شغل نامناسب چگونه به سلامتی ما صدمه می زند؟کار کردن فواید زیادی دارد، از شکوفایی استعدادها و نشاط روانی گرفته تا برخورداری از استقلال مالی و بسیاری مزایای دیگر. اما زمانی می توانید از این مزایا برخوردار شوید که شغل مناسبی داشته باشید. شغل نامناسب صدمات جدی ای به شما می زند. بنابراین باید از خطرات و تأثیرات شغل خود بر سلامت روحی و جسمی تان آگاه باشید. در ادامه می خواهیم ببینیم شغل نامناسب چگونه به سلامت ما صدمه می زند.

 

۱- شما را درگیر اضطراب مزمن می کند

اگر واقعا به شغل تان علاقه ندارید، هر روزی که سر کار می روید متحمل اضطراب ناشی از شاد نبودن می شوید. اضطراب طولانی مدت صدمات جدی زیادی به سلامتی شما وارد می کند. یکی از موارد ناخوشایند در زندگی این است که برخی از افراد مجبورند بی احترامی کارفرما یا همکاران خود را تحمل کنند. اگر در موقعیت مشابهی قرار گرفتید، از خودتان بپرسید که آیا آنقدر به این شغل نیاز دارید که تحقیر شوید؟  درگیری دائمی با رئیس خود یا نگرانی های ناشی از حجم کار، نواحی مربوط به اضطراب را در مغز فعال می کند. با فعال شدن این نواحی، هورمون هایی مثل کورتیزول و نورپینفرین درون خون و بعد در سرتاسر بدن شما جریان پیدا می کنند که به جسم و روح شما صدمه می زنند.

 

اضطراب طولانی مدت صدمات جدی زیادی به سلامتی شما وارد می کند

 

۲- سلامت قلب تان را به خطر می اندازد

هورمون های اضطراب باعث باریک شدن رگ های خونی می شوند که این مسأله منجر به بالا رفتن فشار خون می شود. همچنین این هورمون ها میزان گردش کلسترول درون رگ های خونی قلب را افزایش می دهند در نتیجه روند ابتلا به بیماری قلبی تصلب شرایین (سفت شدن عروق خونی) سرعت پیدا می کند. تحقیقات نشان داده است فشارهای شغلی مثل اضطراب شغلی و طولانی بودن ساعت کار، به میزان ۱۰ تا ۴۰ درصد در افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی سرخرگ کرونری و وقوع سکته ی مغزی نقش دارد.

 

فشارهای شغلی مثل اضطراب شغلی و طولانی بودن ساعت کار در وقوع سکته ی مغزی نقش دارد

 

۳- سیستم ایمنی بدن تان را تضعیف می کند

هورمون های اضطراب تأثیر زیادی در توانایی بدن در مبارزه با بیماری ها دارند. این هورمون ها سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند در نتیجه در برابر عفونت ها آسیب پذیر می شوید. در عین حال، این روزها طراحی اغلب دفاتر کاری به گونه ای است که هیچ دیوار یا دیواره ای برای جدا کردن میزهای کارکنان وجود ندارد و طبق تحقیقات همین مسأله شما را بیشتر در معرض میکروب ها قرار می دهد.

 

هورمون های اضطراب همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن را دستخوش تغییر می کند به گونه ای که بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های خود ایمنی خواهید شد مثل بیماری کرون (نوعی بیماری التهاب روده)، کولیت زخمی (نوعی بیماری التهاب روده)، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و بیماری پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی).

 

هورمون های اضطراب تأثیر زیادی در توانایی بدن در مبارزه با بیماری ها دارند

 

۴- شما را درگیر دردهای ناشی از پشت میزنشینی می کند

طبق تحقیقات دو سوم کارکنان اداری از درد کمر، گردن، کتف و مچ دست رنج می برند که ناشی از ویژگی های شغل های پشت میزی هستند، مثل نشستن طولانی مدت، خم شدن روی کیبورد و خیره شدن به مانیتور. بیشتر کارکنان عمده ی ساعات کاری خود را پشت میز می گذرانند، یعنی بخش قابل توجهی از عمر خود را نشسته سپری می کنند. این مسأله برای سلامتی بسیار مضر است چون می تواند منجر به بالا رفتن وزن و سفت شدن عضلات شود.

 

دو سوم کارکنان اداری از درد کمر، گردن، کتف و مچ دست رنج می برند

 

۵- تأثیرات منفی آن تا ساعات غیر کاریتان ادامه پیدا می کند

اضطراب و افسردگی ناشی از کار بر دیگر جنبه های زندگی هم تأثیر منفی دارد. بعد از پایان ساعت کاری، نباید مسائل شغلی تان را از محل کار بیرون ببرید. بعضی افراد توانایی این کار را دارند اما بعضی دیگر با وضعیت روانی بدی از محل کار خارج می شوند و این اضطراب را به دیگران هم منتقل می کنند. این مسأله محدود به جر و بحث با اعضای خانواده نمی شود. تصادفات رانندگی بعد از ساعات کاری هم می توانند ناشی از اضطراب شغلی باشند چون شخص به قدری درگیر مسائل کاری خود است که توجهی به رانندگی اش ندارد.

 

اضطراب و افسردگی ناشی از کار بر دیگر جنبه های زندگی هم تأثیر منفی دارد

 

۶- شما را منزوی می کند

افراط در کار می تواند شما را از بقیه ی امور زندگی تان باز دارد. افرادی که زمان زیادی را صرف شغل خود می کنند به تماشای تلویزیون اعتیاد پیدا می کنند و تنهایی را ترجیح می دهند. این افراد تغذیه و خواب مناسبی ندارند و در روابط عاطفی خود دچار مشکل می شوند. اعتیاد به کار که بیشتر از پنجاه ساعت کار در هفته تعریف شده است، به سلامت روانی صدمه می زند.

 

افراط در کار می تواند شما را از بقیه ی امور زندگی تان باز دارد

 

۷- می تواند باعث تضعیف حافظه ی شما شود

اضطراب مزمن شغلی فقط بر روحیه و خلق و خو تأثیر نمی گذارد و به سلامت ذهنی شما هم صدمه می زند مثلاً تمرکز کردن برایتان دشوار می شود و نمی توانید به وضوح فکر کنید. این مسأله نه فقط روی کارها و محاسبات فوری، بلکه در مجموع روی توانایی شما برای ارزیابی کل یک موقعیت تأثیر می گذارد. همچنین در اثر تولید دراز مدت هورمون های اضطراب در بدن ممکن است زودتر از زمان طبیعی دچار مشکلات حافظه شوید.

 

اضطراب مزمن شغلی علاوه بر تاثیر در روحیه و خلق و خو به سلامت ذهنی شما هم صدمه می زند

 

۸- آینده ی شما را به خطر می اندازد

تحقیقات نشان می دهد اضطراب مزمن شغلی در دهه های بیست و سی زندگی تان نه تنها زندگی حال شما را خراب می کند، بلکه می تواند به سلامتی شما در دهه های بعدی زندگی تان هم صدمه بزند. محققان پی برده اند کسانی که رضایت شغلی پایینی دارند دچار اختلالات خواب می شوند، افسردگی و اضطراب شدید را تجربه می کنند، از سلامتی عمومی کمتری برخوردارند، دائما سرما می خورند و در میانسالی کمر درد دارند. شدت گرفتن اضطراب و افسردگی می تواند منجر به بیماری های قلبی – عروقی و دیگر مشکلاتی شود که در سنین پیری آشکار خواهند شد.

 

اضطراب مزمن شغلی به آینده ی شما صدمه می زند

 

منبع : rooziato.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------