روزهای باقی‌مانده تابستان را چگونه بگذرانیم؟تابستان ,تعطیلات تابستان , فصل تابستان

تعطیلات تابستان

 

چیزی به پایان تابستان نمانده است. احتمالا براي اشخاص شاغل آنقدر فرقی نداشته باشد، ولی دانش آموزان و دانشجویان کل این سه ماه را تعطیل بوده اند و اکنون روزهای پاياني این تعطیلات طولانی مدت را می گذرانند. آیا از تعطیلات تان نهایت استفاده را برده اید؟

فصل تابستان رو به پایان است و به علت این که بچه ها به مدرسه نمی روند والدین باید دائماً  فعالیت هایی را براي آن ها در نظر بگیرند که تمامی وقت ها تابستان آن ها جلوی تلويزيون سپری نشود. به یاد داشته باشید که این ایام خيلي زود، قبل این که متوجه شوید به پایان خواهند رسید. فصل تابستان تمام خواهد گردید و سال تازه تحصیلی شروع خواهد گردید و شما و دوباره باید با عجله این طرف و آن طرف در حرکت باشید. هر زمان اضافی را براي بودن در کنار بچه خویش غنیمت شمارید و در این ماهها در هر لحظه زندگی کنید.

 

بی خیال رسانه هاي اجتماعي شوید

قدری از شبکه های اجتماعي و دنبال کردن زندگی دیگران فاصله بگیرید و به زندگی واقعی خودتان برسید. تماشای عکسها و مطالبی که دیگران از تفریحات شان در دنیای مجازي منتشر می کنند ، جزء اینکه اعصاب تان را به هم بریزد و باعث شود خودتان را با آن ها مقایسه کنید نتيجه ای ندارد. ازآنجاکه فکر می کنید آن ها در خوشی غرق هستند و شما دچار مشکلات هستید، مجبور می شوید براي مخفی کردن این احساس، مدام عکس و فیلم بگیرید و منتشر کنید تا به آن ها ثابت کنید که شما هم خوشبخت هستید. با این کار، نه از لحظات تان لذت می برید و نه بعدها خاطره ای از آن ها در یادتان خواهد ماند. به زندگی واقعی تان برسید و وب گردی را محدود کنید.

 

براي تمامی دقایق و لحظه های هرروز برنامه ريزي نکنید

نه تنها این کار شما را خسته ميکند ، براي بچه شما هم خيلي عالی نیست آن هم در تابستان ، که بیش از حد براي وی برنامه ريزي و زمان بندی انجام دهید. خوب است گاهی وقت ها بچه حس کم حوصلگی و خستگی را هم تجربه کند تا زمان این را پیدا کند که از قوه تخیل خویش استفاده نموده و باطری هایش را شارژ کند.

 

تابستان ,تعطیلات تابستان , فصل تابستان

گذراندن تعطیلات تابستانی

 

یک کتاب تازه آغاز کنید

درست است که کتابخوانی براي هرکسی لذتبخش نیست، ولی پیشنهاد می کنیم دست کم امتحان کنید. جایی دنج و آرام را پیدا کنید، یک فنجان چای یا قهوه براي خودتان بریزید و کتابی را بخوانید که بتوانید تا پایان فصل تابستان آنرا تمام کنید. روزی ۱۰ صفحه هم بخوانید، به شما ارامش و لذتی استثنایی خواهد داد.

 

از سوی ديگر، افرادی که پس از فصل تابستان باید درس خواندن را از سر بگیرند بهتر است مغزشان را فعال نگه دارند. کتاب خواندن به شما کمک خواهد کرد امادگی آغاز سال تحصیلی جدید را بعد از پایان این تعطیلات طولانی داشته باشید. تنها زمانی کوتاه از روزتان را از دنیای خودتان بیرون بیایید و وارد دنیای دیگری شوید تا هیجان و ارامش را همزمان تجربه کنید.

 

از پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها کمک بگیرید

از مادربزرگ یا پدر بزرگ خواهش کنید براي 1 یا 2 هفته به خانه شما بیاید و یا بچه خویش را براي چند روز به خانه آن ها بفرستید. تابستان بهترین دوران براي بچه ها هست تا زمانی را با پدربزگ یا مادربزرک خویش سپری کنند. آن ها با نگهداری از بچه ها در فصل تابستان براي والدینی که مشغله زيادي دارند نجات بخش میباشد .

