دورکاری چیست؟چگونه دورکاری موثری داشته باشیم؟دورکاری ,دورکاری چیست

اصول دورکاری

 

کار از راه دور شاید تا پیش‌ازاین در نگاه مردم در ردیف شغل‌های جدی به شمار نمی‌آمد، اما امروزه روش عملکرد کسب‌وکارها به‌شدت دستخوش تغییر شده است. شرکت‌های موفق در دفاتر خانگی و اتاق‌های نشیمن و استارباکس‌ها رهبری می‌شوند.

کار از راه دور شاید تا پیش‌ازاین در نگاه مردم در ردیف شغل‌های جدی به شمار نمی‌آمد، اما امروزه روش عملکرد کسب‌وکارها به‌شدت دستخوش تغییر شده است. شرکت‌های موفق در دفاتر خانگی و اتاق‌های نشیمن و استارباکس‌ها رهبری می‌شوند.

 

دورکاری چیست؟ 

دورکاری یا Teleworking در زبان ساده یعنی کارکردن از "راه دور". دور کاری به معنای انجام شغل خاصی نیست و بیشتر نوعی از فعالیت‌ها را به صورت پروژه‌ای شامل می‌شود. یعنی شما بر حسب توانایی‌های خود پروژه‌ای را از شرکتی دریافت می‌کنید و آن را در خانه‌ یا محل دلخواه خود انجام می‌دهید.

 

افزون‌براین، کارمندان می‌توانند با لباس خانگی‌شان کار کنند و تنها مسافتی که در رفت‌وآمد باشند، از آشپزخانه تا میز کارشان باشد.

 

با شیوع ویروس کرونا بسیاری از شرکت‌ها به دورکاری روی آورده‌اند و حالا جمع کثیری از کارمندان، لااقل در شرکت‌های خصوصی مشغول فعالیت‌های روزمره شرکت خود در داخل منزل هستند. دورکاری امری است که برای بسیاری از این سازمان‌ها و نیرو‌های آن‌ها تازگی دارد و با آن آشنایی کاملی ندارند. تغییر روند کاری شرکت‌ها و فعالیت روزانه نیرو‌ها نیازمند دانستن برخی نکات است که در این مطلب سعی کرده‌ایم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم.

 

دورکاری ,دورکاری چیست

دورکاری چیست

 

تصدیق کنید ساعات معینی را کارخواهید کرد

حتی اگر به کار از راه دور مشغولید، به‌منظور برقراری ارتباط و همکاری مؤثر با اعضای تیم، باید در ساعات مشابهی با آن‌ها کارکنید. اگر تنها برای چند ساعت به‌عنوان کارمند مستقل مشغول کار هستید و دربارۀ تغییر شغل خود به دورکاری فکر می‌کنید، به خاطر داشته باشید برنامۀ کاری روزانۀ شما به‌شدت دستخوش تغییر خواهد شد.

 

در کارکردن از راه دور ، تمرکز کردن را یاد بگیرید

اگرچه برای اکثر افراد تمرکز در منزل آسان‌تر است، کار کردن در منزل ممکن است باعث حواس‌پرتی شود. برای مثال، شاید حین کار روی پست جدید وبلاگ، به خاطر ‌آورید باید لباس‌شویی را روشن کنید یا یکی از برنامه‌های جدید تلویزیون را ببینید. بر اساس مطالعۀ Buffer در سال ۲۰۱۸، ۱۶ درصد دورکاران می‌گویند هنگام کار در منزل دچار حواس‌پرتی می‌شوند. ازاین‌رو، برای کسب موفقیت در کار از راه دور باید تمرکز کردن را تمرین کنید.

 

دورکاران شرکت‌کننده در مطالعۀ TalentLMS ترفندهایی برای افزایش تمرکز به کار می‌بندند. برای مثال، ۲۵ درصد از آنان با صدای پس‌زمینه مانند صدای تلویزیون یا رادیو و ۲۱ درصد در سکوت و ۲۱ درصد نیز با گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش تمرکز می‌کنند.

 

اگر تمرکز برایتان دشوار است، بررسی کنید کدام عوامل محیطی می‌توانند به افزایش بهره‌وری‌تان کمک کنند. تغییر صدای پس‌زمینه، نور، زمان روز یا اتاقی از منزل که در آن کار می‌کنید، همگی می‌توانند به تمرکز بیشتر شما کمک کنند.

 

دورکاری ,دورکاری چیست

دورکاری

 

قواعد دورکاری را رعایت کنید

- سعی کنید وارد بحث‌هایی که می‌دانید طولانی هستند، نشوید؛ این روز‌ها صحبت در مورد کرونا می‌تواند یکی از همین بحث‌های خطرناک و بی‌انت‌ها باشد. 

 

- تا حد امکان، فضایی که برای مقر کاری خودتان انتخاب می‌کنید، دور از تلویزیون باشد، چرا که این جعبه جادویی می‌تواند آغازگر صحبت‌های متعددی شود.

 

- محلی ثابت را برای انجام فریلنسری خود انتخاب کنید. بهتر است این محل اتاقی جداگانه یا حداقل یک میز کار باشد. چیزی که شما را کمی از "در فضای خانه بودن" جدا کند و در عین حال برای‌تان محل راحتی نیز فراهم کند.

 

- برای خانواده و دوستان خود توضیح دهید کار شما دقیقاً چیست؟ و چرا باید به صورت مداوم پشت سیستم باشید. از آنها بخواهید تا در زمان‌های خاصی وظایف متفرقه را به شما محول کنند. به این صورت در زمان کار، تمرکز بالایی دارید.

 

- در هنگام انجام پروژه‌ دورکاری خود تایمری را در کنار خود داشته باشید و مدام در بین کار به آن نگاه کنید تا زمان به اصطلاح از دستتان خارج نشود.

 

- زمان‌های مرده‌ی خود را مدیریت کنید. نگذارید زمانی بیهوده و در بین کار هدر برود. برای مثال قبل از شروع انجام پروژه‌ دورکاری خود مقداری نوشیدنی و خوراکی کنار دست خود آماده کنید تا نخواهید هربار به بهانه یک آب خوردن ساده سر از تلویزیون دیدن و غیره در بیاورید.

 

اعتماد کارفرما را به باد ندهید

جدا از محیط دورکاری، باید به زمانبندی خود دقت کنید و آن را متفاوت از ساعت کاری خود ندانید. این مسئله را به‌خودتان بقبولانید که قرار نیست با کار در منزل وقت کمتری را مشغول کار کردن باشید و اجازه ندهید این باور در ذهن کارفرمای شما نیز شکل بگیرد. اینکه کارفرما به سلامت تیم اهمیت داده و فرایند کاری را وارد چرخه دورکاری کرده، اعتمادی است که باید در یک جریان دوطرفه قرارگیرد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023