دلیل دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر چیست و راهکارهای نزیک شدن اعضای خانواده به هم چیست؟علت دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر,دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر,راهکارهای نزیک شدن اعضای خانواده به هم

علل دور شدن اعضای خانواده از هم

 

با شرایطی که در جامعه امروز بوجود آمده به سمتی پیش می رویم که هرکس تنهایی خود را با یک تلفن همراه پر ميکند و از جمع های خانوادگي دور ميشود . رابطه خانواده ها با توسعه شبکه های مجازي و علل گوناگون ديگر روز به روز کم تر ميشود

رابطه خانواده ها با توسعه شبکه های مجازي و علل گوناگون ديگر روز به روز کم تر ميشود و فاصله ی بین اعضای خانواده بیش تر، این مسأله هر روز پر رنگ تر و براي جامعه خطرناک تر ميشود چرا که خانواده یکی ارکان مهم جامعه است.

 

خانواده نخستین مکانی است که اشخاص از آن جا زندگی خود را آغاز ميکنند و شالوده شخصیتشان شکل می گیرد و همه ما می دانیم که خانواده تأثير شگرفی در تقدیر و آينده ما دارد.

 

اعضای خانواده به علل مختلفی از هم دورتر شده اند و وقت اندکی را با هم می گذرانند به طوری که روز به روز زماني که اعضای خانواده در طول روز با هم سپری ميکنند کم و کم تر ميشود .

 

ویژگی های مورد نیاز جمع خانوادگي

نخست اینکه در فضایی که اعضای خانواده با هم نشسته اند باید امنیت تک تک اشخاص حفظ شود و اعضای خانواده نباید حس کنند امنیت روانی آن ها مورد تهدید قرار می گیرد. دوم اینکه محور تعاملات بین اشخاص خانواده، باید احترام باشد و اینکه اعضا باید براي شخصیت یکدیگر حریم قائل باشند و وارد حریم شخصی یکدیگر نشوند یا با پرخاشگری و توهین به یکدیگر بی احترامی نکنند.

 

حتی اگر قرار است یکدیگر را نقد کنند این نقد باید همراه با احترام باشد. سوم ارزش قائل شدن براي یکدیگر است. اشخاص خانواده باید یکدیگر را ارزشمند بدانند و براي شنیدن و همراهی با یکدیگر، وقت بگذارند و در زمانیکه به حرف های هم گوش می دهند واکنش نشان بدهند تا فرد حس ارزشمندي را دریافت کند.

 

چهارم اینکه زمانی تعامل در خانواده سازنده است که اشخاص از تهدید، مسخره و تحقیر یکدیگر خودداری کنند. پنجمین شرط این است که اعضای خانواده بتوانند پیام دوست داشتن را در فضای نشست ها منتقل کنند . وقتی یک نشست در خانواده سازنده است که اشخاص حس کنند حتی اگر نقدی هم است آن نقد از روی دوست داشتن است؛ به عنوان مثال هنگامی که خانواده درگیر نگاه کردن یک فیلم هستند امکان دارد یکی از اشخاص خانواده به دیگری بگوید این چه فیلمی است که نگاه می کنی؟ !

 

یعنی نشان بدهد چیزی را که تو دوست داری من دوست ندارم واین سبب خدشه دار شدن روابط بین آن ها می شود و فضای صمیمي و محبّت آمیز خانواده را از بین می برد. با رعایت کردن این شرایط در نشست های درون خانواده یک تعامل سازنده شکل می گیرد که به رشد و ارتقای اعضای خانواده و ایجاد حس امنیت، اعتماد به نفس و عزت نفس در اشخاص منجر می شود.

 

علت دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر,دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر,راهکارهای نزیک شدن اعضای خانواده به هم

دور شدن اعضای خانواده از هم

 

براي این که بتوانیم رابطه اعضای خانواده را بهتر کنیم در آغاز باید بدانیم که چه دلایلی سبب این مسأله شده است تا بتوانیم باتوجه به آن اقدامات لازم و مؤثر را انجام دهیم.

 

مهم ترين علتی که میتوان گفت سبب دور شدن بیش تر اعضای خانواده از هم‌دیگر شده است، عدم توانایی براي ایجاد و برقراری یک روابط مؤثر است مثلا اشخاص نمی دانند چه طور به هم‌دیگر فعالانه گوش کنند و چطور همدلی داشته باشند.

 

علت ديگر پیشرفت تکنولوژی و افزایش جذابیت های شبکه های اجتماعي است این موردهای سبب شده اشخاص وقت خيلي زيادي را در طول روز صرف استفاده از آنها بکنند و متوجه نیستند که چه طور ساعت ها وقت خود را اتلاف می‌دهند و بدون هدف به استفاده از اپلیکیشن های گوناگون می گذرانند.

 

مشکلات اقتصادی که مردم امروز دارند و ساعت های طولانی کار کردن والدین و استرسی که هر روز پدر ها و مادر ها متحمل میشوند برای این که بتوانند مایحتاج اصلی خانواده خود را آماده کنند سبب شده است که اعضای خانواده روز به روز از هم دورتر شوند.

 

علت دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر,دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر,راهکارهای نزیک شدن اعضای خانواده به هم

 نزدیک شدن اعضای خانواده به هم

 

شش قانون کمکی برای نزدیک شدن اعضای خانواده به یکدیگر

1 - دور همی خانوادگي و فامیلی را به قانون تبدیل کنید. احتمالا این قانون گذاری مهم ترین اصل و پایه این امر مهم باشد. همه باید از قانون تبعیت کنند؛ اگر چه که مناسب با وضعیت اشخاص همواره استثنائاتی براي بعضی شرایط در بعضی زمان ها وجود دارد؛ ولی به عنوان مثال دیدار ماهانه اقوام دور و نزديک در یک محفل گرم و ساده با قراری معمولی بین بزرگ تر ها فراهم می شود. می توان قانون های دیگری را هم براي این اصل در نظر گرفت؛ مانند تهیه غذای ساده، حضور چند ساعت پیش از صرف ناهار یا شام.

 

2 - اصل سادگی را رعایت کنید. سادگی در پوشش، تهیه وسایل ساده بازي.

 

3 - اصل را به  اشتراکات بگذارید . علائق مشترک، زمان های مشترک، امکانات مشترک و … واضح است که همه اشخاص در همه چیز اشتراک ندارند ولی باید دانست اصل انعطاف پذیری براي شرکت در این فضا ها بسیار مهم است.

 

4 - بهانه سازی کنید. بهانه هایی مانند راه اندازی یک صندوق قرض الحسنه فامیلی با شرایط ساده که همه را در ماه دور هم جمع کند.

 

5 - هر گونه غیبت، بدگویی، گلایه و شکایت را در این دورهمی ماهانه ممنوع کنید و به زمان های دیگری واگذار کنید.

 

6 - خلاق باشید. مردان خوش صدا می توانند آواز های محلی بخوانند، از مشاعره و … غفلت نکنید. جوان های خوش مشرب و بذله گو را به شاد کردن جمع تشویق کنید. یادآوری یک تجربه یا نکته جالبی را که در طول یک ماه قبل با آن رو به رو شدید.

 

این فهرست می تواند خيلي بیش از این ها ادامه پیدا کند، همه چیز بخود شما و خواست تان براي با هم بودن بستگی دارد. این مطلب صرفا یک بهانه است تا به شما بگوییم تا دیر نشده هر چه بیش تر با هم باشیم.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023