13 راه رسیدن به خوشبختیراه رسیدن به خوشبختی ,به نظر شما راه رسیدن به خوشبختی چیست

راه رسیدن به خوشبختی

 

ما در دنیایی زندگی می کنیم که زمان بیشترین ارزش را دارد و شما با کمبود آن روبرو هستید. بنابراین، از آن عاقلانه استفاده کنید و در هر کاری که انجام می دهید شادمان باشید. چنانچه از انجام کارهایی که انجام می دهید شادمان نیستید، آنها را رها کنید.

راه های رسیدن به خوشبختی:

به یاد داشته باشید، هرچه شادمان تر و سالم تر باشید، ارزش بیشتری برای اطرافیان خود خواهید داشت. هیچ راه میانبری برای موفقیت وجود ندارد، ولی چند راهکار ساده وجود دارد که به شما در رسیدن به ارامش و خوشبختی کمک می کنند.

 

راه رسیدن به خوشبختی ,به نظر شما راه رسیدن به خوشبختی چیست

راه رسیدن به خوشبختی چیست

 

خوشبختی چیست؟

علاوه بر این، سن و مرحله رشدی که در آن به سر می بریم هم در نظر مان به خوشبختی دخیل است.

 

برای یک نوجوان که به دنبال هویت و استقلال است، در مقایسه با یک شخص سال خورده که با تنهایی دست و پنجه نرم می کند، خوشبختی معنی و تعبیرهای مختلفی خواهد داشت.

 

به طور کلی روانشناسان خوشبختی را یک وضعیت روحی روانی خاص می دانند که با حس خشنودی از زندگی، خوشحالی و لذت بردن از لحظات همراه است.

 

و خوشبخت هم کسی است از شرایط موجود و آنچه که دارد، خشنودی کامل دارد. بنابراین بر اساس این تعریف ملاک، رضایت مندی انسان است و نه وضعیت یا شرایط محیطی خاص.

 

1- بگذارید و بگذرید

هنگامی که فردی انتقاد نابه جایی از شما می کند یا صحبت ناخوشایندی به شما می زند، بهترین راه این است که آنرا فراموش کنید. این را در ذهن تان داشته باشید که گاهی حرف ها بی قصد و نیت قبلی و قلبی گفته می شوند؛ ولی اگر به نظرتان شخص مقابل تان با اگاهی کامل و نیت قلبی صحبت نامناسبی کرده باز به خاطر داشته باشید که شما با تمرین بخشش و فراموشی به شخصی قدرتمند تر بدل می شوید.

 

درصورتی که ذهن تان را درگیر این بحث ها نگه دارید، انرژی منفی زيادي در وجودتان شکل می گیرد که به حس نفرت، کینه و حتی تصمیم انتقام جویی می رسد. این حس ها مانع درک خوشحالی هستند.

 

راه رسیدن به خوشبختی ,به نظر شما راه رسیدن به خوشبختی چیست

بهترین راه رسیدن به خوشبختی

 

2- اختصاص دادن زمان برای لذت بردن از زندگی

از لحظه به لحظه زندگی خویش لذت ببرید و اتفاقات قشنگ کوچک مثل وزش در یک روز دارای نسیم خنک، تماشای غروب خورشید و گوش سپردن به صدای اواز پرنده ها را نادیده نگیرید.

 

3- با کسانی باشید که لب خند بر لب تان می آورند

مطالعات نشان میدهند هنگامی که از همیشه خوشحال تریم که کنار کسانی باشیم که خوشحال هستند، به آن هایی بچسبید که شاد هستند و خوشحالی را به شما انتقال می دهند.

 

4- از تغيير استقبال کنید

حتی چنانچه احساس خوشایندی نداشته باشد، دوباره تغيير یکی از چیزهایی است که میتوانید به آن تکیه کنید. تغيير رخ خواهد داد، پس برای احتمال وقوع آن برنامه ریزی کنید و برای این تجربه آماده باشید.

 

5- بپذیرید که زندگی قطعیت ندارد

هر چیزی امکان دارد اتفاق بیفتد. درست هنگامی که فکر می کنید همه چیز دارید، ناگهان امکان دارد در عرض یک هفته از محل کارتان اخراج شوید، خانه تان را از دست بدهید، تصادف کنید یا حتی کشورتان درگیر جنگ شود. این چیزها سبب ناراحتی و افسردگی میشوند ، ولی نباید بگذارید این شرایط زیاد طول بکشد.

 

همیشه ذهن خویش را آماده نگه دارید تا بتوانید این عدم قطعیت ها را به نفع خودتان تغيير بدهید. از هر اتفاق بدی میتوان بعنوان وسیله ای برای ایجاد اتفاق های خوب استفاده کرد. حتماً شما هم قصه آن دختر سوری را شنیده اید که اخیرا برای گریز از جنگ و رسیدن به اروپا چندین ساعت در آب های سرد شنا کرد و امسال موفق به کسب سهمیه المپیک سال ۲۰۱۶ در رشته ی شنا شد.

