تازه های احکام دینی

نظر مراجع درباره حق الماره

حق الماره چیست و چه حکمی دارد ؟

درباره حق الماره همه چیز درباره حق الماره در این مقاله از بیتوته، با حق الماره آشنا می شوید. حق…

احکام نماز خواندن بدون مهر چیست ؟نماز خواندن بدون مهر

احکام نماز خواندن بدون مهر چیست ؟

 

نماز خواندن بدون مهر چه حکمی دارد ؟

نماز خواندن بدون مهر در این مقاله از بیتوته بحث و بررسی می شود. این موضوع متداولی است که در محیط های مختلف بحث شده و نیازمند بررسی دقیق تر و مطالعه ی کافی می باشد.

مُهر نماز به شکل یک تکه ای سنگ یا خاک قالب زده است که شیعیان هنگام سجده پیشانی خود را بر روی آن قرار می دهند. اگر چه از دیدگاه شیعیان سجده بر روی مهر ضروری نیست و می توان بر زمین، خاک، سنگ و آنچه از زمین می روید (غیر از خوراکی و پوشاکی)، سجده کرد، اما شیعیان استفاده از مهر را به عنوان یکی از سیره های پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت شان در استفاده از خاک، سنگ و زمین برای سجده می دانند.

 

از نظر فقهای شیعه سجده بر تربت امام حسین(ع) مستحب است. آنان از این تربت مهر ساخته و بر آن سجده می کنند. وهابیان ساختن و سجده بر مهر را بدعت می دانند؛ اما به باور شیعیان مهر همان خاک است.

 

آیا بدون مهر میتوان نماز خواند ؟

مهر گذاشتن، واجب نیست. آنچه که واجب است، سجده بر زمین گذاشتن است. اگر روی خاک و سنگ و حصیر و چوب و درخت و کاغذ، نماز بخوانید، اشکالی ندارد.

 

ولی طبق روایاتی که از حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه (علیهم السلام) داریم، سجده کردن بر فرش و میوه جات باطل است. دلیل مان این است که پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند :

 

جعلت لی الأرض مسجدا و طهورا.

خداوند، زمین را برای من، سجده گاه و محل طهارت قرار داده است.

 

عدم دسترسی به مهر هنگام نماز :

پرسش : اگر به هر دلیل هنگام نماز، مُهر از دسترس خارج شود، - مثلاً بچه ای، مهر را ببرد- تکلیف چیست؟

پاسخ آیت الله خامنه ای : اگر در بین نماز چیزی که بر آن سجده می کند، گم شود و چیزی که سجده بر آن صحیح است در دسترس نباشد چنانچه وقت، وسعت داشته باشد باید نماز را بشکند اما اگر وقت تنگ است:

 

چنانچه لباس او از جنس کتان یا چیزی که جنس پنبه و کتان دارد، باشد باید بر همان سجده کند و احتیاط آن است که تا سجده بر لباسی که از پنبه و کتان است، ممکن باشد بر غیر آن یعنی لباسی که از این جنس نیست، سجده نکند.

 

اگر چنین لباسی ندارد بنابر احتیاط واجب بر پشت دست خود سجده کند.

 

آیا بدون مهر می توان نماز خواند

آشنایی با احکام نماز خواندن بدون مهر

 

حکم نماز خواندن بدون مهر :

پرسش : آیا خواندن نماز بدون مهر صحیح است ؟

سلام سجده بر مهرموضوعیتی ندارد اگرچیزهایی که سجده بر آن صحیح است وجود داشته باشد باید بر آنها سجده انجام شود و گرنه نماز باطل خواهد بود. چیزهایی که سجده بر آن صحیح است عبارتند از: (زمین،سنگ های غیرمعدنی، چیزهای غیرخوراکی که اززمین می روید مثل چوب و برگ درخت) باید بر آنها سجده نمایید، سجده بر چیزهای خوراکی و پوشاکی صحیح نیست. (بدانید سجده بر ناخن باطل است) موفق باشید.

 

آیت الله صافی گلپایگانی : اگر در سجده اول مهر به پیشانی بچسبد، و بدون این كه مهر را بردارد، به سجده رود اشكال دارد، بلكه باید مهر را از پیشانی بردارد، و بعد به سجده رود.

 

پرسش : آیا کسی که می خواهد نماز بخواند ولی چیزی که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد چه وظیفه ای دارد؟

پاسخ آیت الله وحید خراسانی : اگر چیزی که سجده بر آن صحیح است ندارد یا اگر دارد بواسطه سرما یا گرمای زیاد و مانند اینها نمی تواند برآن سجده کند باید به لباسش سجده کند به شرط آنکه از حریر و ابریشم نباشد و احتیاط واجب اینست که لباسی که از پنبه و کتان است بر غیر آن مانند لباسی که از پشم و کرک است مقدم بدارد، و اگر لباس میسر نشد بنابر احتیاط واجب بر فیروزه و عقیق و امثال اینها و بر کاغذی که از پنبه ساخته اند سجده کند، و اگر آن هم فراهم نشد بر کاغذی که از ابریشم و حریر ساخته اند سجده کند، و اگر آن هم میسر نشد بر هر چیز دیگری که در حال اختیار سجده بر آن جائز نیست سجده نماید، ولی احتیاط مستحب آنست که تا سجده بر پشت دست ممکن است بر غیر آن از چیزهائی که سجده بر آن جائز نیست سجده نکند، و اگر پشت دست هم میسر نشد تا پنبه و کتان فراهم می شود بر چیز دیگری سجده نکند.

 

براى سجده آخر زیارت عاشورا اگر مهر وجود نداشت بر چه چیزى می توان سجده کرد؟ آیا از نگین انگشترى عقیق در چنین مواردى می توان استفاده کرد؟

سجده بر زمین و آنچه از زمین می روید (غیرخوراکی و پوشاکی) صحیح است همچنین سجده بر سنگ های معدنى مانند سنگ مرمر و سنگ های سفيد و سياه و حتى عقيق اشكال ندارد و می تواند بر روى کاغذ سجده کند.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------