زندگینامه بلال حبشیبلال حبشی, بیوگرافی بلال حبشی, زندگی نامه بلال حبشی

بلال حبشی که بود ؟

 

نگاهی به زندگی نامه بلال حبشی

بلال بن رباح الحبشی از مشهورترین اصحاب و موذن حضرت محمد ( صلی الله علیه و آله و سلم) بود. برده ای مظلوم از حبشه بود. وی یکی از اولین کسانی بود که در مکه به اسلام روی آورد. وی زمانی اسلام را پذیرفت که مسلمان شدن او منجر به آزار و اذیت شدید به حد مرگ او شد. داستان بلال که به دلیل ریشه های اجدادی اش بلال آل حبشی نیز خوانده می شود، داستان صبر و استقامت در برابر مشکلات شدید است.

زندگی نامه بلال حبشی

مدت ها پیش پسر جوانی در حبشه (اتیوپی امروزی) زندگی می کرد. سپس سرنوشت او را از حبشه به مکه آورد. این پسر جوان بلال نام داشت. بلال پسری لاغر، صورت سیاه و بلند قامت بود. او مانند دیگر مردم اتیوپی خوش تیپ نبود. پس از آورده شدن به مکه، مردی ثروتمند و سنگدل، که دشمن اسلام بود، وی را به عنوان برده انتخاب کرد. از آغاز، در زمانی که اسلام هنوز از مکه گسترش نیافته بود، بلال با انتخاب آزاد خود مسلمان شد. او خدایان و بتهای دروغینی را که مردم با ابزارهای مختلف و مواد مختلف می ساختند قبول نمی کرد و نفرت از آنها همیشه در قلب او ظاهر می شد.

 

همانطور که او، خدا را با تأمل متقابل پذیرفته بود، او را یکی می دانست، اما این بتها صرفاً کارهای دستی انسان بودند و به هیچ وجه نمی توان خدا را شبیه انسان کرد. او به یگانگی خدا ایمان داشت. او همیشه بر این عقیده ی خود که خدا یکی است و هیچ شرکتی ندارد اصرار داشت. مردم شجاعت و رشادت او را به خاطر اینکه او مسلمان بود ستودند و در عین حال برده یک بت پرست بود که دشمن اسلام بود و دائماً سعی می کرد از گسترش اسلام جلوگیری کند.

 

این بت پرست جاهل را امیه بن خلف می نامیدند؛ او از اشراف قریش بود.

 

رشادت ها و دلاوری های اخلاقی بلال برای مردم آن زمان و همچنین مسلمانان این عصر ضرب المثل شد. امیه آنچه را که اتفاق افتاده بود درک کرده بود و فهمید که بلال به رسول اسلام ایمان آورده است. از آن لحظه بلال را از هر لحاظ آزار و شکنجه می کرد.

 

امیه برای اینکه او را از عقیده و اعتماد خود دور کند، او را به وحشتناک ترین حالت شکنجه کرد. روزها به پایان رسید، در گرمای ظهر، زیر اشعه های آفتاب سوزان که چنان داغ بودند که حتی راه رفتن روی آن ها غیرممکن بود، بلال را برهنه کرد و بر روی سنگ های سوزان مکه گذاشت و سنگ های بزرگی را بر بدن او قرار داد.

 

او بارها و بارها اصرار داشت که بلال اسلام را رد کند، در غیر این صورت او را تا زمان مرگ بر روی شن های سوزان قرار می داد. بارها بلال در طول شکنجه نام بتهای "Lat" و "Manat" را از امیه شنید که به بلال دستور داد تا با این دو بت معروف دعا کند و دین جدید اسلام را رد کند.

 

اما بلال سرکش باقی ماند و هرگز کوچکترین نشانه ای از ضعف خود نشان نداد و پاسخ های خود را به سخنان بت پرستان بی رحم با لبخندی دردناک همراه کرد و چندین بار "احد" ، "احد" را صدا زد !! "او تنها خدای آسمان و زمین و خورشید و دریا است. ما فقط به او ایمان داریم و به بتهای جادوی شما اعتقادی نداریم".

 

پس از چند روز، از آنجا که امیه فهمید بلال چقدر سرکش و شکست ناپذیر است و چقدر مصمم است که رد نمی کند، حتی روش های ظالمانه تری را نیز امتحان کرد و او را به طرز وحشتناک و عذاب آورتری نسبت به قبل شکنجه کرد.