 

راه رسیدن به خوشبختی ,به نظر شما راه رسیدن به خوشبختی چیست

راه خوشبختی

 

6- پس انداز کنید

چنانچه برای پیگیری کردن رویاهایتان لازم باشد به جای دیگری نقل مکان کنید یا ادامه تحصیل بدهید امکان دارد مجبور باشید کاری را آغاز کنید- هرکاری- تا بتوانید برای رویایتان پول پس‌انداز کنید.

 

به عنوان مثال باید چند سال کار کنید تا از درامد آن بتوانید برای تهیه ی وسیله ها کار هنریتان استفاده کنید. مشخص است که دلتان می خواهد از راه هنر پول دربیاورید، ولی اکنون نمی شود؛ هنوز استادکار نشده اید و شهرتی بدست نیاورده اید. پس یکی از کارهایی را که دوست دارید، انجام دهید تا هزینه ی رفتن به دنبال رویایتان تأمین شود.

 

7- اشتباهات خویش را ادامه ندهید و افراد دیگر را ببخشید

خشمگین بودن فردی که بر شما ظلم نموده را نمی کشد. به جای این که قلب خود را با نفرت پرکنید، ببخشید و اجازه بدهید برود.

 

این شیوه ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. اغلب اجازه دهید بروند تا قدرت شما بیش از گذشته شود.

 

8- به قبل برنگردید

راحت است که در گذشته ماند. آری، دشوار است که این روزها را فراموش کرد، مخصوصاً اگر در مورد تجربیات وحشتناک خودآگاه داشته باشید حتی اگر آن ها خوب باشند.

 

اما باید به خاطر داشته باشید گذشته دوباره برنخواهد گشت. تمرکز کنید همین اکنون شادمان باشید و به آينده بهتر فکر کنید.

 

9- یاد گرفتن معذرت خواهی

قبول مسوولیت همه انتخاب ها در طول زندگی، یکی از رازهای دستیابی به خوشبختي حقیقی است. درصورتی که مسوولیت خطاهای خودمان را نمی پذیریم و از افراد دیگر معذرت خواهی نمی کنیم، دائما خودمان را مورد قضاوت قرار می دهیم یا تحقیر می کنیم.

 

درحالی که عذرخواهی، یکی از بهترین راهها برای قبول مسوولیت همه رفتارهای نادرست در مقابل دیگران است. این نکته مهم، توانایی ایجاد تغيير در زندگی را به شما یاد می دهد و حس خوشبختي را در شما تقویت می کند.

 

راه رسیدن به خوشبختی ,به نظر شما راه رسیدن به خوشبختی چیست

راه های رسیدن به خوشبختی

 

10- مشقت های زندگی را بپذیرید

هیچ کدام از انسانها تحمل سختی ها و رنج ها را دوست ندارند و مدام تلاش و کوشش در دور شدن از آن ها را دارند ولی همانگونه که همه ما تجربه نموده ایم زندگی بدون درد و رنج امکان پذیر نیست و همه ما در دوره هایی از زندگی خویش باید متحمل سختی های گوناگونی شویم.

 

ولی تنش و تحمل سختی ها برای رشد انسان امری ضروری است. در واقع هرچه بیشتر یاد بگیریم که از دشواری ها و سختی ها درس بگیریم، بیشتر به مفهوم حقیقی زندگی پی می بریم و بیشتر قدر خوشی ها و لحظات خوشحالی را درمی یابیم.البته لازمه زندگی، سود بردن از خوشی ها و نعمت های گوناگون و همینطور تحمل سختی هاست ولی در این بین رعایت اعتدال هم بسیار مهم است.

 

11- تفریح را در برنامه خویش بگنجانید

همه ما دوست داریم به تفریحات برویم و سفرهای مختلفی انجام دهیم. سفر کردن و تفریح سبب کاهش اضطراب، افزایش خوشحالی و ایجاد تجربه های مختلف می شود. بنابراین با این موارد شما خوشبختی را تجربه می کنید. لازم نیست که تمام روز را به تفریحات و بازي اختصاص دهید، میتوانید برای اینکار در طول روز زمان کوتاهی را اختصاص دهید.

 

12- پیدا کردن دوستان حقیقی

داشتن دوست سبب می شود شما در زندگی شادمان تر باشید و کم تر به طرف خاطره های ناگوار قبل رفته و افسردگی بگیرید. دوست داشتن سبب می شود شما از ميزان استرس خویش بکاهید. علاوه بر اینها در افزایش طول عمر شما موثر است.

 

راه رسیدن به خوشبختی ,به نظر شما راه رسیدن به خوشبختی چیست

رسیدن به خوشبختی

 

13- برای خودتان جشن بگیرید

بر برنامه ریزی های خویش تأکید نکنید، بلکه هر لحظه از زندگی خویش را جشن بگیرید. جشنواره ها مدام برای دیدار با مردم و لحظات شاد برپا می شوند. استرس و هر مسئله دیگری را برای آن چند روز کنار بگذارید و با دوستان و خانواده خود از آن جشن لذت ببرید. تلاش کنید دستاوردهای خود و افرادی که به آنها اهمیت می دهید را جشن بگیرید.

 

شکست، ناکامی و خسارات را حتی بیشتر جشن بگیرید. این به شما کمک می کند تا به سرعت حرکت کنید.

 

از افرادی که به شما افکار منفی انتقال میدهند ، فاصله بگیرید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------