ده راهکار برای مثبت اندیشیتکنیک های مثبت اندیشی, مثبت اندیشی, راهکارهای مثبت اندیشی

تکنیک های مثبت اندیشی

 

راهکارهای مثبت اندیشی

شاید بسیاری از ما در واقع ندانیم با این همه مشکلاتی که در زندگی داریم، چطور مثبت فکر کنیم و از زندگی لذت ببریم. بر عکس تصور بیشتر مردم، مثبت‌اندیشی و لذت بردن از زندگی رابطه چندانی با عوامل محیطی و مادیات ندارد. شما فقط موقعی خوشبختی را حس می‌کنید که بتوانید در هر شرایطی با دید مثبت به مسائل نگاه کنید. در این مطلب بیتوته با تمرینات مثبت اندیشی آشنا می‌شوید که در هر شرایطی می‌توانند موثر باشند.

تکنیک های مثبت اندیشی

افکار منفی را دور بریزید

زمانی که روحیه تان ضعیف است نگذارید افکار و احساسات منفی آزارتان بدهند. حتی تنها برای چند ساعت در روز افکار منفی را از خودتان دور کنید و تنها روی افکار مثبت زندگی تان تمرکز کنید.

 

روز خود را مثبت آغاز کنید

اشخاص منفی‌ باف میل دارند که روز خود را با تفکر اینکه مشکلی پیش خواهد آمد، آغاز کنند. به ‌جای آن، بر جنبه هایی از روزتان که میتواند خوب پیش برود و آنچه که در آن روز به دنبال آن هستید، تمرکز کنید.

 

افکارتان را هدایت کنید

روان‌شناسان از این شیوه بسیار استفاده می‌کنند. زمانی که احساس ضعف یا اضطراب دارید این کار به شما کمک می‌کند کنترل افکار خود را به دست بگیرید. به یک رؤیای شاد فکر کنید، یک تصویر ذهنی مثبت درست کنید. یا به عوامل خارجی واکنش‌های مثبت نشان بدهید تا احساسات بد را در کنترل در بیاورید.

 

تکنیک های مثبت اندیشی, مثبت اندیشی, تفکر مثبت

مثبت اندیشی

 

خود را ببخشید

مغز انسان تمایل طبیعی به تفکر بیش از اندازه دارد چون افکار و خاطرات ما به صورت ذاتی به یکدیگر در ارتباط هستند بنابراین زمانی که پذیرفتید بیش از اندازه فکر می کنید، خود را ببخشید. به همین علت زمان اتفاق افتادن رخداد بد افکار منفی بسیاری که با آن مسئله در ارتباط نیستند هم به ذهن راه پیدا می کند.

 

خودتان را مشغول کنید

برای خارج کردن انرژی درونی بدن پیاده روی سریع، دوچرخه سواری طولانی و یا سریع، بازی با حیوانات خانگی و کودکان، انجام یوگا، بازی های ورزشی، شنا و یا دویدن مفید است.

 

شکرگزار باشید

برای اینکه زندگیتان آکنده از انرژی مثبت شود برای آنچه زندگی تان را بهتر و شادتر ساخته است شکرگزار باشید.

 

از حقایق فرار نمی کنند

برخی از انسان ها فکر می‌کنند که چنانچه حقیقت ها را پنهان کنند مشکلات به خودی خود برطرف خواهد شد.

 

در صورتی که یکی از بهترین خصوصیت های اشخاص مثبت اندیش همین است که آنها هیچ وقت از حقایق فرار نمی‌کنند، بلکه آنها را قبول می کنند و تلاش می‌کنند بهترین تصمیم را می گیرند و به بهترین شکل امکان مشکلات را برطرف کنند. هنگامی که شما تلاش می‌کنید همیشه بعضی از حقیقت ها را پنهان کنید، در حقیقت این توانایی را که بتوانید مشکل را به درستی شناسایی کنید و سپس بهترین راه کار را برای آن انتخاب کنید، از دست می دهید. حقایق وجود دارند انکار کردن آنها نه فقط مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه زمینه‌ساز ایجاد مشکلات بعدی است.

 

تکنیک های مثبت اندیشی, مثبت اندیشی,فکر مثبت

راهکارهای مثبت اندیشی

 

با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

مثبت اندیشی واگیر دار است، بنابراین اطراف تان را با دوستان و آشنایانی پر کنید که نیمه ی پر لیوان را می بینند. جمع‌ کردن افراد مثبت اندیش در اطراف خودتان میتواند کمک کند تا حمایتی را که برای یک زندگی مثبت نیاز دارید به دست آورید.

