به دیگران مجوز ندهید با شما بد رفتاری کنندچگونه به دیگران اجازه بی احترامی ندهیم, چگونه به دیگران رو ندهیم, در مقابل رفتار بد دیگران چه کنیم

چگونه به دیگران اجازه بی احترامی ندهیم

 

در مقابل رفتار بد دیگران چه کنیم؟

در بعضی موارد امکان دارد با کسانی برخورد کنید که رفتارشان به شما حس بی احترامی بدهد یا به طور مستقیم با شما بد رفتاری کنند. در این موارد باید با تفکر و بررسی رفتارشان بهترین برخود را برای برخورد با آنها انجام دهید تا نگذارید به شما بی احترامی کند. در این مطلب به شما می گوییم چطور اجازه ندهیم دیگران به شما بی احترامی کنند.

چگونه اجازه ندهیم دیگران به ما بی احترامی کنند

روبرو شدن با رفتارهای توهین آمیز اطرافیان ممکن است، ناخوشایند و ناراحت کننده باشد.

در این شرایط افراد نمی دانند باید آن را نادیده بگیرند یا پاسخ دهند؟

آیا واقعاً فرد قصد بی احترامی داشته یا برداشت ما اشتباه است؟

در برابر توهین دیگران چگونه آرامش داشته باشیم و پاسخ دهیم؟

 

برای این کار قبل از هرچیز کمی به خود زمان دهید تا آرام شوید. سپس در مورد رفتار فرد و بهترین واکنش در برابر او فکر کنید.

 

چگونه به دیگران اجازه بی احترامی ندهیم, چگونه به دیگران رو ندهیم,چگونه اجازه ندهیم دیگران به ما بی احترامی کنند

چگونه به دیگران رو ندهیم

 

وارد بحث های احمقانه نشوید

زمانی که در یک جمع هستیم باید دقت داشته باشیم که چگونه اجازه بی احترامی ندهیم اگر می خواهید مورد احترام دیگران قرار داشته باشید و آن ها به خودشان اجازه ندهند که به شما توهین کنند و یا شخصیت شما را زیر سوال ببرند باید مراقب رفتارتان باشید به طور مثال وارد بحث های احمقانه نشوید. برخی از افراد تنها عقیده خود را قبول دارند و به هیچ عنوان تلاش نمی کنند که عقیده شما را بپذیرند بنابراین بحث کردن با این افراد در حقیقت به معنای هدر دادن زمان و انرژی تان می باشد. بنابراین رهایشان کنید و در بحث هایی که می دانید به نتیجه ای نمی رسید شرکت نکنید زیرا اینگونه ارزش و احترام خودتان را زیر سوال می برید.

 

برخی از افراد عادت دارند که شما را مورد قضاوت و پیش داوری قرار دهند و شما را به چالش بکشند و اشتباهات گذشته شما را همیشه یادآوری کنند و شما را مورد سرزنش قرار دهند. لازم به گفتن است که شما نباید بگذارید که این اشخاص شما را مورد سرزنش و تحقیر قرار دهند یا از شما سوء استفاده کنند.

 

رفتار دیگران را تحمل نکنید

اگر رفتار دیگران شما را اذیت کرد اجازه بی احترامی به آن ها ندهید و سریع جایگاه خود را معلوم کنید و اصلا تلاش نکنید که رفتاری را تحمل کنید چون در این شرایط ارزش خود را پایین می آورید هنگامی که شما به شخص مقابل اعلام می کنید که از رفتار او ناراحت شده اید و برخورد بی ادبانه او را تحمل نمی کنید در این شرایط به خودتان کمک کرده اید و به فرد مقابل این را می فهمانید که چقدر برای خودتان ارزش قائل هستید و دیگر به او اجازه برخورد بی ادبانه و سوء استفاده را نخواهید داد.