 

روزی امیه پوست گاو بدبو و کثیفی را روی سرش انداخت و او را برای دقایقی زیر آن زندانی کرد، تا اینکه قصد خفه کردن بلال را داشت!

 

اما بلال شجاع علیرغم همه این شکنجه ها، طغیان او را رد نکرد و با اعتقاد راسخش باعث شد بت پرستان فریاد توحید خود را بشنوند: "احد" ، "احد". اگرچه همه دوستان نزدیک پیامبر مقاومت و ارادت یکسانی به دین خود داشتند، اما اکثر مردم مکه از جسارت بلال تعجب کردند.

 

به همین ترتیب، یک عالم خردمند که مسیحی شده بود نیز از این مقاومت متعجب شد، زیرا برای مقایسه با قدرت مقاومت خودش او فاصله زیادی بین بلال و خودش دید.

 

یک روز او (مسیحی) با عصبانیت به امیه فریاد زد: "مقاومت این سیاهپوست حبشی من را به خود جلب می کند؛ ارادت او و ایمان او برای دین اسلام و توحید بی نظیر است." تعریف و تمجید وی از بلال به حدی بود که به امیه گفت: " این مرد بلال در ایمان خود چنان قاطع است که اگر قرار بود در این اعتقاد از شهادت بمیرد، من خودم به احترام قبرش مقبره او را به یک زیارتگاه تبدیل می کنم و به زیارت آن می روم "

 

از این طریق مقاومت بلال مشهور شد. دیگر پیروان پیامبر از شکنجه و آزار در امان نبودند. برخی از آنها را زره می پوشاندند و در آفتاب سوزان قرار می دادند تا اینکه زره داغ شود و بدن آنها شروع به سوختن کند. و گاهی آنها را در چاههای عمیقی که ورودی آنها مسدود شده بود قرار می دادند تا اینکه تقریباً غرق شوند.

 

در این زمان نیز بود که آنها طنابی را به دور گردن بلال بستند و او را وادار کردند که از کوهستانی پر از سنگ و تخته سنگ فرار کند، به طوری که این مسلمان مصمم ممکن است دین خود را رد کند و بت ها را تکریم کند. به نظر می رسید این روزهای سخت برای این مسلمان سیاه سالها به طول انجامیده است.

 

بلال حبشی که بود, زندگینامه بلال حبشی, بلال حبشی کیست

بلال حبشی موذن پیامبر (ص)

 

این مسلمان، که به خدا و آخرین دین، ​​آخرین پیامبر و آخرین کتاب آشکار ایمان آورده بود، در اثر شکنجه به شدت آسیب دیده بود و آنها در مورد بردن او از مکه به مدینه صحبت کردند، اما در این لحظه بود که ابوبکر بلال را خرید و او را آزاد کرد. و وضعیت بلال را تغییر داد. اما ابوبکر در ازای این خدمت به بلال انتظار چیزی داشت.

 

هنگامی که بلال آزاد شد دوباره به گروه پیامبر اکرم پیوست. ناگهان نبردی بین مسلمانان و کفار (مشرکان) در گرفت که جنگ بدر نامیده شد. امیه و پسرش در این جنگ به اسارت مسلمانان درآمدند. در میان مسلمانان عده ای بودند که نمی خواستند کشته شوند. به بلال اطلاع داده شد كه ارباب ظالم سابق و پسرش دستگیر شده اند.

 

هنگامی که بلال آنها را دید، خاطره شکنجه بازگشت و بدون توقف و تأمل فریاد زد: "ای برادران مسلمان من! امیه کافر و رهبر بت پرستان است. او یکی از کسانی است که شرک را برقرار می کند. او نباید زنده باشد، او دشمن اسلام است. مردم چنان تحت تأثیر سخنان او قرار گرفتند كه امیه و پسرش را به او دادند تا كشته شود و این كار را كرد.

 

با کشتن آن ها، وی یکی از موانع گسترش اسلام را از بین برد. بلال همیشه آرزو داشت که بتواند آزادانه در مکه زندگی کند.

