7 دلیل که چرا خیلی خوب بودن می تواند برای شما مضر باشدخوب بودن, معایب خوب بودن, اثرات منفی خوب بودن برای شما

خوب بودن و محبت بیش از حد  

 

7 مورد از معایب خوب بودن: مضرات خوبی کردن بیش از حد را میدانید؟ 

آیا فکر می کنید که همه مردم در این دنیا به اندازه شما مهربان و مثبت هستند؟ وقت آن است که افکار خود را اصلاح کنید و طرف دیگر داستان بزرگ را بخوانید. برخی از ما خوبی را دوست داریم و بی منت به دیگران خوبی می کنیم در صورتی که برخی از افراد اینگونه نیستند و می دانند که چه زمانی باید خوبی کنند و چه زمانی نه یا به جور دیگر بگوییم که زمانی که برای آنها سود داشته باشد خوبی می کنند. خوب بودن و محبت بیش از حد ممکن است که زندگی هرکسی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر خوبی شما یکطرفه باشد برای شما سودمند نیست بلکه برای شما مضر می باشد.

در اینجا 10 دلیل برای شما آورده شده است که بیان می کند خیلی خوب بودن می تواند برای شما مضر باشد:

 

1. مردم سعی می کنند از شما سوء استفاده کنند

یک فرد خوب می تواند در شرایط مناسب مانند یک نسیم خنک باشد، با این حال در شرایط نامناسب، می توانند توجه منفی افراد را به خود جلب کنند. 

 

خوب بودن می تواند مانعی در محیط های رقابتی مانند محل کار و مدرسه باشد به ویژه اگر به این فکر می کنید که طرف مقابل شما دقیقا با احترام رفتار می کند. افرادی که به دنبال برتری بر دیگران هستند و می خواهند همیشه اول باشند در بیشتر مواقع افراد خوب را خرد می کنند و آنها را زیر پای خود له می کنند. البته می توانید با شناخت محیط خود و اطمینان از محکم بودن مرزهای خود از چنین موقعیتی دوری کنید. بسیار خوب است که خوش اخلاق، مودب و حرفه ای باشید تا زمانی که بتوانید اطمینان حاصل کنید که همه منافع خود را تضمین می کنید.

 

 خوب بودن و محبت بیش از حد , مضرات خوب بودن زیاد , خوب بودن زیاد

خوب بودن زیاد می تواند مانعی در محیط های رقابتی مانند محل کار و مدرسه باشد

 

2. ممکن است که مردم به شما یا مرزهای شما احترام نگذارند

زمانی که شما بیشتر از اینکه به خودتان احترام بگذارید افراد دیگر را برخود مقدم می شمارید و به آنها بیشتر از خودتان احترام می گذارید دیگران هم یاد می گیرند که به شما احترام نگذارند.

 

مردم معمولا با فشار دادن برای اینکه ببینند چقدر می توانند به فضای شما راه پیدا کنند، مرزهای شما را آزمایش می کنند تا اینکه در نهایت تصمیم بگیرید که آنها را عقب برانید تا از بدرفتاری جلوگیری کنید. اغلب، از آنها می شنوید که واقعا آنها را اشتباه متوجه شده بودید و منظور آنها آنطور که آنها آن را ارائه کردند یا انگار فقط شوخی می کردند، نداشتند.

 

این یک روش متداول ناجوانمردانه است که چیزهای زیادی را در مورد شخصی که با او در تعامل است آشکار می کند. به خاطر داشته باشید که یک سوءتفاهم واقعی شامل عذرخواهی و تلاش برای اصلاح رفتار می شود.

 

3. مردم هرگز برای برآوردن نیازهای شما تلاش نمی کنند

متاسفانه بیشتر مردم در دنیای امروز مخلوقات خود محور هستند که صرفا توسط احساسات و دیدگاه های خود هدایت می شوند.

برخی از افراد ممکن است به نیازهای دیگران اهمیتی ندهند و با آنها همدل نباشند، این موضوع فقط به این دلیل می باشد که ممکن است واقعا نسبت به رفتار خود بی توجه باشند و یا برایشان اصلا اهمیتی نداشته باشد.

