چگونه روابط دوستانه خود را حفظ کنیم؟روابط دوستانه،راههای قوی کردن روابط دوستانه،داشتن روابط دوستانه

برای برقراری روابط دوستانه قوی بایستی در تمام شرایط خوب و بد کنار دوستان خود باشیم

 

برای برقراری روابط دوستانه قوی بایستی در تمام شرایط خوب و بد کنار دوستان خود باشیم، با آنها وقت بگذرانیم و تماس با یکدیگر را حتی هنگامیکه از هم دور هستیم حفظ کنیم. در نهایت بایستی مهارت گفتگوی سازنده داشته باشیم و از مشاجرات و سوء برداشت ها به دور باشیم.

داشتن روابط دوستانه خوب برای هر شخصی لذت بخش است به صورتیکه افراد علاقه دارند روابط دوستانه خود را پایدار و محکم نگه دارند. با وجودی که شباهت های زیادی بین دوستی دختران و پسران وجود دارد ولی گاهی اوقات تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی میتواند بسیار زیاد شود مهم ترین تفاوت بین نگاه زنان و مردان به دوستی ، نگاه ابزاری مردان و نگاه احساسی زنان به رابطه دوستی است. برای برقراری روابط دوستانه قوی بایستی در تمام شرایط خوب و بد کنار دوستان خود باشیم، با آنها وقت بگذرانیم و تماس با یکدیگر  را حتی هنگامیکه از هم دور هستیم حفظ کنیم. در نهایت بایستی مهارت گفتگوی سازنده داشته باشیم و از مشاجرات و سوء برداشت ها به دور باشیم. در اینجا به نکاتی برای  برقراری روابط دوستانه قوی اشاره خواهیم کرد. 

 

اعتماد میانتان را شکل دهید

دوست داشتن فردی که به او اعتماد دارید آسان است؛ اما زندگی کردن با او دشوار است. روابـط پایدار و بادوام تنها بر اساس اعتماد ساخته می‌شوندو تـنها با وجود اطمینان است که محیط امن و آرامـی بــرای رشـد روابط دوستانه پایدار بـه وجـود می‌آیـد.

 

اگر خواستار یک رابطه‌ی دوستانه کـامـل و بـی نـقـص هستید، باید اعتماد کاملی به گذشته، حـال و آیـنـده خـود داشـتـه بـاشـید.

 

چنین شـرایـط بـه سادگـی بـدست نـمی‌آید؛ بلکه نیازمند زمان وهـمـچـنین تلاش شـمـاسـت. اعـتـمـاد بـه آســانی از بـیـن می‌رود و شرایط به سختی به حالت اولیه‌ی خود باز می‌گردد. امـا اگـر ذهـن خـود را بـر روی آن متـمرکـز کنید پاداش شما چـیزی نیست جز یک رابطه‌ی دوستانه و صمیمانه که همیشه آرزوی آن را داشتید.

 

روابط دوستانه،راههای قوی کردن روابط دوستانه،داشتن روابط دوستانه

برقراری روابط دوستانه

 

زمانیکه دوستتان نیاز به گفتگو با شما  دارد به صحبت هایش گوش کنید

شنونده خوب بودن یکی از پایه های اصلی رابطه موفق داشتن است. اگر در جریان هستید که دوستتان روز بدی را سپری کرده اجازه دهید که با دردل کردن با شما خودش را تخلیه کند. نیازی نیست به او راهکار ارائه دهید یا اینکه نصیحتش کنید. اجازه دهید احساسات و عواطفش را بدون اینکه قضاوتش کنید با شما در میان گذارد. بوسیله گوش کردن فعالانه صحبت های دوست خود یعنی با نشان دادن توجهتان به او ، کمکش کنید تا احساسات بیشتری را برایتان بازگو کند.

 

در ادامه لازم به ذکر است که شنونده خوب بودن بایستی از جانب هر دوی شما اتفاق بیفتد به این صورت که زمان هایی هم که شما نیازمند یک گوش شنوا برای بیان دغدغه هایتان هستید، دوست شما بایستی متقابلا مشابه شما عمل کند تا دوستی شما پایاپای و متعادل پیش برود و دوام بیشتری پیدا کند.

 

هدف خودتان را از دوستی مشخص کنید

برای حفظ دوستی‌ها و مستحکم‌تر شدن روابط دوستانه باید هدف خودتان را از دوستی برای خودتان مشخص کنید.