 

از توقعات خود را کم کنید

باید بدانیم که چگونه اجازه بی احترامی ندهیم اگر که سعی کنیم که انتظارات و توقعات خود را بکاهیم مورد سوء استفاده و توهین و تحقیر دیگران قرار نمی گیریم به طور مثال در صورتی که انتظارات و توقعات بی جایی داشته باشید موجب می شود که به دلیل برآورده نشدن انتظارات تان رنجیده خاطر شوید بنابراین افرادی که انتظارات خود را کاهش می دهند از آرامش بیشتری به نسبت سایرین برخوردارند و دچار توهین و بی احترامی نمی شوند.

 

قاطعیت داشته باشید

هنگامی که قاطعیت و جدیت در رفتار خویش نشان دهید می توانید از شخصیت خود مراقبت کنید تا مورد تحقیر و توهین قرار نگیرید. قاطعیت داشتن به معنی این است که شما به آشکاری به دیگران می فهمانید که حق ندارند شما را آزار دهند و به حقوق شما تجاوز نکنند.

 

از حقوق خود منطقی دفاع کنید

یاد بگیرید که از حقوق خود به صورت منطقی دفاع کنید و به صورت منطقی مخالفت خود را نشان دهید و نگذارید دیگران به شما توهین کنند و یا حقوق شما را از بین ببرند حق دفاع از خود به معنای اعلام خشونت و دعوا نیست بلکه اینکه بتوانید به طور منطقی و با رفتاری انسانی از حقوق خود دفاع کنید و اعتراض تان را نشان دهید.

 

چگونه به دیگران اجازه بی احترامی ندهیم, چگونه به دیگران رو ندهیم,چگونه به دیگران اجازه بی احترامی ندهیم

در مقابل رفتار بد دیگران چه کنیم

 

شما را از گذشته ی خود شرمنده کنند

برخی اشخاص همیشه آماده ی آن هستند تا اشتباهات و شکست های گذشته ی شما را به یادتان بیاورند. ولی گذشته ی شما فقط به شما مربوط می شود و اتفاقات آن قسمتی از تجربیات زندگی شما هستند. هیچ وقت به فردی اجازه ندهید سبب شود نسبت به گذشته ی خود حس شرمندگی کنید. مهم نیست در گذشته ی شما چه اتفاقی افتاده است، به یاد داشته باشید که هیچ کس نمی تواند آن را عوض کند.

 

شما قلب تان را به روی فردی باز می کنید ولی آن فرد از این موضوع سوء استفاده می کند تا شما را به کناری بکشاند و خودش را اثبات کند. چنین کسانی برای شادی شما زیان آور هستند. تمام آدم ها رازها و گذشته ی خود را دارند. از قضاوت شدن نترسید.

 

شما را گول بزنند

چنانچه متوجه دروغگویی فردی شدید صبر نکنید. ساکت بودن شما فقط شرایط را بدتر می کند و سبب می شود فرد دروغگو فکر کند موفق شده شما را گول بزند. از این هنگام است که فرد دیگر همیشه دروغ می گوید.

 

شما را راضی متقاعد کنند تغییر چیز بدی است

برخی اشخاص از تغییر می ترسند. آن ها نمی خواهند قدمی به جلو بردارند و با چیزهای جدید آشنا شوند. بنابراین شما باید بر سر عقیده ی خود بمانید و سعی کنید به دیگران اجازه ندهید روی شما اثر بگذارند. ترس و شک بر چنین کسانی چیره می شود.

 

به وجود آمدن تغییر در زندگی معمولا فواید بسیاری دارد. ما برای حس سرزندگی و پیشرفت به تغییرات احتیاج داریم. بعضی اوقات سخت ترین تجربیات هستند که ما را به آنجا و آن چیزی که می خواهیم می رسانند.