 

از فعالیت های عادی خانوادگي لذت ببرید

از کارهای ساده، مانند ناهار خورد در بیرون از منزل در حیاط پشتی لذت ببرید. از طولانی بودن روز حداکثر بهره را ببرید و پس از کار به دوچرخه سواری بروید و یا وسایل پیک نیک را برداشته و به پارک بروید. یک زیرانداز در حیاط پهن کنید و همراه یکدیگر کتاب بخوانید.

 

به ساحل بروید

حتماً در این روزهای باقی مانده زمانی را به وقت گذراندن در ساحل اختصاص بدهید. فصل تابستان با دریا و ساحل پیوندی ناگسستنی دارد. درصورتی که در نزدیکی دریا زندگی نمی کنید، میتوانید به شهرهای شمال یا جنوب کشور سفر کوتاهی کنید. در ساحل میتوانید بازی والیبال یا فعالیت های جسمی دیگری انجام دهید؛ این کار به خصوص براي افرادی بسیار مفید است که تا به این جا خورده و خوابیده اند! ضد افتاب مناسب را فراموش نکنید.

 

درصورتی که موقعیتش آماده نیست، میتوانید یک روز را کنار رودخانه سپری کنید یا به استخر و پارک های آبی بروید و از آب تنی کردن یا تفریحات آبی لذت ببرید. حتی میتوانید تصویر های بسیار خاطره انگیز و زيبايي از این لحظات بیندازید. تنها یادتان باشد زیاد به فکر ارسال هر چیزی در اینستاگرام و رسانه هاي اجتماعي نباشید. تمرکز روی به اشتراک گذاری لحظات تان با سایرین باعث ميشود از لحظه ای که در آن هستید، لذت کافی نبرید.

 

نیازهای خویش را فراموش نکنید

زمانی را براي خویش در نظر بگیرید و اگر لازم است از یک پرستار بچه براي نگهداری از کودکان کمک بگیرید و زمانی را براي فعالیت های ورزشی یا زيبايي خویش در نظر بگیرید. داشتن ظاهری نامناسب از شما پدر یا مادر خوبی نمی سازد، بعلاوه به استرس شما هم می افزاید.

 

تابستان ,تعطیلات تابستان , فصل تابستان

برنامه برای تعطیلات تابستان

 

بعضی از ساعتهای روز را خارج از منزل سپری کنید

درست هست که نشستن در خانه و تماشای فیلم و سریال براي خيلي ها جذاب تر از هر کار دیگری است، ولی یادتان باشد وقت گذراندن در بیرون از خانه ـ حتی ۱۰ دقیقه هم که شده ـ بسیار مهم است. پیاده روی و گردش در پارک ها یا طبیعت بهترین شیوه براي تنفس هوای ازاد و تحرک داشتن است؛ هر دوی این کارها براي بهبود خلق وخو و سلامتی مفیدند. اگر کسی را داشته باشید که پایهٔ پیاده روی باشد، چه بهتر! میتوانید با وی شب ها پیاده روی های طولانی کنید.

 

روزهایی را بدون هیچ کاری سپری کنید

تلاش کنید حجم کارها را در آخر هفته ها پائین بیاورید و از مزایای این واقعیت که در فصل تابستان همه چیز آرامتر اتفاق می افتد استفاده کنید. به میزان کافی براي فعالیت های فوق برنامه، مشق های آخر شب، عجله براي صرف شام که در تمام سال تحصیلی مشغول به انجام هستید، کار انجام داده اید. اکنون از زمانیکه کاری براي انجام دادن نیست، لذت برده و تا جایی که امکان دارد کاری انجام ندهید.

 

با خانواده یا دوستان به گردش بروید

گردش گروهی همیشه میتواند حال آدم را خوب کند. غذا آماده کنید و به دل طبیعت بروید. حتی سرگرمی های کاملاً معمولی ای مثل بازي« وسطی» که تیمی انجام ميشود ، میتواند لحظات جذابی براي تان بسازد.

 

این واقعیت را بپذیرید که همه روش ها انجام نخواهد شد

روزهای کاری شما امکان دارد تغيير کند و بخواهید بعضی از کارهایتان را در منزل انجام دهید. به دلیل اینکه کودکان بیش تر در منزل حضور دارند و فعالیت ميکنند ، منزل اندکی به هم ریخته تر خواهد شد و نظم کمتری خواهد داشت.

 

زمانی که کمی با بی‌نظمی کنار بیایید و به یاد بیاورید که خيلي زودتر از آن چیزی که تصور کنید کودکان به مدرسه برخواهند گشت، حس ارامش بیشتری در مورد بهم خوردن نظم منزل در ماه های تابستان خواهید داشت.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------