آشنایی با انواع و کاربرد فلز برنجنحوه تشخیص فلز برنج, مشخصات فلز برنج, مواد سازنده فلز برنج

کاربرد های آلیاژ برنج

 

کاربردهای آلیاژ برنج چیست؟ + رنگ و خصوصیات آن

فلز برنج ویژگی های مطلوب بسیار زیادی دارد به همین خاطر امروزه برای فعالیت های مختلف در صنایع گوناگون از آن استفاده می شود. این فلز پرکاربرد در تولید انواع مختلف محصولات به کار گرفته می شود. در ساختار آلیاژ برنج، فلزاتی مثل روی و مس نقش موثر دارند، این آلیاژ بسیار شکل پذیر و چکش خوار است.

 فلز برنج ویژگی های مطلوب بسیار زیادی دارد به همین خاطر امروزه برای فعالیت های مختلف در صنایع گوناگون از آن استفاده می شود. این فلز پرکاربرد در تولید انواع مختلف محصولات به کار گرفته می شود. در ساختار آلیاژ برنج، فلزاتی مثل روی و مس نقش موثر دارند، این آلیاژ بسیار شکل پذیر و چکش خوار است. افراد قبل از خرید باید اطلاعات کافی در مورد این فلز داشته باشند.

 

انواع آلیاژ برنج 

لازم به ذکر است که آلیاژ های برنج را بر اساس میزان درصد فلزهای مختلفی که در آن بکار گرفته شده است، نام گذاری می کنند. روی و مس هر دو از دسته فلزات نسبتاً مقاوم محسوب می شوند، با افزایش میزان فلز روی در آلیاژ برنج می توان مقاومت آن را تا حد زیادی افزایش داد. 

 

رنگ مربوط به این آلیاژ را با تغییر درصد روی و مس بکار رفته شده در آن می توان تغییر داد، برای مثال هر چقدر میزان روی موجود در این آلیاژ بیشتر باشد، آنگاه رنگ آن به زرد بیشتر نزدیک می شود. 

 

برنج طلایی نسبت به سایر نمونه های این آلیاژ ساختار نرم تری دارد، به کمک این نوع فلز می توان تجهیزات جنگی بسیار زیادی را تولید کرد، این نوع فلز را تحت عنوان فلز طلا کاری می شناسند زیرا بسیار نرم و شکل پذیر است. برنج سفید، شکننده است زیرا در ساختار این برنج بیشتر از روی استفاده شده است. 

 

برنج عالی انعطاف پذیری بالایی دارد، میزان روی و مس به کار گرفته شده در این آلیاژها با یکدیگر متفاوت است و همین موضوع، زمینه ساز تفاوت ویژگی های آنها شده است. 

 

عکس فلز برنج, استحکام فلز برنج, فلز برنج

خواص مفید فلز برنج در سلامتی انسان

 

خواص مفید فلز برنج در سلامتی انسان 

طب سنتی همواره توصیه می کند تا از ظروف و لوازم برنجی استفاده نمایید زیرا این فلز تاثیر بسیار مثبتی در عملکرد بدن شما خواهد گذاشت، فلزات روی و مس به کار گرفته شده در این آلیاژ باعث به وجود آمدن خواص مفید بسیار زیادی شده اند که برای سلامتی نیز مفید است.

 

افرادی که از لوازم و ظروف برنجی استفاده می کنند، کمتر دچار مشکلات مربوط به کم خونی می شوند زیرا این فلزات تعداد سلول های هموگلوبین خون شما را تنظیم خواهند کرد و از ابتلا به کمک خونی تا حد زیادی جلوگیری می کنند. این نوع فلز میکروارگانیسم ها را در بازه زمانی کوتاهی از بین می برد بنابراین به شما جهت درمان مشکلات پوستی کمک شایانی خواهد کرد. 

 

فلز مس باید در بدن به مقدار کمی وجود داشته باشد اما برخی از افراد دچار کمبود این فلز هستند، ساخت ظروفی از جنس برنج موجب می شود تا کمبود مس بدن جبران شود، افرادی که در ظروف برنجی غذا می خورند سیستم گوارش بسیار بهتری نسبت به دیگران دارند که این موضوع نشان دهنده تاثیرات مثبت این آلیاژ در تنظیم فعالیت سیستم گوارش بدن است. 

