تازه های احکام دینی

نظر مراجع درباره حق الماره

حق الماره چیست و چه حکمی دارد ؟

درباره حق الماره همه چیز درباره حق الماره در این مقاله از بیتوته، با حق الماره آشنا می شوید. حق…

حکم دزدی از والدین بر اساس قانون اساسی چیست؟حکم دزدی از والدین,حکم شرعی دزدی از والدین,سرقت از والدین

حکم شرعی دزدی از والدین

 

حکم دزدی از والدین مانند دزدی از سایر افراد بوده و در پیشگاه قانون تفاوتی ندارد. در این مقاله بیشتر با حکم دزدی از والدین آشنا خواهیم شد.

سرقت یکی از محرمات در دین اسلام بوده و در قانون مجازات اسلامی نیز برای این عمل مجازاتی در نظر گرفته شده است. اما حکم دزدی از والدین چیست و شخصی که از پدر و مادر خود دزدی می کند اموال سرقتی را باید چکار کند؟ در این مقاله به بررسی قانون مجازات اسلامی در زمینه سرقت از والدین خواهیم پرداخت.

 

قانون مجازات جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین مجازات اسلامی که در کتاب مقدس قرآن، روایات معتبر امامان و پیامبر اکرم اسلام و همچنین با بازنگری قانون اساسی پیش از انقلاب نگارش شده است. در ادامه به بررسی حکم دزدی از پدر و مادر خواهیم پرداخت. با توجه به قانون مجازات که در برخی از موارد سکوت کرده است، احکام مربوط به برخی از بزهکاری ها مانند دزدی از والدین بر اساس نظر فقها تعیین شده و محکوم بر این اساس مجازات می شود. در ادامه به بررسی دقیق تر حکم دزدی از پدر و مادر خواهیم پرداخت.

 

حکم دزدی از والدین,حکم شرعی دزدی از والدین,سرقت از والدین

حکم دزدی از پدر و مادر

 
حکم دزدی از والدین به صورت عمومی:
همان طور که اشاره شد، در بسیاری از موضوعات قانون مجازات اسلامی به طوری سکوت شده است تا بر اساس نظر فقها حکم صادر شود. البته به طور کلی فقها اتفاق نظر دارند که دزدی از والدین با دزدی از سایر افراد تفاوتی ندارد. البته اگر فرزند ثابت کند که پدر نفقه پرداخت نمی کرده است و فرزند واجد شرایط دریافت نفقه بوده است، به اندازه نفقه مال سرقتی به فرزند بخشیده می شود.

 

البته به طور کلی سرقت از محرمات در دین اسلام بوده و مجازاتی برای فرزند اجرا می شود. در صورتی که پدر نفقه پرداخت می کرده است، حکم دزدی از وی مانند سایر دزدی ها بوده و تفاوتی میان آن از نظر حاکم شرع و قانون قائل نشده و اگر سرعت از نوع حد باشد، باید حد اجرا شود و در صورتی که تعزیری باشد، به حبس محکوم خواهد شد.

 

حکم دزدی از والدین,حکم شرعی دزدی از والدین,سرقت از والدین

حکم دزدی از والدین

 
سرقت مسلحانه از پدر و مادر:
از نظر قانون سرقت به چند دسته تقسیم بندی می شود. سرقت مسلحانه، یکی از انواع سرقت است که نسبت به سایر انواع سرقت به این دلیل که با تهدید و ارعاب یا آسیب رساندن به جان شخص همراه بوده است، مجازات سنگین تری در پی خواهد داشت. حکم دزدی از والدین به صورت مسلحانه 5 تا 10 سال زندان و 74 ضربه شلاق است. البته والدین می توانند رضایت دهند ولی جنبه عمومی جرم همچنان پای بر جا بوده و باید اجرا شود. به طور کلی می توان گفت که در سرقت از پدر و مادر موارد بسیار مهمی باید توسط قاضی بررسی شود تا حکم مجازات صادر گردد. اتفاق نظر تمامی علما در مورد سرقت از پدر و مادر آن است که این دزدی با سایر انواع سرقت متفاوت نبوده و شخص مجرم باید به مجازات برسد.

 

پاسخ مراجع عظام تقلید در مورد حکم دزدی از والدین:

دزدی از والدین حکم دزدی از سایر افراد را دارد و جایز نیست. پس باید اموال دزدیده شده را به پدر و مادر برگرداند.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای:
جایز نیست و لازم است اموال دزدیده شده به پدر و مادر برگردانده شود.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی:
حرام است و باید مبالغ دزدی شده را پس دهد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
مثل سایر دزدی ها است و جایز نیست.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
جایز نیست.


کلام آخر:
سرقت یکی از محرمات و گناهان کبیره از دید دین اسلام است. دزدی فرزند از پدر و مادر مانند سایر دزدی ها بوده و مجازات سرقت در نظر گرفته شده برای این کار مانند سایر انواع دزدی است. حکم دزدی از والدین بر اساس رضایت یا عدم رضایت والدین و همچنین دیدگاه فقها بر روی حکم دزدی از والدین تعیین شده و اجرا می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این سری از احکام می توانید با مراجع تقلید خود ارتباط برقرار کرده و در این زمینه سوالات خود را از آن ها بپرسید.

 گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------