راهکارهایی برای آنکه دیگر زود باور و ساده لوح نباشید!زود باوری,زود باور و ساده لوح,ساده لوح و زودباور نباشید

ساده لوح و زودباور نباشید

 

چگونه زود باور و ساده لوح نباشم؟

زود باوری و قبول کردن کورکورانه گفتار، رفتار و نظر ديگران اين واقعيت را نشان می دهد که ما براي خود ارزش قائل نيستيم . افراد سطحی نگر، بسیار زود باورند و به سرعت می توان آنها را فریب داد و افسار اندیشه شان را به دست گرفت. این افراد به دلیل اینکه به مشکلات هر موضوع دقت نمی کنند و نمی توانند تجزیه و تحلیل عمیق داشته باشند، به سرعت به یقین می رسند.

درست است که اصولا انسان ها باید به همدیگر اعتماد کنند ولی احتیاط هم  باید بکنند زیرا ممکن است صحبت های دیگران چه خواسته و چه نا خواسته اشتباه باشد.

 

اشخاص زود باور به دلیل جهل و نا آگاهی و حضور نداشتن زیاد در اجتماع ، و اینکه بیشتر در فضایی بسته بودند کمتر با دیگران ارتباط داشتند، به همین دلیل از تفکر انتقادی برخوردار نیستند ، بیشتر به تایید دیگران اهمیت می دهند، به خودشان اعتماد ندارند و خود کم بین هستند به راحتی تحت تاثیر امواج اجتماعی و فرهنگی قرار میگیرند. ولی رها شدن از دام ساده لوحی و زود باوری خیلی هم سخت نیست. 

 

زود باوری,زود باور و ساده لوح,ساده لوح و زودباور نباشید

زود باور و ساده لوح

 

راه حل هایی برای آنکه ساده لوح و زودباور نباشید

قدری بیشتر از تفکر انتقادی برخوردار شوید

عجله نکنید که تصمیم های بزرگ بگیرید. خطای نادرست تصمیم های بزرگ امکان دارد منجر به نتایجی شود که امکان دارد بعداً پشیمان شوید. برخی از افراد از این وسیله استفاده میکنند تا افراد ساده لوح را بدون اینکه به عاقبت آن فکر کنند فریب بدهند. تصمیمی که بدون فکر گرفته شود یک تصمیم ضعیف است.

 

در جمع های اجتماعی شرکت کنید

در جمع های اجتماعی مانند گروه هاي تحصيلي،شغلي، اقتصادي و... مشارکت کنید. فردي که در محيطی بسته رشد کرده است و يا ارتباطات کمی با ديگران دارد و به علت همين محدوديت ها از کمبود اطلاعات،دانش و آگاهي رنج مي برد.

 

مي تواند در محيط هاي اجتماعي حضور فعال داشته باشد و با برقراري مشارکت های گروهی از هر شخص و محيطي اطلاعات جديد و کاربردی به دست آورد و نه تنها از زودباوري و وابستگي خلاص شود بلکه مي تواند مشکلات و کارهای خود را با تکيه بر دانش و منطق خود و همین طور استفاده درست از نظر و مشورت ديگران برطرف کند.

 

از فيلتر عقل، تجربه و تمرین استفاده کنيد

افراد موفق افرادي هستند که معمولا به اصول و قوانین منطقي از پيش مشخص شده مقید هستند. اين گروه از اشخاص به اصل مشورت با ديگران معتقد هستند ولی در آخر آنچه را که می شنوند و يا بررسی مي کنند از فيلترهاي مختلفی عبور می دهند و اگر تفاوتی بين ايده هاي پيشنهادي ديگران و اصول و قوانین ذهني آنان وجود داشته باشد در صدد يافتن پاسخي عاقلانه براي ضد و نقیض هاي پيش آمده برمي آيند و آنگاه نسبت به پذيرش و يا انکار آن به داوری مي  نشينند.

 

اشخاص را مجبور کنید که اعتماد شما را جلب کنند

شما مجبور نیستید به طور کامل بدبین باشید برای اینکه می خواهید کمتر زودباور به نظر برسید؛ اگر می خواهید بر روی ساده لوح بودنتان کار کنید، نباید به هر شخصی که مقابل شما است اعتماد کنید. ابتدا افراد را بشناسید و بعد با آن ها ارتباط برقرار کنید، چه در رابطه نزدیک تر با همکارانتان و یا قرار گذاشتن یک فرد جدید باشید. مجبور کردن دیگران برای جلب اعتمادتان به جای این که به آنها اعتماد کنید، علامت تفکر انتقادی قدرتمند است.

