خوشبختی زوجین در زندگی زناشوییخوشبختی ,خوشبخت زیستن

عامل اصلی عدم احساس خوشبختی زوجین توقعات بالا می باشد

مشاور امور خانواده با بیان اینکه راه خوشبخت زیستن را نمی شناسیم، گفت: بالابردن توقعات و تلاش برای رسیدن به زیاده خواهی‌ها مانعی برای خوشبختی زوحین و رسیدن به آرامش است.

طیبه شریفی در نشست تربیتی ویژه خانواده جهادگران که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی واحد استان برگزار شد، با بیان اینکه متاسفانه در زندگی‌های امروزی همه چیز جز عشق و مودت وجود دارد، عدم آگاهی از مسیر درست را علت اصلی رسیدن زندگی به این سمت و سو عنوان کرد.

وی با بیان اینکه رسیدن به آرامش از اهداف زندگی مشترک است، شناخت از خود و خواسته‌هایی که از زندگی داریم را شرط نخست تحقق این هدف دانست.

این مدرس دانشگاه بهزیستی، سالم بودن و آرامش داشتن را فراتر از بیمار نبودن دانست و گفت: برقراری روابط صمیمی در مرحله اول با همسر لازمه رسیدن به آرامش است که اگر محقق نشود به بهتر زیستنی که باید، نمی رسند.

شناخت طرف مقابل از شروط رسیدن به آرامش در زندگی مشترک
شریفی با بیان اینکه شناخت طرف مقابل دومین شرط رسیدن به آرامش در زندگی مشترک است، تصریح کرد: هیچ گاه فردی به آنچه ایده‌آل اوست دست نخواهد یافت همان گونه که خود نیز ایده‌آل طرف مقابل نیست، برهمین اساس اگر فردی در ازدواج به 50 درصد خواسته‌های خود دست یافت جزو خوشبخت‌ها محسوب می شود و دیگر مسائل نیز باید با گذشت رفع شوند.

عضو شورای شهر شهرکرد بر لزوم توجه به گفت‌وگو در یک فضای آرام برای حل مشکلات طرفین تاکید کرد و افزود: گفت‌وگوی به دور از دغدغه به شناخت بهتر از طرف مقابل و در نتیجه رفع مشکلات خانوادگی کمک موثری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه انسان‌ها از یک نوع، اما با ماهیت وجودی، ویژگی‌های شخصیتی و وظایف و کارکردهای متفاوت خلق شده‌اند، تصریح کرد: زندگی بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. بر همین اساس می طلبد در زندگی مشترک تفاوت‌های فیزیولوژی و روانشناختی زن و مرد با دقت مورد توجه قرار گیرد.

این مشاور امور خانواده به تشریح ویژگی‌های شخصیتی بانوان پرداخت و خاطرنشان کرد: بانوان نسبت به مردان نیازعاطفی بیشتری دارند و دوست دارند همواره در محور توجه قرار گیرند، اما متاسفانه مردان به دلیل کلی نگر بودن از این توجهات غافل هستند که معمولا از سوی بانوان بی ملاحظگی تلقی می‌شود.

طفره رفتن مرد و گزافه گویی زن به اختلافات دامن می زند
وی تفره رفتن مرد برای شنیدن و گزافه گویی زن در بیان مشکلات را از مهم ترین مسائلی که به اختلاف زن و مرد دامن می زند دانست و گفت: مردان با توجه به ویژگی هایی که دارند تحمل شنیدن صحبت بیش از 20 دقیقه را ندارند که می طلبد بانوان با مختصر و شفاف گویی در راستای رفع مشکلات اقدام کنند.

شریفی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال خوشبختی هستیم باید به خوشبختی همسر خود نیز اهمیت دهیم، چراکه اگر فقط به دنبال خواسته‌های خود باشیم به خوشبختی مورد نظر نیز نخواهیم رسید.

به گفته این مدرس دانشگاه، اگر زن و مرد به دنبال خوشبخت کردن یکدیگر نباشند سردی و فاصله گیری و در نتیجه افزایش آمار طلاق که امروزه شاهد آن هستیم رخ می دهد.

شریفی با طرح این سوال که چگونه با همسر خود روابط خوب برقرار کنیم؟ دقت در گفتمان را راهکار اصلی برقراری روابط مطلوب عنوان و تصریح کرد: سعی در روشن بودن پیام و درست فهماندن آن به طرف مقابل از رموز موفقیت در برقراری روابط مطلوب است.

مختصر و شفاف گویی در گفتار رعایت شود
وی بر لزوم رعایت مختصر و شفاف گویی و پرهیز از کلی گویی و کنایه زدن در گفتار تاکید کرد و افزود: صحبت کردن یک ویژگی زنانه است که اگر بهایی به صحبت کردن او داده نشود و یا به اندازه‌ای باشد که مرد فرصتی برای بیان نظرات خود نداشته باشد هر دو منجر به گوشه گیری، کم شدن علاقه و در نتیجه طلاق عاطفی می شود.

این مشاور امور خانواده با اشاره به اهمیت گذشت در زندگی زناشویی، عدم گذشت را از بزرگترین مسائل زندگی مشترک دانست و گفت: زن و شوهر باید قدرت گذشت سریع از خطای یکدیگر را داشته باشند، چرا که درغیر این صورت به اختلافات دامن زده می شود.

