چند راهکار ساده برای پرورش عادات سالم و صحیح در زندگیروشهای کاربردی برای پرورش عادات سالم در انسان, پرورش عادات سالم, عادات سالم برای تغییر در زندگی

چند راهکار ساده برای پرورش عادات سالم

 

راه‌هایی برای داشتن سبک زندگی سالم

پرورش عادت های سالم، یکی از دغدغه هایی است که ممکن است هر فردی با توجه به موقعیت های مختلفی زندگی با آن به نحوی دست و پنجه نرم کند. هر چقدر سن بالاتر می رود، نیاز به پرورش عادات سالم در انسان، بیشتر و بیشتر می شود.

مقدمه ای درباره عادت های سالم

همه ی ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، اکثر کارها، رفتارها و فعالیت های روزانه مان را بر طبق یک سری عادات همیشگی انجام می دهیم. مثلا بیدار شدنمان در یک ساعت مشخص، نهار خوردنمان، کتاب خواندن، بیرون رفتن و هزار و یک فعالیت دیگر که همه ی این ها طبیعتا بر طبق عادت انجام می شوند.

 

اما چیزی که این وسط به یک چالش تبدیل می شود این است که ما تمایل داریم تا یک سری از کارها را بر طبق مجموعه ای از  استانداردهای تعریف شده برای روان سالم و فیزیک سالم، انجام دهیم. چون معتقد هستیم که این کار باعث می شد تا کیفیت زندگی ما چه به لحاظ اجتماعی، چه به لحاظ فردی، جسمی و روانی، تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا کند.

 

این چالش ها می توانند مجموعه ی وسیعی از کارهای روزمره ی ما را دربرگیرند. مثلا یکی به خوردن غذاهای فست فودی خیلی زیاد در طول روز عادت دارد و با توجه به استانداردهای تعریف شده برای سلامت جسم، قصد دارد تا عادت سالم خوری و خوردن غذاهای خانگی و کم چرب را در خود پرورش دهد.

 

طبیعی است که این عادت به یک باره در فرد ایجاد نمی شود و به زمان و دقت و انگیزه و پشتکار احتیاج دارد. البته این موارد به این معنا نیست که پرورش عادات سالم ، یک پروسه ی بسیار سخت است، نه! این طور نیست اما چیزی که درباره ی پرورش عادات سالم می توانیم به وضوح اعلام کنیم این است که این پروسه به زمان احتیاج دارد و خیلی های یک تایم مشخص چند روزه را برایش در نظر گرفته اند که در ادمه درباره ی این موضوع بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد. 

 

66 روز طلایی برای پرورش عادات سالم در انسان!

انسان بنده ی عادات است و بلافاصله پس از اینکه کوچک ترین تغییری در روتین روزانه اش اتفاق بیفتد، تمام تلاش خود را می کند که دوره به همان تنظیمات قبلی برگردد تا ذهنش آرام بگیرد. این اتفاق از یک طرف بسیار درست و از منظر دیگر می تواند در برخی از زمینه ها بسیار دردسر ساز باشد.

 

برخی از تحقیقات حاکی از آن است که انسان می تواند ظرف 66 روز، عادات سالم را در وجود خود و زندگی اش پرورش دهد. اما طی این 66 روز شما باید چه کار کنید، چه راهکارهایی وجود دارد تا بتوانید این 66 روز را بر سر عهد خود بمانید و در مسیر درست پرورش عادات سالم قدم بردارید.

 

تنها چیزی که شما برای رسیدن به موفقیت در مسیر پرورش عادات سالم نیاز دارید، زمان و پشتکار است. این ترکیب در کنار یکدیگر می توانند شما دقیقا به قله ی موفقیت مورد نظرتان برسانند. در ادامه به چند راهکار ساده برای پرورش عادات سالم در انسان، اشاره کرده ایم، پیشنهاد می کنیم که برای آشنایی با این راهکارها، تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید :

 

راهکارهای ساده و کاربردی برای پرورش عادات سالم در انسان 

عادت‌ ها را به ‌هم وصل کنید

این کار می تواند در پرورش عادات سالم، کمک زیادی به شما کند. یعنی زمانی که مشغول انجام یک کار روزمره و همیشگی هستید، سعی کنید که هدف خود را نیز به نحوی چاشنی کاری کنید که به آن مشغولید. این کار بسیار آسان است. مثلا خیلی از افراد تمایل دارند که تمرین تعادل کنند. این کار می توانید در زمان مسواک زدن، یا آشپزی کردن انجام دهید و مثلا روی یک پا بمانید و کارهای خود را انجام دهید. در این مسیر هم کار روزمره تان را انجام داده اید و هم توانسته اید تمرین تعادل کنید. 

