تازه های متفرقه دینی

مفهوم و اقسام توریه

توریه چیست و چه معنایی دارد ؟

توریه چیست و چه معنایی دارد ؟ معنای توریه و کاربرد و احکام آن در این مقاله از بیتوته، با توریه آشنا…

چگونه از چشم زخم دیگران در امان باشیم؟!دعای چشم زخم

ماشاءالله لا قوه الا بالله برای چشم زخم

 

ذکرها و دعای چشم زخم و روش های دفع چشم زخم

در این مقاله از بیتوته، با دعاهای دفع چشم زخم و در امان ماندن از چشم زخم آشنا می شوید. چشم زخم آسیبی است که در اثر نگریستن برخی افراد شور چشم به انسان، جانوران و اشیا وارد می شود و حالتی غیر اختیاری است که از حسّ حسادت در مواقع بروز خوشحالی، موفقیت، زیبایی، تحسین و… نشأت می گیرد.

چشم زخم چیست؟

چشم زخم یعنی فرد دیگری از ما، اعمال و اموال ما و هرآنچه که مربوط به ما است شگفت زده شود. این به معنای خطرناک بودن هر تعجب و شگفتی از جانب دیگران نیست چرا که این چنین نیست که همه انسان ها چشمشان اصطلاحاً شور و موجب شومی باشد. اما از آنجایی که افراد دارای چشم شور را نمی توان به راحتی از دیگران تشخیص داد باید تدابیری را برای درامان ماندن از مورد اصابت قرارگرفتن چشم دیگران به کار بست.

 

این باور از نظر عقلی امر محالی نیست. امروزه بسیاری از دانشمندان معتقدند که در بعضی از چشم ها نیروی مغناطیسی خاصی نهفته شده است که کارایی زیاد دارند و حتی با تمرین و ممارست می توان آن را پرورش داد. خواب مغناطیسی، از طریق همین نیروی مغناطیسی چشم ها انجام شدنی است.

 

پیشگیری از چشم زخم را هم جدی بگیریم ؟

اولین راه مقابله را اسلام  پیشگیری معرفی می کند به همین جهت به ما فرموده اند امکانات خود را خیلی به نمایش نگذارید. (واستر ذهبک و ذهابک و مذهبک)، پنهان کنید درآمد، مخارج و دینتان را (التحفه السنیه (مخطوط)، السید عبد الله الجزائری: 330- 331)

 

اسپند های «ماشاءالله و ان شاء الله» برای رهایی از چشم زخم

اگر بخواهیم به اصول و مبانی اسلام ناب مراجعه کنیم باید همه فکر و عمل خود را مطابق قرآن قرار دهیم و فکر را از آنجا بگیریم و عمل کنیم.

 

درخصوص چشم زخم خداوند در آیه ۵۱ سوره قلم می فرماید که چشم زخم حق است و باید از آن به خدا پناه برد.

 

امام صادق (ع) می فرماید: اگر قبور را بشکافید، خواهید دید که بیشتر مردگان بر اثر چشم زخم از دنیا رفته اند؛ زیرا چشم زخم حق است. (بحارالانوار، ج. ۶۰، ص. ۲۵)

 

راوی از امام صادق (ع) نیز نقل کرده که فرمود: هر که هفتاد بار بگوید: «ماشاءالله و لاحول و لاقوه الا بالله» هفتاد نوع بلا از او دور گردد که آسان ترین آن ها خناق (خفه شدن) است، عرض کردم: فدایت شوم خناق چیست؟ فرمود: به دیوانگی دچار نشود (یا کشته نشود) که خفه گردد. (اصول کافی جلد ۴ صفحه: ۲۸۹ روایت:۲)

 

خداوند در آیه ۳۹ سوره کهف با ذکر مثالی بیان می کند که اگر باغ و بوستانی پر از میوه در اختیار دارید و بخواهید از آن حفاظت نمایید تا از هرگونه بلای زمینی و آسمانی در امان بماند، این ذکر را بر زبان جاری کنید: ماشاء الله لاقوه الا بالله؛ هرچه را خدا خواهد همان شود و قوتی جز به خدا نیست. در واقع اسپند معنوی دفع چشم زخم و آسیب نرسیدن به جان و مال و ثروت گفتن ذکر فوق است به عبارت دیگر اگر با منظره و صحنه و تصویر و صورت و عمل زیبائی مواجه شدیم برای جلوگیری از هرگونه تأثیر منفی چشم زخم و حسادت و موارد مشابه بلافاصله باید به یاد خدا بیفتیم و با ذکر «ماشاء الله لاقوه الابالله» به خداوند پناه ببریم.

 

هرگاه نعمتی در اختیار شما یا دیگری باشد برای اینکه از شرور در امان باشد و آتش حسادتی دامن آن را نگیرد لازم است که اسپند «ماشاءالله لا قوه الا بالله» دود بدهیم و با این ذکر، آن نعمت را حفاظت کنیم و از آثار و برکات آن برخوردار گردیم.

