چرا برای موفق شدن باید صبح زود بیدار شد؟چرا باید صبح زود بیدار شوی, چگونه صبح زود بیدار شویم, مزایای سحرخیزی چیست

بیدار شدن صبح زود

 

چرا باید صبح زود بیدار شویم؟

همه ما شنیده ایم و می دانیم که تقریباً یکی از عادات تمامی اشخاص موفق صبح زود از خواب بیدار شدن است. گویی با قدری تنبلی کردن و دیر از خواب بیدار شدن بخش مهمی از روز را از دست می دهیم و از تمامی اشخاص جامعه و رقیبان فرضی و واقعی در دنیای سراسر رقابت جا می مانیم.

سحرخیزی یکی از مشکل ترین کارهای دنیا است. اکثر مردم هنگامی که صبح زود از خواب بیدار می شوند؛ خسته و کسل و خواب‌الود هستند و فکر می کنند بازدهی بسیار پایینی دارند و نمی توانند کارهای روزانه خود را انجام دهند.

 

ولی باید بدانید موفق ترین و ثروتمندترین افراد دنیا صبح زود از خواب بیدار می شوند. مدیرعامل شرکت هایی که روزانه از محصولات‌شان استفاده می کنید؛ سحرخیزترین افراد دنیا هستند. منظورم مدیرعامل اپل، مایکروسافت، گوگل، توییتر، فیسبوک، آمازون و نظایر این ها است.

 

چرا باید صبح زود بیدار شوی, چگونه صبح زود بیدار شویم, مزایای سحرخیزی چیست

مزایای سحرخیزی چیست

 

فواید سحرخیزی چیست؟

پژوهش های انجمن روانشناسی امریکا نشان می دهد که داشتن عادات منظم صبحگاهی، کمک می کند شادمان تر، باانگیزه تر و خوش خلق تر باشید. علاوه بر اینها سحرخیزی سبب می‏ شود:

 

- استرس کم تری داشته باشید

- اضطراب و نگرانی تان کاهش یابد

- میل به افسردگی در شما فروکش کند

 

نتایج تحقيقات دیگری در همین زمینه خاطرنشان می‏ کند:آدم هایی که عادات منظم صبحگاهی دارند، از بقیه پر انرژی تر هستند و افرادی که در عادات صبحگاهی شان ورزش را هم گنجانده اند، تندرست‏ ترند و سلامت روانی بهتری دارند.

 

چرا باید صبح زود بیدار شوی, چگونه صبح زود بیدار شویم, مزایای سحرخیزی چیست

کارهای پس از بیدار شدن از خواب

 

برای بیدار شدن صبح زود از خواب چه کارهایی انجام دهیم؟

از شب قبل آغاز کنید

برای انجام هر کار یک قدم نخست وجود دارد. چنانچه آن قدم را کج برداریم، نباید منتظر اتفاقات خوب باشیم!

 

سحرخیزی و چطور صبح زود از خواب بیدار شویم هم مقدمه دارد، آغازی که به ما می گوید از شب قبل آن باید برای کارهای خودمان آماده باشیم.

 

فرض کنید میخواهید صبح زود از خواب بیدار شوید و به عنوان مثال به ورزش بروید. خب طبیعی است که اگر از شب قبل کفش و لباس و وسایل خود را آماده کنید، احتمال آنکه صبح برای ورزش کردن بیدار شوید بیشتر است!

 

چون اگر این کار را بکنید، در ذهنتان به صورت ناخودآگاه ثبت می شود که شما باید راس آن ساعت بیدار شوید و کار مشخص شده را انجام دهید. پس همین تفکر در ذهنتان، شما را بیدار خواهد کرد.

 

خواب راحت و کاملی داشته باشید

نمی دانم این حالت را تجربه نموده اید یا نه. می دانید کدام حالت را می گویم؟ هنگامی که شب ها دیر می خوابیم و روزها بیحال و بی انرژی می شویم.

 

یکی از بدترین اتفاقات ممکن است. درست می گویم؟ حالا تصور کنید با این حالت زود هم بیدار شویم! هنگامی که خواب خوبی نداشته باشیم، البته هم روز خوبی نخواهیم داشت.

 

پس برای سحرخیز بودن و صبح زود از خواب بیدار شدن ، باید خواب خوبی هم داشته باشیم. این کار امکان دارد ساده بنظر بیاید ولی آنرا دست کم نگیرید! به قول قدیمی ها “فلفل نبین چه زیره، بشکن ببین چه تیزه! ”. این مورد درباره راهکارهای چطور سحرخیز باشیم از اهمیت بسيار بالايي برخوردار است، چرا‌که هنگامی که بدن کامل شارژ نشده باشد، نمی تواند کل روز به شما کارهایی بدهد.

 

محل مناسب برای خواب

ایجاد فضایی مناسب نیز به کیفیت خواب کمک می کند. اتاق خواب خود را تا حد ممکن تاریک کنید، روی ساعت زنگدار خود را به سمتی ديگر برگردانید و چنانچه در منطقه ای پر سر و صدا زندگی می کنید میتوانید از دستگاه های تولید کننده ی صداهای محیطی یا وسیله ای مانند پنکه برای پوشش دادن این سر و صدا ها استفاده کنید.

 

به خودتان فشار نیاورید

همان طور که پيشتر اشاره کردیم، تبدیل هر کاری به عادت، نیازمند گذر زمان است و عادت ها یکهویی پدید نمی آیند. تست شتاب خودرو نیست که ببینید ۰ تا ۱۰۰ را در چند ثانیه پُر می‏ کنید. پس سعی کنید به مرور زمان، زودتر و زودتر بیدار شوید.