 

4. ممکن است فراموش کنید که به اندازه کافی با خودتان خوب رفتار کنید

برخی از افراد هستند که تمام انرژی خود را برای مهربانی و خوبی به دیگران صرف می کنند و این توجه بیش از حد را برای خود صرف نمی کنند. زندگی همیشه آشفته و پر از پستی و بلندی  است بنابراین همیشه فراز و نشیب وجود خواهد داشت.

 

در حال حاضر، بسیار آسان است که از مشکلات دیگران دور شوید اما یک روز خوب به اطراف خود نگاه می کنید و می بینید که سال ها بدون هیچ پیشرفت برجسته ای در مشکلات خود که به شما اجازه می دهد آرامش روحی و شادی پیدا کنید گذشته است. بنابراین با همه خوب رفتار کنید اما نه به اندازه ای که خودتان را فراموش کنید و تمام وقت خود را برای دیگران بگذارید.

 

اثرات منفی خوب بودن برای شما , سوءاستفاده افراد از خوبی زیاد , خوب بودن و محبت بیش از حد

با همه خوب رفتار کنید اما نه به اندازه ای که خودتان را فراموش نکنید 

 

5. مردم با شک و تردید به شما نگاه خواهند کرد

این غیر عادی نیست که مردم به خوبی غیر قابل توجیه به عنوان رفتار مشکوک نگاه کنند. 

مردم همچنین ممکن است فکر کنند که مشکلی در شما وجود دارد و شما سعی می ‌کنید خوب رفتار کنید تا از آنها سوء استفاده کنید یا یک انگیزه پنهان را پنهان کنید، توجه داشته باشید که ممکن است این نوع واکنش را تجربه کنید و آماده باشید که زودتر با آن مقابله کنید. 

 

سعی کنید قصد خود را، در صورت وجود، به طرف مقابل بیان کنید و اگر این کار را نمی ‌کنید، سعی کنید با او صبور باشید تا او فرصتی برای درک انگیزه ‌های شما پیدا کند و به سطح آرامش خود برسد. بله این موضوع زمان بر می باشد، اما هرگز شما را از خوب بودن باز نمی دارد.

 

6. تصور شما از جهان ممکن است جعل شود

دیدگاهی مبتنی بر دنیایی که در آن زندگی می کنیم برای اطمینان از حفظ ذهنیت سالم و متعادل بسیار مهم است، در حالت ایده ‌آل، به‌ عنوان یک فرد خوب، زمانی که مرزهای خود را به خوبی برپا می ‌کنند، خود را در محاصره افراد خوب و مهربان دیگری می ‌یابند. 

 

ما می توانیم بیش از حد معمول به افراد اهمیت دهیم که ممکن است به ما احترام نگذارند و متقابلا پاسخ دهند و در نتیجه به خودمان صدمه بزنند، ما می توانیم برای محبت ها و خوبی هایمان حد و مرزی بگذاریم تا به ما آسیب نرساند و دچار ناامیدی نشویم.

اکثریت مردم واقعا به دنبال حفظ منافع خود هستند، افراد خوب نیز باید تا حدی این کار را برای خودشان انجام دهند. 

 

 زیادی خوب بودن , مضرات زیادی خوب بودن , مضرات خوبی کردن بیش از حد

معایب خوب بودن زیاد

 

7. ممکن است از افرادی که با آنها مهربان هستید عصبانی شوید

دوستی ها و رابطه ها به طور کلی چیزهای متفاوتی هستند و قرار است هر دو متقابل و به نوعی برای دو طرف سودمند باشند. هیچ کس نمی تواند دائما خوبی و مهربانی را در فنجان دیگران بریزد بدون اینکه در نهایت خود را تهی کند، اگر آن شخص دوست یا فرد مهمی باشد که به درون ما سرایز می شود، این روند تخلیه بسیار سریع تر است. نارضایتی در نهایت به وجود می آید و این رابطه از بین می رود.

 

نتیجه پایانی:

برای رفتارها و برخوردهایی که با دیگران دارید برای خودتان حد و مرزی بگذارید تا در زندگی با مشکلات عاطفی و احساسی رو به رو نشوید و در زندگی ضربه نخورید.

 

گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته 

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------