راهنمای انجام پایان نامه 

 نکاتی برای انجام پایان نامه, مهارت های انجام پایان نامه

پایان نامه چیست

 

پایان نامه نویسی یکی از مهمترین بخش ها جهت اخذ مدرک تحصیلی، در دوره تحصیلات تکمیلی در مقطع ارشد و دکتری می باشد. از این رو دانشجویان باید کاملا با نحوه نگارش پایان نامه یا تز دکتری آشنا گردند. فرمت نگارش عموما مشخص و دارای پنج فصل کلی می باشد که به اختصار در ادامه توضیح داده خواهد شد. در نظر داشته باشید که با توجه به فرمت نگارش پایان نامه هر دانشگاه ممکن است برخی قسمت ها تغییر یابد. و هر دانشگاه فرمت نگارش خاص خود را داراست.

 

از پایان نامه شما چه کسانی استفاده می کنند؟

به یاد داشته باشید که چرا می خواهید پایان نامه بنویسید و چه کسانی آن را می خوانند و از آن استفاده می کنند درست همانند یک پژوهش علمی. شما پایان نامه کارشناسی ارشد خود را برای دانشجویان در تمامی سنین رشته‌ی خودتان می نویسید، بنابراین توجه داشته باشید که آن ها قبل از اینکه پایان نامه شما را بخوانند، از دانش و تجربه‌ی زیادی برخوردار خواهند بود. آنها را با گفتن و نوشتن مطالب غیرضروری خسته نکنید.

 

بررسی و مطالعه شما از پژوهش ها و مقالات و پایان نامه های قبلی در مورد موضوع مورد بررسی شما باعث می شود مطالب تکراری به کار نبرید و با کشف موضوعات جدید پروژه خود را یک پایان نامه تاپ معرفی کنید.

 

اگر قبل از شروع تحقیق‌تان یک پرسش پژوهشیِ بی‌نقص را انتخاب کنید، می‌توانید جلوی یاس و ناامیدی را بگیرید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید. شاید مهم‌ترین کاری که باید هنگام فراگیریِ نحوه‌ی نگارش پایان نامه‌ی خود فراگیرید این باشد که باید تلاش زیادی را برای طرح پرسش پژوهشیِ بی‌نقص صرف کنید.

 

انتخاب موضوع پایان نامه

اولین قدم برای نوشتن پایان نامه انتخاب یک موضوع هدفمند و مفید است که بتوانید به راحتی آن را پیش ببرید. به همین دلیل باید در انتخاب موضوع خیلی دقت داشته باشید.

 

برای تهیه پایان نامه ابتدا به کلیات و موضوع تحقیق و پژوهش خود بپردازید. به مطالبی در حیطه ی موضوع خود بپزدازید و پرسش ها و هدف خود را از انجام تحقیق بیان کنید.

 

انتخاب منابع تحقیق

در این مرحله از نوشتن پایان نامه باید منابع تحقیق خود را انتخاب کنید و آن را برای نگارش آماده کنید. تمامی مقالات و کتاب های در رابطه با موضوع تحقیق خود را جمع آوری کنید و آن ها را بررسی کنید.

 

منابع تحقیق شما به دو دسته تقسیم می شوند منابع اولیه و منابع ثانویه.

 

منابع اولیه، منابعی هستند که توسط فردی نوشته شده اند که خلق کننده ی ایده، داستان، نظریه، آزمایش و غیره بوده است. 

 

منابع ثانویه، منابعی هستند که راجع و پیرامونِ منابع اولیه نوشته شده ‌اند.

 

تجزیه و تحلیل داده ها

در این مرحله نوبت به تجزیه و تحلیل داده های حاصل از تحقیق است. نتایج حاصله از انجام پایان نامه در این بخش معرفی می گردند و به بحث و نظریه پردازی درباره داده ها و نتایج حاصله پرداخته می شود. خروجی های حاصل از تحقیق خود را در این فصل ارائه کنید و به توضیحات کامل درباره آنها بپردازید. در این بخش درستی نتایج بدست آمده توسط شما به طور قاطعانه بیان می شود.

 

نتیجه گیری

در فصل پایانی، پایان نامه به بیان نتایج حاصل از پژوهش بپردازید. محدودیت های موجود در پژوهش برای محقق بیان گردد. پیشنهادات اجرایی و پژوهشی را بیان کنید. که در حدود چند صفحه به صورت موردی و کامل بیان می شود.

