تازه های احکام دینی

نظر مراجع درباره حق الماره

حق الماره چیست و چه حکمی دارد ؟

درباره حق الماره همه چیز درباره حق الماره در این مقاله از بیتوته، با حق الماره آشنا می شوید. حق…

حکم غش در معامله چیست؟حکم غش در معامله, حکم غش در معامله چیست, احکام غش در معامله چیست

حکم غش در معامله چیست ؟

 

غش در معامله چه حکمی دارد؟

کم فروشی و غش در معامله از گناهان بزرگی است که در عرصه روابط اجتماعی ناسالم و بازار و کسب و کار آشفته اتفاق می افتد. غش در معامله نوعی فریب دادن می باشد و حرام است. غش در معامله روش های مختلفی دارد که در ادامه این مطلب بیتوته به آن ها می پردازیم.

غش چیست؟

غَشّ، به گول زدن و فریب دادن طلاقی می شود.

 

غش در معامله چیست؟ و دیدگاه اسلام در این مورد چیست؟

غش در معامله پنهان کردن عیب جنس برای فروش است. غش در معامله شرعا حرام است. غش در معامله بیان چیزی خلاف واقعیت در مورد کالای مورد معامله است. «غش در معامله» حرام است و باعث بطلان معامله می شود. منظور از «غش در معامله» عبارت است از: فروختن جنسى که با چیز دیگر مخلوط است، در صورتى که آن چیز معلوم نباشد و فروشنده هم به خریدار نگوید، مانند فروختن شیری که مخلوط به آب است.

 

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «کسى که با مسلمانان غش در معامله کند یا به آنان ضرر بزند یا تقلب و حیله نماید از ما نیست. خداوند، برکت روزى او را می برد و راه معاش او را می بندد و او را به خودش واگذار می کند».

 

البته غش در معامله، مصادیق دیگری نیز می تواند داشته باشد؛ مانند :

1. خوب جلوه دادن ظاهر کالایی که واقعاً چنین نیست، مانند آب زدن به سبزى کهنه که تازه جلوه کند.

 

2. پنهان کردن چیزی که مورد معامله نیست در کالای مورد معامله، مانند مخلوط کردن آب با شیر.

 

3. جنس را به صورت جنس دیگر وانمود کردن، مانند روکش کردن طلا بدون اطّلاع مشترى.

 

4. مخفى داشتن عیب جنس، در صورتى که مشترى به فروشنده اعتماد داشته باشد که از او مخفى نمی دارد.

 

5. تصرفی که کمیت جنس را زیاد می کند، به عنوان مثال چرمی که با وزن فروخته می شود، در محل مرطوبی می گذارد تا وزنش زیاد ‌شود یا کلاف ابریشم را می گذارند در جایی که مرطوب و سنگین شود. این هم یکی از انواع غش است.

 

آشنایی با احکام غش در معامله چیست, غش در معامله چیست, غش در قرآن و روایات

حکم غش در معامله

 

غش در قرآن و روایات :

هر چند که در قرآن از واژه غش استفاده نشده، ولی در همین آیات قرآنی کلیاتی وجود دارد که امامان (ع) به عنوان راسخون در علم تأویل کتاب الهی، از آن احکامی را درباره غش استنباط کرده اند. از امام صادق (ع) روایت است که: «نهی النبی (ص) أن یشاب اللبن بالماء للبیع»؛ «پیامبر (ص) از آمیختن شیر با آب، برای فروش نهی فرمود».

 

قال النّبی (ص): «من غشّ مسلماً فی شِراء أو بیع فلیس منّا و یُحشر یوم القیامه مع الیهود لِأنّهم أغش الخلق للمسلمین.»

 

نبی اکرم (ص) فرمودند :

«کسی که به مسلمانی در خرید یا فروش خیانت نماید و تقلب کند، از ما نیست و در قیامت با یهودیان محشور میگردد؛ زیرا یهودیها نسبت به مسلمانان خائن ترین خلقند.»

 

غش در معامله به هر شکلی حرام است، مگر آنکه خریدار از آن آگاه باشد و یا در صورت سکوت فروشنده، جنس را به قیمت پایین بفروشد؛ به گونه ای که خریدار زیان نبیند. فروختن کالا در مکانی تاریک که عیب کالا پنهان می ماند، به جهت امکان ابتلا به غش، کراهت دارد.

درهم ها و دینارهایی که در آن غش‌ شده (و تقلبی) است هرگاه بین عموم‌ مردم - ولو اینکه مغشوش بودن آن را بدانند – رایج باشد، مصرف کردن و خرج کردن و معامله با آن ها جایز است، و گرنه جایز نیست مگر بعد از ظاهر نمودن حال آن ها؛ و احتیاط (مستحب) آن است که شکسته شوند اگرچه برای غش (و فریب) درست نشده باشند.

 

غش و فریب در ازدواج و نکاح :

فریب در نکاح همان عنوان تدلیس را دارد. به این معنا که طرفین یا شخص ثالث برای کسب رضایت دیگری به ازدواج صفت یا عنوانی را بیان کند که شامل آن نباشد مانند اینکه مرد خود را شاغل در وزارت اطلاعات یا یک جراح مشهور معرفی نماید یا عیب و نقص خود را پنهان نماید بیماری ها پوستی روانی مثل جنون  که اگر آن عیب یا نقص موجود بود، طرف مقابل حاضر به ازدواج با او نمی شد؛ فریب رخ داده است. موارد تدلیس محدود نمی باشد و هرگاه وصفی به طور صریح بیان شود یا اصلا بیان نشود اما عقد متبانیا بر آن وصف استوار بوده باشد تدلیس اتفاق افتاده است.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------