 

همواره مرز خودتان را با فرد مقابل حفظ کنید

سعی کنید همواره مرز خودتان را با فرد مقابل حفظ کنید و قوانین مشخصی در دوستی‌های خودتان داشته باشید همچنین خواسته‌ها وانتظارات معقول یکدیگر را برآورده کنید. سعی کنید سوالات خصوصی که باعث رنجش فرد می شود مطرح نکنید.

گاهی در رفت و آمدهای فامیلی و یا دوستانه سوالاتی پرسیده می شود که دوست دارید از پاسخ دادن به انها طفره روید خودتان هم باید مراقب باشید چنین سوالاتی مطرح نکنید در صورتی که با چنین سوالاتی مواجه شدید در مقاله روش طفره رفتن از پاسخ به سؤالات خصوصی راهکارها و تکنیک هایی به شما معرفی کردیم که می توانید از این تکنیک ها در هر کجا که احساس کردید باید از پاسخ به سوال چشم پوشی کنید استفاده کنید.

 

بخشش داشته باشید

بخشش، فقط یک کلیشه نیست، بلکه فاکتوری قدرتمند و مهم برای سالم نگه داشتن روابط است. بخشش واقعی زمانی پیش می آید که ما دوست داشته باشیم اتفاقات پیش آمده را فراموش کنیم. اگر یک روز طرف را ببخشیم و چند وقت بعد دوباره رفتار اشتباه او را یادآوری کنیم، این بخشش واقعی نیست. به این فکر کنید وقتی کار اشتباهی انجام می دهید تا چه اندازه دوست دارید دیگران شما را ببخشند و آن را فراموش کنند.

 

آرامش خود را حفظ کنید 

هنگام بروز اختلاف و ناسازگاری آرامش خود را حفظ کنید و با قضیه منصفانه برخورد کنید. شما یک انسان هستید و می‌خواهید با یک موجود زنده دیگر که تنفس می‌کند و همچون خود شماست بحث کنید بنابراین می‌بایست کلیه اصول اخلاقی را رعایت کنید.

 

به اشتباهات دیگران نخندید؛

این یکی از بدترین کارهایی است که یک فرد ممکن است انجام دهدبا رعایت این نکات ساده، ‌دوستان بیشتری خواهید داشت و فردی خوش ‌محضر محسوب خواهید شد.

 

روابط دوستانه،راههای قوی کردن روابط دوستانه،داشتن روابط دوستانه

داشتن روابط دوستانه قوی

 

به انتخاب‌های آن‌ها احترام بگذارید

اشکالی ندارد که مخالف باشید. اگر دوست‌تان می‌خواهد کاری انجام دهد اما شما نظر مخالف دارید، بگذارید او کاری که می‌خواهد را انجام دهد. اگر شما نظرتان را گفتید اما دوست‌تان فکر دیگری در سر داشت دیگر کنار بایستید. کاری که دوستتان قرار است انجام دهد شاید برای زندگی خودش درست باشد اما برای زندگی شما نه.

 

به قول‌هایتان وفادار باشید

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید کاری را انجام دهید قولش را هم ندهید. اگر قولی دادید تمام تلاش‌تان را بکنید که به آن وفادار بمانید. سعی کنید هیچ‌وقت وعده وعید الکی ندهید یا به اصطلاح کسی را نکارید!

 

اطلاعات شخصی را محرمانه نگه دارید

با رشد رابطه، طبیعی است دوست‌ها با هم یک سری اطلاعات شخصی را به اشتراک بگذارند. اگر دوستتان به شما رازی می‌گوید به این دلیل است که به شما اعتماد دارد و می‌داند که آن راز بین خودتان باقی خواهد ماند. با برملاکردن راز دوست‌تان به او خیانت نکنید. بسیاری از دوستی‌ها فقط بر سر همین مسائل خراب می‌شوند.

 

در دوستیها نسبت به هم وفادار باشید

وفاداری یکی از مهمترین ابعاد رابطه دوستی خوب است. حسادت ،دشمنی، بددلی کردن و بی اعتمادی به  هم، احساسات منفی هستند که توان شما را برای وفادار بودن در یک رابطه دوستانه کم می کنند. سعی کنید که از ایجاد این احساسات در روابط خود پیشگیری کرده و از آنها عبور کنید.   

 

از بدگویی کردن دوستتان در نزد دیگران  بدون حضور خودش خودداری کرده و در صورت رنجیده بودن از دوست خود اجازه دهید پس از رسیدن به یک آرامش نسبی بطور مستقیم و با نرمی رنجش هایتان را با او در میان بگذارید.از انتخاب ها و تصمیمات دوست خود حمایت کنید، تنهایش نگذارید و همیشه کنارش باشید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------