عبدالله بن علی بن الحسین معروف به عبدالله باهر که بود ؟عبدالله بن علی بن الحسین, عبدالله بن علی بن الحسین کیست, بیوگرافی عبدالله بن علی بن الحسین

عبدالله بن علی بن الحسین معروف به عبدالله باهر کیست ؟

 

آشنایی با عبدالله بن علی بن الحسین معروف به عبدالله باهر

عبدالله بن علی بن الحسین معروف به عبدالله باهر، یکی از فرزندان امام سجاد (ع) است. درباره نام مادر ایشان اختلاف است. برخی منابع مادر او را فاطمه دختر امام حسن (ع) دانسته اند که بر اساس آن، عبدالله برادر پدری و مادری امام باقر (ع) است. به گفته برخی منابع مادر او کنیز بوده است.

عبدالله بن علی بن الحسین کیست ؟

عبدالله باهر یکی از فرزندان امام سجاد (ع) است که گفته می شود مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی (ع)، و برادر تنی امام باقر (ع) می باشد. به ایشان عبدالله باهر می گفتند، باهر به معنای درخشان و نورانی، است، به ماه شب چهارده هم باهر می گویند. علت این توصیف عبدالله این است که خیلی زیبا بودند، به گونه ای که مردم مبهوت وجود ایشان می شدند. وی شخصی فاضل و فقیه بود که از طریق پدرانش از رسول الله (ص) روایات زیادی نقل کرده است.

 

عبدالله متولی صدقات رسول خدا (ص) و صدقات امیرالمؤمنین (ع) بود. نقل شده است که وی در سن 57 سالگی از دنیا رفت. و در قبرستان باب الصغیر دمشق به خاک سپرده شد. برخی قبر ایشان را در مدینه می دانند.

 

عبدالله باهر در مورد پدرشان امام سجاد (ع) فرمودند: پدرم شب ها به نماز می ایستاد به گونه ای که گاهی روی زمین می افتاد.

 

زندگینامه عبدالله بن علی بن الحسین, عبدالله باهر کیست, بیوگرافی عبدالله باهر

عبدالله باهر که بود ؟

 

همچنین عبدالله بن علی بن الحسن از پدرشان از پیامبر (ص) نقل کرده که ایشان فرمودند: بخیل به تمام معنا، کسی است که در پیش او نام من برده شود ولی بر من صلوات نفرستد.

 

در مورد آیه «فَوَ و رَبِّ السَّماءِ وَ الْاَرْضِ اِنَّهُ لَحَقٌّ مِثْلَ ما اَنَّکُمْ تَنْطِقُونَ؛ پس سوگند به پروردگار آسمان و زمین، که واقعاً او حق است مثل آنچه که شما سخن می گویید.» از پدرم سوال شد، فرمودند: منظور قیام قائم آل محمد (ع) است.

 

از امام محمد باقر (ع) پرسیدند: کدام یک از برادرانت را بیشتر دوست داری؟ حضرت درباره هر یک نکته ای فرمودند و درباره عبدالله باهر فرمودند: ... امّا عبداللّه دست و بازوی توانای من است که به کمک آن فعالیت می کنم.

 

نوهد‏های عبدالله باهر

1 - یکی از نوه‏دهای عبدالله باهر: عباس بن محمد بن عبدالله است که هارون الرشید وی را کشت. علت اینکه هارون او را کشت این بود که عباس نزد هارون آمد، بین او و هارون سخنانی رد و بدل شد، در خاتمه هارون به وی گفت:

یابن الفاعله!

عباس در جوابش گفت: معنی کلمه فاعله یعنی زن زناکار و او مادر تو بود، زیرا مادر تو کنیزکی بود و برده فروشان (اشخاصی که غلام و کنیز خرید و فروش می‏ کردند) در میان رختخواب او رفت و آمد می‏ نمودند!!

 

هارون از این سخن در غضب شد، لذا عباس را نزد خویش طلبید و با گرز آهنین آنقدر بر صورت او زد تا شهید شد!

 

2 - عبدالله بن احمد بن محمد بن اسماعیل بن محمد بن عبدالله باهر. صاحب کتاب عمدة الطالب می‏ نویسد: عبدالله بن احمد در ایام مستعین (که یکی از خلفاء بنی‏ عباس بوده) خروج کرد، وی را گرفتند و به طرف سرمن‏رآ انتقال دادند، از جمله اهل و عیال او دخترش زینب بود، ایشان مدتی در سرمن‏رآ به سر بردند.

 

عبدالله بن احمد در شهر سامراء از دنیا رفت، اهل و عیال وی به پامام حسن عسکری علیه‏ سلام پیوستند، آن بزرگوار ایشان را مورد محبت و نوازش قرار داد، دست محبت بر سر زینب کشید، انگشتر خود را که از نقره بود به زینب داد زینب آن انگشتر را حلقه نمود و به گوش خود کرد، زینب با اینکه مدت صد سال عمر کرده بود مویش مشکی بود و در موقع وفات آن حلقه را در گوش داشت.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------