راز دار نبودن، از آفت‌های بزرگ زندگی زناشویی
شریفی همچنین راز دار نبودن را از آفت‌های بزرگ زندگی برشمرد و گفت: همانطور که خداوند زن و مرد را لباس یکدیگر و شریک در ریزترین مسائل قرار داده است، باید آنان نیز با صعه صدر راز دار و عیب پوش همدیگر باشند.

وی قطع ارتباط با خانواده همسر در برخی از ازدواج‌ها را یادآور شد و افزود: متاسفانه برخی از افراد بعد از ازدواج تلاش در قطع ارتباط همسر با خانواده خود را دارند. این در حالی است که هرگز نباید به خود چنین اجازه‌ای بدهند و روابط خویشاوندی همسر خود را قطع کنند.

شریفی همچنین بر لزوم توجه زوجین به پس خوراند( یادآوری کردن نکات مثبت طرف مقابل) تاکید و خاطرنشان کرد: چنانچه از طرف مقابل در برابر کار خوشایندی که انجام داده است تشکر شود و اشکالات بدون سرزنش و غیر مستقیم به وی انتقال داده شود، در گرم شدن روابط خانوادگی نقش موثری دارد.

وی به آمارنگران کننده طلاق در استان سنتی چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: والدین ما با وجود کمترین امکانات زندگی آرام و سرشار از خوشبختی را تجربه کردند. این در حالی است که نسل امروز جامعه با وجود برخورداری از امکانات مطلوب در همه زمینه‌ها، آنگونه که باید احساس خوشبختی ندارند.

توقعات بالا؛ عامل اصلی عدم احساس خوشبختی زوجین
این مشاور خانواده توقعات بالا و قانع نبودن به داشته‌ها را عامل اصلی عدم احساس خوشبختی زوجین امروزی عنوان و اظهارکرد: چشم و هم چشمی و زیاده خواهی بزرگترین مشکل قرن حاضر است، به طوری که به جای قرار گرفتن ابزار در خدمت سلامت، سلامت افراد در خدمت ابزار قرار گرفته و به عنوان یک چالش جدی نمود یافته است.

شریفی با بیان اینکه سلامت روان متاهل‌ها به شدت مورد تهدید قرار گرفته است، افزود: در گذشته افراد با توجه به نقش‌ها و با کمترین توقع در چارچوب وظایف خود عمل می کردند؛ اما اکنون به دلیل وجود فاصله زیاد تا توقعات، گامی که برای رسیدن به آن برداشته می شود خود موجب تهدید سلامت، تنش و اختلاف می‌شود.

به گفته وی، در دین اسلام صله ارحام بسیار سفارش شده است؛ چراکه برقراری ارتباط با دیگران در سبک بالی افراد تاثیر دارد؛ اما متاسفانه چشم و هم چشمی‌های امروز شیرینی برقراری ارتباط با خویشاوندان را نیز گرفته است.

دور ریختن پسماندهای ذهن لازمه رسیدن به آرامش
وی با بیان اینکه ما هنوز چگونگی لذت بردن از زندگی را نمی دانیم، اظهارکرد: همانطور که پسماندها را از زندگی خارج می کنیم، دور ریختن پسماندهای ذهن نیز لازم است، اما برخی از افراد بویژه بانوان موارد ناراحت کننده را در ذهن خود نگه می دارند و امروز خود را با خاطرات تلخ دیروز طی می‌کنند؛ اما باید برای رسیدن به خوشبختی و آرامش خوشی‌ها را مد نظر قرار داد و خاطرات ناخوشایند گذشته را فراموش کرد.

شریفی همچنین تداخل نقش‌های بانوان را یادآور شد و گفت: بانوان در گذشته نقش فرزندآوری و رسیدگی به امور منزل را برعهده داشتند، در حالی که امروز او نیز در تامین معیشت خانواده نقش دارد که بر همین اساس انتظار همراهی از همسر خود در رسیدگی به امور منزل را دارند؛ اما عدم همراهی مردان چالش‌هایی را به وجود می آورد.

این مشاور امور خانواده افزود: همانگونه که مرد همسر خود را با شغل بیرون از منزل پذیرفته است، باید همراهی با همسر خود برای آسیب وارد نشدن به کانون خانواده را نیز بپذیرد.

وی ضمن تشریح عوامل موثر در ایجاد صمیمیت در خانواده، درد و دل کردن یا خود فاش سازی را از مهم ترین عوامل در ایجاد صمیمیت و علاقه بین زوجین برشمرد.

شریفی فراهم کردن فضای فرح بخش در منزل را از دیگر عوامل موثر در ایجاد جاذبه بین فردی دانست و تصریح کرد: ایجاد فضای پرشور و نشاط و پاداش دادن در برابر اعمال مثبت، زمینه ساز جذب و برقراری روابط صمیمانه می شود، این در حالی است که گریزان بودن زن و مرد از یکدیگر نشان از تجربه نکردن روابط صمیمانه و فضای بانشاط است.

به گفته وی، چنانچه هر زن و مردی سعی در سنگ تمام گذاشتن برای یکدیگر و خوشبخت کردن همسر خود داشته باشند و از هر عامل دغدغه آفرین چشم پوشی کرده و گذشت را همواره مد نظر داشته باشند به طور قطع خوشبخت خواهند شد.

منبع:ایسنا

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------