 

گاه برخی از افراد فلز برنج را با سایر فلزات مثل مس و یا طلا اشتباه می گیرند، هنگام خرید و تهیه این فلز حتماً دقت کنید تا این فلز مرغوب را به صورت اصل خریداری نمایید. افراد بیشتر از روی رنگ جهت تشخیص برنج و مس اقدام می کنند اما این کار بسیار دشوار است زیرا رنگ فلز برنج ثابت نیست و به میزان درصد فلزات به کار رفته شده در ساختار آن بستگی دارد، بنابراین نمی توان به طور دقیق از رنگ برای تعیین نوع فلز استفاده کرد.

 

یکی دیگر از تفاوت های این فلز با سایر فلزات میزان سختی آن است، باید بدانید که فلز برنج سختی نسبتاً بالایی دارد و شما با وارد کردن چند ضربه به آن متوجه این موضوع خواهید شد.

 

حکاکی روی فلز برنج, مصرف فلز برنج, خواص فلز برنج

انواع آلیاژ برنج

 

کاربردهای آلیاژ برنج

این آلیاژ پرکاربرد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، لوله های آب به کمک این آلیاژ به یکدیگر اتصال داده می شوند زیرا این نوع آلیاژ مقاومت بالایی دارد. لوازم مختلفی نیز به کمک این آلیاژ ساخته می شوند مثل پیچ و مهره های مقاوم و درجه یک که همگی مدام در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند. 

 

امروزه حتی برای زیباتر کردن دکوراسیون داخلی منزل نیز از این فلز استفاده می شود، طراحان ساختمان به کمک این آلیاژ درخشش و زیبایی بیشتری در ساختمان های مدرن و شیک به وجود می آورند. 

 

انتخاب شیرآلات مناسب در زیباتر شدن فضای یک محیط اهمیت بسیار زیادی دارد، دستگیره و شیرآلات ساخته شده از برنج به دلیل زیبایی فوق العاده ای که دارند، برای ساختمان های مدرن و شیک انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود. 

 

لازم به ذکر است که فلز مس یک خاصیت ضد میکروبی نیز دارد به همین خاطر استفاده از آن برای ساخت شیرآلات انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود و مانع از انتقال میکروب ها و باکتری ها به دست دیگران خواهد شد. 

 

 مشخصات فلز برنج, مواد سازنده فلز برنج, تاریخچه پیدایش فلز برنج

آشنایی با آلیاژ برنج

 

فلز برنج ظاهر درخشان و براق دارد به همین خاطر گاه برای ساخت زیورآلات نیز از آن استفاده می شود زیرا این فلز خاصیت شکل پذیری فوق العاده ای را دارا است، بنابراین می توان آن را به شکل های مختلفی درآورد.

 

 این فلز پرکاربرد خاصیت چکش خواری فوق العاده دارد و همین موضوع باعث شده است تا بتوان برای ساخت لوازم مختلفی از آن استفاده کرد. قیمت خرید فلز برنج با وجود ویژگی های مطلوبی که دارد، بسیار پایین است به همین خاطر مشتری در صورت تمایل به راحتی می تواند برای تهیه آن اقدام نماید. 

 

این فلز در صنعت پزشکی نیز مورد توجه قرار گرفته است به همین خاطر همواره توصیه می شود تا برای ساخت قوری، قاشق، کتری و لوازم دیگر از این فلز خاص استفاده شود تا از خواص ضد میکروبی آن استفاده نمایید.

 

این فلز را در صنعت پزشکی با نام زینک می شناسند، همانطور که می دانید قرص ها و داروهای مختلفی با این نام در بازار موجود است که برای پوست و مو فواید بسیار زیادی دارند و بسیاری از مشکلات گوارشی را نیز برطرف می کنند. پژوهش ها نشان می دهند که نوعی ویتامین خاص نیز در آن موجود است که با استفاده از وسایل برنجی می تواند این ویتامین را به بدن منتقل کرد. 

 

قیمت خرید فلز برنج

قیمت خرید این فلز به پارامتر های مختلفی بستگی دارد به همین خاطر نمی توان قیمت ثابتی برای خرید آن تعیین کرد، قیمت پرداختی تا حد زیادی به درصد فلزات استفاده شده در این آلیاژ بستگی دارد به طور کلی فلز روی ارزان قیمت است، بنابراین هر چقدر در آلیاژ برنج مقدار بیشتری فلز روی به کار رود آنگاه قیمت خرید آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد و اگر مس بیشتری به کار رود، قیمت آلیاژ نیز افزایش پیدا خواهد کرد. 

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------