 

برنامه ریزی

برای انجام مراحل تحقیق و تکمیل آن برنامه ریزی کنید. بعد از انجام تحقیقات باید تحقیق خود را بنویسید یا تایپ کنید. برای این کار حتما برنامه ریزی کنید و زمان مشخصی را برای خود تعیین کنید.

 

آماده کردن پایان نامه

 

مراحل اخذ، تدوین و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب استاد راهنما و مشاور

تکمیل فرم انتخاب موضوع پایان نامه و ارائه به مدیر گروه

تکمیل پروپوزال زیر نظر استاد راهنما و مشاور و ارائه پرپوزال به گروه تخصصی

تصویب پرپوزال در گروه تخصصی و ارسال به پژوهش دانشکده

صدور کد برای پایان نامه

نگارش پایان نامه

اعلام آمادگی دفاع و داوری پایان نامه

برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه

ثبت نمره نهایی

 

برای تهیه یک پایان نامه مورد تایید نکاتی در خصوص مطالب بالا و رفع ابهامات میدهیم تا دانشجویان بتوانند بهترین موضوعات را انتخاب و پایان نامه ایی ارایه دهند که برای آینده کشور مفید و قابل استفاده باشد. ارایه یک پایان نامه معتبر در سطح بین المللی باعث می شود تا اختراعات و نو آوری های خوبی انجام شود.

 

انتخاب موضوع پایان نامه

به دلیل اینکه پایان نامه سختی خود را دارد موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه داشته باشید و باعث دل زدگی و خستگی شما نشود.

 

موضوع پایان نامه نباید تکراری باشد.

موضوع پایان نامه باید در رابطه با رشته و گرایش فرد باشد.

به موضوعی بپردازید که امکان استخرج مقاله را  داشته باشید.

 

انتخاب استاد راهنما و مشاور

یکی از استادان که در زمینه مورد نظر از تخصص کافی برخوردارند را به عنوان استاد راهنما انتخاب کرده و پروپوزال خود را با ایشان درمیان بگذارید.

 

توصیه های مهم در انجام پایان نامه:

هفته‌ای یک بار استاد راهنمای خود را ملاقات کنید و گزارش پیشرفت ارائه کنید. 

بر اساس قانون، دانشجو موظف است هر دو ماه یک گزارش پیشرفت کار نیز به دانشکده ارائه دهد.

 

وقت زیادی بر روی مطالعه سابقه تحقیق قرار دهید. 

این کار به شما کمک می ‌کند تا راه خود را بهتر انتخاب کنید، از تجربه دیگران بهره ببرید و از دوباره کاری پرهیز کنید.

 

برای این منظور در کتابها، مقالات چاپ شده در مجلات، مقالات چاپ شده در مجموعه مقالات کنفرانس، گزارش ‌های تحقیق و ...  جستجو کنید.

تمام مطالبی را که تهیه می‌کنید شماره گذاری کنید تا بعدا در فهرست مطالب از آن کمک بگیرید.

 

در هنگام تهیه گزارش نهایی باید مرجع تمامی شکل ها، جدول ها، نمودارها و مطالب خاص را در همان محل ذکر کنید و در فهرست مطالبی که در انتهای گزارش آورده اید منابع را با فرمت مصوب دانشگاه لیست کنید. 

 

مقالات تهیه شده را به استاد راهنمای خود ارائه دهید و نظر ایشان را در بهبود روند مطالعه تاریخچه جویا شوید.

در اولین زمان ممکن فصل ‌بندی پروژه خود را به استاد راهنما پیشنهاد و پس از انجام اصلاحات مکتوب کنید. این کار به انجام تحقیق شما نظم و انضباط می دهد.

 

برای اثبات صحت آنچه در تحقیق خود به آن می‌رسید فکری بکنید. چرا که باید نتایج تحقیق خود را با داده های واقعی و یا یک مدل بجز مدل خود مقایسه کنید.

چند کتاب در مورد شیوه نگارش و ادبیات گزارش نویسی مطالعه کنید. رعایت موارد دستوری نگارش پایان نامه را دست کم نگیرید.

