سوخت های فسیلی چگونه به وجود می آید و چه کاربردی دارند؟منابع سوخت فسیلی, مزایا و معایب سوخت فسیلی, سوخت فسیلی و اثرات آن

سوخت فسیلی و اثرات آن

 

سوخت فسیلی چیست و از مزایا و معایب آن چه می دانید؟

سوخت های فسیلی یکی از ضروری ترین و موردنیازترین نیازهای انسان ها در جهان امروزی برای ادامه زندگی اشان است که از ضرورت بالایی برخوردار است و جایگاه ویژه ای در بین کشورهای قدرتمند و حتی سایر کشور های جهان دارد.

ما قصد داریم در ادامه مقاله شما را  با مزیت ها ، ویژگی ها و چگونگی به وجود آمدن این سوخت های با ارزش آشنا کنیم. سوخت های فسیلی میلیون ها سال قبل از لاشه حیوانات ریز و کوچک که در اعماق اقیانوس ها زندگی می کردند به وجود آمده اند ، نه تنها استخوان و اسکلت حیوانات دریایی ، بلکه برخی از گیاهان هم در به وجود آمدن فسیل ها نقش مهمی داشته اند و بسیار تاثیر گذار بودند.

 

وقتی حیوانات می‌مردند ، بدن آنها در زیر زمین دفن می شد و به مرور زمان به زیر خاک هدایت میشد و در آن زیر با سایر موجودات زنده ، فشرده میشدند ؛ باقی مانده موجودات زنده ای که دفن ‌و فشرده میشدند ماده ای به وجود آوردند که نام آن شیل نفتی یا همان کروژن است و کمک زیادی به آن اسکلت ها برای ساخت فسیل میکرد.

 

جالب است بدانید که کروژن ها بسیار پرکاربرد هستند و نقش مهمی دارند ، این کروژن ها گاهی به نفت های خام تبدیل میشوند و گاهی دیگر به به زغال سنگ ؛ اما مهم ترین و معروف ترین تبدیل کروژن ها ، سوخت فسیلی است که در تمامی صنعت ها کاربرد دارد. به مرور زمان دمای آب و هوایی کره زمین افزایش یافت و این موضوع باعث به پدید آمدن سوخت های فسیلی شد. گرم بودن و مرطوب بودن آب و هوا به ساخت سوخت های فسیلی بسیار کمک می کرده و مفید بوده است.

 

 مزیت سوخت فسیلی, سوخت فسیلی, سوخت فسیلی چیست

نحوه به وجود آمدن سوخت های فسیلی

 

چگونگی به وجود آمدن سوخت های فسیلی و کاربردشان در زندگی ما انسانها

میلیون ها سال قبل ، گیاهان متنوع و فراوانی مانند سرخس ها در جنگل ها وجود داشتند که این دوره بر به قبل از وجود دایناسورها در کره زمین می گردد.‌ هنگامی که این گیاهان پوسیده می شدند و لایه‌های خود را عوض میکردند ، لایه های پوسیده در قسمت زیرین زمین فرو می‌رفت و این لایه ها روی هم قرار می گرفتند و به مرور زمان و بعد از گذشت زمانی طولانی که به‌وجود آمدن آنها به گذشت هزاران سال نیاز داشت ، سوخت های مهم و با ارزشی به نام فسیل تشکیل شد ؛ بدن حیوان ها و تمامی گیاهان با قرار گرفتن در دمای بالا و گرم ، تغییر شیمیایی شیمیایی و فیزیک میکنند و باعث تشکیل سوخت فسیلی می‌شوند . البته بهتر است بدانید که تنها عنصر مشترک در میان همه نوع از سوخت های فسیلی ، عنصر کربن است.

 

این سوخت های فوق العاده با ارزش تاثیر بسیاری در زندگی ما دارند و نبودشان می تواند ما انسان ها را با مشکلات جدی رو به رو کند ؛ بطور مثال برق یا گازی که یکی از ضروری ترین نیاز های ماست با سوختن سوخت های فسیلی تولید می‌شود.

 

برای به وجود آمدن برق ، ابتدا باید سوخت های فسیلی بسوزند و انرژی که بر اثر سوخت ها به وجود آمده است و باعث به وجود آمدن بخار شده اند ، انرژی‌ بسیار بالایی دارند و این انرژی همه باعث به حرکت درآمدن توربین ها در نیروگاه های برق میشود و اینگونه برق تولید می‌شود . البته به این راحتی که می گوییم انرژی تولید می‌شود !