 

در نهج البلاغه از قول امیر المومنین علیه السلام آمده است :

 

چشم زخم یا چشم کردن حق است و واقعیت دارد. (نهج البلاغه، ترجمه فیض الاسلام، کلمات قصار، ش 400)

 

در حدیث آمده که چشم زخم حق است و واقعیت دارد. هر گاه کسی از شما انسان یا چیز زیبایی را دید و از آن خوشش آمد بگوید: آمنت بالله و صلی الله علی محمد و آله، در این صورت چشم او تأثیر منفی نخواهد داشت. (همان، ج60، ص18)

 

ماشاءالله لا قوه الا بالله برای چشم زخم

متن چشم نظر لاحول ولاقوة الا بالله

 

از حضرت صادق  (ع) نقل شده است: «تأثیر چشم زدن حق است و امین نیستی که چشم تو در خودت یا در دیگری تاثیر کند. پس اگر از تاثیر چشم می ترسی سه مرتبه بگو: چشم زخم

ماشاء الله لا قوة الا بالله العلی العظیم.

 

اگر یکی از شما زینتی بکند و خوش آیند باشد، چون از منزل خود بیرون رود سوره فلق و ناس بخواند تا از چشم به او ضرر نرسد»

 

امام رضا علیه السلام برای رهایی از چشم زخم چنین توصیه ای دارند:

راوی می گوید: از آن حضرت پرسیدم: چشم زخم واقعیت دارد؟ ایشان فرمودند: آری ،هرگاه تو را چشم زنند، کف دستت را مقابل صورتت قرار ده و سوره حمد و قل هو الله احد و معوذتین را قرائت کن و هر دو کف را به صورتت بکش .خداوند تو را از گزند آن حفظ می کند. (مکارم الاخلاق، ص 474)

 

حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح ذکر کرده که برای در امان ماندن از چشم زخم این دعا خوانده شود: اَللّهُمَّ رَبَّ مَطَرٍ حابِسٍ وَ حَجَرٍ یابِسٍ وَ لَیْلٍ دامِسٍ وَ رَطْبٍ وَ یابِسٍ رُدَّ عَیْنَ الْعایِنِ عَلَیْهِ فى كَبِدِهِ وَ نَحْرِهِ وَ مالِهِ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرى مِنْ فُطُورٍ ثُمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ كَرَّتَیْنِ یَنْقَلِبْ اِلَیْكَ الْبَصَرُ خاسِئاً وَ هُوَ حَسیرٌ. (شیخ عباس قمی ، مفاتیح الجنان، فهرست کتاب باقیات صالحات (حاشیه مفاتیح الجنان) ، باب سیم ، حرزهای چشم زخم)

 

بنابر این در اصل اینکه چنین چیزی وجود دارد شکی نیست.

 

خواندن آیه «و ان یکاد الذین» برای رفع چشم زخم مفید است. آیه 52 سوره قلم نیز در رابطه با چشم زخم به پیامبر نازل شده است :

 

وَإِن یَکَادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

 

و آنان که کافر شدند، چون قرآن را شنیدند چیزی نمانده بود که تو را چشم بزنند، و می ‏گفتند:«او واقعاً دیوانه‏ ای است.»

 

خداوند در آیه ۳۹ سوره کهف با ذکر مثالی بیان می کند :

اگر باغ و بوستانی پر از میوه در اختیار دارید و بخواهید از آن حفاظت نمایید تا از هرگونه بلای زمینی و آسمانی در امان بماند، این ذکر را بر زبان جاری کنید:

 

ماشاء الله لاقوه الا بالله

هرچه را خدا خواهد همان شود و قوتی جز به خدا نیست.

 

راه های درامان ماندن از چشم زخم :

• خواندن زیاد آیه الکرسی و نصب آن در خانه موجب دور شدن چشم بد از شما می شود.

• انگشتر 7جلال و عقیق یمنی اصل نیز برای حفاظت از چشم زخم خوب است.

• دو سوره ی معوّذتین (فلق و ناس) را زیاد بخوانید.

 

• پیش از خواب «4 قل» یعنی سوره های کافرون، توحید، ناس و فلق را بخوانید.

• همراه خود قرآن داشته باشید.

• همراه داشتن قرآن شما را از چشم زخم در امان نگه می دارد.

 

• صدقه بدهید.

• همراه داشتن حرز امام جواد علیه السلام؛ مثلاً در انگشتری. این حرز باید روی پوست آهوی ۶ ماهه ی تهامه نوشته شود.

• در مصباح کفعمی است هر کس سوره یس را بنویسد و با خود حمل کند، از شر جن و چشم زخم در امان است.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------