 

شما را از سرگرمی هایی که دوست دارید منصرف کنند

هنگامی که کاری را انجام دهید که واقعا برایتان مهم است، حس شادی خواهید داشت. چنانچه سرگرمی شما لبخند به لب تان می آورد و شادتان می کند، بنابراین بی تردید در راه صحیحی قرار گرفته اید. نگذارید دیگران بین شما و شادی تان بایستند. چنانچه فردی همان علاقه و ذوق را نسبت به آن کار ندارد مشکل خود او است و بی شک این موضوعی نیست که لازم باشد نگران آن باشید.

 

ایده ها و افکارتان مربوط به شما است. به کار خود ادامه دهید، مهارت هایتان را تا رسیدن به اهداف تان افزایش دهید و همه رویاهایتان را تحقق بخشید.

 

چگونه به دیگران اجازه بی احترامی ندهیم, چگونه به دیگران رو ندهیم, در مقابل رفتار بد دیگران چه کنیم

چگونه رفتار دیگران را تحمل کنیم

 

خیلی جدی و با قاطعیت تمام بگویید این کار را تکرار نکن

شاید عده‌ای ناخواسته این کار را انجام دهند بنابراین هنگامی که شما به آن شخص می‌گویید این کار را دوباره اصلاً انجام نده متوجه می‌شود که این مسئله جزو خط قرمزهای شما است و حساب کار دستش می‌آید. البته تلاش کنید حرفتان را به‌ دوراز هر نوع بی‌احترامی و الفاظ زشت بزنید تا فردی نتواند در ادامه شمارا مقصر بداند.

 

مهارت جواب دادن را یاد بگیرید

یکی دیگر از راهکارها تا در برابر کسانی که مارا تحقیر می‌کنند یادگرفتن مهارت حاضرجوابی است که به شما کمک می‌کند در برابر رفتارهای تحقیرآمیز آن‌ها در لحظه پاسخ آن‌ها را بدهید و به اصطلاح پرونده آن شخص همان‌جا بسته شود و دیگر نتواند در ادامه یا درآینده رفتار زشتش را تکرار کند زیرا می‌داند پاسخ سختی در انتظار اوست.

 

در حاضرجوابی خیلی تلاش کنید که در جای درست، در لحظه درست و به فرد درست، حرف درست را بزنید و قرار نیست مثل یک اسلحه هرلحظه دوست داشتید نشانه بروید و ماشه را بکشید.

 

با رفتار خودتان دیگران را متوجه اشتباهشان کنید و اجازه بی‌احترامی ندهید

 در دنیای امروزی ارتباطات روزبه‌روز وسیع تر می‌شود و افراد هرروز با یکدیگر در نقاط گوناگون کره زمین در رابطه هستند بنابرای نخستین کاری که باید انجام دهید ارتباطات را یاد بگیرید و روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید یادگرفتن مهارت فن بیان برای بهتر صحبت کردن با دیگران و دیگر مهارت‌های حوزه ارتباطات سبب می‌شود کسانی که اطراف شما هستند افراد متشخص و ارزشمند باشند و دایره دوستان شما به قدری قدرتمند و با ارزش باشد که دیگر کسی که بخواهد به شما بی‌احترامی کنید یا شما را تحقیر کند وجود نداشته باشد.

 

واکنش تهاجمی نداشته باشید

زمانی که تصمیم گرفته اید که موضوعی را با فردی مطرح کنید باید به طوری این موضوع را بگویید که طرف مقابل گارد نگیرد و وضعیت تهاجمی نداشته باشد. بهتر است نخست ابراز همدردی کنید و نشان دهید که فرد مقابل‌تان را درک می‌کنید. همین طور باید سخنان خود را کاملا مودبانه بگویید، چون در این صورت سخنان شما از وضعیت تهاجمی بیرون می‌آید و مورد بی‌احترامی قرار نمی‌گیرید. فراموش نکنید که هیچ وقت با بی‌عدالتی با مسئله ای برخورد نکنید چون با این کار خیالتان راحت است که شما عدالت را رعایت کرده‌اید و دیگران سبب به وجود آمدن این تنش و بی‌عدالتی شده‌اند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------