 

سوزاندن سوخت های فسیلی برای دستیابی به انرژی های دیگر باعث آلودگی هوا می‌شود و بر عدم پاکیزگی هوا تاثیر منفی می گذارد ؛ زیرا سوختن کربوهیدارت ها ، باعث به وجود آمدن  دی اکسید کربن خواهد شد. دی اکسید کربن دارای اثر گلخانه ای هست و همین موضوع ‌او را به یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل گرم شدن کره زمین تبدیل کرده است.

 

انسان ها باید به یاد داشته باشند که این سوخت بسیار مهم و ضروری ، هزاران هزار سال طول میکشد تا دوباره تجدید شود و به وجود بیاید تا دیگران بتوانند از آن استفاده کنند و بهره ببرند . یه وجود آمدن سوخت های فسیلی آنقدر زمان میبرد که بسیاری از دانشمندان آن را در دسته ی انرژی های غیر قابل تجدید قرار داده اند.

 

منابع سوخت فسیلی, مزایا و معایب سوخت فسیلی, سوخت فسیلی و اثرات آن

مزایای سوخت های فسیلی

 

مزایا و معایب سوخت های فسیلی چیست؟ 

سوخت های فسیلی مزایای زیادی دارند ، بطور مثال استخراج سوخت های فسیلی راحت است و همچنین قیمت بسیار مناسب و ارزانی دارد که همه ی عموم ‌میتوانند از آن مصرف و استفاده کنند ؛ با سوختن مقدار کمی از سوخت های فسیلی ، مقدار زیادی انرژی تولید می‌شود و از سوختن آن انرژی های مختلفی به دست می آید که وجودشان برای ادامه زندگی انسان لازم و ضروری است. 

 

یکی از مهم ترین معایب سوخت های فسیلی ، ایجاد آلودگی در هوا است که اینکار دانشمندان و دولت کشورها را وادار به این کرده است که دنبال روش های جایگزین برای تولید انرژی باشند که انرژی های بادی و خورشیدی یک جایگزین مناسب یا تخریب و آلودگی کمتری هستند و با محیط زیست بسیار سازگارند. اما باید بگویم که این روش ها هنوز نتوانستند جایگاه مهم و اصلی سوخت های فسیلی را بگیرند و هنوز آسان ترین و بهترین راه برای تولید انرژی ، سوزاندن سوخت های فسیلی است.

 

همانطور که در متن بالا به آن اشاره کردیم یکی دیگر از معایب این سوخت های با ارزش این است که غیر قابل تجدید هستند و برای ایجاد دوباره سوخت های فسیلی هزاران سال طول میکشد. انرژی هایی که با سوزاندن سوخت های فسیلی به دست می آیند در زندگی ما تاثیر بسیاری می گذارند و به پیشرفت و راحتی ما کمک زیادی میکنند ؛ ما برای گرم کردن خانه هایمان و همچنین روشنایی که از انرژی برق به دست می آید نیاز به سوخت های فسیلی داریم و بسیاری از شرکت ها و کارخانه های صنعتی و ساخت قطعات ، وابسته به انرژی های مانند زغال سنگ ، برق ، گاز و ... هستند که با سوزاندن سوخت های فسیلی تولید می‌شود.

 

 سوخت فسیلی چیست, انواع سوخت فسیلی, عکس سوخت فسیلی

نفت یک سوخت فسیلی با ارزش

 

نفت ، یک سوخت فسیلی باارزش 

نفت ها یکی از با ارزش ترین نوع سوخت های فسیلی هستند که میتوان از آن گازوئیل ، بنزین ، پلاستیک و خیلی چیزهای دیگر تولید کرد. نفت امروزه حرف اول را در اقتصاد جهانی میزند و کشورهایی که نفت دارند جزو ثروتمند ترین کشورهای جهان به حساب می آیند.

 

الیته باید این را هم در نظر داشته باشیم که استفاده بی رویه از سوخت های فسیلی و همچنین نفت ها باعث می‌شود که گرم شدن زمین با سرعت بیشتری رخ بدهد و آلودگی هوایی بسیاری تولید کند که این برای انسانها ناخوشایند است ‌؛ پس بهتر است به جای تکیه کردن به سوزاندن سوخت های فسیلی ، دنبال روش های جدید و نو و سازگار با محیط زیست برای تولید انرژی های مختلف باشیم.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته 

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------