در تایپ گزارش خود نکات تایپ را رعایت کنید.

 

راهنمای انجام پایان نامه

 

تکمیل فرم تایید موضوع پایان نامه و ارائه آن به مدیر گروه تخصصی رشته مربوطه

دانشجو می بایست عنوان پیشنهادی جهت موضوع پایان نامه خود با رعایت موارد ذکر شده دربند انتخاب موضوع پایان نامه پیشنهاد نمایید.

از نتایج حاصل از جستجو پرینت گرفته و ضمیمه فرم تصویب موضوع پایان نامه نمائید. بعد ازتایید موضوع پیشنهادی پایان نامه توسط مدیرگروه مربوطه می بایست ظرف مدت حداکثر ۲ هفته دانشجو به تالیف و آماده سازی پرپوزال زیر نظر اساتید راهنما و مشاور اقدام نموده و جهت مطرح شدن در شورای تخصصی گروه به مدیرگروه مربوطه تحویل دهد.

 

ارائه پرپوزال

پرپوزال، فرم پیشنهادی تحقیق پایان نامه کارشناسی ارشد است که دانشجو می بایست با هماهنگی و تایید استادان راهنما و مشاور در خصوص موضوع پایان نامه موارد خواسته شده در آن از قبیل: بیان مساله، اهداف، روش کار، سوابق تحقیق و … را به طور کامل و بر اساس توضیحات ذکر شده در هر بخش تکمیل نماید. 

 

در صورت عدم تحویل پرپوزال در زمان مقرر، مسئولیت آن درزمان تحصیل و تبعات دیگر متوجه دانشجو خواهد بود و عذری در خصوص نبود آگاهی و عدم اطلاع رسانی مناسب در این خصوص پذیرفته نیست.

 

چنانچه موضـوع پایان نامه بطـور اساسـی تغییر نماید، لازم است پرپوزال جدید تنظیم و پس از تایید در گروه تخصصی، علت تغییر عنوان نیز در فرم مربوطه اعلام شود در اینصورت اگر تغییری در وضعیت اساتید راهنما و مشاور ایجاد نشود، فقط ابلاغیه جدید برای دانشجو صادر خواهد شد تایید نهایی با شورای پژوهشی دانشکده می باشد.

 

اخذ کد و دریافت نامه کدینگ

پس از تصویب در شورای پژوهشی دانشکده ، پروپوزال های مربوطه جهت ثبت در سایت پایان نامه های دانشگاه و دریافت کد به کارشناس پژوهش ارسال می شود.

 

نگارش پایان نامه

پس از تأئید نهایی پرپوزال ها، اسامی دانشجویانی که پرپوزال آنها تصویب شده است به همراه کد پایان نامه آنها در برد تحصیلات تکمیلی اعلام می گردد. دانشجویان مذکور می توانند با رعایت موارد ذکر شده در فایل شیوه نگارش پایان نامه اقدام به تألیف پایان نامه خود نمایند.

 

اعلام آمادگی دفاع از پایان نامه و تعیین تاریخ دفاع

دانشجویان کارشناسی ارشد ۶ ماه پس از تاریخ تصویب پروپوزال در گروه تخصصی می توانند از پایان نامه خود دفاع کنند. توجه به این نکته ضروری است که دفاع دانشجو از پایان نامه قبل از موعد مقرر ۶ ماه ممنوع است. 

 

توجه: شرط لازم در خصوص دفاع از پایان نامه، اعلام نمره کلیه واحدهای درسی دانشجویان ترم آخر و اقدام جهت اخذ و یا تمدید واحد پایان نامه می باشد.

 

توصیه های مهم در جلسه دفاع:

زمان شما برای ارائه مطالب خود فقط ۲۰ دقیقه است. توجه داشته باشید که در حدود ۲ الی ۳ دقیقه (حداکثر ۵ دقیقه) به لزوم انجام تحقیق و تاریخچه تحقیقات انجام شده قبلی در زمینه کار خود بپردازید (حداکثر ۳ اسلاید) و باقیمانده زمان را به توضیح در مورد روش کار خودتان و یافته‌هایتان بپردازید. نتیجه گیری و بحث در مورد یافته‌های شما مهمترین قسمت پایان نامه است که همگی مایل به شنیدن آن هستند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------