 

عشق به پیامبر (ص) در قلب این حبشه ی سیاه بی پایان بود. یک روز در حالی که پیامبر در میان اصحاب خود نشسته بود، بلال ناگهان وارد شد. پیامبر با فصاحت زیبا فرمود: "اگر ما بخواهیم یک شخص خاص را به عنوان نمونه درخشان رفتار خوب و ادب در نظر بگیریم، شما نمونه بارز آن خواهید بود."

 

به تدریج در میان مسلمانان مشهور شد. یکی از فرشتگان به نام جبرئیل اذان را به پیامبر نازل کرد و تعلیم داد. او بلال را صدا كرد و اذان را به او آموخت و به او دستور داد تا با صدای بلند و جذاب خود اذان را برای نماز بخواند و به همين دليل برای اولين بار اين حبشه سياه پوست كه ديگر برده نبود، اذان را به عنوان نخستين موذن صدا كرد.

 

در هیاهوی اسلام، صدای اذان، مسلمانان را به نماز فرا می خواند. پیامبر اکرم به مسلمانان فرمود: "بلال مردی وقت شناس است، با اذان او نماز بخوان و افطار کن".

 

پس از پیروزی مسلمانان، آن ها وارد مکه شدند و شروع به شکستن بتها و بیرون آوردن آنها از کعبه کردند. پیامبر دستور داد بلال در پشت بام کعبه برود و اذان را بخواند. این اولین باری بود که ندای اذان در بیت الله شنیده می شد. صدای اذان در اطراف مکه پخش شد و کودکان و مردان با شنیدن این صدا لرزیدند.

 

هنگامی که بلال "ش" را مانند "س" تلفظ می کرد وقتی اذان را صدا می کرد به جای "اشهد" گفت "اسهد" اما پیامبر همیشه می گفت که "بلال" در نظر خدا "ش" است."

 

در جنگ خیبر بلال باعث شد که یکی از دختران دشمن از کنار اجساد قومش عبور کند. دختر خیلی آشفته بود پیامبر برای اولین بار از بلال بسیار عصبانی شد و با عصبانیت به او گفت: "آیا هیچ رحمی در تو نیست؟ تو باعث شدی که اسیر از کنار اجساد قومش عبور کند!"

 

سرانجام نور اسلام، پیامبر (ص)، برای آخرین بار چشم های خود را از روی زمین بست. پس از آن مردم سپس به دو گروه تبدیل شدند. گروه اول خلافت ابوبکر را پذیرفتند و گروه دیگر آن را غیرقانونی اعلام کردند. ارادت بلال به پیامبر به حدی بود که از آن پس، وی اذان نمی خواند.

 

ابوبکر انتظار داشت بلال همانگونه که پیامبر زنده بودند، موذن او باشد. از آنجا که او قبول نکرد، عمر با بلال ملاقات کرد و به او گفت: "نباید اذان را برای ابوبکر صدا کنی زیرا او بود که تو را آزاد کرد."

 

بلال به او پاسخ داد: "اگر او مرا به خاطر خدا آزاد كرده باشد، پاداش خداوند را دريافت خواهد كرد، اما اگر مرا آزاد كند تا مرا برده خود سازد، من حاضر نيستم كه اين رضايت را برای او فراهم كنم. چگونه می توانم از خلیفه ای که پیامبر انتخاب نکرده اطاعت کنم؟ چگونه می توانم از خلیفه دیگری راضی باشم؟"

 

و بدین ترتیب عمر عصبانی شد و به او دستور داد تا از مدینه خارج شود. از آن پس پیروان ابوبکر او را تحت فشار قرار دادند اما او به ابوبکر گفت: "من اذان را برای کسی به غیر از پیامبر خدا نمی خوانم."

 

فشار پایان نیافت، تا اینكه یك روز جمعه هنگامی كه ابوبكر بر روی مینبار بلال نشسته بود، بلال ناگهان فریاد زد: "ای ابوبكر، آیا مرا به خاطر خدا آزاد كرده ای یا برای خودت؟" ابوبکر پاسخ داد: "برای خدا". بلال گفت: "بنابراین در این صورت به من اجازه دهید مکه را برای جهاد ترک کنم!"