 

زود باوری,زود باور و ساده لوح,ساده لوح و زودباور نباشید

راهکارهایی برای رهایی از زودباوری

 

اهل تحقیق و مطالعه باشید

اهل تحقیق باشید، بدون اینکه تحقیق نکرده اید تصمیم نگیرید. تحقیق کردن به وسیله بزرگان دینی و غیردینی بسیار سفارش شده است. در کتاب های معتبر و افراد معروف دنبال جواب های خود باشید.

 

از هر چیزی که بیش از اندازه خوب به نظر می رسد دوری کنید

حقیقت این است که اگر چیزی بیش از اندازه خوب به نظر می رسد، پس احتمال دارد این طور باشد.

 

- از خودتان سوال کنید، این موقعیت چطور به سود دیگران خواهد بود؟

- چنانچه کسی به شما هدیه می دهد، دلیلش چه خواهد بود؟

- آیا این فرد واقعاً این کار را از خوبی برای شما انجام می دهد؟

 

اگر چه کار کردن روی زود باوری تان مورد تحسین است، ولی باید بدانید که ساده لوح بودن خیلی هم بد نیست.

 

یاد بگیرید که احساس یک شخص را بخوانید

توجه کردن که صحبت کردن یک فرد و زبان بدنی وی می تواند به شما کمک کند که ببینید آیا آنها تنها تلاش می کنند شما را فریب بدهند یا خیر. اگر کسی آرام پوزخند می زند، به عقب نگاه می کند، یا حتی چیز کمی با رغبت به شما می گوید، امکان دارد شما را فریب دهد.

 

چنانچه فرد جدی به نظر برسد، ولی وقتی او را نگاه می کنید، فکر می کنید او تلاش می کند از خنده شان دوری کند، پس ممکن است فریب خورده اید. اگر فرد چیزی را به شما می گوید، ولی او نمی تواند به چشم های شما نگاه کند، پس ممکن است حقیقت را درک نکنید.

 

زود باوری,زود باور و ساده لوح,ساده لوح و زودباور نباشید

مهم‌ترین پیامدهای زودباوری افراد

 

هر جور که خودت را تعريف کنی همانطور با تو رفتار مي شود

جالب است بدانيد در خیلی از موارد ديگران ما را زودتر از خودمان مي شناسند! انسان ها با رفتار و گفتارشان به سرعت خود را به ديگران شناسایی مي کنند. زماني که فردي زودباور، بي جرات و يا ساده لوح به نظر برسد بدون تردید اشخاصی پيدا مي شوند که به راحتي حقوق و احساسات او را ناديده بگيرند و در حق او ظلم کنند، براي ثابت کردن خود در امور زندگی وی دخالت و يا از ساده لوحي او به سود خود و رسيدن به خواسته ها و آرزوهاي شان سو استفاده می کنند.

 

شخصی که به خودش اطمینان ندارد برای محاسبه هر تصميم و هدفی بايد دست نياز به طرف ديگران دراز کند و خواستار قرباني شدن بشود. ولی فردي که اعتماد به نفس دارد براي شروع هر کار و حرکتي بايد ابتدا خود را قانع کند، پس براي آغاز، ابتدا در تصميمات کوچک و نه چندان حياتي، خودتان جلودار باشید و از دیگران نخواهید.

 

از شکست در تصميمات تان نترسید چون اشتباه دوری ناپذير است ولی کم کم با تکیه به خودتان نوعي «عادت رفتاري» پيدا مي کنيد که در آن خبري از وابستگي به راي و نظر ديگران نيست.

 

به دنبال مدرک باشید

پیش از اینکه چیزی را باور کنید و یا تصمیم بگیرید، اطمینان پیدا کنید که به دنبال مدرک هستید. قبول کنید که شما همه چیز را نمی دانید. یک راه دیگر برای کم تر ساده لوح بودن این است که با این واقعیت که شما، همراه با هر شخص دیگری در این سیاره هستید، چیزهای بیشتری برای یاد گرفتن داشته باشید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------