 

در حال زندگی کنید و بر حال تمرکز کنید

این جمله که در زمان حال زندگی کنید، به یک جمله کلیشه‌ای و تکراری تبدیل شده و معنی خودش را از دست داده است. زندگی در زمان حال به معنی این نیست که تنها برای امروز یا برای این ساعت زندگی کنید. بلکه به این معنی است که در هر لحظه از زندگی‌تان در حال انجام هر کاری که هستید تنها روی همان کار تمرکز کنید و افکارتان را به زمان و مکان دیگری نفرستید. زمان گذشته را رها کنید و نگران زمان آینده که هنوز نیامده نباشید. تنها روی لحظه اکنون متمرکز باشید. از حال بد به حال خوب بروید. 

 

یکی از کلک‌های مغز ما این است که چون قوه تخیل بالایی دارد،  می‌تواند وقایعی که در گذشته رخ داده است را آنچنان اغراق آمیز جلوه دهد که با واقعیت فاصله‌ی زیادی بگیرد و نیز می‌تواند آینده را به گونه‌ای تصور کند که هزار برابر وحشتناک‌تر از آن چیزی باشد که واقعا در آینده رخ خواهد داد.

 

ماندن در زمان حال و رها کردن گذشته و آینده، کلید شادی است و شادی هم کلید موفقیت است.

 

از شکست هایتان تجربه کسب کنید

ما انسانها، کامل نیستیم. مرتب اشتباه می کنیم و قرار است از همین اشتباهمان درس بگیریم و تجربیات جدید کسب کنیم. چه در حرفها و افکارمان، چه در شغل و یا در ارتباطاطمان با دیگران بهتر است از پس هر شکستی به دنبال یک درس باشیم. به جای اینکه روی این تمرکز کنید که من یک آدم شکست خورده‌ام، روی این تمرکز کنید که چرا من شکست خوردم و وقتی علتش را پیدا کردید به این فکر کنید که دفعه بعد چطور باید عمل کنید. این همان  شیوه تبدیل شکست به موفقیت است.

 

تکنیک های مثبت اندیشی, مثبت اندیشی,گرفتن انرژی مثبت

اندیشه های مثبت

 

ورزش کنید

تجربه نشان داده است که اشخاص ورزشکار روحیه بهتری دارند و می‌توانند به آسانی افکار منفی را از خود دور کنند. البته منظور از ورزشکار بودن این نیست که شما روز و شب خود را در باشگاه‌های ورزشی بگذرانید بلکه منظور این است که بخشی از وقت خود را به ورزش کردن تخصص دهید.

 

پیاده‌روی و قدم زدن یکی از بهترین تمرین‌های ذهنی برای رسیدن به مثبت اندیشی است بنابراین تلاش کنید روزانه حداقل بیست دقیقه پیاده روی داشته باشید تا بتوانید به یک آرامش ذهنی برسید.

 

خیلی از افراد موفق جهان هم پیاده روی را جز کارهای همیشگی روزانه خود می‌دانند و خیلی از آن‌ها به علت مشغله زیاد صبح‌ها پس از بیدار شدن روی تردمیل پیاده روی می‌کنند.

 

البته توجه کنید که پیاده روی صبح‌گاهی نباید به طوری باشد که انرژی بسیاری از شما بگیرد چرا که سبب افت بازدهی در ساعات کاری می‌شود. قدم زدن در موقع شب هم یکی دیگر از مواردی است که خیلی مفید است، چنانچه در نزدیکی خانه یا محل سکونت‌تان امکان پیاده روی شبانه (قبل از خواب) وجود دارد حتما این مورد را امتحان کنید.

 

برنامه روزانه منظم

يكی از مهم ترين منبع انرژی مثبت در زندگی داشتن يک برنامه منظم روزانه است. چنانچه هر روز برای ورزش كردن، خوردن و خوابيدن برنامه منظمی داشته باشيد و به اين برنامه پايبند باشيد، ديگر جايی برای وارد کردن انرژی منفی در زندگی خود باقی نمی گذاريد.

 

البته در وضعیت عادی و وقتی حالتان خوب باشد و زندگی تان پر از انرژی مثبت باشد، امکان دارد آسان تر به اين برنامه روزانه عمل كنيد و به آنها اهميت دهيد. اما موقعی اين موضوع اهميت بيشتری پيدا می كند كه انرژی و افكار منفی وارد زندگی تان می شوند. چنانچه نظم روزانه ات به هم بخورد، اطمینان پیدا کنید اين شروع تسليم شدن در مقابل انرژی ها و افكار منفی است.

 

بنابراین در هر حالی تلاش كنيد برنامه منظم روزانه خود را ترک نكنيد و ورزش را فراموش نكنيد.

 

كارهای ديگری نیز می توانيد برای حفظ انرژی مثبت يا افزايش افكار مثبت در ذهن تان انجام دهيد مثل انتقاد پذير بودن، بی تفاوت بودن به ياوه گويی های افراد بی ارزش در زندگی، برنامه داشتن برای مقابله با انرژی هاي منفی و … .

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------