنید( صرف وقت مفید) اگر بدون تقاضای دیگران خدمتی به آن ها می کنید احتمالاً زبان عشق نخستین شما  خدمت و سرویس دهی است.

2. دقت کنید که شما از دیگران چه درخواست هایی دارید
گام دوم آن است که ببینید از دیگران چه درخواست هایی دارید. مثلاً ممکن است از دوستان خود بخواهید که در کارهایتان به شما کمک کنند.( سرویس دهی و خدمات) . درخواست های ما بیانگر نیازهای عاطفی ما هستند.

3. به شکایت های خود توجه کنید
بیان شکایت های شما در حقیقت بیان نیازهایی است که در ذهن شما انباشته شد است.اگر شکایت می کنید که دیگران انتظار دارند که من هر کاری برایشان انجام دهم ، اما آن ها برای من هیچ کاری انجام نمی دهند احتمالاً زبان اصلی عشق شما سرویس دهی و خدمات است. شکایت ما بیان کننده نیازهای عمیق عاطفی ماست که نادیده گرفته شده اند.
اگر برای شما دو زبان اهمیت یکسانی دارد، پس شما احتمالاً فردی دوزبانه هستید و در این صورت درک نیازهای عاطفی شما برای دیگران آسان تر خواهد بود. آن ها می توانند از بین دو زبان یکی را انتخاب کنند و با هر کدام که می توانند ارتباط قوی تری ایجاد کنند.

زبان اصلی عشق,فهمیدن زبان عشق

عاشق بودن خیابانی دوطرفه است

 

چه طور می توان زبان عشق دیگران را کشف کرد
عاشق بودن خیابانی دوطرفه است . در این خیابان شما فقط عشق دریافت نمی کنید بلکه جایی است که باید عشق هم ببخشید.

محبت ها ، شکایت ها و تقاضاهای آن ها را مورد دقت قرار بدهید
در مرحله اول ببینید حرف هایشان حول چه موضوعی است . مثلا اگر همکار شما دائماً از شما و دیگران تقدیر و تشکر می کند احتمالاً زبان عشق او واژه های تأییدی است.
درمرحله دوم ببینید دیگران بیشتر از چه چیزهایی شاکی هستند. مثلاً وقتی مادرتان می گوید چه قدر این جا را جمع کنم؟! ممکن است زبان عشق او سرویس دهی و خدمات باشد.
در مرحله سوم در مورد بیشترین تقاضا های اطرافیان دقت کنید. اگر همکارتان درخواست کند که وقتی شما به کنفرانس رفتید برایش مقداری کاغذ مجانی بیاورید این درخواست، دریافت کادو است.

از خودشان بپرسید
یکی از جالب ترین راه ها برای فهمیدن زبان عشق نخستین افراد ، پرسیدن است. وقتی که می خواهید بدانید در ذهن دیگران چه می گذرد می توانید از آن ها بپرسید.

تجربه کنید
با آزمایش کردن هم می توانید زبان عشق کسی را بفهمید . هر پنج زبان را استفاده کنید و ببینید که پاسخ چگونه است.
منبع: پنج زبان عشق/تبیان
 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------