 

برای مثال:

هفته ی اول:ساعت ۶:۴۵ صبح

هفته ی دوم:ساعت ۶:۳۰ صبح

هفته ی سوم:ساعت ۶:۱۵ صبح

هفته ی چهارم:ساعت ۶:۰۰ صبح

 

چرا باید صبح زود بیدار شوی, چگونه صبح زود بیدار شویم, مزایای سحرخیزی چیست

مزایای بیدار شدن صبح زود از خواب

 

از اهرم رنج و لذت استفاده کنید

همه ما قبول داریم که بیدار شدن در ساعتهای ابتدایی روز بسیار دشوار است و نیازمند یک انگيزه بزرگ است. فرمولی که به من در این زمینه کمک کرد، استفاده از اهرم رنج و لذت برای دستیابی به هدفم بود. من دائم با خود آینده طلایی را متصور میشدم که در آن به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده و این تجربه جالب را به دیگران هم منتقل میکنم. این فکر بسیار انگيزه بخش بود. همینطور می توان از خود سوال کرد،

 

درصورتی که صبح زود بیدار نشوم، چه رنجی را در آينده متحمل خواهم شد؟

 

درصورتی که حالا رنج بکشم، به چه لذتی در آينده خواهم رسید؟ داشتن این تصویر زیبا از روزهای موفقیت، بسیار انگيزه بخش خواهد بود.

 

من خود را در آينده و بعد از رسیدن به هدف چطور میبینم؟

 

چنانچه امروز یک لذت موقت مثل خوابیدن را تجربه کنم، چه مواهبی را در آينده از دست خواهم داد؟

 

با کوچک ترین پیروزی به خودتان انگيزه دهید

بیدار شدن در ساعت 5 صبح مسلما زمان زيادي را در اختیار تان قرار می دهد تا به انجام کارهایتان برسید ولی چنانچه ساعت همیشگی برخاستن تان شما 8:30 باشد، بیدارشدن درساعت 5 را سخت می کند.

 

شیوه پرداخت بدهی دیو رامسی به نام گلوله برفی را در نظر بگیرید. در این شیوه بدهکاران باید بر بدهی هایشان متمرکز شوند و آنها را طبق اندازه و نرخ هایشان اولویت بندی کنند بدان صورت که نخست بدهی های کوچک پرداخت شود و آنگاه بدهی های بزرگ. این شیوه منطقی است زیرا میتوانید پول بیشتری پس‌انداز کنید و به عبارتی موفقیت های کوچک به دست آورید.

 

در روش دیو رامسی موفقیت های کوچک باعث انگيزه میشوند شبیه اینکه با یک کیلو کاهش وزن مشتاق به کاهش وزن بیشتر خواهید شد و بنابراین به جای تکیه بر منطق، هدفی را تعيين کنید. به طورمثال به جای دوساعت زودتر از خواب برخاستن نیم ساعت زودتر بیدار شوید. هنگامی که به این هدف رسیدید یعنی نخستین موفقیت خود را بدست آورده اید.

 

برای صبح ها هدف تعيين کنید

از شب قبل باید برای فردا صبح هدف تعيين کنید. اینجوری منتظرید که صبح شود، بیدار شوید و بروید دنبالِ کارتان.

 

برای مثال:

۱۵ دقیقه فلان کتاب را مطالعه کنم

۲۰ دقیقه ورزش کنم

صبحانه ای خوشمزه و سالم درست کنم

 

بی خواب کننده را دریابید

دنبال چیزهایی بروید که شما را صبح زود بی خواب می کنند. به عنوان مثال، خوردن یک فنجان قهوه در صبج زود شاید خواب را از شما دور کند.

 

بعضی اشخاص عادت دارند مستقیم از رختخواب وارد حمام شده و یک دوش آب سرد می گیرند و بعد انگار ساعت ها است که بیدار هستند.

 

ورزش و پیاده روی حتی برای چند دقیقه میتواند خواب و کسلی را از شما دور کند. بیرون رفتن از منزل و دور شدن از رختخواب ، مطالعه، تماشای فیلم، بازي کردن با موبایل و خوردن یک صبحانه مقوی و مفصل، کارهای دیگری هستند که اشخاص را بی خواب می کنند.

 

طبق عادات خودتان باید شیوه هایی پیدا کنید که صبح زود انجام داده تا ديگر به رختخواب برنگردید.

 

چرا باید صبح زود بیدار شوی, چگونه صبح زود بیدار شویم, مزایای سحرخیزی چیست

برای بیدار شدن صبح زود از خواب چه کارهایی انجام دهیم

 

پس از بیدار شدن از خواب چه کارهایی انجام دهیم؟

بعضی از اشخاص بعد از بیدار شدن از خواب به مرور پیام های تلفن همراه و شبکه های اجتماعی می پردازند و بر این باور هستند که این شیوه بهترین راه حل برای بيدار ماندن است. پیشنهاد میشود از عوامل زیر برای سرحال ماندن در ابتدای روز بپردازید:

 

- نوشیدن یک لیوان آب ولرم و لیمو

- دوش آب خنک

- نرمش کوتاه و منظم

- تن آرامی و یوگا

- پیاده روی 

- صحبت کردن با خود

- مطالعه

- مصرف مقدار کافی از نوشیدنی های کافئین دار

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------