تاثیرات جزر و مد در زندگی حاشیه نشینان سواحلجزر و مد

تاثیرات جزر و مد در زندگی حاشیه نشینان سواحل

 

جزر و مد؛ پدیده زیبایی که هر روز اتفاق می افتد!

جزر و مد به پدیده ای گفته می شود که به تغییر دوری در سطح آب دریا و اقیانوس به ناشی از جذب گرانشی ماه و خورشید اشاره دارد. در این مقاله از بیتوته، با عوامل مؤثر در بروز جزر و مد آشنا شده و اثرات این پدیده را بر روی سواحل، محیط زیست، شیلات و... بررسی خواهیم کرد.

جزر و مد چیست؟

جزر و مد به تغییرات دوره ای در سطح اقیانوس ها و دریاها به علت جذب نیروی جاذبه ماه و خورشید گفته می شود. این تغییرات باعث تولید جریانات دریایی، تغییر زمان شروع و پایان فصل ها، و کاهش یا افزایش سطح آب در سواحل می شود. این پدیده که برای ساکنان سواحل یکی از مهمترین عوامل محیطی است، تاثیرات بسیاری در زمینه های مختلف زندگی افراد دارد. در این مقاله به بررسی تاثیرات جزر و مد در زندگی حاشیه نشینان سواحل می پردازیم.

 

چه چیزی باعث جزر و مد می شود؟

باد اولین نیرویی است که باعث ایجاد امواج در سطح اقیانوس می شود اما باعث جزر و مد نمی شود. جزر و مد به تغییرات روزانه سطح آب اقیانوس در هر مکان مشخص اطلاق می شود. عوامل اصلی ایجاد جزر و مد نیروی جاذبه ماه و خورشید هستند.

 

انواع جزر و مد :

مطمئن. انواع اصلی جزر و مد وجود دارد: جزر و مد روزانه، نیمه روزانه، مختلط و جزر و مد بهار.

 

جزر و مد روزانه : یک جزر و مد در روز دارد. در یک روز جزر و مد روزانه چهار جزر و مد وجود دارد. خورشید دو جزر و مد تولید می کند و ماه دو جزر و مد تولید می کند. جزر و مد بهار جزر و مدی است که توسط موقعیت مکمل خورشید نسبت به ماه ایجاد می شود. شایان ذکر است که Syzygy زمانی اتفاق می افتد که خورشید، ماه و زمین همه در یک خط باشند. دو شکل سیزیژی وجود دارد:

 

وقتی ماه و خورشید در یک طرف باشند به آن ربط می گویند.

 

زمانی که ماه و خورشید در دو طرف یکدیگر باشند به آن مخالفت می گویند. بزرگی جزر و مد در همه این موقعیت ها یکسان خواهد بود. این نوع جزر و مد بیشتر در توده های آبی محصور مانند خلیج مکزیک دیده می شود.

 

جزر و مد نیمه روزانه : هر روز، یک چرخه جزر و مدی نیمه روزانه دارای دو جزر و مد تقریبا یکسان و دو جزر و مد است. زمان بین جزر و مد تقریباً 12 ساعت و 25 دقیقه است. این نوع جزر و مد بیشتر در اقیانوس های باز دیده می شود. اقیانوس هند میزبان بیشترین جزر و مدهای نیمه روزانه است. سواحل شرق آفریقا و خلیج بنگال دو ساحل رایج دیگر با جزر و مد نیمه شبانه روز هستند.

 

جزر و مد مختلط : چرخه جزر و مدی مختلط یا به سادگی جزر و مد مختلط از یک چرخه جزر و مد نابرابر تشکیل می شود. در این چرخه جزر و مدی نوسانات نیمه روزانه و روزانه وجود دارد. این نوع جزر و مد بیشتر در مناطقی که خط ساحلی نامنظم است یا جریان های جزر و مدی قوی وجود دارد، رایج است. در سراسر خلیج مکزیک و دریای کارائیب یافت می شود. جزر و مدهای مختلط را می توان در امتداد سواحل برزیل در جنوب شرقی نیز یافت.

 

جزر و مد بهار : هنگامی که خورشید و ماه در یک راستا قرار می گیرند، جزر و مدهای بهاری شکل می گیرند و سطح اقیانوس را در یک جهت می کشند. جزر و مد بهاره زمانی رخ می دهد که جزر و مد بیشتر و جزر و مد کمتر است. در یک ماه قمری دو بار اتفاق می افتد. نام King Tide نیز به آن داده شده است.

 

انواع جزر و مد نیز تحت تأثیر موقعیت ماه و خورشید نسبت به زمین است. هنگامی که ماه و خورشید در یک راستا قرار می گیرند، نیروهای گرانشی آنها با هم ترکیب می شوند و جزر و مد بهاری را ایجاد می کنند که بالاترین جزر و مد ماه است. زمانی که ماه و خورشید در زوایای قائمه با یکدیگر قرار دارند، نیروهای گرانشی آنها تا حدی یکدیگر را خنثی می کنند و جزر و مدهای ناخوشایند را ایجاد می کنند که پایین ترین جزر و مد ماه هستند.

 

جذر و مد

زمان جزر و مد

 

کاهش و افزایش سطح آب در سواحل

یکی از تاثیرات اصلی جزر و مد، تغییر سطح آب در سواحل است. در هنگام برخورد جریانات دریایی با سواحل، سطح آب ممکن است از حد معمول بالاتر یا پایین تر شود. این تغییر در سطح آب می تواند باعث شکل گیری حوضچه های آب شیرین در ساحل، و یا غرق شدن سواحل و شهرهای نزدیک به ساحل شود. در برخی مناطق، این تغییر در سطح آب می تواند باعث شکل گیری جزایر کوچک و یا فرو رفتن جزایر موجود در آب شود.