 

او که از آنچه اتفاق افتاده بود، راضی بود، مدینه را به مقصد سوریه ترک کرد و با صدای بلند با خود گفت: "این خداست و نه ابوبکر که مرا از کفار نجات داده است. اگر خدا مرا نجات نمی داد، این حیوانات وحشی مرا تکه تکه می کردند".

 

و اینگونه اتفاق افتاد که امام صادق (علیه السلام) فرموده است: "هنگامی که موذن تغییر یافت، بخشی به اذان اضافه شد (حی علی خیر العمل - به بهترین اعمال برسید)."

 

مدتی پس از رحلت پیامبر (ص)، دختر عزیز پیامبر از بلال خواست تا به یاد پدرش بار دیگر اذان بگوید. وی پذیرفت و هنگامی که از پشت بام ساختمان اذان را صدا زد مردم از این صدای آشنا لرزیدند و به سختی گریه کردند. اذان هنوز به پایان نرسیده بود که کسی اخبار را برای او آورد تا از اذان گفتن دست بردارد. او بقیه اذان را صدا نخواند، زیرا دختر پیامبر غش کرده بود.

 

فشار مخالفان او را مجبور کرد که به سوریه برود و در آنجا به عنوان نگهبان دارالسلام بماند. یک شب خواب دید پیامبر را دید که به او گفت: "تو با ما اشتباه می کنی ؛ چندین سال است که فراموش کرده ای ;i به دیدار خانواده ما بروی."

 

وقتی بلال از خواب بیدار شد، تصمیم گرفت عزیمت کند و به مدینه سفر کند. وقتی به مدینه رسید، به سرعت به زیارت قبر پیامبر رفت. او در کنار قبر پیامبر گریه می کرد که فرزندان علی (ع) را که در آغوش گرفته و بوسید و آنها را دید.

 

اگرچه او تصمیم گرفته بود که دیگر هوی و هوس خود را صدا نزند، او یک بار دیگر اذان را به یاد پیامبر (ص) آغاز کرد.

 

مردم او را شنیدند و بدنشان لرزید. وقتی مردم کلمات "من شاهد هستم که محمد رسول الله است" فرا خوانده می شدند، همه مردم پیامبر را به یاد می آوردند. همه زنها و مردها از خانه های خود بیرون آمدند و به شدت گریه کردند.

 

درباره ی بیوگرافی بلال حبشی, محل دفن بلال حبشی, زندگی بلال حبشی

محل دفن بلال حبشی در دمشق

 

در دوران خلافت غیرقانونی عمر، بلال در سوریه زندگی می کرد. در آن زمان شخصی به نام خالد فرمانده ارتش اسلامی در سوریه بود. مدتها دمشق در محاصره ارتش اسلامی بود. هنگامی که برخی گزارش های بد از خالد به عمر رسید، خلیفه نامه ای به معاون خالد - عبیده نوشت که در آن او را از برکناری خالد به عنوان فرمانده خبر داد و "عبیده" را به جای او انتخاب کرد. اما `عبیده از خواندن این نامه برای او ترسید!

 

از آنجا که هیچ خبری به خلیفه نرسید، نگران شد و نامه دیگری نوشت كه به عبیده دستور داد خالد را دستگیر كند و دستها و پاهایش را با عمامه خود ببندد و سپس محاكمه كند. اما عبیده این بار نیز ترسیده بود. همانطور که بلال از این ماجرا مطلع شده بود، شجاعانه تصمیم گرفت نامه را با صدای بلند برای مردم بخواند. وی پس از خواندن نامه برای آنها، با عمامه دست و پاهای آن مرد قدرتمند (که فرزند فیلسوف مشهوری بود) را محکم بست و وی را در دادگاه نظامی محاکمه کرد.

 

همه مردم او را به خاطر شجاعتش به یاد داشتند: یک برده آزاد حبشی بزرگترین فرمانده ارتش را حتی به عنوان یک پیرمرد مورد سال قرار داده بود، او هنوز هم سخت ترین کار را انجام می داد و همچنان از مرزهای دارالسلام محافظت می کرد.

 

سرانجام بلال، موذن پیامبر (ص)، در بیستمین سال پس از هجرت در سوریه درگذشت و در محلی به نام باب الصغیر در دمشق به خاک سپرده شد. و بدین ترتیب یکی از بزرگترین مردان تاریخ اسلام درگذشت. خداوند او را رحمت کند.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------