 

پرورش عادات سالم, عادات سالم برای تغییر در زندگی, پرورش عادت های سالم

راهکار ساده برای پرورش عادات سالم

 

کم کم پیش بروید

نه تنها در پرورش عادات سالم، بلکه در هیچ کاری، عجله نمی تواند کاربردی و موثر باشد. بنابراین سعی کنید که آهسته و پیوسته قدن بردارید و از قدم های کوچکی که در مسیر مورد نظرتان برمی دارید، نا امید نشوید. انگیزه های کوچک و گام های کوچک، همیشه می توانند باقی بمانند اما برای کارهای بزرگ، شما به انرژی خیلی زیادی نیاز دارید تا پروسه را به نتیجه برسانید.

 

مثلا فردی دوست دارد که روزانه ورزش و تحرک کافی داشته باشد. ورزش کردن یکباره در طول روز، ممکن است که شما را خسته و دلزده کند. برای اینکه انگیزه تان را از دست ندهید، از پیاده روی یک ربع در طول روز شروع کنید و کم کم زمان این تحرک را بیشتر کنید. این موضوع باعث می شود که شما بدون اینکه بخ خودتان سخت بگیرید، در مسیر درست پرورش عادات سالم واقع شوید. 

 

تکرار روزانه عادات

این موضوع در ماندگار شدن عادات تاثیر بسیار زیادی دارد. بیایید با یک مثال شروع کنیم. مثلا یک فرد دوست دارد که زمان بیدار شدنش را در صبح به ساعت هفت صبح برساند. البته تنها در روزهای شنبه و سه شنبه و پنج شنبه به بیدار شدن در این ساعت احتیاج دارد. برای این کار حتما باید هر روز ساعت هفت صبح بیدار شود و حتی برای روزهای جمعه نیز استثنا قائل نشود. به این ترتیب به جای اینکه سه روز در هفته را به بیدار شدن در ساعت هفت اختصاص دهد، با بیدار شدن هر روز در ساعت هفت صبح، ذهن خود را به این موضوع عادت می دهد و از طرف دیگر می تواند به کارهای دیگرش هم برسد. بنابراین به جای اینکه یک عادت را چند روز در هفته برای مدت طولانی انجام دهید، همان عادت را روزانه برای مدت کم انجام دهید. بهتان قول می دهیم که در این شرایط، ذهن خیلی زودتر به عادات جدید خو میگیرد. 

 

عادات صحیح زندگی, عادات زندگی, ایجاد عادات مثبت در کودکان

چند نکته ساده برای پرورش عادات سالم

 

موانع را بردارید

ماها خیلی از کارها را به خاطر اینکه از یک سری کارهای مقدماتی مربوط به آن خوشمان نمی آید انجام نمی دهیم. مثلا به باشگاه نمی رویم چون از ساک بستن و لباس عوض کردن داخل باشگاه خوشمان نمی آید. برای این که این مانع را برداریم، می توانیم از خانه لباس های باشگاه را بپوشیم و بدون مقدمه به سراغ ورزش مان برویم. یا اگر از لباس عوض کردن خوشمان نمی آید، می توانیم پیاده روی را به عنوان تحرک روزانه انتخاب کنیم. برای پرورش عادات سالم، ابتدا نیاز است که موانع را بشناسیم و سپس برای برداشتن آن ها، گام برداریم. این گام ها می توانند کوچک و شمرده باشند. اما مطمئن باشید که تاثیر خود را خواهند گذاشت. 

 

خودتان را تشویق کنید

این کار بسیار موثر است. برای هر قدمی که برمیدارید یک جایزه در نظر بگیرید تا انگیزه تان برای انجام آن کار بالا برود. مثلا فردی دوست دارد که میانگین ساعات کاری خود را در طول روز به 10 ساعت برساند. برای این کار می تواند میل کردن یک فنجان چای در کنار کیک دلخواهش در ساعات انتهایی روز را در کافه ی محبوبش به خود جایزه دهد. یا یک برنامه ی دو روزه ی آخر هفته و تعطیلات را به عنوان پاداش کارهای روزانه اش در نظر بگیرد. این موضوع به شدت بر انگیزه و میل شما برای کار کردن تاثیر می گذارد و می تواند مانند محرکی برای پرورش عادات سالم در شما عمل کند. 

 

نحوه پرورش عادات سالم, روشهای کاربردی برای پرورش عادات سالم در انسان, پرورش عادات سالم

پرورش عادات سالم

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته 

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------