 

تاثیر بر صید ماهی و زندگی دریایی

جزر و مد تاثیر زیادی بر زندگی دریایی و صید ماهی دارد. با تغییر سطح آب در سواحل، محل زندگی ماهیان و سایر جانوران زیر آب تغییر می کند و ممکن است به مناطق دیگری منتقل شوند. همچنین، با تغییر جریانات دریایی، تعداد و نوع ماهیان قابل صید نیز تغییر می کند. این تغییرات می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی صنعت صید ماهی و در نهایت بر روی اقتصاد سواحل داشته باشد.

 

تاثیر بر زیرساخت های سواحل

جزر و مد می تواند تاثیرات بسیاری بر زیرساخت های سواحل دارد. با تغییر سطح آب و جریانات دریایی، سواحل ممکن است با پدیده هایی مانند فرسایش و سیلاب مواجه شوند. همچنین، با تغییرات در سطح آب، برخی از سازه های ساحلی مانند بنادر و بارگیری ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. برای مقابله با این تاثیرات، ساکنان سواحل می توانند از سازه هایی مانند موج شکن ها و دیوارهای ساحلی استفاده کنند.

 

تاثیر بر گردشگری ساحلی

جزر و مد تاثیر زیادی بر صنعت گردشگری ساحلی دارد. با تغییر سطح آب و جریانات دریایی، شکل سواحل و تنوع آن ها تغییر می کند. این تغییرات می تواند باعث جذابیت بیشتر یا کمتر سواحل برای گردشگران شود. همچنین، برخی از فعالیت های گردشگری مانند شناور کردن و ورزش های روی آب نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند.

 

تاثیر بر اقتصاد سواحل

جزر و مد تاثیر زیادی بر اقتصاد سواحل دارد. با تغییر سطح آب و جریانات دریایی، فعالیت هایی مانند صید ماهی، کشتی رانی، و صنعت گردشگری ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند. همچنین، برخی از سازمان ها و شرکت های بزرگ نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند. برای مقابله با این تاثیرات، برخی از سازمان ها و شرکت ها از راه حل هایی مانند استفاده از تکنولوژی های جدید و ایجاد سیستم های هشداردهی استفاده می کنند.

 

تاثیر بر شهرسازی ساحلی

جزر و مد تاثیر زیادی بر شهرسازی ساحلی دارد. با تغییر سطح آب و جریانات دریایی، شهرها و شهرک های نزدیک به سواحل ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند. همچنین، برخی از سازمان ها و شرکت های بزرگ می توانند از راه حل هایی مانند تغییر مسیر جاده ها و خطوط انتقال برق و آب و فاضلاب استفاده کنند. همچنین، برای مقابله با خطراتی که از جزر و مد به شهرهای ساحلی تهدید می کند، برخی از شهرها از سیستم های هشداردهی و پیشگیری استفاده می کنند.

 

جزر

جزر و مد دریا

 

سوالات متداول درباره جزر و مد

1. جزر و مد چیست؟

جزر و مد به پدیده تغییر دوری در سطح آب دریا و اقیانوس ها به ناشی از جذب گرانشی ماه و خورشید گفته می شود. این پدیده باعث تغییر در سطح آب، جریان های دریایی و ترازنامه جوی شده و تاثیرات زیادی بر روی زندگی دریایی، صنعت گردشگری ساحلی، و اقتصاد ساحلی دارد.

 

2. چگونه جزر و مد ایجاد می شوند؟

جزر و مد به دلیل تاثیر گرانشی ماه و خورشید بر روی آب دریاها و اقیانوس ها ایجاد می شوند. در هنگامی که ماه یا خورشید در نزدیکی زمین قرار می گیرند، گرانش آن ها باعث بلند شدن سطح آب دریاها و اقیانوس ها می شود که به جزر و مد معروف است.

 

3. چه راه حل هایی برای مقابله با تاثیرات جزر و مد وجود دارد؟

برای مقابله با تاثیرات جزر و مد، راه حل های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، ساخت موج شکن ها و دیوارهای ساحلی می تواند به کاهش تاثیرات جزر و مد کمک کند. همچنین، استفاده از تکنولوژی های جدید مانند سیستم های هشداردهی و پیشگیری نیز می تواند به مقابله با تاثیرات جزر و مد کمک کند.

 

4. چه زمانی جزر و مد اتفاق می افتد؟

جزر و مد به صورت روزانه در سواحل و دریاها رخ می دهد. این پدیده به دلیل تاثیر گرانشی ماه و خورشید ایجاد می شود و هر 24 ساعت 50 دقیقه به تکرار می رسد. به طور کلی، زمان جزر و مد به مقدار محلی و بستگی به موقعیت جغرافیایی و شرایط هواشناسی دارد.

 

معنی جزر و مد

جزرومد چیست و چه زمانی اتفاق می افتد

 

سخن پایانی :

جزر و مد به عنوان یک پدیده طبیعی، تاثیرات بسیار زیادی در زندگی حاشیه نشینان سواحل دارد. این تاثیرات شامل تغییر در سطح آب، تاثیر بر صید ماهی و زندگی دریایی، تاثیر بر زیرساخت های سواحل، تاثیر بر صنعت گردشگری ساحلی، تاثیر بر اقتصاد سواحل، و تاثیر بر شهرسازی ساحلی است. برای مقابله با این تاثیرات، ساکنان سواحل می توانند از راه حل هایی مانند ساخت موج شکن ها و دیوارهای ساحلی، استفاده از تکنولوژی های جدید، و ایجاد سیستم های هشداردهی و پیشگیری استفاده کنند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------