آیا اسب های وحشی منقرض شده اند؟ 

اسب های شوالسکی هم اکنون در معرض خطر انقراض در نظر گرفته شده اند

 

بر اساس یک مطالعه که بطور غیرمنتظره ای شجره اسب ها را طبق تجزیه و تحلیل تازه ای از DNA اجداد این گونه بازنویسی کرده مشخص شد که تمامی اسب های وحشی جهان منقرض شده‌اند.

 

این مطالعه که در مجله ساینس منتشر شده نشان می دهد اسب های "شوالسکی" (تاخی) که پیشتر تصور می شد آخرین گونه از اسب های وحشی باقی مانده روی زمین است در واقع اسب های اهلی بوده اند که از چنگ صاحبان خود فرار کرده بودند.

 

این مطالعه بر اساس عملیات باستان شناسی در دو منطقه شمالی قزاقستان به نام های "بوتای" و "کراسنیی" که اولین شواهد از اهلی کردن اسب ها در بیش از پنج هزار سال قبل در آنجا بدست آمده بود، صورت گرفت. برای دستیابی به اطلاعات دقیق تر، محققان بین‌المللی توالی‌یابیِ ژنوم‌های ۲۰ اسب از بوتای را بر اساس دندان ها و استخوان های کشف شده از این مناطق و نیز ۲۲ اسب از سراسر اوراسیا را انجام دادند. سپس ژنوم های این اسب های باستانی را با ژنوم های ۱۸ اسب باستانی که از قبل منتشر شده بود و ۲۸ اسب جدید مقایسه کردند.

 

بر این اساس محققان متوجه شدند که اسب های شوالسکی از اسب های رام شده ای که حدود پنج هزار سال پیش توسط مردم بوتای در شمال قزاقستان نگهداری می شوند، هستند. این بدین معنی است که این اسب هایی که مردم تصور می کردند اسب هایی وحشی هستند در واقع اسب های شکاری بودند که از چنگ صاحبان شان فرار کرده بودند.

 

اسب های شوالسکی هم اکنون توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان گونه در معرض خطر انقراض در نظر گرفته شده اند.

 

یک استاد زیست شناسی تکامل و بوم شناسی از دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز گفته اگر چه اکنون از این اسب ها به عنوان اسب های شکاری و نه اسب های وحشی یاد می شود ولی همچنان ما باید از آنها به عنوان جمعیت اسب های وحشی حفاظت کنیم.

 

منبع : isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------